Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested:
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #bifvff #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
De forsvarende danske mestre har mistet mange spillere, men Brøndby viste alligevel, at der er kvalitet i de erstatninger, man kan sætte ind, da det blev til 1-1 i premieren i Århus. Her var Brøndby bagud 0-1, men fik udlignet til 1-1 ved Kevin Mensah.
Brøndbys trup er fortsat tynd, efter man har sagt farvel til markspillere som Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung, Lasse Vigen Christensen og Jesper Lindstrøm, men Brøndby håber på at kunne klare sig hen mod afslutningen af transfervinduet, hvor man forventer at kunne få mere for pengene.
Indtil videre har man føjet Christian Cappis og Thomas Mikkelsen til truppen, hvor førstnævnte leverede et fint indhop i opgøret mod AGF.
Niels Frederiksen har Morten Frendrup tilbage i truppen, efter midtbanespilleren indledte sæsonen med karantæne. Han er uden langtidsskadede Blas Riveros, og senest sad både Peter Bjur og Michael Lumb også ude, så man er lidt presset på venstre wing back, hvor Kevin Mensah dog er klar til at spille fra start.
Rezan Corlu er ikke med i truppen.
Viborg FF:
De er tilbage i Superligaen, og Lars Friis’ tropper fik den perfekte start på livet i landets bedste række. På en svær bane i FC Nordsjælland fik Viborg FF vendt 0-1 til 2-1.
Klubben viste i den grad, at den er klar til opgaven i Superligaen, og selv om det ikke ender med sejre og point i alle kampe, bliver VFF et svært hold at slå i denne sæson, da man har en stærk defensivt, et godt kollektiv og nogle folk, der kan gøre en forskel oppe foran.
Nu venter så endnu en svær opgave for oprykkerne, når Brøndby tager imod, og Lars Friis får en forstærkning til truppen i form af Daniel Anyembe, som man har købt i Esbjerg. Højrebacken skal konkurrere med Frans Dhia Putros om spilletid.
Ude senest sad angriber Jay-Rot Grot, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard, og de er også ude igen. Daniel Anyembe er til gengæld med og kan få debut.
I første omgang må man formode, at Lars Friis giver de spillere, der vandt i Farum, genvalg, hvis de er helt klar.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Børkeeiet, Maxsø, Rosted – Bruus, Slimane, Frendrup, Radosevic, Mensah – Uhre, Hedlund
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Berger, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakuz
Profilen:
Tobias Børkeeiet fik chancen i midterforsvaret, og han havde visse vanskeligheder. Han var også over for en god spiller i form af Jon Dagur Thorsteinsson, der scorede til 1-0 i søndags, men det er en mulighed for Børkeeiet, der kan vinde jobbet som stopper i Brøndbys trebackkæde. Hold øje med ham mod Viborg, for han har meget på spil.
Vidste du, at..:
Viborg FF har et ganske ungt hold og stillede med den tredjeyngste startopstilling i 1. runde. Det viser meget godt, at Viborg også tænker i at have salgsbare spillere, og resultaterne får de samtidig. Brøndby stillede i øvrigt med 1. rundes femteyngste trup.
Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to mandskaber, der fik en positiv start på sæsonen. Brøndby fik point på en svær udebane i Århus, og oprykkerne Viborg tog tre point i Farum, efter man var bagud med 0-1.
Nu venter så et opgør, hvor Viborg igen er undertippede.
Det kan godt gå hen og blive en tæt kamp, hvor der vil være krig om overtaget på midtbanen. Til syvende og sidst forventer vi dog, at Brøndby har en smule mere kvalitet end det ellers velspillende Viborg-hold, 1-0 til BIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
Pibekoncert til Thomas Frank
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
