Optakt: Brøndby IF – Viborg FF

Oprykkerne kommer på en svær opgave, når der venter en kamp mod de forsvarende mestre fra Brøndby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #bifvff #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
De forsvarende danske mestre har mistet mange spillere, men Brøndby viste alligevel, at der er kvalitet i de erstatninger, man kan sætte ind, da det blev til 1-1 i premieren i Århus. Her var Brøndby bagud 0-1, men fik udlignet til 1-1 ved Kevin Mensah.

Brøndbys trup er fortsat tynd, efter man har sagt farvel til markspillere som Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung, Lasse Vigen Christensen og Jesper Lindstrøm, men Brøndby håber på at kunne klare sig hen mod afslutningen af transfervinduet, hvor man forventer at kunne få mere for pengene. 

Indtil videre har man føjet Christian Cappis og Thomas Mikkelsen til truppen, hvor førstnævnte leverede et fint indhop i opgøret mod AGF.

Niels Frederiksen har Morten Frendrup tilbage i truppen, efter midtbanespilleren indledte sæsonen med karantæne. Han er uden langtidsskadede Blas Riveros, og senest sad både Peter Bjur og Michael Lumb også ude, så man er lidt presset på venstre wing back, hvor Kevin Mensah dog er klar til at spille fra start.

Rezan Corlu er ikke med i truppen.

Viborg FF:
De er tilbage i Superligaen, og Lars Friis’ tropper fik den perfekte start på livet i landets bedste række. På en svær bane i FC Nordsjælland fik Viborg FF vendt 0-1 til 2-1.

Klubben viste i den grad, at den er klar til opgaven i Superligaen, og selv om det ikke ender med sejre og point i alle kampe, bliver VFF et svært hold at slå i denne sæson, da man har en stærk defensivt, et godt kollektiv og nogle folk, der kan gøre en forskel oppe foran.

Nu venter så endnu en svær opgave for oprykkerne, når Brøndby tager imod, og Lars Friis får en forstærkning til truppen i form af Daniel Anyembe, som man har købt i Esbjerg. Højrebacken skal konkurrere med Frans Dhia Putros om spilletid.

Ude senest sad angriber Jay-Rot Grot, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard, og de er også ude igen. Daniel Anyembe er til gengæld med og kan få debut.

I første omgang må man formode, at Lars Friis giver de spillere, der vandt i Farum, genvalg, hvis de er helt klar.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Børkeeiet, Maxsø, Rosted – Bruus, Slimane, Frendrup, Radosevic, Mensah – Uhre, Hedlund

Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Berger, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakuz

Profilen:
Tobias Børkeeiet fik chancen i midterforsvaret, og han havde visse vanskeligheder. Han var også over for en god spiller i form af Jon Dagur Thorsteinsson, der scorede til 1-0 i søndags, men det er en mulighed for Børkeeiet, der kan vinde jobbet som stopper i Brøndbys trebackkæde. Hold øje med ham mod Viborg, for han har meget på spil.

Vidste du, at..:
Viborg FF har et ganske ungt hold og stillede med den tredjeyngste startopstilling i 1. runde. Det viser meget godt, at Viborg også tænker i at have salgsbare spillere, og resultaterne får de samtidig. Brøndby stillede i øvrigt med 1. rundes femteyngste trup.

Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to mandskaber, der fik en positiv start på sæsonen. Brøndby fik point på en svær udebane i Århus, og oprykkerne Viborg tog tre point i Farum, efter man var bagud med 0-1.

Nu venter så et opgør, hvor Viborg igen er undertippede.

Det kan godt gå hen og blive en tæt kamp, hvor der vil være krig om overtaget på midtbanen. Til syvende og sidst forventer vi dog, at Brøndby har en smule mere kvalitet end det ellers velspillende Viborg-hold, 1-0 til BIF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Benhård Brian Riemer-melding

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

I svime over Morten Hjulmand

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Liverpool vender dobbeltopgøret

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Presset træner vil rotere mod FCM

Stjerner rammer eksklusiv klub

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut