Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested:
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #bifvff #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
De forsvarende danske mestre har mistet mange spillere, men Brøndby viste alligevel, at der er kvalitet i de erstatninger, man kan sætte ind, da det blev til 1-1 i premieren i Århus. Her var Brøndby bagud 0-1, men fik udlignet til 1-1 ved Kevin Mensah.
Brøndbys trup er fortsat tynd, efter man har sagt farvel til markspillere som Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung, Lasse Vigen Christensen og Jesper Lindstrøm, men Brøndby håber på at kunne klare sig hen mod afslutningen af transfervinduet, hvor man forventer at kunne få mere for pengene.
Indtil videre har man føjet Christian Cappis og Thomas Mikkelsen til truppen, hvor førstnævnte leverede et fint indhop i opgøret mod AGF.
Niels Frederiksen har Morten Frendrup tilbage i truppen, efter midtbanespilleren indledte sæsonen med karantæne. Han er uden langtidsskadede Blas Riveros, og senest sad både Peter Bjur og Michael Lumb også ude, så man er lidt presset på venstre wing back, hvor Kevin Mensah dog er klar til at spille fra start.
Rezan Corlu er ikke med i truppen.
Viborg FF:
De er tilbage i Superligaen, og Lars Friis’ tropper fik den perfekte start på livet i landets bedste række. På en svær bane i FC Nordsjælland fik Viborg FF vendt 0-1 til 2-1.
Klubben viste i den grad, at den er klar til opgaven i Superligaen, og selv om det ikke ender med sejre og point i alle kampe, bliver VFF et svært hold at slå i denne sæson, da man har en stærk defensivt, et godt kollektiv og nogle folk, der kan gøre en forskel oppe foran.
Nu venter så endnu en svær opgave for oprykkerne, når Brøndby tager imod, og Lars Friis får en forstærkning til truppen i form af Daniel Anyembe, som man har købt i Esbjerg. Højrebacken skal konkurrere med Frans Dhia Putros om spilletid.
Ude senest sad angriber Jay-Rot Grot, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard, og de er også ude igen. Daniel Anyembe er til gengæld med og kan få debut.
I første omgang må man formode, at Lars Friis giver de spillere, der vandt i Farum, genvalg, hvis de er helt klar.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Børkeeiet, Maxsø, Rosted – Bruus, Slimane, Frendrup, Radosevic, Mensah – Uhre, Hedlund
Viborg FF (4-3-3): Lund – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Berger, J. Grønning, Bonde – Bech, S. Grønning, Bakuz
Profilen:
Tobias Børkeeiet fik chancen i midterforsvaret, og han havde visse vanskeligheder. Han var også over for en god spiller i form af Jon Dagur Thorsteinsson, der scorede til 1-0 i søndags, men det er en mulighed for Børkeeiet, der kan vinde jobbet som stopper i Brøndbys trebackkæde. Hold øje med ham mod Viborg, for han har meget på spil.
Vidste du, at..:
Viborg FF har et ganske ungt hold og stillede med den tredjeyngste startopstilling i 1. runde. Det viser meget godt, at Viborg også tænker i at have salgsbare spillere, og resultaterne får de samtidig. Brøndby stillede i øvrigt med 1. rundes femteyngste trup.
Dom:
Der venter et spændende opgør mellem to mandskaber, der fik en positiv start på sæsonen. Brøndby fik point på en svær udebane i Århus, og oprykkerne Viborg tog tre point i Farum, efter man var bagud med 0-1.
Nu venter så et opgør, hvor Viborg igen er undertippede.
Det kan godt gå hen og blive en tæt kamp, hvor der vil være krig om overtaget på midtbanen. Til syvende og sidst forventer vi dog, at Brøndby har en smule mere kvalitet end det ellers velspillende Viborg-hold, 1-0 til BIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Jeg hadede verden’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
