Optakt: Brøndby IF – Viborg FF

Præstationerne halter for Brøndby IF, selvom de ikke taber kampe. De skal have vendt tendensen til en sejr, når formstærke Viborg FF kommer på besøg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 6’eren og Discovery+
Hashtag: #bifvff #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF
Mere end to måneder uden sejr er på papiret storslået i Superligaen, men langt størstedelen af pointene er kommet gennem uafgjorte resultater. Endnu et af slagsen fik de senest mod OB og endnu engang var det efter en scoring imod i slutminutterne.

Det er en kedelig tendens for Brøndby IF, der også har tabt point mod Randers FC, Lyngby BK og FCK i de døende minutter. Ligaen er dog tæt som aldrig før, hvorfor tre point mod Viborg kan rykke dem langt.

Til den opgave kan de glæde sig over, at Daniel Wass vender retur fra karantæne. Interessant bliver det, hvordan Niels Frederiksen vælger at benytte ham. Selvom Jens Martin Gammelby har gjort det godt, så besidder han ikke de samme defensive kvaliteter som Wass, hvorfor landsholdsspilleren måske er at foretrække på højre back overfor en potent Viborg-offensiv.

Dog var Anis Slimane ikke på træningsbanen fredag, da han blev skånet med indendørstræning. Niels Frederiksen gav ikke ved dørene, da Tipsbladet spurgte ham ind til Slimanes situation. Noget kunne tyde på, at han er en mand, som BIF kan bruge fra bænken på søndag.

Kevin Mensah er fortsat ude med en skade, mens Brøndby IF ikke har nogen spillere i karantæne. Henrik Heggheim og Sebastian Sebulonsen er stadig fraværende. 

Viborg FF
Jacob Friis har skabt en uslåelig maskine i Viborg FF, som ikke har tabt siden kampen mod West Ham tilbage i oktober. Aktuelt er man nummer to i Superligaen, og den position fastholder man også uagtet resultatet på Brøndby Stadion.

Viborg FF går selvfølgelig efter et resultat, og så bliver det spændende at følge med i Jacob Friis’ taktiske dispusition. Mod AGF havde han sparet flere profiler, som var toptændt i pokalopgøret mod FC Midtjylland, som man kørte ud af banen.

Selvom det blot er tre dage siden, så kan man sagtens forestille sig, at Jacob Friis vælger sin stærkeste startellever, hvis alle lever op til de fysiske parametre.

Helt sikkert er det dog, at han må undvære Zan Zaletel i midterforsvaret på grund af karantæne. Her har man en naturlig afløser i Mads Lauritsen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen

Viborg FF: Zan Zaletel

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-1-2): Mads Hermansen – Jens Martin Gammelby, Andreas Maxsø, Kevin Tshiembe, Blas Riveros – Daniel Wass, Josip Radosevic, Mathias Greve – Nicolai Vallys – Simon Hedlund, Ohi Omoijuanfo

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Mads Lauritsen, Nicolas Bürgy, Daniel Anyembe – Jakob Bonde, Jeppe Grønning, Clint Leemans – Nils Mortimer, Jay-Roy Grot, Ibrahim Said

Dom:
Det er sjældent en særligt højtscorende affære, når Brøndby IF og Viborg FF brager sammen. Brøndby IF har brug for tre point i jagten på top seks, mens Viborg FF kan cementere deres plads i toppen af tabellen. Derfor kan det sagtens blive en kamp, som ender uafgjort. 1-1 bliver buddet herfra.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby IF – Randers FC

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Midtjylland – FC København

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Marseille kan overraske i Le Classique

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026