Optakt: Esbjerg fB – OB

Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Men hvordan ender bundkampen mellem vestjyderne og fynboerne?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Mandag klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #aabhob

Holdnyt:
Esbjerg fB: For anden sæson i træk kæmper Esbjerg fB i bunden af tabellen midtvejs i efterårssæsonen. Der er derfor pres på i forhold til at sikre resultater, og helt konkret er der også penge på spil, fordi tv-præmiepengene uddeles efter denne spillerunde. Der er stor forskel på at blive nummer syv og nummer 11. Træner Niels Frederiksen har næsten fuld trup at råde over, ,men der er mange spillere, der stadig er på vej tilbage fra skader. Det er blandt andre Mick van Buren, Mohammed Fellah og Lasse Rise, der alle er udtaget, mens Jesper Rasmussen, Emil Lyng og Mikkel Vestergaard fortsat er ude. Endelig er Jonas Knudsen i karantæne, og her kan Martin Bergvold komme i spil, da han tidligere har været brugt på den position og blev testet der på reserveholdet mandag.

OB: Fynboerne fik et fint rygstød at gå på landskamppause med, idet Silkeborg blev besejret med 2-0 i Odense i seneste spillerunde. Siden da har Ove Pedersen pudset og slebet på OB’s træningsanlæg, hvor hans ideer er ved at blive implementeret. Nu venter endnu en styrkeprøve mod Esbjerg, hvor Rasmus Falk sandsynligvis kan komme i spil igen. Han er dog næppe klar til en startplads, mens der også er lidt tvivl om Jacob Schoop, Jacob Barrett og Daniel Høegh trods fremgang. 

Karantæne:
Esbjerg fB: Jonas Knudsen
OB: Ingen

Superliga-form:
Esbjerg fB:T-V-U-U-T
OB:T-T-U-T-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Bergvold – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Pusic, Söder 

OB (4-4-2): Toppel – Ruud, Nielsen, K. Larsen, Kirkeskov – Kryger, Spelmann, Skulason, Busuladzic – Mikkelsen, E. Larsen 

Vidste du, at…:
Det er lidt et paradoks. Fynske OB bliver trænet af en ærkejyde som Ove Pedersen, mens Esbjergs chef er Niels Frederiksen, der er indfødt fynbo. Nu træner de ikke det lokale hold, men hvert sit pressede mandskab. I ni kampe har Niels Frederiksen vundet fire gange og tabt fem kampe mod OB. Omvendt har Ove Pedersen spillet otte gange mod Esbjerg i sine forskellige klubber. Her er det blevet til en sejr, to uafgjorte og fem nederlag.    

Dom:
Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Med Ove Pedersen som træner er OB begyndt at kunne holde målet rent, og det kan sagtens ske igen. Vi byder derfor på en tæt og jævnbyrdig 0-0-kamp.

Spil på 0-0 som kampens resultat hos Danske Spil til odds 11,50 – klik her 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Inter skuffer stort mod Torino

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København