Optakt: Esbjerg fB – OB

Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Men hvordan ender bundkampen mellem vestjyderne og fynboerne?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Mandag klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #aabhob

Holdnyt:
Esbjerg fB: For anden sæson i træk kæmper Esbjerg fB i bunden af tabellen midtvejs i efterårssæsonen. Der er derfor pres på i forhold til at sikre resultater, og helt konkret er der også penge på spil, fordi tv-præmiepengene uddeles efter denne spillerunde. Der er stor forskel på at blive nummer syv og nummer 11. Træner Niels Frederiksen har næsten fuld trup at råde over, ,men der er mange spillere, der stadig er på vej tilbage fra skader. Det er blandt andre Mick van Buren, Mohammed Fellah og Lasse Rise, der alle er udtaget, mens Jesper Rasmussen, Emil Lyng og Mikkel Vestergaard fortsat er ude. Endelig er Jonas Knudsen i karantæne, og her kan Martin Bergvold komme i spil, da han tidligere har været brugt på den position og blev testet der på reserveholdet mandag.

OB: Fynboerne fik et fint rygstød at gå på landskamppause med, idet Silkeborg blev besejret med 2-0 i Odense i seneste spillerunde. Siden da har Ove Pedersen pudset og slebet på OB’s træningsanlæg, hvor hans ideer er ved at blive implementeret. Nu venter endnu en styrkeprøve mod Esbjerg, hvor Rasmus Falk sandsynligvis kan komme i spil igen. Han er dog næppe klar til en startplads, mens der også er lidt tvivl om Jacob Schoop, Jacob Barrett og Daniel Høegh trods fremgang. 

Karantæne:
Esbjerg fB: Jonas Knudsen
OB: Ingen

Superliga-form:
Esbjerg fB:T-V-U-U-T
OB:T-T-U-T-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Bergvold – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Pusic, Söder 

OB (4-4-2): Toppel – Ruud, Nielsen, K. Larsen, Kirkeskov – Kryger, Spelmann, Skulason, Busuladzic – Mikkelsen, E. Larsen 

Vidste du, at…:
Det er lidt et paradoks. Fynske OB bliver trænet af en ærkejyde som Ove Pedersen, mens Esbjergs chef er Niels Frederiksen, der er indfødt fynbo. Nu træner de ikke det lokale hold, men hvert sit pressede mandskab. I ni kampe har Niels Frederiksen vundet fire gange og tabt fem kampe mod OB. Omvendt har Ove Pedersen spillet otte gange mod Esbjerg i sine forskellige klubber. Her er det blevet til en sejr, to uafgjorte og fem nederlag.    

Dom:
Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Med Ove Pedersen som træner er OB begyndt at kunne holde målet rent, og det kan sagtens ske igen. Vi byder derfor på en tæt og jævnbyrdig 0-0-kamp.

Spil på 0-0 som kampens resultat hos Danske Spil til odds 11,50 – klik her 







LIVE

LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Hård kritik af FCM-profil

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Nu er han pludselig syg

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Glem det, Leicester!

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’