Optakt: Esbjerg fB – OB

Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Men hvordan ender bundkampen mellem vestjyderne og fynboerne?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Mandag klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #aabhob

Holdnyt:
Esbjerg fB: For anden sæson i træk kæmper Esbjerg fB i bunden af tabellen midtvejs i efterårssæsonen. Der er derfor pres på i forhold til at sikre resultater, og helt konkret er der også penge på spil, fordi tv-præmiepengene uddeles efter denne spillerunde. Der er stor forskel på at blive nummer syv og nummer 11. Træner Niels Frederiksen har næsten fuld trup at råde over, ,men der er mange spillere, der stadig er på vej tilbage fra skader. Det er blandt andre Mick van Buren, Mohammed Fellah og Lasse Rise, der alle er udtaget, mens Jesper Rasmussen, Emil Lyng og Mikkel Vestergaard fortsat er ude. Endelig er Jonas Knudsen i karantæne, og her kan Martin Bergvold komme i spil, da han tidligere har været brugt på den position og blev testet der på reserveholdet mandag.

OB: Fynboerne fik et fint rygstød at gå på landskamppause med, idet Silkeborg blev besejret med 2-0 i Odense i seneste spillerunde. Siden da har Ove Pedersen pudset og slebet på OB’s træningsanlæg, hvor hans ideer er ved at blive implementeret. Nu venter endnu en styrkeprøve mod Esbjerg, hvor Rasmus Falk sandsynligvis kan komme i spil igen. Han er dog næppe klar til en startplads, mens der også er lidt tvivl om Jacob Schoop, Jacob Barrett og Daniel Høegh trods fremgang. 

Karantæne:
Esbjerg fB: Jonas Knudsen
OB: Ingen

Superliga-form:
Esbjerg fB:T-V-U-U-T
OB:T-T-U-T-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Bergvold – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Pusic, Söder 

OB (4-4-2): Toppel – Ruud, Nielsen, K. Larsen, Kirkeskov – Kryger, Spelmann, Skulason, Busuladzic – Mikkelsen, E. Larsen 

Vidste du, at…:
Det er lidt et paradoks. Fynske OB bliver trænet af en ærkejyde som Ove Pedersen, mens Esbjergs chef er Niels Frederiksen, der er indfødt fynbo. Nu træner de ikke det lokale hold, men hvert sit pressede mandskab. I ni kampe har Niels Frederiksen vundet fire gange og tabt fem kampe mod OB. Omvendt har Ove Pedersen spillet otte gange mod Esbjerg i sine forskellige klubber. Her er det blevet til en sejr, to uafgjorte og fem nederlag.    

Dom:
Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Med Ove Pedersen som træner er OB begyndt at kunne holde målet rent, og det kan sagtens ske igen. Vi byder derfor på en tæt og jævnbyrdig 0-0-kamp.

Spil på 0-0 som kampens resultat hos Danske Spil til odds 11,50 – klik her 







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Store spørgsmålstegn inden FCK

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brøndby med opløftende nyt om profil

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny melding om fremtiden

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!