Optakt: Esbjerg fB – OB

Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Men hvordan ender bundkampen mellem vestjyderne og fynboerne?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Mandag klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #aabhob

Holdnyt:
Esbjerg fB: For anden sæson i træk kæmper Esbjerg fB i bunden af tabellen midtvejs i efterårssæsonen. Der er derfor pres på i forhold til at sikre resultater, og helt konkret er der også penge på spil, fordi tv-præmiepengene uddeles efter denne spillerunde. Der er stor forskel på at blive nummer syv og nummer 11. Træner Niels Frederiksen har næsten fuld trup at råde over, ,men der er mange spillere, der stadig er på vej tilbage fra skader. Det er blandt andre Mick van Buren, Mohammed Fellah og Lasse Rise, der alle er udtaget, mens Jesper Rasmussen, Emil Lyng og Mikkel Vestergaard fortsat er ude. Endelig er Jonas Knudsen i karantæne, og her kan Martin Bergvold komme i spil, da han tidligere har været brugt på den position og blev testet der på reserveholdet mandag.

OB: Fynboerne fik et fint rygstød at gå på landskamppause med, idet Silkeborg blev besejret med 2-0 i Odense i seneste spillerunde. Siden da har Ove Pedersen pudset og slebet på OB’s træningsanlæg, hvor hans ideer er ved at blive implementeret. Nu venter endnu en styrkeprøve mod Esbjerg, hvor Rasmus Falk sandsynligvis kan komme i spil igen. Han er dog næppe klar til en startplads, mens der også er lidt tvivl om Jacob Schoop, Jacob Barrett og Daniel Høegh trods fremgang. 

Karantæne:
Esbjerg fB: Jonas Knudsen
OB: Ingen

Superliga-form:
Esbjerg fB:T-V-U-U-T
OB:T-T-U-T-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Bergvold – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Pusic, Söder 

OB (4-4-2): Toppel – Ruud, Nielsen, K. Larsen, Kirkeskov – Kryger, Spelmann, Skulason, Busuladzic – Mikkelsen, E. Larsen 

Vidste du, at…:
Det er lidt et paradoks. Fynske OB bliver trænet af en ærkejyde som Ove Pedersen, mens Esbjergs chef er Niels Frederiksen, der er indfødt fynbo. Nu træner de ikke det lokale hold, men hvert sit pressede mandskab. I ni kampe har Niels Frederiksen vundet fire gange og tabt fem kampe mod OB. Omvendt har Ove Pedersen spillet otte gange mod Esbjerg i sine forskellige klubber. Her er det blevet til en sejr, to uafgjorte og fem nederlag.    

Dom:
Hverken OB eller Esbjerg kan ret godt tåle et nederlag, og derfor er det oplagt at byde på uafgjort. Med Ove Pedersen som træner er OB begyndt at kunne holde målet rent, og det kan sagtens ske igen. Vi byder derfor på en tæt og jævnbyrdig 0-0-kamp.

Spil på 0-0 som kampens resultat hos Danske Spil til odds 11,50 – klik her 



Andreas Christensen skriver snart under

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Wrexham slår Premier League-klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United