Optakt: Esbjerg fB – OB

Esbjerg og OB skal fortsat kigge sig over skulderen i bundkampen, så ingen af holdene kan tåle et nederlag fredag aften. Hvordan skal det dog gå?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #efbob
 
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er ikke ligefrem blevet et ønskeforår for Esbjerg fB, der ganske vist er med i pokalturneringen endnu, men til gengæld stadig er en del af bundkampen i Superligaen. Der er kun seks point ned til nedrykningsstregen, så overlevelse er det altoverskyggende tema for Niels Frederiksens tropper, hvis seneste sejr ligger en måned tilbage – det var mod OB. 
 
Denne gang må Esbjerg dog undvære Erik Friberg og Jonas Knudsen, der er i karantæne, og derfor kan det være, at vestjyderne igen eksperimenterer i en 3-5-2-opstilling som man så tidligere på foråret i 3-3-kampen mod FC Midtjylland, hvor Knudsen heller ikke var med. Vi vælger dog at tro på en 4-4-2-formation med samme tilgang som man så i 2. halvleg mod Randers i mandags.
 
Jeppe Andersen er fortsat langtidsskadet, mens Lasse Rise heller ikke er med i truppen. 
 
OB:
De kan stadig ikke føle sig sikre på Fyn, hvor Ove Pedersen og kompagni fortsat må kigge sig nervøst over skulderen i bundkampen. Der er trods alt ”kun” syv point ned til FC Vestsjælland, så der skal ikke mange fejltrin til, før nedrykningsspøgelset igen viser sit grimme ansigt i Odense. 
 
I seneste kamp mod SønderjyskE viste OB, at holdets offensiv er impotent, og når eneste kreative spiller i startopstillingen er Rasmus Falk, er det svært at skabe store chancer. Defensiven er blevet bedre, men der er stadig plads til fynske forbedringer, hvis målsætningen om top syv skal indfries.
 
Azer Busuladzic er tvivlsom til kampen, og det kan give rokader på OB-holdet i forhold til seneste kamp. Anfører Skulason er i karantæne, hvilket giver Mikkel Kirkeskov chancen, og så venter OB fortsat på en klarmelding fra Kenneth Zohore, der godt nok er med i truppen, men næppe kan spille fuld tid. Og så ikke et ord om Emil Larsen. 
 
Karantæne:
Esbjerg fB: Erik Friberg og Jonas Knudsen
OB: Ari Skulason
 
Superliga-form:
Esbjerg fB: T-V-U-T-U
OB: T-T-T-V-U
 
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (3-5-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Almebäck, Stenderup – Lyng, Nielsen, Lekven, Mensah – Larsson, Fellah
 
OB (4-4-2): Toppel – Skogseid, Høegh, Nielsen, Kirkeskov – Desler, Busuladzic, Jonasson, Falk – Spelmann, Dalgaard
 
Vidste du, at…:
Det er sjældent kedeligt, når Esbjerg og OB mødes i Superligaen. De seneste 20 indbyrdes opgør har kun budt på to 0-0-kampe. Til gengæld er det blevet til 55 mål i de seneste 20 kampe, hvilket giver et snit på 2,75 mål per kamp. 
 
Dom:
Det ligner et vaskeægte bundgys, for både Esbjerg og OB kan risikere at blive suget ned i Superliga-bundens ubarmhjertige kviksand i tilfælde af et nederlag. Vi forventer en benhård fight, hvor det smukke spil bliver lagt på hylden. Der er en kraftig dunst af uafgjort over Blue Water Arena på fredag, så vi byder på 1-1. 
 
Følg kampen direkte på tipsbladet.dk – klik her
 
 
Spil
 




Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Tøfting: Good on paper – shit on grass

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Vejle Boldklub – FC København

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Det er aldrig sket før

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nedtur for Højlund og Napoli

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia