Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #efbob
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er ikke ligefrem blevet et ønskeforår for Esbjerg fB, der ganske vist er med i pokalturneringen endnu, men til gengæld stadig er en del af bundkampen i Superligaen. Der er kun seks point ned til nedrykningsstregen, så overlevelse er det altoverskyggende tema for Niels Frederiksens tropper, hvis seneste sejr ligger en måned tilbage – det var mod OB.
Denne gang må Esbjerg dog undvære Erik Friberg og Jonas Knudsen, der er i karantæne, og derfor kan det være, at vestjyderne igen eksperimenterer i en 3-5-2-opstilling som man så tidligere på foråret i 3-3-kampen mod FC Midtjylland, hvor Knudsen heller ikke var med. Vi vælger dog at tro på en 4-4-2-formation med samme tilgang som man så i 2. halvleg mod Randers i mandags.
Jeppe Andersen er fortsat langtidsskadet, mens Lasse Rise heller ikke er med i truppen.
OB:
De kan stadig ikke føle sig sikre på Fyn, hvor Ove Pedersen og kompagni fortsat må kigge sig nervøst over skulderen i bundkampen. Der er trods alt ”kun” syv point ned til FC Vestsjælland, så der skal ikke mange fejltrin til, før nedrykningsspøgelset igen viser sit grimme ansigt i Odense.
I seneste kamp mod SønderjyskE viste OB, at holdets offensiv er impotent, og når eneste kreative spiller i startopstillingen er Rasmus Falk, er det svært at skabe store chancer. Defensiven er blevet bedre, men der er stadig plads til fynske forbedringer, hvis målsætningen om top syv skal indfries.
Azer Busuladzic er tvivlsom til kampen, og det kan give rokader på OB-holdet i forhold til seneste kamp. Anfører Skulason er i karantæne, hvilket giver Mikkel Kirkeskov chancen, og så venter OB fortsat på en klarmelding fra Kenneth Zohore, der godt nok er med i truppen, men næppe kan spille fuld tid. Og så ikke et ord om Emil Larsen.
Karantæne:
Esbjerg fB: Erik Friberg og Jonas Knudsen
OB: Ari Skulason
Superliga-form:
Esbjerg fB: T-V-U-T-U
OB: T-T-T-V-U
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (3-5-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Almebäck, Stenderup – Lyng, Nielsen, Lekven, Mensah – Larsson, Fellah
OB (4-4-2): Toppel – Skogseid, Høegh, Nielsen, Kirkeskov – Desler, Busuladzic, Jonasson, Falk – Spelmann, Dalgaard
Vidste du, at…:
Det er sjældent kedeligt, når Esbjerg og OB mødes i Superligaen. De seneste 20 indbyrdes opgør har kun budt på to 0-0-kampe. Til gengæld er det blevet til 55 mål i de seneste 20 kampe, hvilket giver et snit på 2,75 mål per kamp.
Dom:
Det ligner et vaskeægte bundgys, for både Esbjerg og OB kan risikere at blive suget ned i Superliga-bundens ubarmhjertige kviksand i tilfælde af et nederlag. Vi forventer en benhård fight, hvor det smukke spil bliver lagt på hylden. Der er en kraftig dunst af uafgjort over Blue Water Arena på fredag, så vi byder på 1-1.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Vild stime før Danmark-brag
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Stor profil glad for Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Sendt hjem fra FC København-træning
Ser I med, Brøndby?
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Her begynder næste sæson i Superligaen
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
– Det er et møghold!
