Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Fredag klokken 18.30
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #efbob
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er ikke ligefrem blevet et ønskeforår for Esbjerg fB, der ganske vist er med i pokalturneringen endnu, men til gengæld stadig er en del af bundkampen i Superligaen. Der er kun seks point ned til nedrykningsstregen, så overlevelse er det altoverskyggende tema for Niels Frederiksens tropper, hvis seneste sejr ligger en måned tilbage – det var mod OB.
Denne gang må Esbjerg dog undvære Erik Friberg og Jonas Knudsen, der er i karantæne, og derfor kan det være, at vestjyderne igen eksperimenterer i en 3-5-2-opstilling som man så tidligere på foråret i 3-3-kampen mod FC Midtjylland, hvor Knudsen heller ikke var med. Vi vælger dog at tro på en 4-4-2-formation med samme tilgang som man så i 2. halvleg mod Randers i mandags.
Jeppe Andersen er fortsat langtidsskadet, mens Lasse Rise heller ikke er med i truppen.
OB:
De kan stadig ikke føle sig sikre på Fyn, hvor Ove Pedersen og kompagni fortsat må kigge sig nervøst over skulderen i bundkampen. Der er trods alt ”kun” syv point ned til FC Vestsjælland, så der skal ikke mange fejltrin til, før nedrykningsspøgelset igen viser sit grimme ansigt i Odense.
I seneste kamp mod SønderjyskE viste OB, at holdets offensiv er impotent, og når eneste kreative spiller i startopstillingen er Rasmus Falk, er det svært at skabe store chancer. Defensiven er blevet bedre, men der er stadig plads til fynske forbedringer, hvis målsætningen om top syv skal indfries.
Azer Busuladzic er tvivlsom til kampen, og det kan give rokader på OB-holdet i forhold til seneste kamp. Anfører Skulason er i karantæne, hvilket giver Mikkel Kirkeskov chancen, og så venter OB fortsat på en klarmelding fra Kenneth Zohore, der godt nok er med i truppen, men næppe kan spille fuld tid. Og så ikke et ord om Emil Larsen.
Karantæne:
Esbjerg fB: Erik Friberg og Jonas Knudsen
OB: Ari Skulason
Superliga-form:
Esbjerg fB: T-V-U-T-U
OB: T-T-T-V-U
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (3-5-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Almebäck, Stenderup – Lyng, Nielsen, Lekven, Mensah – Larsson, Fellah
OB (4-4-2): Toppel – Skogseid, Høegh, Nielsen, Kirkeskov – Desler, Busuladzic, Jonasson, Falk – Spelmann, Dalgaard
Vidste du, at…:
Det er sjældent kedeligt, når Esbjerg og OB mødes i Superligaen. De seneste 20 indbyrdes opgør har kun budt på to 0-0-kampe. Til gengæld er det blevet til 55 mål i de seneste 20 kampe, hvilket giver et snit på 2,75 mål per kamp.
Dom:
Det ligner et vaskeægte bundgys, for både Esbjerg og OB kan risikere at blive suget ned i Superliga-bundens ubarmhjertige kviksand i tilfælde af et nederlag. Vi forventer en benhård fight, hvor det smukke spil bliver lagt på hylden. Der er en kraftig dunst af uafgjort over Blue Water Arena på fredag, så vi byder på 1-1.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
