Status:
Superligaens to bedste mandskaber støder sammen, når FC København tager imod AaB i en kamp, der egentlig har meget lidt topglans over sig.
FC København fører med syv point ned til AaB, der tabte for første gang i sæsonen mod FC Nordsjælland i weekenden, og som placeringen til trods ikke har leveret nævneværdige resultater på udebane i denne sæson. Bevares, de har slået HB køge, spillet tre gange uafgjort og ikke tabt, men nu står nordjyderne overfor den største prøve af dem alle.
Til gengæld kan de spille temmelig frit. Ingen regner AaB for en seriøs kandidat til guldet – eller for så vidt sølv eller bronze, og det skal blive spændende at se, om AaB kan tage revanche for det 2-0 nederlag de led i sidste spillerunde i sidste sæson, hvor de var så tæt på at rykke ud.
FC København vandt torsdag aften 1-0 over Vorksla Poltava uden den skadede anfører Mathias ”Zanka” Jørgensen, og mon ikke Roland Nilsson fortsætter med konstellationen Sölvi Ottesen/Ragnar Sigurdsson i den her kamp, selv om han på et tidspunkt formentlig bliver nødt til at bringe Peter Larsson i spil, idet Ottesen og Sigurdsson skal spille alle de europæiske kampe, da Larsson ikke er spilleberettiget i Europa League.
AaB’s midtbanestyrmand Thomas Augustinussen er kommet sig over sin muskelskade og glider ind på holdet igen efter at have siddet ude mod FC Nordsjælland. Desuden banker Henrik Dalsgaard på til en startplads, hvilket kan koste Jeppe Curth eller Chris Rolfe pladsen i startformationen.
Profil:
Dame N’Doye bliver for stor en opgave for Kenneth Emil Petersen og Kjetil Wæhler. Senegaleseren kommer tilbage på sporet efter måltørke mod Lyngby og Vorskla Poltava og bliver kampens afgørende spiller.
Dom:
FC København er for stærke for AaB. De vinder endnu engang med 2-0 over nordjyderne.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Thomsen, Ottesen, Sigurdsson, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Absalonsen – Santin, N’Doye
Skader: Frederiksen, Vingaard, Zanka
Karantæner: Ingen
AaB (4-4-2): Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Augustinussen, Würtz, Due – Curth, Helenius
Skader: Tracy, Dedovic, Bøgelund
Karantæner: Ingen
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
SPONSORERET INDHOLD