Optakt: FC København – AaB

Kører FC København videre på cruisecontrol, eller kan AaB udfordre ligaens suveræne tophold? Superligaens nummer 1 og 2 mødes.



Status:
Superligaens to bedste mandskaber støder sammen, når FC København tager imod AaB i en kamp, der egentlig har meget lidt topglans over sig.

FC København fører med syv point ned til AaB, der tabte for første gang i sæsonen mod FC Nordsjælland i weekenden, og som placeringen til trods ikke har leveret nævneværdige resultater på udebane i denne sæson. Bevares, de har slået HB køge, spillet tre gange uafgjort og ikke tabt, men nu står nordjyderne overfor den største prøve af dem alle.

Til gengæld kan de spille temmelig frit. Ingen regner AaB for en seriøs kandidat til guldet – eller for så vidt sølv eller bronze, og det skal blive spændende at se, om AaB kan tage revanche for det 2-0 nederlag de led i sidste spillerunde i sidste sæson, hvor de var så tæt på at rykke ud.

FC København vandt torsdag aften 1-0 over Vorksla Poltava uden den skadede anfører Mathias ”Zanka” Jørgensen, og mon ikke Roland Nilsson fortsætter med konstellationen Sölvi Ottesen/Ragnar Sigurdsson i den her kamp, selv om han på et tidspunkt formentlig bliver nødt til at bringe Peter Larsson i spil, idet Ottesen og Sigurdsson skal spille alle de europæiske kampe, da Larsson ikke er spilleberettiget i Europa League.

AaB’s midtbanestyrmand Thomas Augustinussen er kommet sig over sin muskelskade og glider ind på holdet igen efter at have siddet ude mod FC Nordsjælland. Desuden banker Henrik Dalsgaard på til en startplads, hvilket kan koste Jeppe Curth eller Chris Rolfe pladsen i startformationen.

Profil:
Dame N’Doye bliver for stor en opgave for Kenneth Emil Petersen og Kjetil Wæhler. Senegaleseren kommer tilbage på sporet efter måltørke mod Lyngby og Vorskla Poltava og bliver kampens afgørende spiller.

Dom:
FC København er for stærke for AaB. De vinder endnu engang med 2-0 over nordjyderne.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Thomsen, Ottesen, Sigurdsson, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Absalonsen – Santin, N’Doye

Skader: Frederiksen, Vingaard, Zanka
Karantæner: Ingen

AaB (4-4-2): Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Augustinussen, Würtz, Due – Curth, Helenius

Skader: Tracy, Dedovic, Bøgelund
Karantæner:
Ingen







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper