Status:
Superligaens to bedste mandskaber støder sammen, når FC København tager imod AaB i en kamp, der egentlig har meget lidt topglans over sig.
FC København fører med syv point ned til AaB, der tabte for første gang i sæsonen mod FC Nordsjælland i weekenden, og som placeringen til trods ikke har leveret nævneværdige resultater på udebane i denne sæson. Bevares, de har slået HB køge, spillet tre gange uafgjort og ikke tabt, men nu står nordjyderne overfor den største prøve af dem alle.
Til gengæld kan de spille temmelig frit. Ingen regner AaB for en seriøs kandidat til guldet – eller for så vidt sølv eller bronze, og det skal blive spændende at se, om AaB kan tage revanche for det 2-0 nederlag de led i sidste spillerunde i sidste sæson, hvor de var så tæt på at rykke ud.
FC København vandt torsdag aften 1-0 over Vorksla Poltava uden den skadede anfører Mathias ”Zanka” Jørgensen, og mon ikke Roland Nilsson fortsætter med konstellationen Sölvi Ottesen/Ragnar Sigurdsson i den her kamp, selv om han på et tidspunkt formentlig bliver nødt til at bringe Peter Larsson i spil, idet Ottesen og Sigurdsson skal spille alle de europæiske kampe, da Larsson ikke er spilleberettiget i Europa League.
AaB’s midtbanestyrmand Thomas Augustinussen er kommet sig over sin muskelskade og glider ind på holdet igen efter at have siddet ude mod FC Nordsjælland. Desuden banker Henrik Dalsgaard på til en startplads, hvilket kan koste Jeppe Curth eller Chris Rolfe pladsen i startformationen.
Profil:
Dame N’Doye bliver for stor en opgave for Kenneth Emil Petersen og Kjetil Wæhler. Senegaleseren kommer tilbage på sporet efter måltørke mod Lyngby og Vorskla Poltava og bliver kampens afgørende spiller.
Dom:
FC København er for stærke for AaB. De vinder endnu engang med 2-0 over nordjyderne.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Thomsen, Ottesen, Sigurdsson, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Grindheim, Absalonsen – Santin, N’Doye
Skader: Frederiksen, Vingaard, Zanka
Karantæner: Ingen
AaB (4-4-2): Larsen – Nielsen, Petersen, Wæhler, Kristensen – Rolfe, Augustinussen, Würtz, Due – Curth, Helenius
Skader: Tracy, Dedovic, Bøgelund
Karantæner: Ingen
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER