Optakt: FC København – AaB

Der er dømt guldfest i Parken søndag eftermiddag, når FC København møder AaB. Tipsbladet giver dig her en optakt til kampen.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 17.00 
Spillested: Parken 
Dommer: Mikkel Redder 
På TV: TV3+ 
Hashtag: #fckaab #sldk

Holdnyt
FC København
Jess Thorup kan tage det helt roligt – FC København vinder guld, selvom han ikke vil sige det endnu. Så den omtalte fodboldtræner kan nyde hjemmekampen mod AaB, som skal spilles foran en udsolgt nationalarena. 

Hovedstadsklubben må se bort fra Denis Vavro og Davit Khocholava, som begge er ude med karantæne. Heldigvis for FC København er Nicolai Boilesen og Kevin Diks til rådighed igen. 

Khouma Babacar, Nicolai Jørgensen, Akinkunmi Amoo, Mamoudou Karamoko, Victor Kristiansen og Carlos Zeca sidder alle ude med skader.

Det bliver spændende at se, om Jess Thorup igen giver en masse spilletid til flere af sine unge talenter i truppen, som har været afgørende i de seneste kampe. 

AaB
Den bolsjestribede fodboldklub har haft det svært den seneste måned. Vi skal således tilbage til den 14. april for at finde den seneste sejr i Superligaen. Her blev Brøndby slået med 1-0 på Vestegnen. 

Og det bliver svært at bryde den kedelige stime søndag eftermiddag. Lars Friis’ mandskab er nemlig hårdt ramt af både skader og karantæner til flere vigtige spillere. 

Rasmus Thelander, Iver Fossum og Daniel Granli har fået for mange kort, mens fysikken ikke er i orden hos Lucas Andersen, Magnus Christensen, Gudmundur Thórarinsson og Rufo.

Senest tabte AaB med 1-3 på hjemmebane til Brøndby, og Lars Friis sagde efterfølgende, at Superliga-holdet vil have mere energi og et andet udtryk med til København. 

Karantæne
FC København: Denis Vavro og Davit Khocholava. 
AaB: Rasmus Thelander, Iver Fossum og Daniel Granli. 

Bud på startopstillinger
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Diks, Boilesen, Jelert – Lerager, Falk – Jóhannesson, Biel, Claesson – Haraldsson. 
AaB (3-5-2): Rinne – M. Ross, Hagelskjær, Ahlmann – Pallesen, Kusk, Ferreira, Højholt, O. Ross – Prip, Makaric. 

Profilen
Der kan ikke være to meninger om, at Pep Biel har været fremragende i denne sæson, og at han har en enorm aktie i FC Københavns mesterskab. Vi tror, at han slutter af med et brag i Parken, og det er derfor en god idé at holde øje med hjemmeholdets nummer 16. 

Vidste du, at… 
Historien taler for en sejr til Jess Thorups mandskab. AaB har nemlig blot slået FC København i to af holdenes seneste 11 Superliga-kampe. 

Dom
Gæsterne skal vinde i Parken for at holde Brøndby og Randers bag sig og snuppe fjerdepladsen. Den placering kan give fodbold i Europa på den anden side af sommerferien. Så der er meget på spil for AaB. Men skader og karantæner gør, at opgaven bliver for stor. FC København vinder med 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Liverpool præsenterer succestræner

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir