Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckach #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det er en mørk tid, og det gælder ikke mindst i FC København, men lykken tilsmilede hovedstadsklubben i seneste runde, hvor det blev til en 3-1-sejr over SønderjyskE. VAR-guderne tilsmilede i sandhed også FC København, men sejren var ikke desto mindre fuldt fortjent.
Det var samtidig Jess Thorups første sejr som FC København-træner, og han kunne glæde sig over, at særligt offensiven og midtbanen gjorde det godt. Især Rasmus Falk og Carlos Zeca spillede, som da de var på toppen.
FC København er stadig på en skuffende ottendeplads, og der er minus på målkontoen, men løverne skal naturligvis håbe, at sejren over topholdet SønderjyskE kan give et afsæt til en god slutspurt i efteråret.
Victor Nelsson, Jonas Wind, Mikkel Kaufmann, Viktor Fischer, Pierre Bengtsson og Andreas Bjelland er i “corona-karantæne” efter at være testet positive for Covid-19.
Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Ragnar Sigurdsson.
AC Horsens:
Så lykkedes det endelig for AC Horsens at vinde en kamp.
Efter ni forgæves forsøg vandt Den Gule Fare 3-1 over Vejle Boldklub, og dermed kunne Jonas Dal for første gang deltage i sejrssangen som AC Horsens-træner. Samtidig lagde holdet afstand til det absolutte bundhold Lyngby.
AC Horsens scorede som nævnt tre mål mod Vejle Boldklub, men alligevel er holdet det mindst scorende i Superligaen i denne sæson. Blot otte mål er det blevet til i de første 10 kampe. Positivt var det, at både Kjartan Finnbogason og Jannik Pohl kom på tavlen. Bundholdet har brug for angribere, der kan score.
AC Horsens’ problemer er på mange måder tydelige, når man dykker ned i Superliga-statistikkerne. Holdet har skabt færrest chancer, har den laveste scoringsprocent og har i øvrigt den laveste boldbesiddelsesprocent. Sidstnævnte er dog ikke et problem i sig selv.
Liram Qamili har karantæne mod FC København.
Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Liram Qamili
Startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Oikonomou, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wilczek – Daramy, Mudražija
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Tengstedt – Pohl, Finnbogason
Profilen:
Bjarke Jacobsen spillede en stor kamp mod Vejle, og han er generelt kommet godt med igen efter en skrækkelig sæsonstart med to røde kort. Søndag er der igen brug for en krigerisk indsats, når Bjarke Jacobsen skal tumle med Zeca og Rasmus Falk på nationalarenaens græstæppe.
Vidste du, at…:
FC København er det mandskab i Superligaen, der har færrest fremadrettede afleveringer – 33 procent. AC Horsens derimod er det hold med flest fremadrettede afleveringer – 42,6 procent.
Dom:
FC København har før fået sig nogle slemme forskrækkelser mod AC Horsens, og vi er i en tid, hvor man aldrig kan vide sig sikker på noget som helst, når det gælder de danske vicemestre.
AC Horsens møder for første gang i denne sæson op til en kamp med en sejr i bagagen, og det betyder helt sikkert noget, men mon ikke, at det alligevel ender med en hjemmesejr søndag eftermiddag.
Vi byder en 2-0-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
