Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckach #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det er en mørk tid, og det gælder ikke mindst i FC København, men lykken tilsmilede hovedstadsklubben i seneste runde, hvor det blev til en 3-1-sejr over SønderjyskE. VAR-guderne tilsmilede i sandhed også FC København, men sejren var ikke desto mindre fuldt fortjent.
Det var samtidig Jess Thorups første sejr som FC København-træner, og han kunne glæde sig over, at særligt offensiven og midtbanen gjorde det godt. Især Rasmus Falk og Carlos Zeca spillede, som da de var på toppen.
FC København er stadig på en skuffende ottendeplads, og der er minus på målkontoen, men løverne skal naturligvis håbe, at sejren over topholdet SønderjyskE kan give et afsæt til en god slutspurt i efteråret.
Victor Nelsson, Jonas Wind, Mikkel Kaufmann, Viktor Fischer, Pierre Bengtsson og Andreas Bjelland er i “corona-karantæne” efter at være testet positive for Covid-19.
Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Ragnar Sigurdsson.
AC Horsens:
Så lykkedes det endelig for AC Horsens at vinde en kamp.
Efter ni forgæves forsøg vandt Den Gule Fare 3-1 over Vejle Boldklub, og dermed kunne Jonas Dal for første gang deltage i sejrssangen som AC Horsens-træner. Samtidig lagde holdet afstand til det absolutte bundhold Lyngby.
AC Horsens scorede som nævnt tre mål mod Vejle Boldklub, men alligevel er holdet det mindst scorende i Superligaen i denne sæson. Blot otte mål er det blevet til i de første 10 kampe. Positivt var det, at både Kjartan Finnbogason og Jannik Pohl kom på tavlen. Bundholdet har brug for angribere, der kan score.
AC Horsens’ problemer er på mange måder tydelige, når man dykker ned i Superliga-statistikkerne. Holdet har skabt færrest chancer, har den laveste scoringsprocent og har i øvrigt den laveste boldbesiddelsesprocent. Sidstnævnte er dog ikke et problem i sig selv.
Liram Qamili har karantæne mod FC København.
Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Liram Qamili
Startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Oikonomou, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wilczek – Daramy, Mudražija
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Tengstedt – Pohl, Finnbogason
Profilen:
Bjarke Jacobsen spillede en stor kamp mod Vejle, og han er generelt kommet godt med igen efter en skrækkelig sæsonstart med to røde kort. Søndag er der igen brug for en krigerisk indsats, når Bjarke Jacobsen skal tumle med Zeca og Rasmus Falk på nationalarenaens græstæppe.
Vidste du, at…:
FC København er det mandskab i Superligaen, der har færrest fremadrettede afleveringer – 33 procent. AC Horsens derimod er det hold med flest fremadrettede afleveringer – 42,6 procent.
Dom:
FC København har før fået sig nogle slemme forskrækkelser mod AC Horsens, og vi er i en tid, hvor man aldrig kan vide sig sikker på noget som helst, når det gælder de danske vicemestre.
AC Horsens møder for første gang i denne sæson op til en kamp med en sejr i bagagen, og det betyder helt sikkert noget, men mon ikke, at det alligevel ender med en hjemmesejr søndag eftermiddag.
Vi byder en 2-0-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Fælder dom over Victor Froholdt
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
