Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckach #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det er en mørk tid, og det gælder ikke mindst i FC København, men lykken tilsmilede hovedstadsklubben i seneste runde, hvor det blev til en 3-1-sejr over SønderjyskE. VAR-guderne tilsmilede i sandhed også FC København, men sejren var ikke desto mindre fuldt fortjent.
Det var samtidig Jess Thorups første sejr som FC København-træner, og han kunne glæde sig over, at særligt offensiven og midtbanen gjorde det godt. Især Rasmus Falk og Carlos Zeca spillede, som da de var på toppen.
FC København er stadig på en skuffende ottendeplads, og der er minus på målkontoen, men løverne skal naturligvis håbe, at sejren over topholdet SønderjyskE kan give et afsæt til en god slutspurt i efteråret.
Victor Nelsson, Jonas Wind, Mikkel Kaufmann, Viktor Fischer, Pierre Bengtsson og Andreas Bjelland er i “corona-karantæne” efter at være testet positive for Covid-19.
Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Ragnar Sigurdsson.
AC Horsens:
Så lykkedes det endelig for AC Horsens at vinde en kamp.
Efter ni forgæves forsøg vandt Den Gule Fare 3-1 over Vejle Boldklub, og dermed kunne Jonas Dal for første gang deltage i sejrssangen som AC Horsens-træner. Samtidig lagde holdet afstand til det absolutte bundhold Lyngby.
AC Horsens scorede som nævnt tre mål mod Vejle Boldklub, men alligevel er holdet det mindst scorende i Superligaen i denne sæson. Blot otte mål er det blevet til i de første 10 kampe. Positivt var det, at både Kjartan Finnbogason og Jannik Pohl kom på tavlen. Bundholdet har brug for angribere, der kan score.
AC Horsens’ problemer er på mange måder tydelige, når man dykker ned i Superliga-statistikkerne. Holdet har skabt færrest chancer, har den laveste scoringsprocent og har i øvrigt den laveste boldbesiddelsesprocent. Sidstnævnte er dog ikke et problem i sig selv.
Liram Qamili har karantæne mod FC København.
Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Liram Qamili
Startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Oikonomou, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wilczek – Daramy, Mudražija
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Tengstedt – Pohl, Finnbogason
Profilen:
Bjarke Jacobsen spillede en stor kamp mod Vejle, og han er generelt kommet godt med igen efter en skrækkelig sæsonstart med to røde kort. Søndag er der igen brug for en krigerisk indsats, når Bjarke Jacobsen skal tumle med Zeca og Rasmus Falk på nationalarenaens græstæppe.
Vidste du, at…:
FC København er det mandskab i Superligaen, der har færrest fremadrettede afleveringer – 33 procent. AC Horsens derimod er det hold med flest fremadrettede afleveringer – 42,6 procent.
Dom:
FC København har før fået sig nogle slemme forskrækkelser mod AC Horsens, og vi er i en tid, hvor man aldrig kan vide sig sikker på noget som helst, når det gælder de danske vicemestre.
AC Horsens møder for første gang i denne sæson op til en kamp med en sejr i bagagen, og det betyder helt sikkert noget, men mon ikke, at det alligevel ender med en hjemmesejr søndag eftermiddag.
Vi byder en 2-0-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Surt show: Det bliver ikke til noget

Flot gestus af Tadej Pogacar

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Voldsom frustration efter vanvidskamp

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Som Bambi på glatis!

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Det er en fantastisk kombination

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– FCK-spillerne skal have det dårligt

Raser over Ruben Amorim

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

– Eriksen bliver en vigtig faktor

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

– En tabersag for Brøndby

Stor Pione Sisto-overraskelse

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

Haaland og Man City smadrer Man Utd
