Optakt: FC København – AC Horsens

Der er ikke så langt imellem FC København og AC Horsens i tabellen, som mange nok troede, der ville være på nuværende tidspunkt. Alligevel er FCK naturligvis store favoritter søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckach #sldk

Holdnyt:
FC København:
Det er en mørk tid, og det gælder ikke mindst i FC København, men lykken tilsmilede hovedstadsklubben i seneste runde, hvor det blev til en 3-1-sejr over SønderjyskE. VAR-guderne tilsmilede i sandhed også FC København, men sejren var ikke desto mindre fuldt fortjent.

Det var samtidig Jess Thorups første sejr som FC København-træner, og han kunne glæde sig over, at særligt offensiven og midtbanen gjorde det godt. Især Rasmus Falk og Carlos Zeca spillede, som da de var på toppen.

FC København er stadig på en skuffende ottendeplads, og der er minus på målkontoen, men løverne skal naturligvis håbe, at sejren over topholdet SønderjyskE kan give et afsæt til en god slutspurt i efteråret.

Victor Nelsson, Jonas Wind, Mikkel Kaufmann, Viktor Fischer, Pierre Bengtsson og Andreas Bjelland er i “corona-karantæne” efter at være testet positive for Covid-19. 

Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Ragnar Sigurdsson.

AC Horsens:
Så lykkedes det endelig for AC Horsens at vinde en kamp.

Efter ni forgæves forsøg vandt Den Gule Fare 3-1 over Vejle Boldklub, og dermed kunne Jonas Dal for første gang deltage i sejrssangen som AC Horsens-træner. Samtidig lagde holdet afstand til det absolutte bundhold Lyngby.

AC Horsens scorede som nævnt tre mål mod Vejle Boldklub, men alligevel er holdet det mindst scorende i Superligaen i denne sæson. Blot otte mål er det blevet til i de første 10 kampe. Positivt var det, at både Kjartan Finnbogason og Jannik Pohl kom på tavlen. Bundholdet har brug for angribere, der kan score. 

AC Horsens’ problemer er på mange måder tydelige, når man dykker ned i Superliga-statistikkerne. Holdet har skabt færrest chancer, har den laveste scoringsprocent og har i øvrigt den laveste boldbesiddelsesprocent. Sidstnævnte er dog ikke et problem i sig selv. 

Liram Qamili har karantæne mod FC København.

Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Liram Qamili

Startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Oikonomou, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wilczek – Daramy, Mudražija

AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Tengstedt – Pohl, Finnbogason

Profilen:
Bjarke Jacobsen spillede en stor kamp mod Vejle, og han er generelt kommet godt med igen efter en skrækkelig sæsonstart med to røde kort. Søndag er der igen brug for en krigerisk indsats, når Bjarke Jacobsen skal tumle med Zeca og Rasmus Falk på nationalarenaens græstæppe.

Vidste du, at…:
FC København er det mandskab i Superligaen, der har færrest fremadrettede afleveringer – 33 procent. AC Horsens derimod er det hold med flest fremadrettede afleveringer – 42,6 procent.

Dom:
FC København har før fået sig nogle slemme forskrækkelser mod AC Horsens, og vi er i en tid, hvor man aldrig kan vide sig sikker på noget som helst, når det gælder de danske vicemestre.

AC Horsens møder for første gang i denne sæson op til en kamp med en sejr i bagagen, og det betyder helt sikkert noget, men mon ikke, at det alligevel ender med en hjemmesejr søndag eftermiddag.

Vi byder en 2-0-sejr til FC København.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Hugo Ekitike misser VM

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Bayern München – Real Madrid

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal – Sporting CP

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Tidligere FCK-spiller skal for retten

22 millioner kroner!

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal