Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckach #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det er en mørk tid, og det gælder ikke mindst i FC København, men lykken tilsmilede hovedstadsklubben i seneste runde, hvor det blev til en 3-1-sejr over SønderjyskE. VAR-guderne tilsmilede i sandhed også FC København, men sejren var ikke desto mindre fuldt fortjent.
Det var samtidig Jess Thorups første sejr som FC København-træner, og han kunne glæde sig over, at særligt offensiven og midtbanen gjorde det godt. Især Rasmus Falk og Carlos Zeca spillede, som da de var på toppen.
FC København er stadig på en skuffende ottendeplads, og der er minus på målkontoen, men løverne skal naturligvis håbe, at sejren over topholdet SønderjyskE kan give et afsæt til en god slutspurt i efteråret.
Victor Nelsson, Jonas Wind, Mikkel Kaufmann, Viktor Fischer, Pierre Bengtsson og Andreas Bjelland er i “corona-karantæne” efter at være testet positive for Covid-19.
Skadeslisten tæller Andreas Bjelland og Ragnar Sigurdsson.
AC Horsens:
Så lykkedes det endelig for AC Horsens at vinde en kamp.
Efter ni forgæves forsøg vandt Den Gule Fare 3-1 over Vejle Boldklub, og dermed kunne Jonas Dal for første gang deltage i sejrssangen som AC Horsens-træner. Samtidig lagde holdet afstand til det absolutte bundhold Lyngby.
AC Horsens scorede som nævnt tre mål mod Vejle Boldklub, men alligevel er holdet det mindst scorende i Superligaen i denne sæson. Blot otte mål er det blevet til i de første 10 kampe. Positivt var det, at både Kjartan Finnbogason og Jannik Pohl kom på tavlen. Bundholdet har brug for angribere, der kan score.
AC Horsens’ problemer er på mange måder tydelige, når man dykker ned i Superliga-statistikkerne. Holdet har skabt færrest chancer, har den laveste scoringsprocent og har i øvrigt den laveste boldbesiddelsesprocent. Sidstnævnte er dog ikke et problem i sig selv.
Liram Qamili har karantæne mod FC København.
Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Liram Qamili
Startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Oikonomou, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wilczek – Daramy, Mudražija
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Tengstedt – Pohl, Finnbogason
Profilen:
Bjarke Jacobsen spillede en stor kamp mod Vejle, og han er generelt kommet godt med igen efter en skrækkelig sæsonstart med to røde kort. Søndag er der igen brug for en krigerisk indsats, når Bjarke Jacobsen skal tumle med Zeca og Rasmus Falk på nationalarenaens græstæppe.
Vidste du, at…:
FC København er det mandskab i Superligaen, der har færrest fremadrettede afleveringer – 33 procent. AC Horsens derimod er det hold med flest fremadrettede afleveringer – 42,6 procent.
Dom:
FC København har før fået sig nogle slemme forskrækkelser mod AC Horsens, og vi er i en tid, hvor man aldrig kan vide sig sikker på noget som helst, når det gælder de danske vicemestre.
AC Horsens møder for første gang i denne sæson op til en kamp med en sejr i bagagen, og det betyder helt sikkert noget, men mon ikke, at det alligevel ender med en hjemmesejr søndag eftermiddag.
Vi byder en 2-0-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
