Optakt: FC København – AGF

FC København og AGF brager sammen i Parken på en stor søndag i Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt 
På TV: Canal 9 
Hashtag: #fckagf #sldk

Holdnyt:
FC København: 
Vicemestrene kan glæde sig over, at de fortsat er ubesejret i 2021 og i øvrigt ikke har tabt en Superliga-kamp i tre måneder. Det seneste resultat, 2-2 mod bundholdet Lyngby, er dog svært for alvor at glæde sig over i FCK-lejren.

FC København forsøger at kæmpe sig tilbage i topstriden efter en elendig start på sæsonen, og i den forbindelse er et point mod Lyngby en streg i regningen.

Derfor er der to point op til AGF før søndagens topkamp i Parken.

Hjemmeholdet er startet med de samme 11 på banen i de seneste to kampe, og det er første gang i denne sæson, at det har kunnet lade sig gøre. Der er ved at snige sig noget kontinuiutet ind i holdet.

Det er også muligt for Jess Thorup at stille med den samme opstilling mod AGF. Alle fra Lyngby-kampen er skadesfrie, og løverne har ingen i karantæne.

Til gengæld må københavnerne undvære Peter Ankersen og Mikkel Kaufmann, der fortsat er ude med skader.

AGF:
Århusianerne fik et fremragende afsæt til opgøret mod FC København. SønderjyskE blev besejret 2-0 i seneste runde, og AGF leverede en helstøbt præstation over hele banen. 

Dermed fortsætter de fine forårsfornemmelser for de hvide, der især kan glæde sig over, at holdet ikke har indkasseret et eneste mål i de første fire kampe. Målscoreren er beskedne 3-0, så AGF har været mere kyniske, end de har været underholdende.

Mod SønderjyskE fik Bubacarr Sanneh sine første minutter for AGF, og det slap midtstopperen ganske godt fra. I den anden ende fik Patrick Mortensen bugt med sin måltørke, da han omsatte et straffespark.

Det ser med andre ord ganske fornuftigt ud for AGF før braget mod FC København.

Alexander Munksgaard vender tilbage fra karantæne, mens Mathias Jørgensen er med i truppen. Frederik Tingager, Zach Duncan og Niklas Backman er på skadeslisten.

Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Zanka, Boilesen  – Stage, Zeca, Falk  – Wind – Fischer, Daramy

AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Det bliver et specielt gensyn for Mustapha Bundu, når han står over for sine tidligere holdkammerater i AGF. Det er kun godt et halvt år siden, at han forlod århusianerne. Spørgsmålet er dog, om Bundu starter inde søndag eftermiddag. Man kan sagtens have Jess Thorup mistænkt for at smide offensivspilleren på bænken efter en skuffende præstation mod Lyngby. 

Vidste du, at..:
FC København har haft flest succesfulde afleveringer i Superligaen i denne sæson med 81,6 procent. AGF er næstsidst på samme liste med en afleveringsnøjagtighed på 70,2 procent.

Dom:
Der er ingen tvivl om, at FC København vil have bolden mest i søndagens kamp, mens AGF vil lure på omstillinger. For gæsterne vil uafgjort være et ganske pænt resultat, og spørgsmålet er, om FCK kan få lirket AGF’s meget solide defensiv op.

Vi forventer en tæt og chancefattig kamp, som ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her kan man se La Liga fremover



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Steve Cooper med stor beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub