Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Vicemestrene kan glæde sig over, at de fortsat er ubesejret i 2021 og i øvrigt ikke har tabt en Superliga-kamp i tre måneder. Det seneste resultat, 2-2 mod bundholdet Lyngby, er dog svært for alvor at glæde sig over i FCK-lejren.
FC København forsøger at kæmpe sig tilbage i topstriden efter en elendig start på sæsonen, og i den forbindelse er et point mod Lyngby en streg i regningen.
Derfor er der to point op til AGF før søndagens topkamp i Parken.
Hjemmeholdet er startet med de samme 11 på banen i de seneste to kampe, og det er første gang i denne sæson, at det har kunnet lade sig gøre. Der er ved at snige sig noget kontinuiutet ind i holdet.
Det er også muligt for Jess Thorup at stille med den samme opstilling mod AGF. Alle fra Lyngby-kampen er skadesfrie, og løverne har ingen i karantæne.
Til gengæld må københavnerne undvære Peter Ankersen og Mikkel Kaufmann, der fortsat er ude med skader.
AGF:
Århusianerne fik et fremragende afsæt til opgøret mod FC København. SønderjyskE blev besejret 2-0 i seneste runde, og AGF leverede en helstøbt præstation over hele banen.
Dermed fortsætter de fine forårsfornemmelser for de hvide, der især kan glæde sig over, at holdet ikke har indkasseret et eneste mål i de første fire kampe. Målscoreren er beskedne 3-0, så AGF har været mere kyniske, end de har været underholdende.
Mod SønderjyskE fik Bubacarr Sanneh sine første minutter for AGF, og det slap midtstopperen ganske godt fra. I den anden ende fik Patrick Mortensen bugt med sin måltørke, da han omsatte et straffespark.
Det ser med andre ord ganske fornuftigt ud for AGF før braget mod FC København.
Alexander Munksgaard vender tilbage fra karantæne, mens Mathias Jørgensen er med i truppen. Frederik Tingager, Zach Duncan og Niklas Backman er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Johnsson – Bartolec, Nelsson, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wind – Fischer, Daramy
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer Nielsen – Olsen, Poulsen, Blume – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Det bliver et specielt gensyn for Mustapha Bundu, når han står over for sine tidligere holdkammerater i AGF. Det er kun godt et halvt år siden, at han forlod århusianerne. Spørgsmålet er dog, om Bundu starter inde søndag eftermiddag. Man kan sagtens have Jess Thorup mistænkt for at smide offensivspilleren på bænken efter en skuffende præstation mod Lyngby.
Vidste du, at..:
FC København har haft flest succesfulde afleveringer i Superligaen i denne sæson med 81,6 procent. AGF er næstsidst på samme liste med en afleveringsnøjagtighed på 70,2 procent.
Dom:
Der er ingen tvivl om, at FC København vil have bolden mest i søndagens kamp, mens AGF vil lure på omstillinger. For gæsterne vil uafgjort være et ganske pænt resultat, og spørgsmålet er, om FCK kan få lirket AGF’s meget solide defensiv op.
Vi forventer en tæt og chancefattig kamp, som ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
I chok over Steve Cooper-historie
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
