Får FC København-juvel debut mod AGF?

AGF kommer til Parken med selvtillid ovenpå en flot sejr, mens FC København skal forsøge at komme tilbage på sporet efter et remis i Silkeborg.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckagf #sldk

Holdnyt
FC København
FC København måtte nøjes med at hente et point ind på FC Midtjylland i toppen af tabellen, da københavnerne spillede uafgjort med Silkeborg IF i en nulløsning inden landskampspausen, og Jess Thorups mandskab har fem point op til førstepladsen.

Med deleren i Silkeborg fortsatte FC København samtidig deres skuffende stime i Superligaen. De har blot vundet en enkelt af deres seneste fem ligakampe og har derudover tabt én og spillet uafgjort hele tre gange.

Nu skal FC København forsøge at komme tilbage på sejrssporet i efterårets næstsidste ligakamp mod AGF, som de har haft et godt tag i med sejre i de tre seneste indbyrdes kampe.

Jess Thorup kan glæde sig over, at Rasmus Falk er tilbage i truppen efter flere måneders pause, mens det 16-årige stortalent Roony Bardghji kan få sin længeventede debut. Så er spørgsmålet, om han får den debut mod AGF?

Til gengæld er der en del ude. Langtidsskadede Zeca og karantæneramte David Khocholava er selvsagt ude, mens Valdemar Lund og Andri Baldursson er skadede, Kamil Wilczek ikke er klar, og “Kalle” Johnsson er ude med sygdom.

Luther Singh sidder også over, selvom han er blevet udskrevet fra hospitalet efter et sygdomsforløb, og han kommer nok ikke i aktion igen i efteråret. 

AGF
David Nielsens mandskab sluttede af med en succesoplevelse lige inden landskampspausen, da de besejrede FC Midtjylland med hele 3-0, og nu venter endnu en svær opgave mod ligaens nummer to, FC København.

Med sejren over Midtjylland er AGF på syvendepladsen i rækken og holder liv i håbet om en plads i top seks. Der er blot fire point op til Silkeborg IF på sjettepladsen, mens der også blot er seks point op til tredjepladsen.

Samtidig kunne AGF glæde sig over, at Patrick Mortensen kom på måltavlen mod midtjyderne. Det var angriberens første scoring siden midten af august.

Både Eric Kahl og Yann Bisseck var ukampdygtige senest, men de er tilbage i truppen.

Patrick Olsen er for tredje kamp i træk ikke med – i første omgang lød det, at det var af private årsager. Derudover har Benjamin Hvidt været ude med en skade, ligesom Alexander Munksgaard ikke har været i truppen i de seneste mange kampe, og de to er stadig ikke med. 

Karantæne
FC København: David Khocholava
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Gabrielsen, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Diks, Biel, Haraldsson – Wind

AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Hausner, Tingager, Kahl – Brandhof, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Med karantænen til Davit Khocholava er det sandsynligvis Ruben Gabrielsen, der får pladsen ved siden af Nicolai Boilesen i FC Københavns midterforsvar. Nordmanden har blot spillet seks kampe for københavnerne i efteråret, og med kun fire kampe tilbage før vinterpausen, hvor hans lejeaftale udløber, kan han snart spille sin sidste kamp i klubben. 

Vidste du, at…:
AGF har hidtil hentet flere point end FC København i den anden halvdel af Superliga-grundspillet – altså fra 12. runde og frem. Her er det blevet til syv point til århusianerne, mens FC København har formået at sætte fem point på kontoen. 

Dom:
FC København har været vaklende i de seneste uger, og med skader og karantæner er de markant svækket til kampen mod AGF. Selvom AGF heller ikke har lignet et toptunet mandskab i sæsonen, tror vi, at de tager point i Parken. Det slutter 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Spændende OB-nyhed

De vil have Martin Braithwaite

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby IF – Randers FC



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Ikke set i 30 år

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“De havde det bedste transfervindue”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her