Optakt: FC København – AGF

Jacob Neestrup debuterer som FC København-træner søndag aften i Parken mod AGF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk

Holdnyt:
FC København:
Er der sket noget opsigtsvækkende i FC København i løbet af landskampspausen? Joo, lidt er der da! 

De danske mestre har fyret Jess Thorup, der længe har været under et massivt pres og nu er fortid i den danske hovedstad. Jacob Neestrup er i samme forbindelse blevet forfremmet til cheftræner, og han debuterer søndag aften.

Det skal naturligvis blive voldsomt interessant at se, hvilke ændringer Neestrup har med sig. Til sin første kamp har den nye cheftræner valgt at udelade Khouma Babacar og Peter Ankersen, der også var ude i kulden under Thorup. 

Andreas Cornelius er på vej tilbage fra en skadespause, og han kan blive en joker i søndagens opgør. Kamil Grabara ventes desuden tilbage. 

AGF:
Mens det har været en hektisk landskampspause i København, har der straks været mere ro på i Jyllands hovedstad. Man må give Uwe Rösler, at han både på- og udenfor banen er kommet flot fra start i AGF.

I hele sidste sæson scorede AGF 32 mål, og efter 10 kampe under Uwe Rösler er det blevet til 14 mål, mens man har lukket 10 mål ind mod 43 i sidste sæson. Man behøver ikke være dygtig til matematik for at regne ud, at det ser meget bedre ud for århusianerne i begge ender af banen.

Senest vandt AGF 3-1 over AaB, og her strålede især nyerhvervelsen Kevin Yakob – det skal blive spændende at følge ham mod FC København.

AGF har hverken skader eller karantæner at slås med op til søndagens storkamp.

Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Falk, Zeca, Lerager – Bergmann Johannesson, Claesson, Daramy

AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Yakob, Poulsen, Kahl – Haugen, Mortensen

Dom:
Man ser ofte, at der sker noget med et hold i den første kamp med en ny træner, og FCK skal håbe på den såkaldte “Neestrup-effekt” søndag aften i Parken. AGF bliver en vanskelig modstander, som også kan drille de store hold på udebane – det så man, da århusianerne vandt 2-0 i Herning. Det er et vanskeligt opgør at spå om, men vi gætter på, at hjemmeholdet vinder den første kamp under Neestrup. 2-1 til FC København.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’