Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Er der sket noget opsigtsvækkende i FC København i løbet af landskampspausen? Joo, lidt er der da!
De danske mestre har fyret Jess Thorup, der længe har været under et massivt pres og nu er fortid i den danske hovedstad. Jacob Neestrup er i samme forbindelse blevet forfremmet til cheftræner, og han debuterer søndag aften.
Det skal naturligvis blive voldsomt interessant at se, hvilke ændringer Neestrup har med sig. Til sin første kamp har den nye cheftræner valgt at udelade Khouma Babacar og Peter Ankersen, der også var ude i kulden under Thorup.
Andreas Cornelius er på vej tilbage fra en skadespause, og han kan blive en joker i søndagens opgør. Kamil Grabara ventes desuden tilbage.
AGF:
Mens det har været en hektisk landskampspause i København, har der straks været mere ro på i Jyllands hovedstad. Man må give Uwe Rösler, at han både på- og udenfor banen er kommet flot fra start i AGF.
I hele sidste sæson scorede AGF 32 mål, og efter 10 kampe under Uwe Rösler er det blevet til 14 mål, mens man har lukket 10 mål ind mod 43 i sidste sæson. Man behøver ikke være dygtig til matematik for at regne ud, at det ser meget bedre ud for århusianerne i begge ender af banen.
Senest vandt AGF 3-1 over AaB, og her strålede især nyerhvervelsen Kevin Yakob – det skal blive spændende at følge ham mod FC København.
AGF har hverken skader eller karantæner at slås med op til søndagens storkamp.
Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Falk, Zeca, Lerager – Bergmann Johannesson, Claesson, Daramy
AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Yakob, Poulsen, Kahl – Haugen, Mortensen
Dom:
Man ser ofte, at der sker noget med et hold i den første kamp med en ny træner, og FCK skal håbe på den såkaldte “Neestrup-effekt” søndag aften i Parken. AGF bliver en vanskelig modstander, som også kan drille de store hold på udebane – det så man, da århusianerne vandt 2-0 i Herning. Det er et vanskeligt opgør at spå om, men vi gætter på, at hjemmeholdet vinder den første kamp under Neestrup. 2-1 til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Ghana – Panama
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
