Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Er der sket noget opsigtsvækkende i FC København i løbet af landskampspausen? Joo, lidt er der da!
De danske mestre har fyret Jess Thorup, der længe har været under et massivt pres og nu er fortid i den danske hovedstad. Jacob Neestrup er i samme forbindelse blevet forfremmet til cheftræner, og han debuterer søndag aften.
Det skal naturligvis blive voldsomt interessant at se, hvilke ændringer Neestrup har med sig. Til sin første kamp har den nye cheftræner valgt at udelade Khouma Babacar og Peter Ankersen, der også var ude i kulden under Thorup.
Andreas Cornelius er på vej tilbage fra en skadespause, og han kan blive en joker i søndagens opgør. Kamil Grabara ventes desuden tilbage.
AGF:
Mens det har været en hektisk landskampspause i København, har der straks været mere ro på i Jyllands hovedstad. Man må give Uwe Rösler, at han både på- og udenfor banen er kommet flot fra start i AGF.
I hele sidste sæson scorede AGF 32 mål, og efter 10 kampe under Uwe Rösler er det blevet til 14 mål, mens man har lukket 10 mål ind mod 43 i sidste sæson. Man behøver ikke være dygtig til matematik for at regne ud, at det ser meget bedre ud for århusianerne i begge ender af banen.
Senest vandt AGF 3-1 over AaB, og her strålede især nyerhvervelsen Kevin Yakob – det skal blive spændende at følge ham mod FC København.
AGF har hverken skader eller karantæner at slås med op til søndagens storkamp.
Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Ryan – Diks, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Falk, Zeca, Lerager – Bergmann Johannesson, Claesson, Daramy
AGF (3-5-2): Hansen – Tingager, Bisseck, Kristensen – Mølgaard, Anderson, Yakob, Poulsen, Kahl – Haugen, Mortensen
Dom:
Man ser ofte, at der sker noget med et hold i den første kamp med en ny træner, og FCK skal håbe på den såkaldte “Neestrup-effekt” søndag aften i Parken. AGF bliver en vanskelig modstander, som også kan drille de store hold på udebane – det så man, da århusianerne vandt 2-0 i Herning. Det er et vanskeligt opgør at spå om, men vi gætter på, at hjemmeholdet vinder den første kamp under Neestrup. 2-1 til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
