Optakt: FC København – Brøndby IF

Det københavnske derby venter, og her skal Brøndby have tre point for at holde presset på topholdet FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Der venter et regulært brag, når FC København og Brøndby IF mødes søndag i Superligaen. FCK skal bruge tre point for at holde afstanden til AGF, og derfor er der pres på Jess Thorups mandskab.

Klubben kommer fra en kamp mod FCN, der bare kastede et enkelt point af sig, og dermed har man stort set udstillet sine muligheder for at komme i top to. En sejr over Brøndby vil dog åbne døren en smule, men det vil så kræve to sejre efterfølgende mod henholdsvis FCM og Randers.

For Jess Thorup er det et vigtigt opgør, da han skal forsøge at få et godt afsæt til den kommende sæson. Cheftræneren har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling og formation, og man har stadig ikke indtryk af, at det er helt på plads. 

FC København kommer ind til opgøret uden Karlo Bartolec, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland, der fortsat sidder ude.

Til gengæld er Viktor Fischer udtaget til truppen, efter han sad over med en skade i den seneste kamp mod FC Nordsjælland.

Brøndby IF:
Kampen om det danske mesterskab er helt åben, efter Brøndby IF formåede at vinde 3-1 over FC Midtjylland senest. Dermed er der bare et enkelt point mellem de to mandskaber før de sidste tre runder i Superligaen.

FCM har et enkelt points forspring, og derfor skal Brøndby ud og vinde mindst to af de sidste tre kampe, hvis det skal lade sig gøre at vinde mesterskabet. Samtidig skal FCM altså smide point.

Niels Frederiksen og Brøndby vandt de to første gange i sæsonen mod FCK, men endte så med et nederlag senest.

Brøndby kommer til søndagens derby uden Peter Bjur, som også missede dog søndagens opgør mod FCM med en skade. Josip Radosevic er ude med en skade.

I stedet for de to er Michael Lumb og Oskar Fallenius i truppen. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Josip Radosevic

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Stage – Wind, Wilczek, Falk

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Vigen, Lindstrøm, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Mikael Uhre har været brandvarm i denne sæson, og i foråret har han scoret 10 gange for Brøndby IF. Senest i søndags, hvor han var med til at sænke FCM. Han har scoret i to af tre kampe mod FCK i denne sæson.

Vidste du, at…:
Bare en enkelt gang siden Brøndbys seneste mesterskab i 2005 er klubben fra den københavnske Vestegn endt over FC København i tabellen. Det var i 2017/2018, hvor FCK endte som nummer fire, og hvor Brøndby blev nummer to.

Dom:
Det plejer at være både intenst og velspillet, og det bliver også det første københavnske derby med tilskuere i denne sæson. FCK er nok en svag, svag favorit til kampen grundet hjemmebanen, mens Brøndby omvendt har vist, at man har kvaliteterne til at gøre ondt på Jess Thorups hold.

Vi tror på en velspillet og intens fodboldkamp, der ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Erstatter han Andreas Christensen?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Fælder dom over Norwich-danskere

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rangerer Eriksen over superstjerner

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Nartey blæser alt modstand til vægs

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Hold da op – den er helt gal

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FC København misser denne midtbane-stjerne

City-ejer sælger klub

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode