Optakt: FC København – Brøndby IF

Det københavnske derby venter, og her skal Brøndby have tre point for at holde presset på topholdet FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Der venter et regulært brag, når FC København og Brøndby IF mødes søndag i Superligaen. FCK skal bruge tre point for at holde afstanden til AGF, og derfor er der pres på Jess Thorups mandskab.

Klubben kommer fra en kamp mod FCN, der bare kastede et enkelt point af sig, og dermed har man stort set udstillet sine muligheder for at komme i top to. En sejr over Brøndby vil dog åbne døren en smule, men det vil så kræve to sejre efterfølgende mod henholdsvis FCM og Randers.

For Jess Thorup er det et vigtigt opgør, da han skal forsøge at få et godt afsæt til den kommende sæson. Cheftræneren har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling og formation, og man har stadig ikke indtryk af, at det er helt på plads. 

FC København kommer ind til opgøret uden Karlo Bartolec, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland, der fortsat sidder ude.

Til gengæld er Viktor Fischer udtaget til truppen, efter han sad over med en skade i den seneste kamp mod FC Nordsjælland.

Brøndby IF:
Kampen om det danske mesterskab er helt åben, efter Brøndby IF formåede at vinde 3-1 over FC Midtjylland senest. Dermed er der bare et enkelt point mellem de to mandskaber før de sidste tre runder i Superligaen.

FCM har et enkelt points forspring, og derfor skal Brøndby ud og vinde mindst to af de sidste tre kampe, hvis det skal lade sig gøre at vinde mesterskabet. Samtidig skal FCM altså smide point.

Niels Frederiksen og Brøndby vandt de to første gange i sæsonen mod FCK, men endte så med et nederlag senest.

Brøndby kommer til søndagens derby uden Peter Bjur, som også missede dog søndagens opgør mod FCM med en skade. Josip Radosevic er ude med en skade.

I stedet for de to er Michael Lumb og Oskar Fallenius i truppen. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Josip Radosevic

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Stage – Wind, Wilczek, Falk

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Vigen, Lindstrøm, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Mikael Uhre har været brandvarm i denne sæson, og i foråret har han scoret 10 gange for Brøndby IF. Senest i søndags, hvor han var med til at sænke FCM. Han har scoret i to af tre kampe mod FCK i denne sæson.

Vidste du, at…:
Bare en enkelt gang siden Brøndbys seneste mesterskab i 2005 er klubben fra den københavnske Vestegn endt over FC København i tabellen. Det var i 2017/2018, hvor FCK endte som nummer fire, og hvor Brøndby blev nummer to.

Dom:
Det plejer at være både intenst og velspillet, og det bliver også det første københavnske derby med tilskuere i denne sæson. FCK er nok en svag, svag favorit til kampen grundet hjemmebanen, mens Brøndby omvendt har vist, at man har kvaliteterne til at gøre ondt på Jess Thorups hold.

Vi tror på en velspillet og intens fodboldkamp, der ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’