Optakt: FC København – Brøndby IF

Det københavnske derby venter, og her skal Brøndby have tre point for at holde presset på topholdet FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Der venter et regulært brag, når FC København og Brøndby IF mødes søndag i Superligaen. FCK skal bruge tre point for at holde afstanden til AGF, og derfor er der pres på Jess Thorups mandskab.

Klubben kommer fra en kamp mod FCN, der bare kastede et enkelt point af sig, og dermed har man stort set udstillet sine muligheder for at komme i top to. En sejr over Brøndby vil dog åbne døren en smule, men det vil så kræve to sejre efterfølgende mod henholdsvis FCM og Randers.

For Jess Thorup er det et vigtigt opgør, da han skal forsøge at få et godt afsæt til den kommende sæson. Cheftræneren har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling og formation, og man har stadig ikke indtryk af, at det er helt på plads. 

FC København kommer ind til opgøret uden Karlo Bartolec, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland, der fortsat sidder ude.

Til gengæld er Viktor Fischer udtaget til truppen, efter han sad over med en skade i den seneste kamp mod FC Nordsjælland.

Brøndby IF:
Kampen om det danske mesterskab er helt åben, efter Brøndby IF formåede at vinde 3-1 over FC Midtjylland senest. Dermed er der bare et enkelt point mellem de to mandskaber før de sidste tre runder i Superligaen.

FCM har et enkelt points forspring, og derfor skal Brøndby ud og vinde mindst to af de sidste tre kampe, hvis det skal lade sig gøre at vinde mesterskabet. Samtidig skal FCM altså smide point.

Niels Frederiksen og Brøndby vandt de to første gange i sæsonen mod FCK, men endte så med et nederlag senest.

Brøndby kommer til søndagens derby uden Peter Bjur, som også missede dog søndagens opgør mod FCM med en skade. Josip Radosevic er ude med en skade.

I stedet for de to er Michael Lumb og Oskar Fallenius i truppen. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Josip Radosevic

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Stage – Wind, Wilczek, Falk

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Vigen, Lindstrøm, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Mikael Uhre har været brandvarm i denne sæson, og i foråret har han scoret 10 gange for Brøndby IF. Senest i søndags, hvor han var med til at sænke FCM. Han har scoret i to af tre kampe mod FCK i denne sæson.

Vidste du, at…:
Bare en enkelt gang siden Brøndbys seneste mesterskab i 2005 er klubben fra den københavnske Vestegn endt over FC København i tabellen. Det var i 2017/2018, hvor FCK endte som nummer fire, og hvor Brøndby blev nummer to.

Dom:
Det plejer at være både intenst og velspillet, og det bliver også det første københavnske derby med tilskuere i denne sæson. FCK er nok en svag, svag favorit til kampen grundet hjemmebanen, mens Brøndby omvendt har vist, at man har kvaliteterne til at gøre ondt på Jess Thorups hold.

Vi tror på en velspillet og intens fodboldkamp, der ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Det giver absolut ingen mening!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

Stjernetransfer på plads alligevel

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Stor mystik om Patrick Pentz

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Vejle Boldklub – FC Fredericia

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

‘De er tilbage’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie