Optakt: FC København – Brøndby IF

Det københavnske derby venter, og her skal Brøndby have tre point for at holde presset på topholdet FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Der venter et regulært brag, når FC København og Brøndby IF mødes søndag i Superligaen. FCK skal bruge tre point for at holde afstanden til AGF, og derfor er der pres på Jess Thorups mandskab.

Klubben kommer fra en kamp mod FCN, der bare kastede et enkelt point af sig, og dermed har man stort set udstillet sine muligheder for at komme i top to. En sejr over Brøndby vil dog åbne døren en smule, men det vil så kræve to sejre efterfølgende mod henholdsvis FCM og Randers.

For Jess Thorup er det et vigtigt opgør, da han skal forsøge at få et godt afsæt til den kommende sæson. Cheftræneren har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling og formation, og man har stadig ikke indtryk af, at det er helt på plads. 

FC København kommer ind til opgøret uden Karlo Bartolec, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland, der fortsat sidder ude.

Til gengæld er Viktor Fischer udtaget til truppen, efter han sad over med en skade i den seneste kamp mod FC Nordsjælland.

Brøndby IF:
Kampen om det danske mesterskab er helt åben, efter Brøndby IF formåede at vinde 3-1 over FC Midtjylland senest. Dermed er der bare et enkelt point mellem de to mandskaber før de sidste tre runder i Superligaen.

FCM har et enkelt points forspring, og derfor skal Brøndby ud og vinde mindst to af de sidste tre kampe, hvis det skal lade sig gøre at vinde mesterskabet. Samtidig skal FCM altså smide point.

Niels Frederiksen og Brøndby vandt de to første gange i sæsonen mod FCK, men endte så med et nederlag senest.

Brøndby kommer til søndagens derby uden Peter Bjur, som også missede dog søndagens opgør mod FCM med en skade. Josip Radosevic er ude med en skade.

I stedet for de to er Michael Lumb og Oskar Fallenius i truppen. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Josip Radosevic

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Stage – Wind, Wilczek, Falk

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Vigen, Lindstrøm, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Mikael Uhre har været brandvarm i denne sæson, og i foråret har han scoret 10 gange for Brøndby IF. Senest i søndags, hvor han var med til at sænke FCM. Han har scoret i to af tre kampe mod FCK i denne sæson.

Vidste du, at…:
Bare en enkelt gang siden Brøndbys seneste mesterskab i 2005 er klubben fra den københavnske Vestegn endt over FC København i tabellen. Det var i 2017/2018, hvor FCK endte som nummer fire, og hvor Brøndby blev nummer to.

Dom:
Det plejer at være både intenst og velspillet, og det bliver også det første københavnske derby med tilskuere i denne sæson. FCK er nok en svag, svag favorit til kampen grundet hjemmebanen, mens Brøndby omvendt har vist, at man har kvaliteterne til at gøre ondt på Jess Thorups hold.

Vi tror på en velspillet og intens fodboldkamp, der ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle