Optakt: FC København – Brøndby IF

Det københavnske derby venter, og her skal Brøndby have tre point for at holde presset på topholdet FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Der venter et regulært brag, når FC København og Brøndby IF mødes søndag i Superligaen. FCK skal bruge tre point for at holde afstanden til AGF, og derfor er der pres på Jess Thorups mandskab.

Klubben kommer fra en kamp mod FCN, der bare kastede et enkelt point af sig, og dermed har man stort set udstillet sine muligheder for at komme i top to. En sejr over Brøndby vil dog åbne døren en smule, men det vil så kræve to sejre efterfølgende mod henholdsvis FCM og Randers.

For Jess Thorup er det et vigtigt opgør, da han skal forsøge at få et godt afsæt til den kommende sæson. Cheftræneren har ledt og ledt og ledt efter sin startopstilling og formation, og man har stadig ikke indtryk af, at det er helt på plads. 

FC København kommer ind til opgøret uden Karlo Bartolec, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland, der fortsat sidder ude.

Til gengæld er Viktor Fischer udtaget til truppen, efter han sad over med en skade i den seneste kamp mod FC Nordsjælland.

Brøndby IF:
Kampen om det danske mesterskab er helt åben, efter Brøndby IF formåede at vinde 3-1 over FC Midtjylland senest. Dermed er der bare et enkelt point mellem de to mandskaber før de sidste tre runder i Superligaen.

FCM har et enkelt points forspring, og derfor skal Brøndby ud og vinde mindst to af de sidste tre kampe, hvis det skal lade sig gøre at vinde mesterskabet. Samtidig skal FCM altså smide point.

Niels Frederiksen og Brøndby vandt de to første gange i sæsonen mod FCK, men endte så med et nederlag senest.

Brøndby kommer til søndagens derby uden Peter Bjur, som også missede dog søndagens opgør mod FCM med en skade. Josip Radosevic er ude med en skade.

I stedet for de to er Michael Lumb og Oskar Fallenius i truppen. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Josip Radosevic

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grytebust – Ankersen, “Zanka”, Nelsson, Boilesen – Lerager, Zeca, Stage – Wind, Wilczek, Falk

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Frendrup, Vigen, Lindstrøm, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
Mikael Uhre har været brandvarm i denne sæson, og i foråret har han scoret 10 gange for Brøndby IF. Senest i søndags, hvor han var med til at sænke FCM. Han har scoret i to af tre kampe mod FCK i denne sæson.

Vidste du, at…:
Bare en enkelt gang siden Brøndbys seneste mesterskab i 2005 er klubben fra den københavnske Vestegn endt over FC København i tabellen. Det var i 2017/2018, hvor FCK endte som nummer fire, og hvor Brøndby blev nummer to.

Dom:
Det plejer at være både intenst og velspillet, og det bliver også det første københavnske derby med tilskuere i denne sæson. FCK er nok en svag, svag favorit til kampen grundet hjemmebanen, mens Brøndby omvendt har vist, at man har kvaliteterne til at gøre ondt på Jess Thorups hold.

Vi tror på en velspillet og intens fodboldkamp, der ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Fælder dom over Victor Froholdt

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne