Optakt: FC København – Brøndby IF

Flere end 30.000 tilskuere er på plads, når FC København og Brøndby IF tørner sammen i sæsonens første derby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Jess Thorups mandskab fik en tiltrængt succesoplevelse, da holdet i seneste runde vandt en flot 2-0-sejr over OB på Fyn. Dermed lykkedes det både FCK at føje tre point til kontoen og holde buret rent – sidstnævnte er ikke noget, man er forvænt med på de kanter.

Nu skal FC København for tredje gang i denne sæson spille en Superliga-kamp i Parken – de første to har blot kastet to point af sig.

FC København har tumlet med karantæner i starten af sæsonen, men nu kan Jess Thorup glæde sig over, at der er ryddet i straffeboksen. Nicolai Boilesen er tilbage efter sin udvisning i premieren mod AaB.

FCK-træneren kan i det hele taget ikke brokke sig over, at han mangler muligheder til søndagens arvefjendeopgør. Det ser også lyst ud på skadesfronten, hvor Bryan Oviedo er den eneste fraværende.

FC København varmede op til derbyet med 1-1 mod Lokomotiv Plovdiv i Bulgarien torsdag aften.

Brøndby IF:
De danske mestre mangler fortsat at vinde en kamp i denne sæson.

Tre gange uafgjort er status for Niels Frederiksens mandskab, og det er ikke prangende med tanke på, at startprogrammet har været ganske overkommeligt.

Brøndby og i særdeleshed fodbolddirektør Carsten V. Jensen har på det seneste fået en del røg for ikke at hente nok nye spillere, men i ugen op til derbyet kom der endelig gang i svingdøren. Mestrene har hentet både Mathias Greve og Kevin Tshiembe, og de kan altså få noget af en debut.

Andreas Bruus var ude med corona senest mod Vejle, og han er ikke blevet clearet til at kunne spille mod FC København. Desuden er Josip Radosevic blevet smittet og sidder også ude. 

Brøndby mangler også skadede Blas Riveros.

Niels Frederiksen kan derimod glæde sig over, at Andreas Maxsø med al sandsynlighed kan spille igen. Stjernens skifte til russisk fodbold er nemlig faldet til jorden, og han er en del af kamptruppen til opgøret.

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Grabara – Diks, Khocholava, Nelsson, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Wind – Wilczek, Daramy

Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Børkeeiet, Maxsø, Rosted – Gammelby, Slimane, Frendrup, Corlu, Mensah – Uhre, Hedlund

Profilen:
For præcis et år siden skiftede Kamil Wilczek til FC København, og med det samme blev der set frem imod, at angriberen skulle møde Brøndby og ikke mindst Brøndby-fansene. Det kommer han først til nu. Der er ingen tvivl om, at udeholdets tilhængere vil give Wilczek en hård medfart, og den tidligere Brøndby-kaptajn bliver hovedpersonen i Parken.

Vidste du, at..:
Flere end 30.000 tilskuere er på plads til søndagens kamp i Parken, og det gør opgøret mellem FC København og Brøndby IF til den største begivenhed på dansk grund i mere end halvandet år målt på tilskuere.

Dom:
Det er sjældent, de to hold inviterer til målfest, og sådan går det heller ikke denne gang. Det bliver intenst og meget fysisk, og FC København er på papiret komfortable favoritter. Der skal dog helt sikkert nok opstå chancer til Brøndby, og vi tror, at mestrene hiver et point med fra nationalarenaen. Buddet herfra er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’