Optakt: FC København – Brøndby IF

Der er Superliga-brag til søndagsfrokosten, når FC København og Brøndby IF tørner sammen i sæsonens andet derby i hovedstaden.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Man skal huske at fejre sine triumfer, men det er der bare ikke rigtig tid til i FC København, hvor hverdagen lynhurtigt meldte sig efter midtugens historiske triumf mod Manchester United i Champions League. 

Det er et voldsomt kampprogram, der venter FC København frem mod julepausen, men søndag er i hvert fald ikke dagen, hvor Jacob Neestrups mandskab kan tillade sig at hvile på laurbærene.

FC København topper Superligaen med tre point ned til Brøndby og kan altså cementere førstepladsen kraftigt med en sejr over arvefjenderne søndag middag.

Andreas Cornelius var ikke med mod Manchester United, men meldingen er, at han kommer til at spille en rolle mod Brøndby. Det kommer David Khocholava, Birger Meling og William Clem ikke til. Khocholava er – ligesom Clem – ude resten af året. 

Cornelius' comeback i truppen skubber Khouma Babacar ud af truppen. Valdemar Lund er heller ikke med. 

Brøndby IF:
Mens FC København farer Europa rundt, har Brøndby masser af tid til at forberede sig til Superligaen, og man må sige, at Jesper Sørensen har knækket koden efter en besværlig sæsonstart. De blå-gule er lige nu nærmeste udfordrer til FC København – det er helt som i gamle dage.

Ikke siden nederlaget til netop FC København i slutningen af september har Brøndby tabt en kamp, og det er i øvrigt det eneste nederlag, vestegnsklubben har noteret sig i de seneste 13 opgør. 

Der er kommet styr på tingene i Brøndby, hvor et tremandsforsvar er blevet den nye signatur sammen med en uhyre effektiv offensiv. 

Brøndby har en bemærkelsesværdig evne til altid at score i kampene. Senest de blå-gule forlod en kamp uden at være kommet på måltavlen var mod Randers FC tilbage i april – det er 22 kampe siden. Jesper Sørensens tropper har da også ligaens højeste scoringsprocent (20,3) i denne sæson.

Brøndby måtte undvære Marko Divkovic i det seneste opgør mod AGF, men han er tilbage i truppen. Om han er klar til at starte, er uvist. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Lerager, Falk, Goncalves – Bardghji, Claesson, Elyounoussi

Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Tshiembe, Alves Ibsen, Rasmussen – Klaiber, Radosevic, Wass, Mensah – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden

Dom:
Der venter med sikkerhed FC København en møgbesværlig kamp, og Brøndby er på ingen måde chanceløse i Parken, selv om hjemmeholdet er favoritter. Brøndby burde have fået point, da de to mandskaber krydsede klinger for knap to måneder siden – søndag får de det i Parken. Kampen ender 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mathias Zanka går viralt

Gift Links hylder FCK-legende

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Højlund stjæler overskrifter

Nu åbner Wind op for fremtiden

Jakob Poulsen med dyster melding

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne