Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Man skal huske at fejre sine triumfer, men det er der bare ikke rigtig tid til i FC København, hvor hverdagen lynhurtigt meldte sig efter midtugens historiske triumf mod Manchester United i Champions League.
Det er et voldsomt kampprogram, der venter FC København frem mod julepausen, men søndag er i hvert fald ikke dagen, hvor Jacob Neestrups mandskab kan tillade sig at hvile på laurbærene.
FC København topper Superligaen med tre point ned til Brøndby og kan altså cementere førstepladsen kraftigt med en sejr over arvefjenderne søndag middag.
Andreas Cornelius var ikke med mod Manchester United, men meldingen er, at han kommer til at spille en rolle mod Brøndby. Det kommer David Khocholava, Birger Meling og William Clem ikke til. Khocholava er – ligesom Clem – ude resten af året.
Cornelius' comeback i truppen skubber Khouma Babacar ud af truppen. Valdemar Lund er heller ikke med.
Brøndby IF:
Mens FC København farer Europa rundt, har Brøndby masser af tid til at forberede sig til Superligaen, og man må sige, at Jesper Sørensen har knækket koden efter en besværlig sæsonstart. De blå-gule er lige nu nærmeste udfordrer til FC København – det er helt som i gamle dage.
Ikke siden nederlaget til netop FC København i slutningen af september har Brøndby tabt en kamp, og det er i øvrigt det eneste nederlag, vestegnsklubben har noteret sig i de seneste 13 opgør.
Der er kommet styr på tingene i Brøndby, hvor et tremandsforsvar er blevet den nye signatur sammen med en uhyre effektiv offensiv.
Brøndby har en bemærkelsesværdig evne til altid at score i kampene. Senest de blå-gule forlod en kamp uden at være kommet på måltavlen var mod Randers FC tilbage i april – det er 22 kampe siden. Jesper Sørensens tropper har da også ligaens højeste scoringsprocent (20,3) i denne sæson.
Brøndby måtte undvære Marko Divkovic i det seneste opgør mod AGF, men han er tilbage i truppen. Om han er klar til at starte, er uvist.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Lerager, Falk, Goncalves – Bardghji, Claesson, Elyounoussi
Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Tshiembe, Alves Ibsen, Rasmussen – Klaiber, Radosevic, Wass, Mensah – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden
Dom:
Der venter med sikkerhed FC København en møgbesværlig kamp, og Brøndby er på ingen måde chanceløse i Parken, selv om hjemmeholdet er favoritter. Brøndby burde have fået point, da de to mandskaber krydsede klinger for knap to måneder siden – søndag får de det i Parken. Kampen ender 2-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?