Optakt: FC København – Brøndby IF

Der er Superliga-brag til søndagsfrokosten, når FC København og Brøndby IF tørner sammen i sæsonens andet derby i hovedstaden.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Man skal huske at fejre sine triumfer, men det er der bare ikke rigtig tid til i FC København, hvor hverdagen lynhurtigt meldte sig efter midtugens historiske triumf mod Manchester United i Champions League. 

Det er et voldsomt kampprogram, der venter FC København frem mod julepausen, men søndag er i hvert fald ikke dagen, hvor Jacob Neestrups mandskab kan tillade sig at hvile på laurbærene.

FC København topper Superligaen med tre point ned til Brøndby og kan altså cementere førstepladsen kraftigt med en sejr over arvefjenderne søndag middag.

Andreas Cornelius var ikke med mod Manchester United, men meldingen er, at han kommer til at spille en rolle mod Brøndby. Det kommer David Khocholava, Birger Meling og William Clem ikke til. Khocholava er – ligesom Clem – ude resten af året. 

Cornelius' comeback i truppen skubber Khouma Babacar ud af truppen. Valdemar Lund er heller ikke med. 

Brøndby IF:
Mens FC København farer Europa rundt, har Brøndby masser af tid til at forberede sig til Superligaen, og man må sige, at Jesper Sørensen har knækket koden efter en besværlig sæsonstart. De blå-gule er lige nu nærmeste udfordrer til FC København – det er helt som i gamle dage.

Ikke siden nederlaget til netop FC København i slutningen af september har Brøndby tabt en kamp, og det er i øvrigt det eneste nederlag, vestegnsklubben har noteret sig i de seneste 13 opgør. 

Der er kommet styr på tingene i Brøndby, hvor et tremandsforsvar er blevet den nye signatur sammen med en uhyre effektiv offensiv. 

Brøndby har en bemærkelsesværdig evne til altid at score i kampene. Senest de blå-gule forlod en kamp uden at være kommet på måltavlen var mod Randers FC tilbage i april – det er 22 kampe siden. Jesper Sørensens tropper har da også ligaens højeste scoringsprocent (20,3) i denne sæson.

Brøndby måtte undvære Marko Divkovic i det seneste opgør mod AGF, men han er tilbage i truppen. Om han er klar til at starte, er uvist. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Lerager, Falk, Goncalves – Bardghji, Claesson, Elyounoussi

Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Tshiembe, Alves Ibsen, Rasmussen – Klaiber, Radosevic, Wass, Mensah – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden

Dom:
Der venter med sikkerhed FC København en møgbesværlig kamp, og Brøndby er på ingen måde chanceløse i Parken, selv om hjemmeholdet er favoritter. Brøndby burde have fået point, da de to mandskaber krydsede klinger for knap to måneder siden – søndag får de det i Parken. Kampen ender 2-2. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel