Optakt: FC København – FC Midtjylland

FCK har en vigtig CL-kamp forude, men FC Midtjylland er skadesplaget. Hvem vinder i Parken?



Status:
FC København har indtil videre ikke virket overbevisende i spillet, hvilket har været forventet på grund af den store udskiftning. Men ingen kan tage fra mesterholdet, at resultaterne alligevel har været der. FCK topper ligaen og står på tærsklen til endnu et eventyr i Champions League.

Tirsdagens CL-opgør mod Viktoria Plzen kan ikke undgå at fylder i tankerne, men igen kan hjemmeholdet ikke løbe fra en stor favoritværdighed i opgøret mod FCM.

Gæsterne har oplevet en noget svingende sæsonstart, er færdige i Europa og leder stadig efter den helt rette måde at implementere den offensive spillestil, der er dikteret i Herning.

FCM må til kampen se bort fra profilen Jakob Poulsen, der blev skadet i kampen mod Lyngby og derfor også måtte melde afbud til onsdagens landskamp. Også forsvarsspilleren Khristian Ipsa er ude med en skade efter Lyngby-kampen, lige som Adigun Salami også er skadet og Mads Albæk er stærkt tvivlsom.

Profilen:
FC Midtjyllands forsvar har været til at tale med fra starten af sæsonen, hvor skader har slået al kontinuitet i stykker rytmen. Det kan blive guf for Dame N’Doye, der dog indtil videre ikke har vist samme suverænitet som før sommerpausen. Hans kvaliteter er dog stadig så åbenlyse, at kun de færreste er i tvivl om, at han igen kommer til at lave mange mål i denne sæson.

Dommen:

FCK leder efter stadig efter at få de nye helt med ind i spilkonceptet, mens midtjyderne også er på jagt efter den helt gyldne opskrift på kontinuitet. FC Midtjylland er skadesplaget og hjemmeholdet har i forvejen den klart stærkeste trup og vil efter 90 minutter også stå som vinder. Kampen ender med en 2-0-sejr til FCK

Bud på startopstillingerne
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Jørgensen, Ottesen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Grindheim, Diouf – Nordstrand, N’Doye

Skader:
Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

FC Midtjylland (4-4-2):
Jensen – Sivebæk, Bak Nielsen, Afriyie, Juelsgaard – Nworuh, Uzochukwu, Hassan, Borring – Janssen, Igboun 

Skader: Sviatchenko, Salami, Poulsen, Ipsa, Albæk, Olsen, Albrechtsen
Karantæne: Ingen





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF