Optakt: FC København – FC Midtjylland

FCK har en vigtig CL-kamp forude, men FC Midtjylland er skadesplaget. Hvem vinder i Parken?



Status:
FC København har indtil videre ikke virket overbevisende i spillet, hvilket har været forventet på grund af den store udskiftning. Men ingen kan tage fra mesterholdet, at resultaterne alligevel har været der. FCK topper ligaen og står på tærsklen til endnu et eventyr i Champions League.

Tirsdagens CL-opgør mod Viktoria Plzen kan ikke undgå at fylder i tankerne, men igen kan hjemmeholdet ikke løbe fra en stor favoritværdighed i opgøret mod FCM.

Gæsterne har oplevet en noget svingende sæsonstart, er færdige i Europa og leder stadig efter den helt rette måde at implementere den offensive spillestil, der er dikteret i Herning.

FCM må til kampen se bort fra profilen Jakob Poulsen, der blev skadet i kampen mod Lyngby og derfor også måtte melde afbud til onsdagens landskamp. Også forsvarsspilleren Khristian Ipsa er ude med en skade efter Lyngby-kampen, lige som Adigun Salami også er skadet og Mads Albæk er stærkt tvivlsom.

Profilen:
FC Midtjyllands forsvar har været til at tale med fra starten af sæsonen, hvor skader har slået al kontinuitet i stykker rytmen. Det kan blive guf for Dame N’Doye, der dog indtil videre ikke har vist samme suverænitet som før sommerpausen. Hans kvaliteter er dog stadig så åbenlyse, at kun de færreste er i tvivl om, at han igen kommer til at lave mange mål i denne sæson.

Dommen:

FCK leder efter stadig efter at få de nye helt med ind i spilkonceptet, mens midtjyderne også er på jagt efter den helt gyldne opskrift på kontinuitet. FC Midtjylland er skadesplaget og hjemmeholdet har i forvejen den klart stærkeste trup og vil efter 90 minutter også stå som vinder. Kampen ender med en 2-0-sejr til FCK

Bud på startopstillingerne
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Jørgensen, Ottesen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Grindheim, Diouf – Nordstrand, N’Doye

Skader:
Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

FC Midtjylland (4-4-2):
Jensen – Sivebæk, Bak Nielsen, Afriyie, Juelsgaard – Nworuh, Uzochukwu, Hassan, Borring – Janssen, Igboun 

Skader: Sviatchenko, Salami, Poulsen, Ipsa, Albæk, Olsen, Albrechtsen
Karantæne: Ingen





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!