Status:
FC København har indtil videre ikke virket overbevisende i spillet, hvilket har været forventet på grund af den store udskiftning. Men ingen kan tage fra mesterholdet, at resultaterne alligevel har været der. FCK topper ligaen og står på tærsklen til endnu et eventyr i Champions League.
Tirsdagens CL-opgør mod Viktoria Plzen kan ikke undgå at fylder i tankerne, men igen kan hjemmeholdet ikke løbe fra en stor favoritværdighed i opgøret mod FCM.
Gæsterne har oplevet en noget svingende sæsonstart, er færdige i Europa og leder stadig efter den helt rette måde at implementere den offensive spillestil, der er dikteret i Herning.
FCM må til kampen se bort fra profilen Jakob Poulsen, der blev skadet i kampen mod Lyngby og derfor også måtte melde afbud til onsdagens landskamp. Også forsvarsspilleren Khristian Ipsa er ude med en skade efter Lyngby-kampen, lige som Adigun Salami også er skadet og Mads Albæk er stærkt tvivlsom.
Profilen:
FC Midtjyllands forsvar har været til at tale med fra starten af sæsonen, hvor skader har slået al kontinuitet i stykker rytmen. Det kan blive guf for Dame N’Doye, der dog indtil videre ikke har vist samme suverænitet som før sommerpausen. Hans kvaliteter er dog stadig så åbenlyse, at kun de færreste er i tvivl om, at han igen kommer til at lave mange mål i denne sæson.
Dommen:
FCK leder efter stadig efter at få de nye helt med ind i spilkonceptet, mens midtjyderne også er på jagt efter den helt gyldne opskrift på kontinuitet. FC Midtjylland er skadesplaget og hjemmeholdet har i forvejen den klart stærkeste trup og vil efter 90 minutter også stå som vinder. Kampen ender med en 2-0-sejr til FCK
Bud på startopstillingerne
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Jørgensen, Ottesen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Grindheim, Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
FC Midtjylland (4-4-2):
Jensen – Sivebæk, Bak Nielsen, Afriyie, Juelsgaard – Nworuh, Uzochukwu, Hassan, Borring – Janssen, Igboun
Skader: Sviatchenko, Salami, Poulsen, Ipsa, Albæk, Olsen, Albrechtsen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT