Optakt: FC København – FC Midtjylland

FCK har en vigtig CL-kamp forude, men FC Midtjylland er skadesplaget. Hvem vinder i Parken?



Status:
FC København har indtil videre ikke virket overbevisende i spillet, hvilket har været forventet på grund af den store udskiftning. Men ingen kan tage fra mesterholdet, at resultaterne alligevel har været der. FCK topper ligaen og står på tærsklen til endnu et eventyr i Champions League.

Tirsdagens CL-opgør mod Viktoria Plzen kan ikke undgå at fylder i tankerne, men igen kan hjemmeholdet ikke løbe fra en stor favoritværdighed i opgøret mod FCM.

Gæsterne har oplevet en noget svingende sæsonstart, er færdige i Europa og leder stadig efter den helt rette måde at implementere den offensive spillestil, der er dikteret i Herning.

FCM må til kampen se bort fra profilen Jakob Poulsen, der blev skadet i kampen mod Lyngby og derfor også måtte melde afbud til onsdagens landskamp. Også forsvarsspilleren Khristian Ipsa er ude med en skade efter Lyngby-kampen, lige som Adigun Salami også er skadet og Mads Albæk er stærkt tvivlsom.

Profilen:
FC Midtjyllands forsvar har været til at tale med fra starten af sæsonen, hvor skader har slået al kontinuitet i stykker rytmen. Det kan blive guf for Dame N’Doye, der dog indtil videre ikke har vist samme suverænitet som før sommerpausen. Hans kvaliteter er dog stadig så åbenlyse, at kun de færreste er i tvivl om, at han igen kommer til at lave mange mål i denne sæson.

Dommen:

FCK leder efter stadig efter at få de nye helt med ind i spilkonceptet, mens midtjyderne også er på jagt efter den helt gyldne opskrift på kontinuitet. FC Midtjylland er skadesplaget og hjemmeholdet har i forvejen den klart stærkeste trup og vil efter 90 minutter også stå som vinder. Kampen ender med en 2-0-sejr til FCK

Bud på startopstillingerne
FC København (4-4-2)

Wiland – Thomsen, Jørgensen, Ottesen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Grindheim, Diouf – Nordstrand, N’Doye

Skader:
Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

FC Midtjylland (4-4-2):
Jensen – Sivebæk, Bak Nielsen, Afriyie, Juelsgaard – Nworuh, Uzochukwu, Hassan, Borring – Janssen, Igboun 

Skader: Sviatchenko, Salami, Poulsen, Ipsa, Albæk, Olsen, Albrechtsen
Karantæne: Ingen





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’