Status:
FC København har indtil videre ikke virket overbevisende i spillet, hvilket har været forventet på grund af den store udskiftning. Men ingen kan tage fra mesterholdet, at resultaterne alligevel har været der. FCK topper ligaen og står på tærsklen til endnu et eventyr i Champions League.
Tirsdagens CL-opgør mod Viktoria Plzen kan ikke undgå at fylder i tankerne, men igen kan hjemmeholdet ikke løbe fra en stor favoritværdighed i opgøret mod FCM.
Gæsterne har oplevet en noget svingende sæsonstart, er færdige i Europa og leder stadig efter den helt rette måde at implementere den offensive spillestil, der er dikteret i Herning.
FCM må til kampen se bort fra profilen Jakob Poulsen, der blev skadet i kampen mod Lyngby og derfor også måtte melde afbud til onsdagens landskamp. Også forsvarsspilleren Khristian Ipsa er ude med en skade efter Lyngby-kampen, lige som Adigun Salami også er skadet og Mads Albæk er stærkt tvivlsom.
Profilen:
FC Midtjyllands forsvar har været til at tale med fra starten af sæsonen, hvor skader har slået al kontinuitet i stykker rytmen. Det kan blive guf for Dame N’Doye, der dog indtil videre ikke har vist samme suverænitet som før sommerpausen. Hans kvaliteter er dog stadig så åbenlyse, at kun de færreste er i tvivl om, at han igen kommer til at lave mange mål i denne sæson.
Dommen:
FCK leder efter stadig efter at få de nye helt med ind i spilkonceptet, mens midtjyderne også er på jagt efter den helt gyldne opskrift på kontinuitet. FC Midtjylland er skadesplaget og hjemmeholdet har i forvejen den klart stærkeste trup og vil efter 90 minutter også stå som vinder. Kampen ender med en 2-0-sejr til FCK
Bud på startopstillingerne
FC København (4-4-2)
Wiland – Thomsen, Jørgensen, Ottesen, Bengtsson – Bolanos, Claudemir, Grindheim, Diouf – Nordstrand, N’Doye
Skader: Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
FC Midtjylland (4-4-2):
Jensen – Sivebæk, Bak Nielsen, Afriyie, Juelsgaard – Nworuh, Uzochukwu, Hassan, Borring – Janssen, Igboun
Skader: Sviatchenko, Salami, Poulsen, Ipsa, Albæk, Olsen, Albrechtsen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE