Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Sandi Putros
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcm #sldk
Holdnyt:
FC København:
Der er ikke rigtigt noget at brokke sig over for FC København, der har sat sig på førstepladsen i Superligaen. De forsvarende mestre var på hælene mod Brøndby, men formåede alligevel at vende kampen i slutfasen, så det blev til yderligere tre point.
Teenageren Roony Bardghji blev den store FCK-helt, og svenskeren nettede også en enkelt gang, da "løverne" i midtugen bankede Lyseng IF med 9-0 i pokalturneringen.
Mon ikke, at Roony Bardghji spiller fra start mod FC Midtjylland?
Alt i alt er der meget at glæde sig over for Jacob Neestrup, men der er også grund til enkelte panderynker. Det evige smertensbarn i FC København, det centrale forsvar, er igen udfordret. Kevin Diks, David Khocholava og Nicolai Boilesen er ukampdygtige, og dermed er Valdemar Lund og Denis Vavro de eneste tilbageværende. En skade mere vil være alvorligt.
Andreas Cornelius er også på skadeslisten, mens William Clem og Emil Højlund er ude med sygdom.
FC Midtjylland:
En femteplads, minusmålscore og otte point op til FC København.
Sæsonstarten har været middelmådig i FC Midtjylland, men Thomas Thomasberg vil naturligvis hæfte sig ved, at man senest besejrede OB, og at midtugen bød på avancement i pokalturneringen.
FC Midtjylland slog Næstved, og midtstopperen Sverrir Ingi Ingason gjorde comeback efter en længere skadespause, så der var flere positive ting at tage med fra kampen.
FC Midtjylland er det hold i Superligaen, der har vundet flest luftdueller, og "ulvene" har en klar force i luftrummet. Det vil gæsterne også have i Parken, men FCM skal blive bedre til at skabe chancer.
Det er værd at bemærke, at kun tre klubber har skabt færre chancer end FC Midtjylland i denne sæson. Ifølge superliga.dk har FC København skabt 108 chancer i denne sæson, mens FC Midtjylland har kreeret 71.
Skadeslisten i FC Midtjylland tæller Emiliano Martinez, Joel Andersson og Marrony. Kristoffer Olsson er tilbage i truppen, og det samme er Dario Osorio.
Karantæner:
FC København: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro Lund, Meling – Goncalves, Falk, Lerager – Bardghji, Oskarsson, Elyounoussi
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Dalsgaard, Juninho, Bech Sørensen, Paulinho – Sørensen, Gigovic – Brynhildsen, Charles, Simsir – Cho
Dom:
FC København ligner et stærkere hold end FC Midtjylland i øjeblikket, og det kan godt blive en lang lørdag for udeholdet, der skal hæve niveauet betragteligt, hvis de vil have point med hjem fra Parken. Det får FC Midtjylland ikke – buddet herfra er en 2-1-sejr til FC København, der cementerer førstepladsen i Superligaen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti