Optakt: FC København – FC Midtjylland

FC København har revanche til gode mod FC Midtjylland, der til gengæld kan slå et stort hul til forfølgerne med en sejr i nationalarenaen. Optakt til topkamp i Superligaen.



Kampfakta:
Spillested: TeliaParken, København
Dommer: Jens Maae
Kampstart: Søndag kl 19.00
På tv: TV3 +
Twitter: #fckfcm

Holdnyt:
FC København: Den danske sølvvinder slap uskadt fra pokalkampen i Greve, og nu venter en særdeles vigtig kamp mod FC Midtjylland i Superligaen, hvor midtjydernes forspring ved vinterpausen enten kommer til at være på 8, 11 eller 14 point. Det er altså en nøglekamp og en revanche for FC København, der har tabt de seneste to hjemmekampe til FC Midtjylland med samlet 2-7. Ståle Solbakken må undvære karantæneramte Amartey foruden de langtidsskadede Bashkim Kadrii, Mikkel Wohlgemuth, Kris Stadsgaard og Christoffer Remmer.

FC Midtjylland: Pokalnederlaget mod Esbjerg er nok hurtig glemt for FC Midtjylland, for fokus er i den grad på Superligaen i denne sæson, hvor midtjyderne har været noget nær ustoppelige. Et nyt rødt kort i pokalkampen betyder, at tre mand er i karantæne mod FC København, så Glen Riddersholm får igen brug for bredden i truppen, hvor Morten Duncan Rasmussen, Tim Janssen, Erik Sviatchenko og Eyjolfur Hedinsson er ramt af skader, mens Jakob Poulsen er på vej tilbage.

Karantæne:
FC København: Amartey
FC Midtjylland: Bak, Sparv, Dickoh

Superliga-form:
FC København: V-U-U-V-V
FC Midtjylland: U-V-V-V-V

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Andersen – Høgli, Zanka, Antonsson, Bengtsson – Amankwaa, Delaney, Claudemir, Kacaniklic – Cornelius, Jørgensen

FC Midtjylland (4-5-1): Haugaard – Rømer, Banggaard, J. Larsen, Lauridsen – Sisto, Andersson, M. Larsen, Olsson, Igboun – Urena 

Vidste du, at…:
Resultatmæssig er FC København inde i sin bedste periode i Superligaen i halvandet år. Klubben er ubesejret i Superligaen i ni kampe. Seneste lignende stime fandt sted fra 4. november 2012 til 29. marts 2013, hvor FC København spillede ti kampe i træk uden at tabe. Selveste Silkeborg bremsede FC Københavns stime dengang. 

Dom:
Både FC København og FC Midtjylland er inde i en perioder, hvor de er svære at besejre, så søndagens opgør er med rette imødeset af mange. FC Midtjylland har været meget stærke gennem en lang periode, men fraværet af anfører Kristian Bak samt midtbanemanden Tim Sparv kan komme til at gøre ondt. Selvom FC København ikke har imponeret i denne sæson, har klubben stor rutine i den her slags topkamp. Vi vurderer, at det kommer dem til gode mod midtjyderne. Derfor byder vi på en revanche til FC København. 1-0 til hjemmeholdet.

Følg kampen live på tipsbladet.dk – klik her 





Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent




LIVE

LIVE: Ikke sket i over 28 år

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

OB siger farvel til seks spillere

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United