Optakt: FC København – FC Midtjylland

FC København har revanche til gode mod FC Midtjylland, der til gengæld kan slå et stort hul til forfølgerne med en sejr i nationalarenaen. Optakt til topkamp i Superligaen.



Kampfakta:
Spillested: TeliaParken, København
Dommer: Jens Maae
Kampstart: Søndag kl 19.00
På tv: TV3 +
Twitter: #fckfcm

Holdnyt:
FC København: Den danske sølvvinder slap uskadt fra pokalkampen i Greve, og nu venter en særdeles vigtig kamp mod FC Midtjylland i Superligaen, hvor midtjydernes forspring ved vinterpausen enten kommer til at være på 8, 11 eller 14 point. Det er altså en nøglekamp og en revanche for FC København, der har tabt de seneste to hjemmekampe til FC Midtjylland med samlet 2-7. Ståle Solbakken må undvære karantæneramte Amartey foruden de langtidsskadede Bashkim Kadrii, Mikkel Wohlgemuth, Kris Stadsgaard og Christoffer Remmer.

FC Midtjylland: Pokalnederlaget mod Esbjerg er nok hurtig glemt for FC Midtjylland, for fokus er i den grad på Superligaen i denne sæson, hvor midtjyderne har været noget nær ustoppelige. Et nyt rødt kort i pokalkampen betyder, at tre mand er i karantæne mod FC København, så Glen Riddersholm får igen brug for bredden i truppen, hvor Morten Duncan Rasmussen, Tim Janssen, Erik Sviatchenko og Eyjolfur Hedinsson er ramt af skader, mens Jakob Poulsen er på vej tilbage.

Karantæne:
FC København: Amartey
FC Midtjylland: Bak, Sparv, Dickoh

Superliga-form:
FC København: V-U-U-V-V
FC Midtjylland: U-V-V-V-V

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Andersen – Høgli, Zanka, Antonsson, Bengtsson – Amankwaa, Delaney, Claudemir, Kacaniklic – Cornelius, Jørgensen

FC Midtjylland (4-5-1): Haugaard – Rømer, Banggaard, J. Larsen, Lauridsen – Sisto, Andersson, M. Larsen, Olsson, Igboun – Urena 

Vidste du, at…:
Resultatmæssig er FC København inde i sin bedste periode i Superligaen i halvandet år. Klubben er ubesejret i Superligaen i ni kampe. Seneste lignende stime fandt sted fra 4. november 2012 til 29. marts 2013, hvor FC København spillede ti kampe i træk uden at tabe. Selveste Silkeborg bremsede FC Københavns stime dengang. 

Dom:
Både FC København og FC Midtjylland er inde i en perioder, hvor de er svære at besejre, så søndagens opgør er med rette imødeset af mange. FC Midtjylland har været meget stærke gennem en lang periode, men fraværet af anfører Kristian Bak samt midtbanemanden Tim Sparv kan komme til at gøre ondt. Selvom FC København ikke har imponeret i denne sæson, har klubben stor rutine i den her slags topkamp. Vi vurderer, at det kommer dem til gode mod midtjyderne. Derfor byder vi på en revanche til FC København. 1-0 til hjemmeholdet.

Følg kampen live på tipsbladet.dk – klik her 




På røven over dansk stjerne

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

– Ingen har pengene til at friste mig

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Matcher Wilczek på vild liste

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Fire på stribe for Hjulmand

Neestrup: Snoren er kortere her

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

OB – Brøndby IF

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Tadej Pogacar får superhjælper

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Godt nyt for FCK

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

De kommer til at have mareridt i nat

– Han får en stor stemme i FC København

Eriksen med stor hyldest

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Overvejede at sige op

Dame N’Doye bliver cheftræner

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Afviser Diant Ramaj-bombe

‘Selvfølgelig er det alvorligt’

Frank sammenlignet med legende

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

‘Det blev et hundeslagsmål’

Skuffer fælt igen!

Roony tabte sit første El Clásico

Dansk stjerne vinder finale

Randers FC og Sønderjyske deler

Arsenal nyt førerhold i Premier League

Vejle-krisen fortsætter

FC Midtjylland buldrer videre med storsejr