Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Det ligner rundens mest interessante opgør, når et haltende mesterhold møder øjeblikkets kometmandskab. Ugens mandagskamp er FC København – FC Nordsjælland.



Status:
Hvor gode er FC Nordsjælland egentlig? Det er et spørgsmål, som forhåbentlig kan blive besvaret mandag aften i Parken. Kasper Hjulmands mandskab er et af øjeblikkets hotteste hold i Superligaen – hvis ikke det hotteste. Med en stærk defensiv som basis, har holdet vundet fem af de seneste seks kampe, og Andreas Bjelland og co. har i samme periode blot indkasseret to mål. Men kan defensiven bære mod Superligaens stærkeste offensiv?

FC København kommer nemlig til ugens mandagskamp med to spillere, der konstant viser sig at have mål i støvlerne. Så sent som torsdag aften i Hannover scorede såvel Dame N’Doye som Cesar Santin, da de danske mestre fik et vigtigt point i kampen om Europa League-avancement.

Kampen i Hannover kan være et vendepunkt for FC København, der har haft en af de værste perioder i lang tid. Det er godt nok kun to Superliga-kampe i træk, de danske mestre ikke har vundet, men når man er FC København må selv dét betegnes som en dårlig stime.

Mandag aften får vi et vigtigt fingerpeg om, hvorvidt FC København igen er på rette vej, eller der virkelig er tale om en mindre krise hos “Løverne”. Samtidig kan FC Nordsjælland give svar på, om klubben virkelig skal tages alvorligt i toppen af dansk fodbold i denne sæson. Kan Farum-klubben ligefrem spille med om medaljer? Der er masser af spørgsmål, der savner svar, så det ligner en særdeles interessant aften i Parken.

FC København er uden forsvarets skaldemand, Sölvi Ottesen. Han erstattes formentlig af Peter Larsson, der kan få en af sine få chancer for at vise sig frem i Parken. I angrebet vil Santin igen starte inde, efter Pape Pate Diuof dannede makkerpar med Dame N’Doye torsdag aften i Hannover. FC Nordsjælland kan stille med samme hold, som i sidste weekend slog AaB med 1-0.

Profil:
Peter Larsson spiller sandsynligvis sin første Superliga-kamp, efter han er kommet “hjem” fra Helsingborg. Skal han nogensinde være et hit i FCK, skal han vise sig frem nu.

Dom:
Det er en lille lækkerbisken der venter, og for første gang i mange år er det vanskeligt at pege på en vinder, når de to hold mødes. FC Nordsjælland er i fantastisk form, mens FCK halter afsted. Alligevel vinder hjemmeholdet med 2-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Larsson, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Kristensen, Grindheim, Delaney – Santin, N’Doye

Skader: “Zanka”, Vingaard (nærmer sig comback), Frederiksen, Claudemir, Absalonsen
Karantæner: Ottesen

FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Parkhurst, Okore, Bjelland, Mtiliga – Adu, Stokholm – Lawan, Beckmann, Mikkelsen – Granskov

Skader: Jensen
Karantæner: Ingen



Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Lerager taler ud om FCK-brud

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar