Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Mesterskabsspillet i Superligaen indledes med et kæmpe brag, når FC København får besøg af FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcn #sldk

Holdnyt:
FC København:
Mod Viborg FF fik FC København god modstand, men “løverne” snuppede endnu en gang de tre point, og dermed er FCK oppe på otte sejre i træk i Superligaen, hvor det i øvrigt ikke er blevet til et eneste nederlag under Jacob Neestrup.

Det er altså et FCK-hold i topform, der krydser klinger med FC Nordsjælland, men Jacob Neestrup er udfordret på mandskabet forud for den vigtige kamp i Parken.

Elias Jelert og Kevin Diks har karantæne, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Zeca er skadede, og derudover må Jacob Neestrup også undvære Jordan Larsson og Andreas Cornelius. 

Den gode nyhed er, at Christian Sørensen er tilbage, og dermed undgår Jacob Neestrup at stå i en helt håbløs situation på venstre back, hvor han ellers kunne blive tvunget til at bruge en spiller på en helt uvant position. Også Diogo Goncalves er og Rasmus Falk er blevet klar. 

Opgøret bliver en chance for Peter Ankersen til at vise sig frem. Han er en sikker starter for FC København i fraværet af både Diks og Jelert.

FC Nordsjælland:
Vinderne af grundspillet skal nu stå distancen og forsøge at vinde klubbens andet mesterskab i historien.

Det har været lidt op og ned i foråret under Johannes Hoff Thorups ledelse, og FC København er formentlig kommet tættere på i tabellen, end Faurm-klubben på nogen måde havde regnet med, men FCN sluttede grundspillet af med en flot kamp mod Brøndby, hvor det kun var en eventyrlig Mads Hermansen, der forhindrede, at nordsjællænderne vandt endnu større.

FC Nordsjælland har ikke tabt til et top seks-hold i denne sæson, og det er naturligvis en statistik, der er meget rar at have med i baghovedet, når guldkampen skal afgøres de kommende måneder.

Gæsterne har hverken skader eller karantæner og kan dermed stille i stærkeste opstilling i Parken.

Karantæner:
FC København: Kevin Diks og Elias Jelert
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen –  Villadsen, Nagalo, Hansen, Frese – Diomande, Christensen, Bidstrup – Nuamah, Faghir, Marcondes 

Dom:
FC Nordsjælland møder et afbudsramt FCK-mandskab, og de kunne formentlig ikke få armene ned i Farum, da de så kampprogrammet. Det er aldrig let at møde FC København i Parken, men FC Nordsjælland får næppe en bedre mulighed for at hive et godt resultat med fra udekampen. Når det er sagt, skal man naturligvis huske, at FCK har den med afstand største bredde i dansk fodbold, så helt skidt bliver det aldrig, hvad Jacob Neestrup sender på banen.

Vi tror, at det bliver et brag af en kamp mellem Danmarks to bedste mandskaber, og det afspejler sig på måltavlen, hvor de to mesterskabsbejlere deler i porten. 2-2 ender det i nationalarenaen. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: FC København henter stortalent

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Skifte glæder Thomas Delaney

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Reagerer på Brøndby-bombe

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Medie afslører møde med Deco

Hjulmand vinder i Hamborg

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansk træner storroses

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Her tager de stor beslutning

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Langer ud efter trænerlegende



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Køber engelsk klub

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

David Nielsen tæt på fyring

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet