Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcn #sldk
Holdnyt:
FC København:
Mod Viborg FF fik FC København god modstand, men “løverne” snuppede endnu en gang de tre point, og dermed er FCK oppe på otte sejre i træk i Superligaen, hvor det i øvrigt ikke er blevet til et eneste nederlag under Jacob Neestrup.
Det er altså et FCK-hold i topform, der krydser klinger med FC Nordsjælland, men Jacob Neestrup er udfordret på mandskabet forud for den vigtige kamp i Parken.
Elias Jelert og Kevin Diks har karantæne, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Zeca er skadede, og derudover må Jacob Neestrup også undvære Jordan Larsson og Andreas Cornelius.
Den gode nyhed er, at Christian Sørensen er tilbage, og dermed undgår Jacob Neestrup at stå i en helt håbløs situation på venstre back, hvor han ellers kunne blive tvunget til at bruge en spiller på en helt uvant position. Også Diogo Goncalves er og Rasmus Falk er blevet klar.
Opgøret bliver en chance for Peter Ankersen til at vise sig frem. Han er en sikker starter for FC København i fraværet af både Diks og Jelert.
FC Nordsjælland:
Vinderne af grundspillet skal nu stå distancen og forsøge at vinde klubbens andet mesterskab i historien.
Det har været lidt op og ned i foråret under Johannes Hoff Thorups ledelse, og FC København er formentlig kommet tættere på i tabellen, end Faurm-klubben på nogen måde havde regnet med, men FCN sluttede grundspillet af med en flot kamp mod Brøndby, hvor det kun var en eventyrlig Mads Hermansen, der forhindrede, at nordsjællænderne vandt endnu større.
FC Nordsjælland har ikke tabt til et top seks-hold i denne sæson, og det er naturligvis en statistik, der er meget rar at have med i baghovedet, når guldkampen skal afgøres de kommende måneder.
Gæsterne har hverken skader eller karantæner og kan dermed stille i stærkeste opstilling i Parken.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks og Elias Jelert
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy
FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen – Villadsen, Nagalo, Hansen, Frese – Diomande, Christensen, Bidstrup – Nuamah, Faghir, Marcondes
Dom:
FC Nordsjælland møder et afbudsramt FCK-mandskab, og de kunne formentlig ikke få armene ned i Farum, da de så kampprogrammet. Det er aldrig let at møde FC København i Parken, men FC Nordsjælland får næppe en bedre mulighed for at hive et godt resultat med fra udekampen. Når det er sagt, skal man naturligvis huske, at FCK har den med afstand største bredde i dansk fodbold, så helt skidt bliver det aldrig, hvad Jacob Neestrup sender på banen.
Vi tror, at det bliver et brag af en kamp mellem Danmarks to bedste mandskaber, og det afspejler sig på måltavlen, hvor de to mesterskabsbejlere deler i porten. 2-2 ender det i nationalarenaen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
FC Midtjylland tangerer klubrekord
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF slår FC København i drama
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering
Højbjerg-scoring i Marseille-deler
Jesper Sørensen og co. finaleklar
Her kan du se AGF mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
