Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Mesterskabsspillet i Superligaen indledes med et kæmpe brag, når FC København får besøg af FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcn #sldk

Holdnyt:
FC København:
Mod Viborg FF fik FC København god modstand, men “løverne” snuppede endnu en gang de tre point, og dermed er FCK oppe på otte sejre i træk i Superligaen, hvor det i øvrigt ikke er blevet til et eneste nederlag under Jacob Neestrup.

Det er altså et FCK-hold i topform, der krydser klinger med FC Nordsjælland, men Jacob Neestrup er udfordret på mandskabet forud for den vigtige kamp i Parken.

Elias Jelert og Kevin Diks har karantæne, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Zeca er skadede, og derudover må Jacob Neestrup også undvære Jordan Larsson og Andreas Cornelius. 

Den gode nyhed er, at Christian Sørensen er tilbage, og dermed undgår Jacob Neestrup at stå i en helt håbløs situation på venstre back, hvor han ellers kunne blive tvunget til at bruge en spiller på en helt uvant position. Også Diogo Goncalves er og Rasmus Falk er blevet klar. 

Opgøret bliver en chance for Peter Ankersen til at vise sig frem. Han er en sikker starter for FC København i fraværet af både Diks og Jelert.

FC Nordsjælland:
Vinderne af grundspillet skal nu stå distancen og forsøge at vinde klubbens andet mesterskab i historien.

Det har været lidt op og ned i foråret under Johannes Hoff Thorups ledelse, og FC København er formentlig kommet tættere på i tabellen, end Faurm-klubben på nogen måde havde regnet med, men FCN sluttede grundspillet af med en flot kamp mod Brøndby, hvor det kun var en eventyrlig Mads Hermansen, der forhindrede, at nordsjællænderne vandt endnu større.

FC Nordsjælland har ikke tabt til et top seks-hold i denne sæson, og det er naturligvis en statistik, der er meget rar at have med i baghovedet, når guldkampen skal afgøres de kommende måneder.

Gæsterne har hverken skader eller karantæner og kan dermed stille i stærkeste opstilling i Parken.

Karantæner:
FC København: Kevin Diks og Elias Jelert
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen –  Villadsen, Nagalo, Hansen, Frese – Diomande, Christensen, Bidstrup – Nuamah, Faghir, Marcondes 

Dom:
FC Nordsjælland møder et afbudsramt FCK-mandskab, og de kunne formentlig ikke få armene ned i Farum, da de så kampprogrammet. Det er aldrig let at møde FC København i Parken, men FC Nordsjælland får næppe en bedre mulighed for at hive et godt resultat med fra udekampen. Når det er sagt, skal man naturligvis huske, at FCK har den med afstand største bredde i dansk fodbold, så helt skidt bliver det aldrig, hvad Jacob Neestrup sender på banen.

Vi tror, at det bliver et brag af en kamp mellem Danmarks to bedste mandskaber, og det afspejler sig på måltavlen, hvor de to mesterskabsbejlere deler i porten. 2-2 ender det i nationalarenaen. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






– Det bliver skamredet




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB – FC Fredericia

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Andreas Christensen afviste Danmark

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Hylder dansk debutant

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Holdt på stor hemmelighed

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket