Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcn #sldk
Holdnyt:
FC København:
Mod Viborg FF fik FC København god modstand, men “løverne” snuppede endnu en gang de tre point, og dermed er FCK oppe på otte sejre i træk i Superligaen, hvor det i øvrigt ikke er blevet til et eneste nederlag under Jacob Neestrup.
Det er altså et FCK-hold i topform, der krydser klinger med FC Nordsjælland, men Jacob Neestrup er udfordret på mandskabet forud for den vigtige kamp i Parken.
Elias Jelert og Kevin Diks har karantæne, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Zeca er skadede, og derudover må Jacob Neestrup også undvære Jordan Larsson og Andreas Cornelius.
Den gode nyhed er, at Christian Sørensen er tilbage, og dermed undgår Jacob Neestrup at stå i en helt håbløs situation på venstre back, hvor han ellers kunne blive tvunget til at bruge en spiller på en helt uvant position. Også Diogo Goncalves er og Rasmus Falk er blevet klar.
Opgøret bliver en chance for Peter Ankersen til at vise sig frem. Han er en sikker starter for FC København i fraværet af både Diks og Jelert.
FC Nordsjælland:
Vinderne af grundspillet skal nu stå distancen og forsøge at vinde klubbens andet mesterskab i historien.
Det har været lidt op og ned i foråret under Johannes Hoff Thorups ledelse, og FC København er formentlig kommet tættere på i tabellen, end Faurm-klubben på nogen måde havde regnet med, men FCN sluttede grundspillet af med en flot kamp mod Brøndby, hvor det kun var en eventyrlig Mads Hermansen, der forhindrede, at nordsjællænderne vandt endnu større.
FC Nordsjælland har ikke tabt til et top seks-hold i denne sæson, og det er naturligvis en statistik, der er meget rar at have med i baghovedet, når guldkampen skal afgøres de kommende måneder.
Gæsterne har hverken skader eller karantæner og kan dermed stille i stærkeste opstilling i Parken.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks og Elias Jelert
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy
FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen – Villadsen, Nagalo, Hansen, Frese – Diomande, Christensen, Bidstrup – Nuamah, Faghir, Marcondes
Dom:
FC Nordsjælland møder et afbudsramt FCK-mandskab, og de kunne formentlig ikke få armene ned i Farum, da de så kampprogrammet. Det er aldrig let at møde FC København i Parken, men FC Nordsjælland får næppe en bedre mulighed for at hive et godt resultat med fra udekampen. Når det er sagt, skal man naturligvis huske, at FCK har den med afstand største bredde i dansk fodbold, så helt skidt bliver det aldrig, hvad Jacob Neestrup sender på banen.
Vi tror, at det bliver et brag af en kamp mellem Danmarks to bedste mandskaber, og det afspejler sig på måltavlen, hvor de to mesterskabsbejlere deler i porten. 2-2 ender det i nationalarenaen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Tottenham under stregen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
