Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Mesterskabsspillet i Superligaen indledes med et kæmpe brag, når FC København får besøg af FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jakob Sundberg 
På TV: 3+
Hashtag: #fckfcn #sldk

Holdnyt:
FC København:
Mod Viborg FF fik FC København god modstand, men “løverne” snuppede endnu en gang de tre point, og dermed er FCK oppe på otte sejre i træk i Superligaen, hvor det i øvrigt ikke er blevet til et eneste nederlag under Jacob Neestrup.

Det er altså et FCK-hold i topform, der krydser klinger med FC Nordsjælland, men Jacob Neestrup er udfordret på mandskabet forud for den vigtige kamp i Parken.

Elias Jelert og Kevin Diks har karantæne, Akinkunmi Amoo, Nicolai Boilesen og Zeca er skadede, og derudover må Jacob Neestrup også undvære Jordan Larsson og Andreas Cornelius. 

Den gode nyhed er, at Christian Sørensen er tilbage, og dermed undgår Jacob Neestrup at stå i en helt håbløs situation på venstre back, hvor han ellers kunne blive tvunget til at bruge en spiller på en helt uvant position. Også Diogo Goncalves er og Rasmus Falk er blevet klar. 

Opgøret bliver en chance for Peter Ankersen til at vise sig frem. Han er en sikker starter for FC København i fraværet af både Diks og Jelert.

FC Nordsjælland:
Vinderne af grundspillet skal nu stå distancen og forsøge at vinde klubbens andet mesterskab i historien.

Det har været lidt op og ned i foråret under Johannes Hoff Thorups ledelse, og FC København er formentlig kommet tættere på i tabellen, end Faurm-klubben på nogen måde havde regnet med, men FCN sluttede grundspillet af med en flot kamp mod Brøndby, hvor det kun var en eventyrlig Mads Hermansen, der forhindrede, at nordsjællænderne vandt endnu større.

FC Nordsjælland har ikke tabt til et top seks-hold i denne sæson, og det er naturligvis en statistik, der er meget rar at have med i baghovedet, når guldkampen skal afgøres de kommende måneder.

Gæsterne har hverken skader eller karantæner og kan dermed stille i stærkeste opstilling i Parken.

Karantæner:
FC København: Kevin Diks og Elias Jelert
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Khocholava, Sørensen – Lerager, Falk, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen –  Villadsen, Nagalo, Hansen, Frese – Diomande, Christensen, Bidstrup – Nuamah, Faghir, Marcondes 

Dom:
FC Nordsjælland møder et afbudsramt FCK-mandskab, og de kunne formentlig ikke få armene ned i Farum, da de så kampprogrammet. Det er aldrig let at møde FC København i Parken, men FC Nordsjælland får næppe en bedre mulighed for at hive et godt resultat med fra udekampen. Når det er sagt, skal man naturligvis huske, at FCK har den med afstand største bredde i dansk fodbold, så helt skidt bliver det aldrig, hvad Jacob Neestrup sender på banen.

Vi tror, at det bliver et brag af en kamp mellem Danmarks to bedste mandskaber, og det afspejler sig på måltavlen, hvor de to mesterskabsbejlere deler i porten. 2-2 ender det i nationalarenaen. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jagter Christian Nørgaard

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FC København – FC Nordsjælland

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Neestrup må undvære profil igen

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

– Enten FCK eller også stopper han?

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’