Optakt: FC København – FC Nordsjælland

FC København har normalt fint styr på FC Nordsjælland, når kampen spilles i Parken. Men hvordan går det søndag?



Kampfakta:
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: +3
Twitter: #fckfcn

Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været meget fokus på, at FC København i Silkeborg vandt sæsonens hidtil største sejr, for det hele røg i skyggen af det grimme uheld Andreas Cornelius kom ud for, da Silkeborgs Dennis Flinta stemplede ind. 

Superliga-livet går videre, og set med kyniske briller var det ikke uvæsentligt at både Bjørn Sigurdarson og Steve De Ridder fik scoret mod Silkeborg. Begge har slidt med at få gang i målscoringen, og angribere med selvtillid er nu engang de farligste. 

Og farlig er Youssef Toutouh for tiden. Han scorede direkte på frispark mod Silkeborg mandag aften og fulgte torsdag op med endnu en flot scoring mod Esbjerg fB i DBU Pokalen, hvor det blev til 1-1 i Parken. 
 
Men for at holde fokus på ligaen er FC København med sejren i Silkeborg nu ubesejret i de seneste fem spillerunder og har kun lukket to mål ind undervejs. Så selv om Andreas Cornelius er skadet, betyder det ikke, at FC København nødvendigvis bliver voldsomt hæmmet i resten af sæsonen, selv om man ikke råder over den helt oplagte boksspiller-erstatnin i truppen. Men andre kan være klar til at tage over. 


FC Nordsjælland:
Det blev til nederlag hjemme til OB i den seneste spillerunde, men FCN kan alligevel bryste sig af 10 point i de seneste fem ligakampe og er fortsat en del af bronzekampen med bare tre point op til Brøndby IF. 

I OB-kampen var der undervejs problemer med at få spil omsat til chancer, men mod FC København har man før vist stor farlighed på kontrastødene, der igen vil blive det vigtigste våben på søndag.

Både defensivt og offensivt er man en smule hæmmet af karantæner, men det kommer ikke til at ændre på konceptet. 

Karantæne:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Andreas Maxsø, Martin Vingaard

Superliga-form:
FC København: V-V-U-U-V
FC Nordsjælland: V-V-U-V-T

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Andersen – Høgli, Jørgensen, Antonsson, Augustinsson – Toutouh, Amartey, Delaney, Amankwaa – Sigurdarson, Jørgensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Jensen – Ticinovic, Petry, Gregor, Mtiliga – Bech, Mulder, Thórarinsson  – Karlsson, Baldvinsson, John

Vidste du, at…:
FC København har normalt godt styr på FCN i Parken. Det er blevet til syv sejre og bare et nederlag i de seneste otte indbyrdes møder i hovedstaden. Det er aldrig sluttet 0-0 i de to holds i alt 20 ligamøder i Telia Parken, og i 19 af kampene er det blevet scoret mindst to mål.

Dom:
FC København kommer til at agere lidt anderledes i offensiven, da den store boksspiller i feltet vil mangle i form af Cornelius, men selve grundtaktikken bliver der ikke pillet det store ved. Det handler om at komme ud over fløjene med fremstød fra de offensive backs og lade, lade kantspillerne søge lidt ind i banen og enten søge korte eller lange indlæg. En spiller som Björn Sigurdarson har gode egenskaber med hovedet og kan få en nøglerolle i offensiven.
FC Nordsjælland må indstille sig på at hjemmeholdet vil trykke på, men med de kvikke fødder på Joshua John, David Moberg Karlsson og Uffe Bech er det helt ok, da kontrafasen før har vist sig givtig – også mod FC København. 
Troen på, at FC København trods torsdagens pokalkamp i benene er alligevel størst. Forvent ingen stortsejr som mod Silkeborg, men nærmere end 2-1-sejr til FC København.  

Følg kampen live på tipsbladet.dk – klik her



Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Millionregn over Ståle Solbakken

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Her trækkes der lod til VM

Steve Coopers højre hånd afviser

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads