Kampfakta:
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Kenn Hansen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: +3
Twitter: #fckfcn
Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været meget fokus på, at FC København i Silkeborg vandt sæsonens hidtil største sejr, for det hele røg i skyggen af det grimme uheld Andreas Cornelius kom ud for, da Silkeborgs Dennis Flinta stemplede ind.
Superliga-livet går videre, og set med kyniske briller var det ikke uvæsentligt at både Bjørn Sigurdarson og Steve De Ridder fik scoret mod Silkeborg. Begge har slidt med at få gang i målscoringen, og angribere med selvtillid er nu engang de farligste.
Og farlig er Youssef Toutouh for tiden. Han scorede direkte på frispark mod Silkeborg mandag aften og fulgte torsdag op med endnu en flot scoring mod Esbjerg fB i DBU Pokalen, hvor det blev til 1-1 i Parken.
Men for at holde fokus på ligaen er FC København med sejren i Silkeborg nu ubesejret i de seneste fem spillerunder og har kun lukket to mål ind undervejs. Så selv om Andreas Cornelius er skadet, betyder det ikke, at FC København nødvendigvis bliver voldsomt hæmmet i resten af sæsonen, selv om man ikke råder over den helt oplagte boksspiller-erstatnin i truppen. Men andre kan være klar til at tage over.
FC Nordsjælland:
Det blev til nederlag hjemme til OB i den seneste spillerunde, men FCN kan alligevel bryste sig af 10 point i de seneste fem ligakampe og er fortsat en del af bronzekampen med bare tre point op til Brøndby IF.
I OB-kampen var der undervejs problemer med at få spil omsat til chancer, men mod FC København har man før vist stor farlighed på kontrastødene, der igen vil blive det vigtigste våben på søndag.
Både defensivt og offensivt er man en smule hæmmet af karantæner, men det kommer ikke til at ændre på konceptet.
Karantæne:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Andreas Maxsø, Martin Vingaard
Superliga-form:
FC København: V-V-U-U-V
FC Nordsjælland: V-V-U-V-T
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Andersen – Høgli, Jørgensen, Antonsson, Augustinsson – Toutouh, Amartey, Delaney, Amankwaa – Sigurdarson, Jørgensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Jensen – Ticinovic, Petry, Gregor, Mtiliga – Bech, Mulder, Thórarinsson – Karlsson, Baldvinsson, John
Vidste du, at…:
FC København har normalt godt styr på FCN i Parken. Det er blevet til syv sejre og bare et nederlag i de seneste otte indbyrdes møder i hovedstaden. Det er aldrig sluttet 0-0 i de to holds i alt 20 ligamøder i Telia Parken, og i 19 af kampene er det blevet scoret mindst to mål.
Dom:
FC København kommer til at agere lidt anderledes i offensiven, da den store boksspiller i feltet vil mangle i form af Cornelius, men selve grundtaktikken bliver der ikke pillet det store ved. Det handler om at komme ud over fløjene med fremstød fra de offensive backs og lade, lade kantspillerne søge lidt ind i banen og enten søge korte eller lange indlæg. En spiller som Björn Sigurdarson har gode egenskaber med hovedet og kan få en nøglerolle i offensiven.
FC Nordsjælland må indstille sig på at hjemmeholdet vil trykke på, men med de kvikke fødder på Joshua John, David Moberg Karlsson og Uffe Bech er det helt ok, da kontrafasen før har vist sig givtig – også mod FC København.
Troen på, at FC København trods torsdagens pokalkamp i benene er alligevel størst. Forvent ingen stortsejr som mod Silkeborg, men nærmere end 2-1-sejr til FC København.
Følg kampen live på tipsbladet.dk – klik her
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jakob Poulsen med dyster melding
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
– Han fik et lortetilbud fra OB
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
AaB i vildt comeback
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
