Optakt: FC København – FC Vestsjælland

FC København kan med tredje sejr på stribe holde presset på FC Midtjylland vinteren over, men da FCV senest var i Parken, sluttede det 1-1. Hvem vinder lørdag?



Status:
FC København viste i weekendens overbevisende sejr ude mod Brøndby noget, der lignede mesterskabsform. Holdet har kun tabt en gang i de seneste ni kampe, hvor det er blevet til 20 point. Træner Ståle Solbakken sparede spillere i midtugens pokalsejr mod Lyngby, men har på trods af flere spillere med småskader allerede meldt ud, at der ikke er råd til at spare spillere i ligaen – på trods af tirsdagens afgørende Champions League-brag mod Real Madrid i Parken.

Holdet kommer under alle omstændigheder til at undvære norske Daniel Braaten, der blev skadet mod Lyngby samt Nicolai Jørgensen, der er i kapløb med tiden i forhold til CL-kampen tirsdag. Selv om topscorer Igor Vetokele også har døjet med en skade, forventes den belgiske bomber at være med fra start.

FC Vestsjælland chokerede ved at være tæt på sejren i deres første besøg i Parken tilbage i august. Kampen sluttede dog 1-1, men var med til at markere oprykkernes styrke og status som et hold, der bider sig fast i tabellen.

Men på trods af 21 rare point inden sæsonens sidste spillerunde er FC Vestsjælland fanget i det store felt at hold, der kæmper for at holde sig på afstand af nedrykningsstregen.
FCV har kun vundet en af sine seneste fem kampe og har retning mod en tam afslutning på halvsæsonen. 

Form i Superligaen:
FC København: U-V-U-V-V
FC Vestsjælland: T-T-V-U-T

Dom:
FC København har med Ståle Solbakkens egne ord ikke råd til at smide flere point i Superligaen for mindst at bevare afstanden til FC Midtjyllands førsteplads på seks point inden forårets kampe. Derfor bliver der ikke sparet på krudtet inden tirsdagens kamp mod Real Madrid, og hjemmeholdet vil gøre sit til at sætte sig hårdt på kampen fra start. 

Et af FC Vestsjællands stærkeste våben i offensiven har været dødbolde, men efterhånden har modstanderen lært den lektie, og gæsterne skal ikke forvente at få foræret mange af den slags i Parken.

Det ligner en kamp, hvor FCV vil forsøge at forsvare sig til det ene point, der er udgangspunktet, men FC Københavns efterhånden ganske velfungerende maskine bliver for stor en mundfuld. Tre sikre point til FC København, der vinder 3-0.

Spil på kampens resultat hos Tonybet – klik her 

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Sigurdsson, Mellberg, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Delaney, Toutouh – Santin, Vetokele

Skader: Braaten, Jørgensen
Karantæne: Ingen

FC Vestsjælland (4-4-2): Mikkelsen – Lund, Nielsen, Bozga, Lumb – Thomsen, Madsen, Bertolt, Festersen – Tshibamba, Sørensen

Skader: Borges, Petersen
Karantæne: Ingen

På tv: Lørdag klokken 17.00 på Canal9

Hashtag:  #FCKFCV





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Victor Froholdt bliver matchvinder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Neestrup afslører reprimande

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Sune Smith-Nielsen færdig

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Formand freder Jacob Neestrup

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”