Optakt: FC København – Lyngby Boldklub

FC København bør vinde sikkert over bundproppen Lyngby, men kommer de danske mestre i problemer?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Sandi Putros 
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcklbk #sldk

Holdnyt:
FC København: 

De danske mestre både vandt og scorede mere end ét mål, da holdet var på besøg i Randers i seneste runde, så det var alt i alt en rigtig god dag for Jacob Neestrup og spillerne. Nu skal det ganske enkelt følges op med en sejr hjemme over Superligaens bundprop.

FC København spillede sæsonens sidste Champions League-kamp i midtugen mod Borussia Dortmund, og hvis “løverne” præsterer på samme måde mod Lyngby, som de gjorde mod den tyske storklub i 1-1-kampen, bliver det en lang eftermiddag for de kongeblå.

FCK har fået møvet sig ind i top seks, så nu ligger mestrene trods alt til at blive en del af mesterskabsspillet, men der er ti point op til FC Nordsjælland, så situationen er stadig bekymrende for FC København, som er sat i verden for at vinde guld.

Skadeslisten tæller Carlos Zeca, Akinkunmi Amoo og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen afsoner karantæne, og så er også Mamadou Karamoko og Khouma Babacar føjet til skadeslisten.

Lyngby Boldklub:
Det er svært at tro, at Lyngby også er en Superliga-klub i næste sæson.

De kongeblå har ikke vundet en eneste af de første 15 kampe, og så er det naturligvis svært at tro på overlevelse. De 13 point op til AC Horsens på tiendepladsen gør det ikke nemmere.

Man må dog også yde Lyngby den retfærdighed, at de sådan set ikke har efterladt et indtryk af bare at være en prygeknabe. Freyer Alexanderssons mandskab har såmænd været godt med i mange af kampene, men fodbold afgøres i felterne, og her har oprykkerne været for dårlige. 

Superligaens laveste scorignsprocent på 8,2 fortæller en del – ikke mindst fordi, at det kun er FC København, FC Midtjylland og Brøndby, der har formået at skabe flere chancer i denne sæson end Lyngby.

Lyngby må undvære Andreas Bjelland, Alfred Finnbogason, Emil Nielsen, Kristian Riis, Emil Nielsen, Sebastian Koch og Petur Knudsen.

Karantæner:
FC København: Victor Kristiansen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Sørensen – Falk, Lerager, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Hey, Letschert – Jørgensen, Westergaard, Corlu, Winther, Sørensen – Gytkjær, Magnusson

Dom:
Superligaens rigeste klub bør til enhver tid slå den fattigste, og når man medregner, at Lyngby slet ikke har vundet en kamp i denne sæson, må FC København simpelthen ikke dumme sig søndag eftermiddag. Det gør de heller ikke – FC København vinder 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt