Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcklbk #sldk
Holdnyt:
FC København:
De danske mestre både vandt og scorede mere end ét mål, da holdet var på besøg i Randers i seneste runde, så det var alt i alt en rigtig god dag for Jacob Neestrup og spillerne. Nu skal det ganske enkelt følges op med en sejr hjemme over Superligaens bundprop.
FC København spillede sæsonens sidste Champions League-kamp i midtugen mod Borussia Dortmund, og hvis “løverne” præsterer på samme måde mod Lyngby, som de gjorde mod den tyske storklub i 1-1-kampen, bliver det en lang eftermiddag for de kongeblå.
FCK har fået møvet sig ind i top seks, så nu ligger mestrene trods alt til at blive en del af mesterskabsspillet, men der er ti point op til FC Nordsjælland, så situationen er stadig bekymrende for FC København, som er sat i verden for at vinde guld.
Skadeslisten tæller Carlos Zeca, Akinkunmi Amoo og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen afsoner karantæne, og så er også Mamadou Karamoko og Khouma Babacar føjet til skadeslisten.
Lyngby Boldklub:
Det er svært at tro, at Lyngby også er en Superliga-klub i næste sæson.
De kongeblå har ikke vundet en eneste af de første 15 kampe, og så er det naturligvis svært at tro på overlevelse. De 13 point op til AC Horsens på tiendepladsen gør det ikke nemmere.
Man må dog også yde Lyngby den retfærdighed, at de sådan set ikke har efterladt et indtryk af bare at være en prygeknabe. Freyer Alexanderssons mandskab har såmænd været godt med i mange af kampene, men fodbold afgøres i felterne, og her har oprykkerne været for dårlige.
Superligaens laveste scorignsprocent på 8,2 fortæller en del – ikke mindst fordi, at det kun er FC København, FC Midtjylland og Brøndby, der har formået at skabe flere chancer i denne sæson end Lyngby.
Lyngby må undvære Andreas Bjelland, Alfred Finnbogason, Emil Nielsen, Kristian Riis, Emil Nielsen, Sebastian Koch og Petur Knudsen.
Karantæner:
FC København: Victor Kristiansen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Sørensen – Falk, Lerager, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Hey, Letschert – Jørgensen, Westergaard, Corlu, Winther, Sørensen – Gytkjær, Magnusson
Dom:
Superligaens rigeste klub bør til enhver tid slå den fattigste, og når man medregner, at Lyngby slet ikke har vundet en kamp i denne sæson, må FC København simpelthen ikke dumme sig søndag eftermiddag. Det gør de heller ikke – FC København vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Så fik han hul på bylden

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Blæst bagover af Thomas Frank

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

FC København har taget kontakt

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Agent til møde med kæmpeklub

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Åben for at forlænge med FC København

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Brøndby må undvære skadet profil

AGF – Vejle Boldklub

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Drama – chokfyring i Premier League?

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Afslører millionløn og særlig aftale

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK