Optakt: FC København – Lyngby Boldklub

FC København bør vinde sikkert over bundproppen Lyngby, men kommer de danske mestre i problemer?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Sandi Putros 
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcklbk #sldk

Holdnyt:
FC København: 

De danske mestre både vandt og scorede mere end ét mål, da holdet var på besøg i Randers i seneste runde, så det var alt i alt en rigtig god dag for Jacob Neestrup og spillerne. Nu skal det ganske enkelt følges op med en sejr hjemme over Superligaens bundprop.

FC København spillede sæsonens sidste Champions League-kamp i midtugen mod Borussia Dortmund, og hvis “løverne” præsterer på samme måde mod Lyngby, som de gjorde mod den tyske storklub i 1-1-kampen, bliver det en lang eftermiddag for de kongeblå.

FCK har fået møvet sig ind i top seks, så nu ligger mestrene trods alt til at blive en del af mesterskabsspillet, men der er ti point op til FC Nordsjælland, så situationen er stadig bekymrende for FC København, som er sat i verden for at vinde guld.

Skadeslisten tæller Carlos Zeca, Akinkunmi Amoo og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen afsoner karantæne, og så er også Mamadou Karamoko og Khouma Babacar føjet til skadeslisten.

Lyngby Boldklub:
Det er svært at tro, at Lyngby også er en Superliga-klub i næste sæson.

De kongeblå har ikke vundet en eneste af de første 15 kampe, og så er det naturligvis svært at tro på overlevelse. De 13 point op til AC Horsens på tiendepladsen gør det ikke nemmere.

Man må dog også yde Lyngby den retfærdighed, at de sådan set ikke har efterladt et indtryk af bare at være en prygeknabe. Freyer Alexanderssons mandskab har såmænd været godt med i mange af kampene, men fodbold afgøres i felterne, og her har oprykkerne været for dårlige. 

Superligaens laveste scorignsprocent på 8,2 fortæller en del – ikke mindst fordi, at det kun er FC København, FC Midtjylland og Brøndby, der har formået at skabe flere chancer i denne sæson end Lyngby.

Lyngby må undvære Andreas Bjelland, Alfred Finnbogason, Emil Nielsen, Kristian Riis, Emil Nielsen, Sebastian Koch og Petur Knudsen.

Karantæner:
FC København: Victor Kristiansen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Sørensen – Falk, Lerager, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy

Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Hey, Letschert – Jørgensen, Westergaard, Corlu, Winther, Sørensen – Gytkjær, Magnusson

Dom:
Superligaens rigeste klub bør til enhver tid slå den fattigste, og når man medregner, at Lyngby slet ikke har vundet en kamp i denne sæson, må FC København simpelthen ikke dumme sig søndag eftermiddag. Det gør de heller ikke – FC København vinder 2-0. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Færøernes VM-drøm slukket

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Clement Bischoff på tavlen

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Superliga-profil får trænerlicens

– Han er uden tvivl utilfreds

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

AGF straffet med stor bøde

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Chok i OB – siger op efter seks dage

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Ståle Solbakken sender advarsel

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi