Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Sandi Putros
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcklbk #sldk
Holdnyt:
FC København:
De danske mestre både vandt og scorede mere end ét mål, da holdet var på besøg i Randers i seneste runde, så det var alt i alt en rigtig god dag for Jacob Neestrup og spillerne. Nu skal det ganske enkelt følges op med en sejr hjemme over Superligaens bundprop.
FC København spillede sæsonens sidste Champions League-kamp i midtugen mod Borussia Dortmund, og hvis “løverne” præsterer på samme måde mod Lyngby, som de gjorde mod den tyske storklub i 1-1-kampen, bliver det en lang eftermiddag for de kongeblå.
FCK har fået møvet sig ind i top seks, så nu ligger mestrene trods alt til at blive en del af mesterskabsspillet, men der er ti point op til FC Nordsjælland, så situationen er stadig bekymrende for FC København, som er sat i verden for at vinde guld.
Skadeslisten tæller Carlos Zeca, Akinkunmi Amoo og Nicolai Boilesen, mens Victor Kristiansen afsoner karantæne, og så er også Mamadou Karamoko og Khouma Babacar føjet til skadeslisten.
Lyngby Boldklub:
Det er svært at tro, at Lyngby også er en Superliga-klub i næste sæson.
De kongeblå har ikke vundet en eneste af de første 15 kampe, og så er det naturligvis svært at tro på overlevelse. De 13 point op til AC Horsens på tiendepladsen gør det ikke nemmere.
Man må dog også yde Lyngby den retfærdighed, at de sådan set ikke har efterladt et indtryk af bare at være en prygeknabe. Freyer Alexanderssons mandskab har såmænd været godt med i mange af kampene, men fodbold afgøres i felterne, og her har oprykkerne været for dårlige.
Superligaens laveste scorignsprocent på 8,2 fortæller en del – ikke mindst fordi, at det kun er FC København, FC Midtjylland og Brøndby, der har formået at skabe flere chancer i denne sæson end Lyngby.
Lyngby må undvære Andreas Bjelland, Alfred Finnbogason, Emil Nielsen, Kristian Riis, Emil Nielsen, Sebastian Koch og Petur Knudsen.
Karantæner:
FC København: Victor Kristiansen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Khocholava, Vavro, Sørensen – Falk, Lerager, Claesson – Bardghji, Haraldsson, Daramy
Lyngby Boldklub (3-5-2): Kikkenborg – Rømer, Hey, Letschert – Jørgensen, Westergaard, Corlu, Winther, Sørensen – Gytkjær, Magnusson
Dom:
Superligaens rigeste klub bør til enhver tid slå den fattigste, og når man medregner, at Lyngby slet ikke har vundet en kamp i denne sæson, må FC København simpelthen ikke dumme sig søndag eftermiddag. Det gør de heller ikke – FC København vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER