Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jens Maae
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcksif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Gad vide, hvad der er den største udfordring i FC København lige nu? Er det gummibenene eller racermaven?
Der er ikke så meget at sige til, hvis nerverne sidder helt uden på tøjet i FC København, som er ved at formøble et kæmpe forspring i Superligaen. I den kommende runde kan FC Midtjylland gå forbi “løverne”, hvis alt klapper for Bo Henriksen og co.
Ja, presset er enormt på FC København, som naturligvis skal forsøge at holde hovederne kolde. FCK er stadig nummer et med tre runder tilbage – det er trods alt det bedste udgangspunkt, man kan have.
Det blev heller ikke i det seneste opgør mod Brøndby, at FC København for alvor fik offensiven i gang, og det er lige nu det store problem for Jess Thorup.
Mod Silkeborg IF må hjemmeholdet undvære Kevin Diks, der er ude med karantæne, mens Jens Stage, Nicolai Jørgensen, David Khocholava, Akinkunmi Amoo og Victor Kristiansen er på skadeslisten. Det samme gælder naturligvis anfører Zeca.
Silkeborg IF:
Årets hold i dansk fodbold kan reelt sikre sig bronzemedaljerne i Parken.
Det er efterhånden svært at sige noget om Silkeborg IF, som ikke allerede er blevet sagt, og man må bare bøje sig i støvet for Kent Nielsens tropper. Oprykkerne er på en sensationel tredjeplads, og holdet er strøget til tops med fantastisk fodbold.
Silkeborg IF er med afstand det mest boldsikre hold i Superligaen, og det ser man da også tydeligt i statistikkerne. Jyderne har haft klart mest boldbesiddelse i denne sæson, de har flest succesfulde afleveringer og er det mandskab, der har færrest lange pasninger.
Den offensive trio med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Superliga-topscorer Nicklas Helenius er blevet synonymer på succesen, men det er hele vejen rundt – og ud på trænerbænken – at Silkeborg IF har imponeret voldsomt.
Gæsterne er uden Milan Massop, André Calisir og Gustav Dahl, der er skadede, mens Frederik Carstensen og Alexander Busch er ude af truppen denne gang. Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen, og så forlyder det, at Nicolai Vallys er tvivlsom til kampen.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Bøving – Haraldsson
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicolai Jørgensen er ude med en skade, og Khouma Babacar spiller forfærdeligt, så mon ikke, at Jess Thorup er fristet af at give Hákan Arnar Haraldsson chancen mod Silkeborg IF? Islændingen er et stort talent, og han scorede, da FC København senest mødte SIF. Hold øje med ham.
Vidste du, at…:
FC København bør have en klar fordel i luftrummet. Med 555 vundne luftdueller i denne sæson er FC København sammen med Randers FC det hold, der er bedst med låget. Omvendt er Silkeborg IF med afstand det hold, der har vundet færrest dueller i luften.
Dom:
FC København kan godt forberede sig på, at de kommer til at have bolden mindst. Silkeborg IF har spillet nogle flotte kampe mod FCK i denne sæson, og man forstår godt, hvis “løverne” er nervøse for, hvad der venter dem i Parken. Det kan sagtens ende i en kæmpe nedtur for hjemmeholdet, men vi har alligevel fidus til, at FCK klarer skærene. 2-1 til FC København over Silkeborg IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
– Han vinder Ballon d’Or!
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Nu klager FC Barcelona igen
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
MEDIE
