Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jens Maae
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcksif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Gad vide, hvad der er den største udfordring i FC København lige nu? Er det gummibenene eller racermaven?
Der er ikke så meget at sige til, hvis nerverne sidder helt uden på tøjet i FC København, som er ved at formøble et kæmpe forspring i Superligaen. I den kommende runde kan FC Midtjylland gå forbi “løverne”, hvis alt klapper for Bo Henriksen og co.
Ja, presset er enormt på FC København, som naturligvis skal forsøge at holde hovederne kolde. FCK er stadig nummer et med tre runder tilbage – det er trods alt det bedste udgangspunkt, man kan have.
Det blev heller ikke i det seneste opgør mod Brøndby, at FC København for alvor fik offensiven i gang, og det er lige nu det store problem for Jess Thorup.
Mod Silkeborg IF må hjemmeholdet undvære Kevin Diks, der er ude med karantæne, mens Jens Stage, Nicolai Jørgensen, David Khocholava, Akinkunmi Amoo og Victor Kristiansen er på skadeslisten. Det samme gælder naturligvis anfører Zeca.
Silkeborg IF:
Årets hold i dansk fodbold kan reelt sikre sig bronzemedaljerne i Parken.
Det er efterhånden svært at sige noget om Silkeborg IF, som ikke allerede er blevet sagt, og man må bare bøje sig i støvet for Kent Nielsens tropper. Oprykkerne er på en sensationel tredjeplads, og holdet er strøget til tops med fantastisk fodbold.
Silkeborg IF er med afstand det mest boldsikre hold i Superligaen, og det ser man da også tydeligt i statistikkerne. Jyderne har haft klart mest boldbesiddelse i denne sæson, de har flest succesfulde afleveringer og er det mandskab, der har færrest lange pasninger.
Den offensive trio med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Superliga-topscorer Nicklas Helenius er blevet synonymer på succesen, men det er hele vejen rundt – og ud på trænerbænken – at Silkeborg IF har imponeret voldsomt.
Gæsterne er uden Milan Massop, André Calisir og Gustav Dahl, der er skadede, mens Frederik Carstensen og Alexander Busch er ude af truppen denne gang. Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen, og så forlyder det, at Nicolai Vallys er tvivlsom til kampen.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Bøving – Haraldsson
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicolai Jørgensen er ude med en skade, og Khouma Babacar spiller forfærdeligt, så mon ikke, at Jess Thorup er fristet af at give Hákan Arnar Haraldsson chancen mod Silkeborg IF? Islændingen er et stort talent, og han scorede, da FC København senest mødte SIF. Hold øje med ham.
Vidste du, at…:
FC København bør have en klar fordel i luftrummet. Med 555 vundne luftdueller i denne sæson er FC København sammen med Randers FC det hold, der er bedst med låget. Omvendt er Silkeborg IF med afstand det hold, der har vundet færrest dueller i luften.
Dom:
FC København kan godt forberede sig på, at de kommer til at have bolden mindst. Silkeborg IF har spillet nogle flotte kampe mod FCK i denne sæson, og man forstår godt, hvis “løverne” er nervøse for, hvad der venter dem i Parken. Det kan sagtens ende i en kæmpe nedtur for hjemmeholdet, men vi har alligevel fidus til, at FCK klarer skærene. 2-1 til FC København over Silkeborg IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i fraværsramt lokalderby
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
HELT VILDT
Værste i 16 år
TRANSFERPLANEN
