Optakt: FC København – Silkeborg IF

Presset på FC København er enormt, når holdet onsdag får besøg af Silkeborg IF i Parken.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jens Maae 
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcksif #sldk

Holdnyt:
FC København: 
Gad vide, hvad der er den største udfordring i FC København lige nu? Er det gummibenene eller racermaven?

Der er ikke så meget at sige til, hvis nerverne sidder helt uden på tøjet i FC København, som er ved at formøble et kæmpe forspring i Superligaen. I den kommende runde kan FC Midtjylland gå forbi “løverne”, hvis alt klapper for Bo Henriksen og co.

Ja, presset er enormt på FC København, som naturligvis skal forsøge at holde hovederne kolde. FCK er stadig nummer et med tre runder tilbage – det er trods alt det bedste udgangspunkt, man kan have. 

Det blev heller ikke i det seneste opgør mod Brøndby, at FC København for alvor fik offensiven i gang, og det er lige nu det store problem for Jess Thorup.

Mod Silkeborg IF må hjemmeholdet undvære Kevin Diks, der er ude med karantæne, mens Jens Stage, Nicolai Jørgensen, David Khocholava, Akinkunmi Amoo og Victor Kristiansen er på skadeslisten. Det samme gælder naturligvis anfører Zeca.

Silkeborg IF:
Årets hold i dansk fodbold kan reelt sikre sig bronzemedaljerne i Parken. 

Det er efterhånden svært at sige noget om Silkeborg IF, som ikke allerede er blevet sagt, og man må bare bøje sig i støvet for Kent Nielsens tropper. Oprykkerne er på en sensationel tredjeplads, og holdet er strøget til tops med fantastisk fodbold.

Silkeborg IF er med afstand det mest boldsikre hold i Superligaen, og det ser man da også tydeligt i statistikkerne. Jyderne har haft klart mest boldbesiddelse i denne sæson, de har flest succesfulde afleveringer og er det mandskab, der har færrest lange pasninger. 

Den offensive trio med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Superliga-topscorer Nicklas Helenius er blevet synonymer på succesen, men det er hele vejen rundt – og ud på trænerbænken – at Silkeborg IF har imponeret voldsomt.

Gæsterne er uden Milan Massop, André Calisir og Gustav Dahl, der er skadede, mens Frederik Carstensen og Alexander Busch er ude af truppen denne gang. Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen, og så forlyder det, at Nicolai Vallys er tvivlsom til kampen.

Karantæner:
FC København: Kevin Diks
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Bøving – Haraldsson

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Nicolai Jørgensen er ude med en skade, og Khouma Babacar spiller forfærdeligt, så mon ikke, at Jess Thorup er fristet af at give Hákan Arnar Haraldsson chancen mod Silkeborg IF? Islændingen er et stort talent, og han scorede, da FC København senest mødte SIF. Hold øje med ham.

Vidste du, at…:
FC København bør have en klar fordel i luftrummet. Med 555 vundne luftdueller i denne sæson er FC København sammen med Randers FC det hold, der er bedst med låget. Omvendt er Silkeborg IF med afstand det hold, der har vundet færrest dueller i luften. 

Dom:
FC København kan godt forberede sig på, at de kommer til at have bolden mindst. Silkeborg IF har spillet nogle flotte kampe mod FCK i denne sæson, og man forstår godt, hvis “løverne” er nervøse for, hvad der venter dem i Parken. Det kan sagtens ende i en kæmpe nedtur for hjemmeholdet, men vi har alligevel fidus til, at FCK klarer skærene. 2-1 til FC København over Silkeborg IF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

22 millioner kroner!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

I transfermøde med Superliga-klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Voldsom straf til Clement Bischoff

Legende stopper som cheftræner for Messi

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Storroser dansk super-talent

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Afviser mesterskabssnak

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’