Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jens Maae
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcksif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Gad vide, hvad der er den største udfordring i FC København lige nu? Er det gummibenene eller racermaven?
Der er ikke så meget at sige til, hvis nerverne sidder helt uden på tøjet i FC København, som er ved at formøble et kæmpe forspring i Superligaen. I den kommende runde kan FC Midtjylland gå forbi “løverne”, hvis alt klapper for Bo Henriksen og co.
Ja, presset er enormt på FC København, som naturligvis skal forsøge at holde hovederne kolde. FCK er stadig nummer et med tre runder tilbage – det er trods alt det bedste udgangspunkt, man kan have.
Det blev heller ikke i det seneste opgør mod Brøndby, at FC København for alvor fik offensiven i gang, og det er lige nu det store problem for Jess Thorup.
Mod Silkeborg IF må hjemmeholdet undvære Kevin Diks, der er ude med karantæne, mens Jens Stage, Nicolai Jørgensen, David Khocholava, Akinkunmi Amoo og Victor Kristiansen er på skadeslisten. Det samme gælder naturligvis anfører Zeca.
Silkeborg IF:
Årets hold i dansk fodbold kan reelt sikre sig bronzemedaljerne i Parken.
Det er efterhånden svært at sige noget om Silkeborg IF, som ikke allerede er blevet sagt, og man må bare bøje sig i støvet for Kent Nielsens tropper. Oprykkerne er på en sensationel tredjeplads, og holdet er strøget til tops med fantastisk fodbold.
Silkeborg IF er med afstand det mest boldsikre hold i Superligaen, og det ser man da også tydeligt i statistikkerne. Jyderne har haft klart mest boldbesiddelse i denne sæson, de har flest succesfulde afleveringer og er det mandskab, der har færrest lange pasninger.
Den offensive trio med Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Superliga-topscorer Nicklas Helenius er blevet synonymer på succesen, men det er hele vejen rundt – og ud på trænerbænken – at Silkeborg IF har imponeret voldsomt.
Gæsterne er uden Milan Massop, André Calisir og Gustav Dahl, der er skadede, mens Frederik Carstensen og Alexander Busch er ude af truppen denne gang. Andreas Oggesen er tilbage i kamptruppen, og så forlyder det, at Nicolai Vallys er tvivlsom til kampen.
Karantæner:
FC København: Kevin Diks
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Jelert – Falk, Lerager – Claesson, Biel, Bøving – Haraldsson
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Engel – Klynge, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicolai Jørgensen er ude med en skade, og Khouma Babacar spiller forfærdeligt, så mon ikke, at Jess Thorup er fristet af at give Hákan Arnar Haraldsson chancen mod Silkeborg IF? Islændingen er et stort talent, og han scorede, da FC København senest mødte SIF. Hold øje med ham.
Vidste du, at…:
FC København bør have en klar fordel i luftrummet. Med 555 vundne luftdueller i denne sæson er FC København sammen med Randers FC det hold, der er bedst med låget. Omvendt er Silkeborg IF med afstand det hold, der har vundet færrest dueller i luften.
Dom:
FC København kan godt forberede sig på, at de kommer til at have bolden mindst. Silkeborg IF har spillet nogle flotte kampe mod FCK i denne sæson, og man forstår godt, hvis “løverne” er nervøse for, hvad der venter dem i Parken. Det kan sagtens ende i en kæmpe nedtur for hjemmeholdet, men vi har alligevel fidus til, at FCK klarer skærene. 2-1 til FC København over Silkeborg IF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
