Kampfakta:
Kampstart: Lørdag kl. 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckvb #sldk
Holdnyt:
FC København
De danske mestre har fået en tiltrængt pause efter et benhårdt kampprogram, hvor man også måtte slippe førstepladsen efter 1-1 i AGF og Brøndbys sejr over Viborg FF.
Nu har man kunnet suge luft ind, og det samme har plænen i Parken, og derfor er tre point påkrævet mod bundholdet Vejle. Historikken tilsiger også, at det bliver til en hjemmesejr, da det er mere end 23 år siden, at Vejle senest tog point i Parken.
Opgaven er også blevet en smule mere overkommelig, da FC København fik medhold i deres appel af Kevin Diks andet gule kort mod AGF. Derfor starter han inde, selvom David Khocholava begynder at nærme sig et comeback.
Det begynder at lysne på skadesfronten i FC København, og lørdag er Nicolai Boilesen og William Clem de eneste fraværende spillere – førstnævnte meldes endda tæt på at være helt klart igen. Det betyder, at både David Khocholava og Andreas Cornelius er med i truppen mod Vejle.
Jacob Neestrup har fastslået, at Khouma Babacars tavle er blevet visket ren, og at angriberen atter er i spil til at komme i kamp for FC København i Superligaen. Han er dog ikke med i truppen til lørdagskampen.
Vejle Boldklub
Resultaterne i de seneste fem kampe hedder to sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Det er ganske god læsning for Vejle Boldklub, der dermed klamrer sig til håbet om overlevelse med en afstand på tre point op til OB.
Mod FC København kommer de dog på en benhård opgave, som kræver, at defensiven holder stand. Derfor bliver det også taktisk interessant at se, om Ivan Prelec bruger en ekstra midtbanespiller i Tobias Lauritsen frem for tre angribere, som tilfældet var det mod Hvidovre IF.
Her vandt man 3-1 på mål af blandt andre Yeni N'Gbakoto og German Onugkha, mens Kristian Kirkegaard var det tredje offensive kort. Det bliver nok en overvejelse for Prelec at få flere kræfter ind på den centrale del af banen mod FC København.
Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Diogo Goncalves – Roony Bardghji, Viktor Claesson, Mohamed Elyounoussi
Vejle Boldklub (3-5-2):
Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Marius Elvius, Saeid Ezatolahi, Hamza Barry, Tobias Lauritsen, Miiko Albornoz – German Onugkha, Yeni N'Gbakoto
Dom:
Det er meget svært at forestille sig Vejle Boldklub komme helskindet fra opgøret mod FC København, som er store favoritter. Vi spår også, at hjemmeholdet lever op til favoritværdigheden og vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW