Optakt: FC København – Vejle Boldklub

Tipsbladet er klar med optakten til opgøret mellem FC København og Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag kl. 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckvb #sldk

Holdnyt:
FC København
De danske mestre har fået en tiltrængt pause efter et benhårdt kampprogram, hvor man også måtte slippe førstepladsen efter 1-1 i AGF og Brøndbys sejr over Viborg FF.

Nu har man kunnet suge luft ind, og det samme har plænen i Parken, og derfor er tre point påkrævet mod bundholdet Vejle. Historikken tilsiger også, at det bliver til en hjemmesejr, da det er mere end 23 år siden, at Vejle senest tog point i Parken.

Opgaven er også blevet en smule mere overkommelig, da FC København fik medhold i deres appel af Kevin Diks andet gule kort mod AGF. Derfor starter han inde, selvom David Khocholava begynder at nærme sig et comeback.

Det begynder at lysne på skadesfronten i FC København, og lørdag er Nicolai Boilesen og William Clem de eneste fraværende spillere – førstnævnte meldes endda tæt på at være helt klart igen. Det betyder, at både David Khocholava og Andreas Cornelius er med i truppen mod Vejle.

Jacob Neestrup har fastslået, at Khouma Babacars tavle er blevet visket ren, og at angriberen atter er i spil til at komme i kamp for FC København i Superligaen. Han er dog ikke med i truppen til lørdagskampen. 

Vejle Boldklub
Resultaterne i de seneste fem kampe hedder to sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Det er ganske god læsning for Vejle Boldklub, der dermed klamrer sig til håbet om overlevelse med en afstand på tre point op til OB.

Mod FC København kommer de dog på en benhård opgave, som kræver, at defensiven holder stand. Derfor bliver det også taktisk interessant at se, om Ivan Prelec bruger en ekstra midtbanespiller i Tobias Lauritsen frem for tre angribere, som tilfældet var det mod Hvidovre IF.

Her vandt man 3-1 på mål af blandt andre Yeni N'Gbakoto og German Onugkha, mens Kristian Kirkegaard var det tredje offensive kort. Det bliver nok en overvejelse for Prelec at få flere kræfter ind på den centrale del af banen mod FC København.

Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Diogo Goncalves – Roony Bardghji, Viktor Claesson, Mohamed Elyounoussi

Vejle Boldklub (3-5-2):
Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Marius Elvius, Saeid Ezatolahi, Hamza Barry, Tobias Lauritsen, Miiko Albornoz – German Onugkha, Yeni N'Gbakoto

Dom:
Det er meget svært at forestille sig Vejle Boldklub komme helskindet fra opgøret mod FC København, som er store favoritter. Vi spår også, at hjemmeholdet lever op til favoritværdigheden og vinder med 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Langer ud efter Peter Sørensen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

22 millioner kroner!

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

‘Så er Clement Bischoff færdig’