Optakt: FC København – Vejle Boldklub

Tipsbladet er klar med optakten til opgøret mellem FC København og Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag kl. 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckvb #sldk

Holdnyt:
FC København
De danske mestre har fået en tiltrængt pause efter et benhårdt kampprogram, hvor man også måtte slippe førstepladsen efter 1-1 i AGF og Brøndbys sejr over Viborg FF.

Nu har man kunnet suge luft ind, og det samme har plænen i Parken, og derfor er tre point påkrævet mod bundholdet Vejle. Historikken tilsiger også, at det bliver til en hjemmesejr, da det er mere end 23 år siden, at Vejle senest tog point i Parken.

Opgaven er også blevet en smule mere overkommelig, da FC København fik medhold i deres appel af Kevin Diks andet gule kort mod AGF. Derfor starter han inde, selvom David Khocholava begynder at nærme sig et comeback.

Det begynder at lysne på skadesfronten i FC København, og lørdag er Nicolai Boilesen og William Clem de eneste fraværende spillere – førstnævnte meldes endda tæt på at være helt klart igen. Det betyder, at både David Khocholava og Andreas Cornelius er med i truppen mod Vejle.

Jacob Neestrup har fastslået, at Khouma Babacars tavle er blevet visket ren, og at angriberen atter er i spil til at komme i kamp for FC København i Superligaen. Han er dog ikke med i truppen til lørdagskampen. 

Vejle Boldklub
Resultaterne i de seneste fem kampe hedder to sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Det er ganske god læsning for Vejle Boldklub, der dermed klamrer sig til håbet om overlevelse med en afstand på tre point op til OB.

Mod FC København kommer de dog på en benhård opgave, som kræver, at defensiven holder stand. Derfor bliver det også taktisk interessant at se, om Ivan Prelec bruger en ekstra midtbanespiller i Tobias Lauritsen frem for tre angribere, som tilfældet var det mod Hvidovre IF.

Her vandt man 3-1 på mål af blandt andre Yeni N'Gbakoto og German Onugkha, mens Kristian Kirkegaard var det tredje offensive kort. Det bliver nok en overvejelse for Prelec at få flere kræfter ind på den centrale del af banen mod FC København.

Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Diogo Goncalves – Roony Bardghji, Viktor Claesson, Mohamed Elyounoussi

Vejle Boldklub (3-5-2):
Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Marius Elvius, Saeid Ezatolahi, Hamza Barry, Tobias Lauritsen, Miiko Albornoz – German Onugkha, Yeni N'Gbakoto

Dom:
Det er meget svært at forestille sig Vejle Boldklub komme helskindet fra opgøret mod FC København, som er store favoritter. Vi spår også, at hjemmeholdet lever op til favoritværdigheden og vinder med 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein




Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Japan overrasker mod Holland

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Blæst bagover af 18-årig

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Jagter tidligere FCK-stjerne

Spanien – Kap Verde

Sverige med drømmestart på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Iran – New Zealand