Optakt: FC København – Vejle Boldklub

Tipsbladet er klar med optakten til opgøret mellem FC København og Vejle Boldklub.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag kl. 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckvb #sldk

Holdnyt:
FC København
De danske mestre har fået en tiltrængt pause efter et benhårdt kampprogram, hvor man også måtte slippe førstepladsen efter 1-1 i AGF og Brøndbys sejr over Viborg FF.

Nu har man kunnet suge luft ind, og det samme har plænen i Parken, og derfor er tre point påkrævet mod bundholdet Vejle. Historikken tilsiger også, at det bliver til en hjemmesejr, da det er mere end 23 år siden, at Vejle senest tog point i Parken.

Opgaven er også blevet en smule mere overkommelig, da FC København fik medhold i deres appel af Kevin Diks andet gule kort mod AGF. Derfor starter han inde, selvom David Khocholava begynder at nærme sig et comeback.

Det begynder at lysne på skadesfronten i FC København, og lørdag er Nicolai Boilesen og William Clem de eneste fraværende spillere – førstnævnte meldes endda tæt på at være helt klart igen. Det betyder, at både David Khocholava og Andreas Cornelius er med i truppen mod Vejle.

Jacob Neestrup har fastslået, at Khouma Babacars tavle er blevet visket ren, og at angriberen atter er i spil til at komme i kamp for FC København i Superligaen. Han er dog ikke med i truppen til lørdagskampen. 

Vejle Boldklub
Resultaterne i de seneste fem kampe hedder to sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Det er ganske god læsning for Vejle Boldklub, der dermed klamrer sig til håbet om overlevelse med en afstand på tre point op til OB.

Mod FC København kommer de dog på en benhård opgave, som kræver, at defensiven holder stand. Derfor bliver det også taktisk interessant at se, om Ivan Prelec bruger en ekstra midtbanespiller i Tobias Lauritsen frem for tre angribere, som tilfældet var det mod Hvidovre IF.

Her vandt man 3-1 på mål af blandt andre Yeni N'Gbakoto og German Onugkha, mens Kristian Kirkegaard var det tredje offensive kort. Det bliver nok en overvejelse for Prelec at få flere kræfter ind på den centrale del af banen mod FC København.

Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Diogo Goncalves – Roony Bardghji, Viktor Claesson, Mohamed Elyounoussi

Vejle Boldklub (3-5-2):
Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Marius Elvius, Saeid Ezatolahi, Hamza Barry, Tobias Lauritsen, Miiko Albornoz – German Onugkha, Yeni N'Gbakoto

Dom:
Det er meget svært at forestille sig Vejle Boldklub komme helskindet fra opgøret mod FC København, som er store favoritter. Vi spår også, at hjemmeholdet lever op til favoritværdigheden og vinder med 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Parisere får Reds til at rødme

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Nu åbner Wind op for fremtiden

Det betyder intet mod Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Sporting CP – Arsenal



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC København – Silkeborg IF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

FIFA åbner sag mod Spanien

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Færdig i Manchester City

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!