Kampfakta:
Kampstart: Lørdag kl. 17.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: 6eren
Hashtag: #fckvb #sldk
Holdnyt:
FC København
De danske mestre har fået en tiltrængt pause efter et benhårdt kampprogram, hvor man også måtte slippe førstepladsen efter 1-1 i AGF og Brøndbys sejr over Viborg FF.
Nu har man kunnet suge luft ind, og det samme har plænen i Parken, og derfor er tre point påkrævet mod bundholdet Vejle. Historikken tilsiger også, at det bliver til en hjemmesejr, da det er mere end 23 år siden, at Vejle senest tog point i Parken.
Opgaven er også blevet en smule mere overkommelig, da FC København fik medhold i deres appel af Kevin Diks andet gule kort mod AGF. Derfor starter han inde, selvom David Khocholava begynder at nærme sig et comeback.
Det begynder at lysne på skadesfronten i FC København, og lørdag er Nicolai Boilesen og William Clem de eneste fraværende spillere – førstnævnte meldes endda tæt på at være helt klart igen. Det betyder, at både David Khocholava og Andreas Cornelius er med i truppen mod Vejle.
Jacob Neestrup har fastslået, at Khouma Babacars tavle er blevet visket ren, og at angriberen atter er i spil til at komme i kamp for FC København i Superligaen. Han er dog ikke med i truppen til lørdagskampen.
Vejle Boldklub
Resultaterne i de seneste fem kampe hedder to sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag. Det er ganske god læsning for Vejle Boldklub, der dermed klamrer sig til håbet om overlevelse med en afstand på tre point op til OB.
Mod FC København kommer de dog på en benhård opgave, som kræver, at defensiven holder stand. Derfor bliver det også taktisk interessant at se, om Ivan Prelec bruger en ekstra midtbanespiller i Tobias Lauritsen frem for tre angribere, som tilfældet var det mod Hvidovre IF.
Her vandt man 3-1 på mål af blandt andre Yeni N'Gbakoto og German Onugkha, mens Kristian Kirkegaard var det tredje offensive kort. Det bliver nok en overvejelse for Prelec at få flere kræfter ind på den centrale del af banen mod FC København.
Vejle Boldklub har ingen spillere i karantæne.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Birger Meling – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Diogo Goncalves – Roony Bardghji, Viktor Claesson, Mohamed Elyounoussi
Vejle Boldklub (3-5-2):
Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Marius Elvius, Saeid Ezatolahi, Hamza Barry, Tobias Lauritsen, Miiko Albornoz – German Onugkha, Yeni N'Gbakoto
Dom:
Det er meget svært at forestille sig Vejle Boldklub komme helskindet fra opgøret mod FC København, som er store favoritter. Vi spår også, at hjemmeholdet lever op til favoritværdigheden og vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
– Billedet kan blive forringet
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
INTERVIEW
– Det er jeg mest bekymret for
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
TOPNYHED
FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
AGF lider sjældent nederlag
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
TIPSBLADETS DOM
– Intet mindre end en kæmpe genistreg
TOPNYHED
Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle
EKSKLUSIVT
Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Manchester City rundbarberer Liverpool
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre
Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen
Vejle forværrer FCK’s krise
INTERVIEW
Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’
TOPNYHED
Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet
INTERVIEW
Nu vil han snart score et mål for Brøndby
Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland
LIGE NU
Skifter fire mand fra London-massakren
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
LIGE NU
Fantastisk for Danmark: Han er klar igen