Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: MCH Arena.
Dommer: Jacob Karlsen.
På TV: Canal 9 og Discovery+.
Hashtag: #fcmach #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Seks kampe skulle der gå, før Thomas Thomasberg endelig prøvede at tabe som FC Midtjylland-træner.
Mod Lyngby leverede man en helsløj indsats, og nederlaget kunne der ikke sættes en finger på. FCM-niveauet var lavt, og pludselig virker den her sikre syvendeplads pludselig ikke så sikker igen.
Man må formode, at Thomas Thomasberg har talt med store bogstaver siden da, og derfor bliver interessant at se, hvordan holdet reagerer. En hjemmekamp mod ligaens mest formsvage mandskab skriger af en offensiv tilgang.
Mod Lyngby forsøgte Thomasberg sig med Simsir, Isaksen og Brumado fra start, men det fungerede ikke ligefrem. Derfor bliver det spændende at se, om Thomasberg holder fast i den trekløver, eller om han bringer Gigovic i spil fra start i den noget mere velkendte formation med fire deciderede midtbanespillere.
FC Midtjylland må undvære Emam Ashour og Joel Andersson, der begge er færdige for sæsonen. Derudover er Junior Brumado ikke med i truppen til opgøret mod AC Horsens.
AC Horsens:
Puha, det var ikke kønt mod AaB. Nedrykningsspøgelset er for alvor kommet tæt på hos Jens Berthel Askous tropper, efter man blev udraderet i Nordjylland med hele 4-0. Ét sølle point er der til nedrykningsstregen, som man kravler ned i, hvis AaB får point mod OB fredag aften.
Kampen mod AaB var kulminationen på et elendigt forår for AC Horsens, der lige nu er Superligaens dårligste hold. Defensiven, som ellers fungerede godt i efteråret, sejler, og målene hagler ind bag stakkels Matej Delac i målet. Får Jens Berthel Askou ikke sat en prop i, så rykker AC Horsens ned.
AC Horsens må undvære en karantæneramt James Gomez til opgøret. I efteråret havde det været en katastrofe, men Gomez er svagt spillende i år, hvorfor han formentlig godt kan erstattes.
Jacob Buus var ikke mod mod AaB, og forsvarsspilleren er heller ikke blevet klar til opgøret mod FC Midtjylland.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen.
AC Horsens: James Gomez.
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-1-2): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Gartenmann, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic – Olsson – Isaksen, Simsir
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Lassen, Ludwig – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Dom:
FC Midtylland viste et lavt bundniveau mod Lyngby, men forventningen herfra er, at det var en enlig svale. Spillerne har fået banket i hovedet, at det ikke var godt nok, og det må ikke ske igen, for FC Midtjylland skal sikre sig syvendepladsen. Horsens har været skræmmende dårlige i længere tid, og en udebanetur til MCH Arena er ikke lige, hvad man har brug for. FC Midtjylland vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Sepp Piontek er død
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild udtalelse om Nathan Trott
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medie peger på FC København
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
