Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: MCH Arena.
Dommer: Jacob Karlsen.
På TV: Canal 9 og Discovery+.
Hashtag: #fcmach #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Seks kampe skulle der gå, før Thomas Thomasberg endelig prøvede at tabe som FC Midtjylland-træner.
Mod Lyngby leverede man en helsløj indsats, og nederlaget kunne der ikke sættes en finger på. FCM-niveauet var lavt, og pludselig virker den her sikre syvendeplads pludselig ikke så sikker igen.
Man må formode, at Thomas Thomasberg har talt med store bogstaver siden da, og derfor bliver interessant at se, hvordan holdet reagerer. En hjemmekamp mod ligaens mest formsvage mandskab skriger af en offensiv tilgang.
Mod Lyngby forsøgte Thomasberg sig med Simsir, Isaksen og Brumado fra start, men det fungerede ikke ligefrem. Derfor bliver det spændende at se, om Thomasberg holder fast i den trekløver, eller om han bringer Gigovic i spil fra start i den noget mere velkendte formation med fire deciderede midtbanespillere.
FC Midtjylland må undvære Emam Ashour og Joel Andersson, der begge er færdige for sæsonen. Derudover er Junior Brumado ikke med i truppen til opgøret mod AC Horsens.
AC Horsens:
Puha, det var ikke kønt mod AaB. Nedrykningsspøgelset er for alvor kommet tæt på hos Jens Berthel Askous tropper, efter man blev udraderet i Nordjylland med hele 4-0. Ét sølle point er der til nedrykningsstregen, som man kravler ned i, hvis AaB får point mod OB fredag aften.
Kampen mod AaB var kulminationen på et elendigt forår for AC Horsens, der lige nu er Superligaens dårligste hold. Defensiven, som ellers fungerede godt i efteråret, sejler, og målene hagler ind bag stakkels Matej Delac i målet. Får Jens Berthel Askou ikke sat en prop i, så rykker AC Horsens ned.
AC Horsens må undvære en karantæneramt James Gomez til opgøret. I efteråret havde det været en katastrofe, men Gomez er svagt spillende i år, hvorfor han formentlig godt kan erstattes.
Jacob Buus var ikke mod mod AaB, og forsvarsspilleren er heller ikke blevet klar til opgøret mod FC Midtjylland.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen.
AC Horsens: James Gomez.
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-1-2): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Gartenmann, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic – Olsson – Isaksen, Simsir
AC Horsens (3-4-3): Delac – Kiilerich, Lassen, Ludwig – Santos, Gemmer, Kruse, Musonda – Just, Jacobsen, Opondo
Dom:
FC Midtylland viste et lavt bundniveau mod Lyngby, men forventningen herfra er, at det var en enlig svale. Spillerne har fået banket i hovedet, at det ikke var godt nok, og det må ikke ske igen, for FC Midtjylland skal sikre sig syvendepladsen. Horsens har været skræmmende dårlige i længere tid, og en udebanetur til MCH Arena er ikke lige, hvad man har brug for. FC Midtjylland vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
LIVE: FCK smider sejren
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’
EKSKLUSIVT
