Optakt: FC Midtjylland – AGF

Der venter et spændende mellem to hold, der som regel scorer mange mål mod hinanden.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Vicemestrene havde gang i en glimrende stime af resultater, men den blev brudt torsdag aften i Braga. Hjemmeholdet vandt 3-1, og dermed er FC Midtjylland kommet skidt fra start i Europa League-gruppespillet med bare ét point efter to kampe.

Hjemme i Superligaen går det til gengæld upåklageligt. FCM topper ligaen med et enkelt point ned til FC København på andenpladsen og seks ned til AaB på tredjepladsen. Især det smalle forspring ned til FCK nødvendiggør en sejr mod AGF.

Juninho fik rødt kort mod Braga i Europa League, men karantænen gælder ikke i Superligaen, så han er sådan set valgbar. Det er Evander til gengæld ikke, da han har karantæne, og Awer Mabil er på kampdagen ej heller blevet udtaget.

Jonas Lössl har døjet med en skade på det seneste og er ikke udtaget til landsholdet af samme årsag, så han er næppe heller klar til at møde AGF. Til gengæld fik Jens-Lys Cajuste comeback og spillede sin blot anden kamp i sæsonen, da han blev skiftet ind mod Braga. Spørgsmålet er, om han er klar til at starte inde.

AGF:
AGF’s september var lige så god, som holdets juli og august var dårlige. Fire kampe og fire sejre, hvis vi tæller pokalopgøret mod BK Frem med, og pludselig ser tingene langt bedre ud end for en måned siden.

Det hører dog også med til historien, at de tre Superliga-sejre var mod to bundhold og en oprykker. Derfor bliver det interessant at se, hvordan AGF klarer sig i de kommende seks runder, hvor FC Midtjylland, AaB, Randers FC, OB, FCM igen og FC København venter.

Det tyder på, at David Nielsen har fundet sin foretrukne opstilling igen, efter han skiftede rundt på både spillere og formation i begyndelsen af sæsonen. Mod FCM er han dog tvunget til at lave en smule om, da Jon Dagur Thorsteinsson har karantæne.

Cheftræneren må stadig se bort fra langtidsskadede Benjamin Hvidt og anfører Niklas Backman. Derudover er Gift Links endnu ikke meldt klar over på sin skadespause.

Karantæne:
FC Midtjylland: Evander
AGF: Jon Dagur Thorsteinsson

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto

AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Anderson, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Grønbæk

Profilen:
Yann Bisseck havde næsten ikke spillet førsteholdskampe i to år, da han kom til AGF, men han er gået direkte ind på holdet. Det tyske forsvarstårn scorede endda sit første mål i forrige runde mod Silkeborg. Han ligner et pletskud og en spiller, som AGF meget vel kan udløse sin købsoption på.

Vidste du, at..:
Der er ofte et af holdene, der scorer fire mål, når FC Midtjylland og AGF mødes. Det er sket de seneste to gange, tre ud af de seneste seks og otte gange i alt.

Dom:
Et vigtig element er, hvor ramt FC Midtjylland er af torsdagens besøg i Braga. Det er ikke noget nyt for klubben længere at spille europæiske kampe i midtugen, men det er jo ikke ensbetydende med, at en lang rejse og svær kamp ikke kan trække tænder ud.

Buddet herfra er, at der stadig er brændstof nok i tanken til at byde AGF op til dans. Det bliver dog ikke til tre point – til nogen af holdene. I stedet ender det 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Rekordtransfer?

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

– Det er meget svært for Nørgaard

Hemmelig samtale med storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Chokskifte?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Stor profil skifter til FC København

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Angriber meldes tæt på

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kontramelding om transfer

Tricky Trees tryller i Portugal

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes