Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Vicemestrene havde gang i en glimrende stime af resultater, men den blev brudt torsdag aften i Braga. Hjemmeholdet vandt 3-1, og dermed er FC Midtjylland kommet skidt fra start i Europa League-gruppespillet med bare ét point efter to kampe.
Hjemme i Superligaen går det til gengæld upåklageligt. FCM topper ligaen med et enkelt point ned til FC København på andenpladsen og seks ned til AaB på tredjepladsen. Især det smalle forspring ned til FCK nødvendiggør en sejr mod AGF.
Juninho fik rødt kort mod Braga i Europa League, men karantænen gælder ikke i Superligaen, så han er sådan set valgbar. Det er Evander til gengæld ikke, da han har karantæne, og Awer Mabil er på kampdagen ej heller blevet udtaget.
Jonas Lössl har døjet med en skade på det seneste og er ikke udtaget til landsholdet af samme årsag, så han er næppe heller klar til at møde AGF. Til gengæld fik Jens-Lys Cajuste comeback og spillede sin blot anden kamp i sæsonen, da han blev skiftet ind mod Braga. Spørgsmålet er, om han er klar til at starte inde.
AGF:
AGF’s september var lige så god, som holdets juli og august var dårlige. Fire kampe og fire sejre, hvis vi tæller pokalopgøret mod BK Frem med, og pludselig ser tingene langt bedre ud end for en måned siden.
Det hører dog også med til historien, at de tre Superliga-sejre var mod to bundhold og en oprykker. Derfor bliver det interessant at se, hvordan AGF klarer sig i de kommende seks runder, hvor FC Midtjylland, AaB, Randers FC, OB, FCM igen og FC København venter.
Det tyder på, at David Nielsen har fundet sin foretrukne opstilling igen, efter han skiftede rundt på både spillere og formation i begyndelsen af sæsonen. Mod FCM er han dog tvunget til at lave en smule om, da Jon Dagur Thorsteinsson har karantæne.
Cheftræneren må stadig se bort fra langtidsskadede Benjamin Hvidt og anfører Niklas Backman. Derudover er Gift Links endnu ikke meldt klar over på sin skadespause.
Karantæne:
FC Midtjylland: Evander
AGF: Jon Dagur Thorsteinsson
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Anderson, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Grønbæk
Profilen:
Yann Bisseck havde næsten ikke spillet førsteholdskampe i to år, da han kom til AGF, men han er gået direkte ind på holdet. Det tyske forsvarstårn scorede endda sit første mål i forrige runde mod Silkeborg. Han ligner et pletskud og en spiller, som AGF meget vel kan udløse sin købsoption på.
Vidste du, at..:
Der er ofte et af holdene, der scorer fire mål, når FC Midtjylland og AGF mødes. Det er sket de seneste to gange, tre ud af de seneste seks og otte gange i alt.
Dom:
Et vigtig element er, hvor ramt FC Midtjylland er af torsdagens besøg i Braga. Det er ikke noget nyt for klubben længere at spille europæiske kampe i midtugen, men det er jo ikke ensbetydende med, at en lang rejse og svær kamp ikke kan trække tænder ud.
Buddet herfra er, at der stadig er brændstof nok i tanken til at byde AGF op til dans. Det bliver dog ikke til tre point – til nogen af holdene. I stedet ender det 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
