Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Vicemestrene havde gang i en glimrende stime af resultater, men den blev brudt torsdag aften i Braga. Hjemmeholdet vandt 3-1, og dermed er FC Midtjylland kommet skidt fra start i Europa League-gruppespillet med bare ét point efter to kampe.
Hjemme i Superligaen går det til gengæld upåklageligt. FCM topper ligaen med et enkelt point ned til FC København på andenpladsen og seks ned til AaB på tredjepladsen. Især det smalle forspring ned til FCK nødvendiggør en sejr mod AGF.
Juninho fik rødt kort mod Braga i Europa League, men karantænen gælder ikke i Superligaen, så han er sådan set valgbar. Det er Evander til gengæld ikke, da han har karantæne, og Awer Mabil er på kampdagen ej heller blevet udtaget.
Jonas Lössl har døjet med en skade på det seneste og er ikke udtaget til landsholdet af samme årsag, så han er næppe heller klar til at møde AGF. Til gengæld fik Jens-Lys Cajuste comeback og spillede sin blot anden kamp i sæsonen, da han blev skiftet ind mod Braga. Spørgsmålet er, om han er klar til at starte inde.
AGF:
AGF’s september var lige så god, som holdets juli og august var dårlige. Fire kampe og fire sejre, hvis vi tæller pokalopgøret mod BK Frem med, og pludselig ser tingene langt bedre ud end for en måned siden.
Det hører dog også med til historien, at de tre Superliga-sejre var mod to bundhold og en oprykker. Derfor bliver det interessant at se, hvordan AGF klarer sig i de kommende seks runder, hvor FC Midtjylland, AaB, Randers FC, OB, FCM igen og FC København venter.
Det tyder på, at David Nielsen har fundet sin foretrukne opstilling igen, efter han skiftede rundt på både spillere og formation i begyndelsen af sæsonen. Mod FCM er han dog tvunget til at lave en smule om, da Jon Dagur Thorsteinsson har karantæne.
Cheftræneren må stadig se bort fra langtidsskadede Benjamin Hvidt og anfører Niklas Backman. Derudover er Gift Links endnu ikke meldt klar over på sin skadespause.
Karantæne:
FC Midtjylland: Evander
AGF: Jon Dagur Thorsteinsson
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto
AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Anderson, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Grønbæk
Profilen:
Yann Bisseck havde næsten ikke spillet førsteholdskampe i to år, da han kom til AGF, men han er gået direkte ind på holdet. Det tyske forsvarstårn scorede endda sit første mål i forrige runde mod Silkeborg. Han ligner et pletskud og en spiller, som AGF meget vel kan udløse sin købsoption på.
Vidste du, at..:
Der er ofte et af holdene, der scorer fire mål, når FC Midtjylland og AGF mødes. Det er sket de seneste to gange, tre ud af de seneste seks og otte gange i alt.
Dom:
Et vigtig element er, hvor ramt FC Midtjylland er af torsdagens besøg i Braga. Det er ikke noget nyt for klubben længere at spille europæiske kampe i midtugen, men det er jo ikke ensbetydende med, at en lang rejse og svær kamp ikke kan trække tænder ud.
Buddet herfra er, at der stadig er brændstof nok i tanken til at byde AGF op til dans. Det bliver dog ikke til tre point – til nogen af holdene. I stedet ender det 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Melder ud om Kasper Hjulmand
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Sendt hjem fra FC København-træning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Ser I med, Brøndby?
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
