Optakt: FC Midtjylland – AGF

Der venter et spændende mellem to hold, der som regel scorer mange mål mod hinanden.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Vicemestrene havde gang i en glimrende stime af resultater, men den blev brudt torsdag aften i Braga. Hjemmeholdet vandt 3-1, og dermed er FC Midtjylland kommet skidt fra start i Europa League-gruppespillet med bare ét point efter to kampe.

Hjemme i Superligaen går det til gengæld upåklageligt. FCM topper ligaen med et enkelt point ned til FC København på andenpladsen og seks ned til AaB på tredjepladsen. Især det smalle forspring ned til FCK nødvendiggør en sejr mod AGF.

Juninho fik rødt kort mod Braga i Europa League, men karantænen gælder ikke i Superligaen, så han er sådan set valgbar. Det er Evander til gengæld ikke, da han har karantæne, og Awer Mabil er på kampdagen ej heller blevet udtaget.

Jonas Lössl har døjet med en skade på det seneste og er ikke udtaget til landsholdet af samme årsag, så han er næppe heller klar til at møde AGF. Til gengæld fik Jens-Lys Cajuste comeback og spillede sin blot anden kamp i sæsonen, da han blev skiftet ind mod Braga. Spørgsmålet er, om han er klar til at starte inde.

AGF:
AGF’s september var lige så god, som holdets juli og august var dårlige. Fire kampe og fire sejre, hvis vi tæller pokalopgøret mod BK Frem med, og pludselig ser tingene langt bedre ud end for en måned siden.

Det hører dog også med til historien, at de tre Superliga-sejre var mod to bundhold og en oprykker. Derfor bliver det interessant at se, hvordan AGF klarer sig i de kommende seks runder, hvor FC Midtjylland, AaB, Randers FC, OB, FCM igen og FC København venter.

Det tyder på, at David Nielsen har fundet sin foretrukne opstilling igen, efter han skiftede rundt på både spillere og formation i begyndelsen af sæsonen. Mod FCM er han dog tvunget til at lave en smule om, da Jon Dagur Thorsteinsson har karantæne.

Cheftræneren må stadig se bort fra langtidsskadede Benjamin Hvidt og anfører Niklas Backman. Derudover er Gift Links endnu ikke meldt klar over på sin skadespause.

Karantæne:
FC Midtjylland: Evander
AGF: Jon Dagur Thorsteinsson

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Olafsson – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho – Andersson, Onyedika, Cajuste, Paulinho – Isaksen, Brumado, Sisto

AGF (4-3-3): Hansen – Lund, Hausner, Bisseck, Kahl – Anderson, Poulsen, Brandhof – Bundu, Mortensen, Grønbæk

Profilen:
Yann Bisseck havde næsten ikke spillet førsteholdskampe i to år, da han kom til AGF, men han er gået direkte ind på holdet. Det tyske forsvarstårn scorede endda sit første mål i forrige runde mod Silkeborg. Han ligner et pletskud og en spiller, som AGF meget vel kan udløse sin købsoption på.

Vidste du, at..:
Der er ofte et af holdene, der scorer fire mål, når FC Midtjylland og AGF mødes. Det er sket de seneste to gange, tre ud af de seneste seks og otte gange i alt.

Dom:
Et vigtig element er, hvor ramt FC Midtjylland er af torsdagens besøg i Braga. Det er ikke noget nyt for klubben længere at spille europæiske kampe i midtugen, men det er jo ikke ensbetydende med, at en lang rejse og svær kamp ikke kan trække tænder ud.

Buddet herfra er, at der stadig er brændstof nok i tanken til at byde AGF op til dans. Det bliver dog ikke til tre point – til nogen af holdene. I stedet ender det 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Mål i spansk mandagskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland misser gylden chance

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

I svime over Pelle Mattsson

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia