Optakt: FC Midtjylland – AGF

Det er to sårede tophold, der mødes søndag. Kan et af dem få genoprejsning



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Mestrene havde egentlig gang i en fin stime med fire sejre på stribe og lignede sig gamle jeg: Man vandt bare, selv om spillet ikke flød. Det satte Lyngby BK dog en effektiv stopper for torsdag aften.

Det kongeblå bundhold vandt 2-0, og som om det ikke var slemt nok for FC Midtjylland, fik både Gustav Isaksen og Nicolas Madsen rødt kort, og blandt bødlerne var Victor Torp, der er udlejet fra netop FCM, og som lagde op til det andet mål.

Nu skal de forsvarende mestre forsøge at rejse sig med en svær hjemmekamp mod et andet tophold. Det bliver desuden uden en række spillere. Foruden førnævnte Madsen og Isaksen har backen Paulinho karantæne.

Der er skidt nyt på højre back, hvor Dion Cools er ude med en skade, mens de også mangler Joel Andersson og har gjort det hele foråret. Mod Lyngby vikarierede Alexander Scholz på backen.

Angriberen Junior Brumado sidder stadig ude.

AGF:
Hvad optakter angår, fås de ikke meget mere tumultariske end den, som AGF har haft op til denne kamp.

Først var der 3-3-kampen i Parken, hvor FC København scorede på et straffespark tildelt efter slutfløjtet, og AGF’erne følte sig bortdømt. Direktør Jacob Nielsen måtte dagen efter undskylde sine kommentarer om FCK og dommeren.

Onsdag fulgte så 1-0-nederlaget til FC Nordsjælland, hvor Bubacarr Sanneh blev udvist tidligt i kampen, og mange AGF’ere igen følte sig bortdømt.

Torsdag fulgte den mest alvorlige sag: Hans Jørgen Haysen, der skulle være tiltrådt som sportschef i mandags, var blevet bedt om ikke at komme. Ifølge flere medier fordi en tidligere kollega i SønderjyskE beskylder ham for at have krænket hende.

Alt det skal spillernes forsøge at lægge bag sig i topkampen mod FC Midtjylland. Holdet har ét point op til FCK, fem til Brøndby IF og seks til netop FCM.

Frederik Tingager har siddet ude på det seneste og er ikke meldt klar endnu. Derudover er Zach Duncan og Niklas Backman stadig på skadeslisten. Sanneh har selvfølgelig karantæne.

Karantæne:
FC Midtjylland: Paulinho, Nicolas Madsen, Gustav Isaksen
AGF: Bubacarr Sanneh

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Sery Larsen, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Selv om han langt fra er fast mand, får Jesper Juelsgård faktisk jævnligt spilletid i AGF. Han har været på banen i 13 Superliga-kampe i denne sæson, og i den kommende af slagsen er der formentlig brug for ham igen. Endda mod klubben, hvor han fik sit gennembrud.

Vidste du, at..:
AGF er det danske hold, som FCM-cheftræner Brian Priske har den dårligste statistik mod (mere end én kamp). I sine fire forsøg har Priske kun vundet én gang og tabt tre. Det giver 0,75 point i gennemsnit.

Dom:
Det er to sårede tophold, der mødes søndag eftermiddag i Herning. Det er samtidig nogle vigtige point, der er på spil for begge parter.

Historien viser, at det plejer at blive målrigt, når FC Midtjylland og AGF tørner sammen, så det tror vi på en gentagelse af. Buddet herfra bliver derfor 2-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

– Han er bare ren verdensklasse!

Henter Kamil Wilczek

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferudmelding fra Vallys

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Gravesen med vild Neestrup-melding

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Choktransfer på vej? 

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler