Optakt: FC Midtjylland – AGF

Det er to sårede tophold, der mødes søndag. Kan et af dem få genoprejsning



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Mestrene havde egentlig gang i en fin stime med fire sejre på stribe og lignede sig gamle jeg: Man vandt bare, selv om spillet ikke flød. Det satte Lyngby BK dog en effektiv stopper for torsdag aften.

Det kongeblå bundhold vandt 2-0, og som om det ikke var slemt nok for FC Midtjylland, fik både Gustav Isaksen og Nicolas Madsen rødt kort, og blandt bødlerne var Victor Torp, der er udlejet fra netop FCM, og som lagde op til det andet mål.

Nu skal de forsvarende mestre forsøge at rejse sig med en svær hjemmekamp mod et andet tophold. Det bliver desuden uden en række spillere. Foruden førnævnte Madsen og Isaksen har backen Paulinho karantæne.

Der er skidt nyt på højre back, hvor Dion Cools er ude med en skade, mens de også mangler Joel Andersson og har gjort det hele foråret. Mod Lyngby vikarierede Alexander Scholz på backen.

Angriberen Junior Brumado sidder stadig ude.

AGF:
Hvad optakter angår, fås de ikke meget mere tumultariske end den, som AGF har haft op til denne kamp.

Først var der 3-3-kampen i Parken, hvor FC København scorede på et straffespark tildelt efter slutfløjtet, og AGF’erne følte sig bortdømt. Direktør Jacob Nielsen måtte dagen efter undskylde sine kommentarer om FCK og dommeren.

Onsdag fulgte så 1-0-nederlaget til FC Nordsjælland, hvor Bubacarr Sanneh blev udvist tidligt i kampen, og mange AGF’ere igen følte sig bortdømt.

Torsdag fulgte den mest alvorlige sag: Hans Jørgen Haysen, der skulle være tiltrådt som sportschef i mandags, var blevet bedt om ikke at komme. Ifølge flere medier fordi en tidligere kollega i SønderjyskE beskylder ham for at have krænket hende.

Alt det skal spillernes forsøge at lægge bag sig i topkampen mod FC Midtjylland. Holdet har ét point op til FCK, fem til Brøndby IF og seks til netop FCM.

Frederik Tingager har siddet ude på det seneste og er ikke meldt klar endnu. Derudover er Zach Duncan og Niklas Backman stadig på skadeslisten. Sanneh har selvfølgelig karantæne.

Karantæne:
FC Midtjylland: Paulinho, Nicolas Madsen, Gustav Isaksen
AGF: Bubacarr Sanneh

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Sery Larsen, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba

AGF (4-3-3): Grabara – Diks, Hausner, Juelsgård, Højer – Grønbæk, Poulsen, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Selv om han langt fra er fast mand, får Jesper Juelsgård faktisk jævnligt spilletid i AGF. Han har været på banen i 13 Superliga-kampe i denne sæson, og i den kommende af slagsen er der formentlig brug for ham igen. Endda mod klubben, hvor han fik sit gennembrud.

Vidste du, at..:
AGF er det danske hold, som FCM-cheftræner Brian Priske har den dårligste statistik mod (mere end én kamp). I sine fire forsøg har Priske kun vundet én gang og tabt tre. Det giver 0,75 point i gennemsnit.

Dom:
Det er to sårede tophold, der mødes søndag eftermiddag i Herning. Det er samtidig nogle vigtige point, der er på spil for begge parter.

Historien viser, at det plejer at blive målrigt, når FC Midtjylland og AGF tørner sammen, så det tror vi på en gentagelse af. Buddet herfra bliver derfor 2-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

AGF – OB

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Per Frimann hylder Brøndby

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Forlader AGF – lægetjek booket

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afviser kæmpebud

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF