Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis man skal konkludere noget ud fra årets første to runder i Superligaen, må det være, at det åbenbart er en fordel at spille i undertal.
FC Midtjylland skuffede fælt i forårspremieren med et 1-0 nederlag på Brøndby Stadion på trods af at have spillet +75 minutter i overtal efter en tidlig udvisning til de blågule.
I søndagens udekamp mod AGF var det så FC Midtjylland, som blev reduceret til først 10 og senere ni mand, da Paulinho og Ingason begge blev udvist i anden halvleg. På forunderlig vis lykkedes det alligevel ‘’ulvene’’ at stikke afsted med alle tre point, da Sørensen og Charles med de sidste krampetrækninger kombinerede sig flot frem til et sent sejrsmål.
Det var umiddelbart mere held end forstand, at midtjyderne endte med at vinde på Ceres Park, for selv da begge mandskaber var fuldtallige, var AGF det klart bedste hold på banen. Spillemæssigt er der plads til forbedring for Thomasberg og co. men sejren giver både et ordentligt moralsk boost samt tre vigtige point til guldkampen.
Mod AGF måtte FC Midtjylland undvære Marrony, Andersson, Martinez, Dalsgaard og Bech Sørensen. Sidstnævnte forventes dog tilbage i denne omgang sammen med Gabriel, som har udstået sin karantæne. Og så kan træner Thomas Thomasberg også glæde sig over, at han har Joel Andersson tilbage fra en længerevarende karantæne.
Til gengæld er både Ingason og Paulinho ude af spil efter udvisningerne mod AGF, mens Kristoffer Olsson af tragiske årsager heller ikke er med. Hans tilstand er for nuværende fortsat ukendt, men det er forventet, at det har fyldt meget i truppen og i klubben.
FC København:
Mens der har været dramatik for alle pengene i FC Midtjyllands to første kampe, er det gået anderledes gnidningsfrit for FCK, som har hentet to ganske overbevisende sejre mod Silkeborg og FC Nordsjælland på henholdsvis 3-0 og 2-0.
Efter en halvskidt første halvleg i premieren mod Silkeborg, har FCK nu spillet tre flotte halvlege i streg, hvor de i modsætning til en del kampe i efteråret, har virket til at være i god kontrol både med og uden bold.
Seks point, fem scoringer og lige så vigtigt – to clean sheets. Defensiven var FCK’s store akilleshæl i efteråret, men der har været godt styr på de bagerste geledder i de seneste tre halvlege, og hvis det er normen i foråret, bliver de forsvarende mestre svære at have med at gøre.
I mandagens kamp mod FC Nordsjælland måtte Neestrup se bort fra skadede Lerager, Sander og Khocholava, ligesom Ankersen og Boilesen heller ikke var en del af truppen.
Lerager, Sander og Khocholava er fortsat ude.
Karantæner:
FC Midtjylland: Paulinho og Ingason
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Bech Sørensen, Juninho, Bak – Sørensen, Rømer, Gigovic, Simsir – Brynhildsen, Cho
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Mattsson, Falk, Goncalves – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Dom:
FC Midtjylland har som regel et ganske godt tag på FCK, som de ikke har tabt til i de seneste fire Superliga-møder.
I fredagens topbrag er det dog svært at se midtjydernes vej, da Thomasberg må se bort fra en del profiler. Især defensivt ser midtjyderne decimerede ud, og det kan komme til at koste mod FCK’s fremragende arsenal af kampafgørende offensivspillere.
Spillemæssigt har midtjydernes to første kampe i 2024 desuden heller ikke været noget at råbe hurra for, og derfor lyder dommen på en sejr til ‘’løverne’’, der har set stærke ud mod Silkeborg og FC Nordsjælland, og som her kan stille i noget nær stærkeste opstilling. 2-0 til FCK.
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
– Det har man nok aldrig set før
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her er Danmarks VM-gruppe
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Her kan du se VM-lodtrækningen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER