Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis man skal konkludere noget ud fra årets første to runder i Superligaen, må det være, at det åbenbart er en fordel at spille i undertal.
FC Midtjylland skuffede fælt i forårspremieren med et 1-0 nederlag på Brøndby Stadion på trods af at have spillet +75 minutter i overtal efter en tidlig udvisning til de blågule.
I søndagens udekamp mod AGF var det så FC Midtjylland, som blev reduceret til først 10 og senere ni mand, da Paulinho og Ingason begge blev udvist i anden halvleg. På forunderlig vis lykkedes det alligevel ‘’ulvene’’ at stikke afsted med alle tre point, da Sørensen og Charles med de sidste krampetrækninger kombinerede sig flot frem til et sent sejrsmål.
Det var umiddelbart mere held end forstand, at midtjyderne endte med at vinde på Ceres Park, for selv da begge mandskaber var fuldtallige, var AGF det klart bedste hold på banen. Spillemæssigt er der plads til forbedring for Thomasberg og co. men sejren giver både et ordentligt moralsk boost samt tre vigtige point til guldkampen.
Mod AGF måtte FC Midtjylland undvære Marrony, Andersson, Martinez, Dalsgaard og Bech Sørensen. Sidstnævnte forventes dog tilbage i denne omgang sammen med Gabriel, som har udstået sin karantæne. Og så kan træner Thomas Thomasberg også glæde sig over, at han har Joel Andersson tilbage fra en længerevarende karantæne.
Til gengæld er både Ingason og Paulinho ude af spil efter udvisningerne mod AGF, mens Kristoffer Olsson af tragiske årsager heller ikke er med. Hans tilstand er for nuværende fortsat ukendt, men det er forventet, at det har fyldt meget i truppen og i klubben.
FC København:
Mens der har været dramatik for alle pengene i FC Midtjyllands to første kampe, er det gået anderledes gnidningsfrit for FCK, som har hentet to ganske overbevisende sejre mod Silkeborg og FC Nordsjælland på henholdsvis 3-0 og 2-0.
Efter en halvskidt første halvleg i premieren mod Silkeborg, har FCK nu spillet tre flotte halvlege i streg, hvor de i modsætning til en del kampe i efteråret, har virket til at være i god kontrol både med og uden bold.
Seks point, fem scoringer og lige så vigtigt – to clean sheets. Defensiven var FCK’s store akilleshæl i efteråret, men der har været godt styr på de bagerste geledder i de seneste tre halvlege, og hvis det er normen i foråret, bliver de forsvarende mestre svære at have med at gøre.
I mandagens kamp mod FC Nordsjælland måtte Neestrup se bort fra skadede Lerager, Sander og Khocholava, ligesom Ankersen og Boilesen heller ikke var en del af truppen.
Lerager, Sander og Khocholava er fortsat ude.
Karantæner:
FC Midtjylland: Paulinho og Ingason
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Bech Sørensen, Juninho, Bak – Sørensen, Rømer, Gigovic, Simsir – Brynhildsen, Cho
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Mattsson, Falk, Goncalves – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Dom:
FC Midtjylland har som regel et ganske godt tag på FCK, som de ikke har tabt til i de seneste fire Superliga-møder.
I fredagens topbrag er det dog svært at se midtjydernes vej, da Thomasberg må se bort fra en del profiler. Især defensivt ser midtjyderne decimerede ud, og det kan komme til at koste mod FCK’s fremragende arsenal af kampafgørende offensivspillere.
Spillemæssigt har midtjydernes to første kampe i 2024 desuden heller ikke været noget at råbe hurra for, og derfor lyder dommen på en sejr til ‘’løverne’’, der har set stærke ud mod Silkeborg og FC Nordsjælland, og som her kan stille i noget nær stærkeste opstilling. 2-0 til FCK.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
HELT VILDT