Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis man skal konkludere noget ud fra årets første to runder i Superligaen, må det være, at det åbenbart er en fordel at spille i undertal.
FC Midtjylland skuffede fælt i forårspremieren med et 1-0 nederlag på Brøndby Stadion på trods af at have spillet +75 minutter i overtal efter en tidlig udvisning til de blågule.
I søndagens udekamp mod AGF var det så FC Midtjylland, som blev reduceret til først 10 og senere ni mand, da Paulinho og Ingason begge blev udvist i anden halvleg. På forunderlig vis lykkedes det alligevel ‘’ulvene’’ at stikke afsted med alle tre point, da Sørensen og Charles med de sidste krampetrækninger kombinerede sig flot frem til et sent sejrsmål.
Det var umiddelbart mere held end forstand, at midtjyderne endte med at vinde på Ceres Park, for selv da begge mandskaber var fuldtallige, var AGF det klart bedste hold på banen. Spillemæssigt er der plads til forbedring for Thomasberg og co. men sejren giver både et ordentligt moralsk boost samt tre vigtige point til guldkampen.
Mod AGF måtte FC Midtjylland undvære Marrony, Andersson, Martinez, Dalsgaard og Bech Sørensen. Sidstnævnte forventes dog tilbage i denne omgang sammen med Gabriel, som har udstået sin karantæne. Og så kan træner Thomas Thomasberg også glæde sig over, at han har Joel Andersson tilbage fra en længerevarende karantæne.
Til gengæld er både Ingason og Paulinho ude af spil efter udvisningerne mod AGF, mens Kristoffer Olsson af tragiske årsager heller ikke er med. Hans tilstand er for nuværende fortsat ukendt, men det er forventet, at det har fyldt meget i truppen og i klubben.
FC København:
Mens der har været dramatik for alle pengene i FC Midtjyllands to første kampe, er det gået anderledes gnidningsfrit for FCK, som har hentet to ganske overbevisende sejre mod Silkeborg og FC Nordsjælland på henholdsvis 3-0 og 2-0.
Efter en halvskidt første halvleg i premieren mod Silkeborg, har FCK nu spillet tre flotte halvlege i streg, hvor de i modsætning til en del kampe i efteråret, har virket til at være i god kontrol både med og uden bold.
Seks point, fem scoringer og lige så vigtigt – to clean sheets. Defensiven var FCK’s store akilleshæl i efteråret, men der har været godt styr på de bagerste geledder i de seneste tre halvlege, og hvis det er normen i foråret, bliver de forsvarende mestre svære at have med at gøre.
I mandagens kamp mod FC Nordsjælland måtte Neestrup se bort fra skadede Lerager, Sander og Khocholava, ligesom Ankersen og Boilesen heller ikke var en del af truppen.
Lerager, Sander og Khocholava er fortsat ude.
Karantæner:
FC Midtjylland: Paulinho og Ingason
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Bech Sørensen, Juninho, Bak – Sørensen, Rømer, Gigovic, Simsir – Brynhildsen, Cho
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Mattsson, Falk, Goncalves – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Dom:
FC Midtjylland har som regel et ganske godt tag på FCK, som de ikke har tabt til i de seneste fire Superliga-møder.
I fredagens topbrag er det dog svært at se midtjydernes vej, da Thomasberg må se bort fra en del profiler. Især defensivt ser midtjyderne decimerede ud, og det kan komme til at koste mod FCK’s fremragende arsenal af kampafgørende offensivspillere.
Spillemæssigt har midtjydernes to første kampe i 2024 desuden heller ikke været noget at råbe hurra for, og derfor lyder dommen på en sejr til ‘’løverne’’, der har set stærke ud mod Silkeborg og FC Nordsjælland, og som her kan stille i noget nær stærkeste opstilling. 2-0 til FCK.
LIVE
TransferLIVE: Spottet i Brøndby!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT