Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Thomas Thomasbergs tropper blev de helt store vindere i seneste runde af Superligaens mesterskabsspil, da FCK tabte i Farum, og Brøndby skuffede med 1-1 hjemme mod Silkeborg, mens midtjyderne omvendt gjorde deres med en 1-0 sejr ude over AGF.
I forrige runde var det FC Midtjylland, som kvajede sig med et hjemmebanenederlag til FC Nordsjælland, og hvis der er noget, som de to første runder af mesterskabsspillet har lært os, er det, at der er ingen nemme kampe.
Rent spillemæssigt bliver man ikke blæst bagover af ren begejstring, når man ser ‘’ulvene’’, og det var heller ikke videre skønt mod AGF, men man må efterhånden bare lette på hatten af de fantastiske resultater, som de har leveret siden slut september. Og sejren i Aarhus var i øvrigt ganske fortjent.
FC Midtjylland har allerede besejret FCK to gange i sæsonen. Begge gange med 2-0, og især i seneste opgør på Heden leverede Thomasbergs mandskab en helt forrygende indsats i første halvleg, som må give stor tro på tingene inden dette topbrag.
Hjemmesejr på MCH Arena søndag aften vil med stor sandsynlighed agere dødsstød til FCK’s gulddrømme, da der i så fald vil være ni point op til midtjyderne med syv runder igen.
Thomas Thomasberg må se bort fra en karantæneramt Sverrir Ingi Ingason samt langtidsskadet Marrony, mens også Paulinho, Lee Han-beom og Valdemar Byskov er ude med skader.
FC København:
Nå, så har vi balladen. Efter det sene og bitre nederlag hjemme mod Brøndby i mesterskabspillet første runde, ramlede FCK ind i endnu et nederlag i søndagens opgør på Right to Dream Park i Farum.
Der var ellers chancer for at bringe sig tidligt foran mod FC Nordsjælland, men københavnerne kendte ikke deres besøgelsestid, ligesom tilfældet i øvrigt var det mod Brøndby, hvor Achouri med større skarphed kunne have lukket opgøret i anden halvleg med en scoring til 2-0.
FCK får ikke sendt bolden i netmaskerne i tilstrækkelig grad, og når defensiven samtidig er begyndt at dele gaver ud, så er det svært at vinde fodboldkampe i det yderst konkurrencedygtige mesterskabsspil.
Fra drømmen om tre mesterskaber i streg til faren for tre nederlag i streg. Neestrups tropper må for alt i verden ikke tabe søndag på Heden, for så sejler gulddrømmen nok ud af syne. Og måske endnu værre kan det betyde, at FC Nordsjælland overtager tredjepladsen med en sejr mod Silkeborg. Det vil være noget af en deroute for de forsvarende danske mestre.
David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk er alle ude med skader. Til gengæld er Elias Achouri tilbage fra karantæne, og Andreas Cornelius er tilbage i truppen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Sverrir Ingi Ingason
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Juninho, Bech Sørensen, Bak – Osorio, Sørensen, Rømer, Charles – Brynhildsen, Cho
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Claesson, Clem, Lerager – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Dom:
Sikke en gyser, der venter på MCH Arena. FC Midtjylland har allerede vundet over FCK to gange i sæsonen, og kan med en tredje i rap slukke københavnernes gulddrøm.
FCK har det ikke nemt med FC Midtjylland, og da slet ikke på udebane, hvor sejrene har været få i de seneste sæsoner. Spiller for spiller er københavnerne bedst, men som hold er midtjyderne aktuelt et niveau over.
Det dufter af en intens og nervøs omgang på Heden mellem to stærke guldbejlere. FCK har ikke vundet mange kampe mod de andre tophold, og de vinder heller ikke denne gang.
Uafgjort 2-2. Et resultat som begge mandskaber lige akkurat kan leve med.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.40 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER