FC Midtjylland – FC København

Søndag venter et ordentligt brag på MCH Arena, hvor FC Midtjylland med en sejr kan slukke FCK's mesterskabsdrøm.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Thomas Thomasbergs tropper blev de helt store vindere i seneste runde af Superligaens mesterskabsspil, da FCK tabte i Farum, og Brøndby skuffede med 1-1 hjemme mod Silkeborg, mens midtjyderne omvendt gjorde deres med en 1-0 sejr ude over AGF.

I forrige runde var det FC Midtjylland, som kvajede sig med et hjemmebanenederlag til FC Nordsjælland, og hvis der er noget, som de to første runder af mesterskabsspillet har lært os, er det, at der er ingen nemme kampe.

Rent spillemæssigt bliver man ikke blæst bagover af ren begejstring, når man ser ‘’ulvene’’, og det var heller ikke videre skønt mod AGF, men man må efterhånden bare lette på hatten af de fantastiske resultater, som de har leveret siden slut september. Og sejren i Aarhus var i øvrigt ganske fortjent.

FC Midtjylland har allerede besejret FCK to gange i sæsonen. Begge gange med 2-0, og især i seneste opgør på Heden leverede Thomasbergs mandskab en helt forrygende indsats i første halvleg, som må give stor tro på tingene inden dette topbrag.

Hjemmesejr på MCH Arena søndag aften vil med stor sandsynlighed agere dødsstød til FCK’s gulddrømme, da der i så fald vil være ni point op til midtjyderne med syv runder igen.

Thomas Thomasberg må se bort fra en karantæneramt Sverrir Ingi Ingason samt langtidsskadet Marrony, mens også Paulinho, Lee Han-beom og Valdemar Byskov er ude med skader. 

FC København:
Nå, så har vi balladen. Efter det sene og bitre nederlag hjemme mod Brøndby i mesterskabspillet første runde, ramlede FCK ind i endnu et nederlag i søndagens opgør på Right to Dream Park i Farum.

Der var ellers chancer for at bringe sig tidligt foran mod FC Nordsjælland, men københavnerne kendte ikke deres besøgelsestid, ligesom tilfældet i øvrigt var det mod Brøndby, hvor Achouri med større skarphed kunne have lukket opgøret i anden halvleg med en scoring til 2-0.

FCK får ikke sendt bolden i netmaskerne i tilstrækkelig grad, og når defensiven samtidig er begyndt at dele gaver ud, så er det svært at vinde fodboldkampe i det yderst konkurrencedygtige mesterskabsspil.

Fra drømmen om tre mesterskaber i streg til faren for tre nederlag i streg. Neestrups tropper må for alt i verden ikke tabe søndag på Heden, for så sejler gulddrømmen nok ud af syne. Og måske endnu værre kan det betyde, at FC Nordsjælland overtager tredjepladsen med en sejr mod Silkeborg. Det vil være noget af en deroute for de forsvarende danske mestre.

David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk er alle ude med skader. Til gengæld er Elias Achouri tilbage fra karantæne, og Andreas Cornelius er tilbage i truppen.

Karantæner:
FC Midtjylland: Sverrir Ingi Ingason
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Juninho, Bech Sørensen, Bak – Osorio, Sørensen, Rømer, Charles – Brynhildsen, Cho

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Claesson, Clem, Lerager – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Dom:
Sikke en gyser, der venter på MCH Arena. FC Midtjylland har allerede vundet over FCK to gange i sæsonen, og kan med en tredje i rap slukke københavnernes gulddrøm.

FCK har det ikke nemt med FC Midtjylland, og da slet ikke på udebane, hvor sejrene har været få i de seneste sæsoner. Spiller for spiller er københavnerne bedst, men som hold er midtjyderne aktuelt et niveau over. 

Det dufter af en intens og nervøs omgang på Heden mellem to stærke guldbejlere. FCK har ikke vundet mange kampe mod de andre tophold, og de vinder heller ikke denne gang.

Uafgjort 2-2. Et resultat som begge mandskaber lige akkurat kan leve med.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.40 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

FC København – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Utroligt: Brøndby må glæde sig



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Godt nyt – nu er han landet i København

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus