Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det har været én stor rustjebanetur for FC Midtjylland i denne her sæson. Ulvene fra Heden vandt sine to første kampe i Superligaen mod Hvidovre og Silkeborg, hvorfor ambitionerne om et mesterskab forblev intakte. Siden fulgte dog tre nederlag på de efterfølgende fire kampe, hvor man blandt andet tabte 4-1 mod Lyngby og 3-0 mod FC Nordsjælland. Pludselig var smilet ikke så bredt, og guldambitionerne var pakket væk for en stund.
Det var de lige indtil den 30.september, hvor midtjyderne tog til Parken og slog de danske mestre fra FCK med 2-0. Den imponerende sejr blev – endnu engang, fristet man næsten til at sige – fulgt op af et skuffende 2-2 resultat hjemme mod Randers. Senest kom der igen vind i sejlene, da Thomas Thomasbergs tropper vandt 2-1 på udebane mod OB.
Så hvor står FC Midtjylland nu? Ulvene er ikke til at blive kloge på, men det virker til at Thomasberg endelig har fundet den rigtige opskrift med flere formstærke profiler. Paulinho er begyndt at lære dansk, og det siger i virkeligheden meget. Han spiller nemlig med et stort overskud og har fundet en god indlægsfod frem, der skal servicere en anden formstærk profil i form af Cho Gue-sung foran mål. Den mest formstærke af dem alle sammen hedder Oliver Sørensen. Han stod for begge mål i FC Midtjyllands sejr på 2-1 mod OB.
I den kamp prøvede Thomas Thomasberg en ny konstellation i midterforsvaret af bestående af Mads Bech Sørensen og Sverrir Ingi Ingason. Det gjorde han i virkeligheden nok mere af nød end af lyst, da Juninho har pådraget sig en lårskade, der holder ham ude i de næste par uger. Udover den brølstærke brasilianer må FC Midtjylland også se bort fra Joel Andersson, Emiliano Martinez og Marrony til kampen mod Lyngby.
Den nyeste tilføjelse til ulvenes skadesliste er keeper Jonas Lössl, hvilket kan give en sjælden chance til østrigske Martin Fraisl, der kan få sin blot anden Superliga-start i denne sæson.
Lyngby:
Det virkede næsten for godt til at være sandt, da Lyngby for få uger siden kunne se sig selv kravle ind i top seks. Og det var det måske også. I hvert fald har Lyngby ikke fået et ben til jorden i nogen af sine to seneste kampe, hvor det er blevet til klare nederlag på 5-0 og 2-0 mod henholdsvis Silkeborg og AGF. Nu befinder de kongeblå sjællændere sig derfor på en syvendeplads med to point fra netop AGF på sjettepladsen.
Men selvom cheftræner Freyr Alexandersson tidligere har givet udtryk for, at det kunne være sjovt at kæmpe med om top seks, så virker det ikke til at Lyngby har niveauet til det. Det har de i hvert fald ikke vist i de seneste to kampe, hvor de har virket særdeles harmløse og ufarlige, og hvor der ikke er blevet skabt særlig mange store og åbne målchancer.
Man skal dog aldrig afskrive Lyngby fra at lave mål, når Andri Gudjohnsen er på banen. Og det er han med statsgaranti på fredag. Den islandske angriber har allerede vist prøver på sit talent og sin store målnæse, men det er ikke blevet til mål i de seneste to kampe, hvorfor den unge angriber formentligt vil være sulten efter mål fredag aften mod FC Midtjylland.
Det samme er en anden islænding i form af Gylfi Sigurdsson, der for nyligt er blevet den mest scorende på det islandske landshold, men endnu har sit første mål til gode i Lyngby-trøjen.
Samtidig lysner det på skadesfronten, hvor Pascal Gregor og Tobias Stom gør comeback i aftenens trup. Andreas Bjelland og Rezan Corlu sidder fortsat ude.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Lyngby: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Martin Fraisl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingi Ingason, Mads Bech Sørensen, Paulinho – Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen, Aral Simsir – Cho Gue-sung, Franculino
Lyngby (3-4-1-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finnsson – Sævar Atli Magnusson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen
Dom:
FC Midtjylland har fundet melodien, mens Lyngby har tabt pusten efter en ellers god sæsonstart. Desuden drager midtjyderne fordel af en hjemmebanefordel, hvorfor de bør være relativt klare favoritter. Værterne kommer ind til opgøret med fornyet selvtillid og en række formstærke profiler, og det burde komme til udtryk mod et harmløst Lyngby-mandskab.
FC Midtjylland vinder kampen med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Han er tilbage
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne