Optakt: FC Midtjylland – Lyngby

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og Lyngby.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det har været én stor rustjebanetur for FC Midtjylland i denne her sæson. Ulvene fra Heden vandt sine to første kampe i Superligaen mod Hvidovre og Silkeborg, hvorfor ambitionerne om et mesterskab forblev intakte. Siden fulgte dog tre nederlag på de efterfølgende fire kampe, hvor man blandt andet tabte 4-1 mod Lyngby og 3-0 mod FC Nordsjælland. Pludselig var smilet ikke så bredt, og guldambitionerne var pakket væk for en stund. 

Det var de lige indtil den 30.september, hvor midtjyderne tog til Parken og slog de danske mestre fra FCK med 2-0. Den imponerende sejr blev – endnu engang, fristet man næsten til at sige – fulgt op af et skuffende 2-2 resultat hjemme mod Randers. Senest kom der igen vind i sejlene, da Thomas Thomasbergs tropper vandt 2-1 på udebane mod OB.

Så hvor står FC Midtjylland nu? Ulvene er ikke til at blive kloge på, men det virker til at Thomasberg endelig har fundet den rigtige opskrift med flere formstærke profiler. Paulinho er begyndt at lære dansk, og det siger i virkeligheden meget. Han spiller nemlig med et stort overskud og har fundet en god indlægsfod frem, der skal servicere en anden formstærk profil i form af Cho Gue-sung foran mål. Den mest formstærke af dem alle sammen hedder Oliver Sørensen. Han stod for begge mål i FC Midtjyllands sejr på 2-1 mod OB. 

I den kamp prøvede Thomas Thomasberg en ny konstellation i midterforsvaret af bestående af Mads Bech Sørensen og Sverrir Ingi Ingason. Det gjorde han i virkeligheden nok mere af nød end af lyst, da Juninho har pådraget sig en lårskade, der holder ham ude i de næste par uger. Udover den brølstærke brasilianer må FC Midtjylland også se bort fra Joel Andersson, Emiliano Martinez og Marrony til kampen mod Lyngby.

Den nyeste tilføjelse til ulvenes skadesliste er keeper Jonas Lössl, hvilket kan give en sjælden chance til østrigske Martin Fraisl, der kan få sin blot anden Superliga-start i denne sæson. 

Lyngby:
Det virkede næsten for godt til at være sandt, da Lyngby for få uger siden kunne se sig selv kravle ind i top seks. Og det var det måske også. I hvert fald har Lyngby ikke fået et ben til jorden i nogen af sine to seneste kampe, hvor det er blevet til klare nederlag på 5-0 og 2-0 mod henholdsvis Silkeborg og AGF. Nu befinder de kongeblå sjællændere sig derfor på en syvendeplads med to point fra netop AGF på sjettepladsen. 

Men selvom cheftræner Freyr Alexandersson tidligere har givet udtryk for, at det kunne være sjovt at kæmpe med om top seks, så virker det ikke til at Lyngby har niveauet til det. Det har de i hvert fald ikke vist i de seneste to kampe, hvor de har virket særdeles harmløse og ufarlige, og hvor der ikke er blevet skabt særlig mange store og åbne målchancer. 

Man skal dog aldrig afskrive Lyngby fra at lave mål, når Andri Gudjohnsen er på banen. Og det er han med statsgaranti på fredag. Den islandske angriber har allerede vist prøver på sit talent og sin store målnæse, men det er ikke blevet til mål i de seneste to kampe, hvorfor den unge angriber formentligt vil være sulten efter mål fredag aften mod FC Midtjylland. 

Det samme er en anden islænding i form af Gylfi Sigurdsson, der for nyligt er blevet den mest scorende på det islandske landshold, men endnu har sit første mål til gode i Lyngby-trøjen. 

Samtidig lysner det på skadesfronten, hvor Pascal Gregor og Tobias Stom gør comeback i aftenens trup. Andreas Bjelland og Rezan Corlu sidder fortsat ude.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Lyngby: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): 
Martin Fraisl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingi Ingason, Mads Bech Sørensen, Paulinho – Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen, Aral Simsir – Cho Gue-sung, Franculino 

Lyngby (3-4-1-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finnsson – Sævar Atli Magnusson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen 

Dom: 
FC Midtjylland har fundet melodien, mens Lyngby har tabt pusten efter en ellers god sæsonstart. Desuden drager midtjyderne fordel af en hjemmebanefordel, hvorfor de bør være relativt klare favoritter. Værterne kommer ind til opgøret med fornyet selvtillid og en række formstærke profiler, og det burde komme til udtryk mod et harmløst Lyngby-mandskab.

FC Midtjylland vinder kampen med 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 



Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Brøndby straffet – får stor bøde

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Spørger på Jonas Wind

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vildt! Slår Champions League-rekord