Optakt: FC Midtjylland – Lyngby

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og Lyngby.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det har været én stor rustjebanetur for FC Midtjylland i denne her sæson. Ulvene fra Heden vandt sine to første kampe i Superligaen mod Hvidovre og Silkeborg, hvorfor ambitionerne om et mesterskab forblev intakte. Siden fulgte dog tre nederlag på de efterfølgende fire kampe, hvor man blandt andet tabte 4-1 mod Lyngby og 3-0 mod FC Nordsjælland. Pludselig var smilet ikke så bredt, og guldambitionerne var pakket væk for en stund. 

Det var de lige indtil den 30.september, hvor midtjyderne tog til Parken og slog de danske mestre fra FCK med 2-0. Den imponerende sejr blev – endnu engang, fristet man næsten til at sige – fulgt op af et skuffende 2-2 resultat hjemme mod Randers. Senest kom der igen vind i sejlene, da Thomas Thomasbergs tropper vandt 2-1 på udebane mod OB.

Så hvor står FC Midtjylland nu? Ulvene er ikke til at blive kloge på, men det virker til at Thomasberg endelig har fundet den rigtige opskrift med flere formstærke profiler. Paulinho er begyndt at lære dansk, og det siger i virkeligheden meget. Han spiller nemlig med et stort overskud og har fundet en god indlægsfod frem, der skal servicere en anden formstærk profil i form af Cho Gue-sung foran mål. Den mest formstærke af dem alle sammen hedder Oliver Sørensen. Han stod for begge mål i FC Midtjyllands sejr på 2-1 mod OB. 

I den kamp prøvede Thomas Thomasberg en ny konstellation i midterforsvaret af bestående af Mads Bech Sørensen og Sverrir Ingi Ingason. Det gjorde han i virkeligheden nok mere af nød end af lyst, da Juninho har pådraget sig en lårskade, der holder ham ude i de næste par uger. Udover den brølstærke brasilianer må FC Midtjylland også se bort fra Joel Andersson, Emiliano Martinez og Marrony til kampen mod Lyngby.

Den nyeste tilføjelse til ulvenes skadesliste er keeper Jonas Lössl, hvilket kan give en sjælden chance til østrigske Martin Fraisl, der kan få sin blot anden Superliga-start i denne sæson. 

Lyngby:
Det virkede næsten for godt til at være sandt, da Lyngby for få uger siden kunne se sig selv kravle ind i top seks. Og det var det måske også. I hvert fald har Lyngby ikke fået et ben til jorden i nogen af sine to seneste kampe, hvor det er blevet til klare nederlag på 5-0 og 2-0 mod henholdsvis Silkeborg og AGF. Nu befinder de kongeblå sjællændere sig derfor på en syvendeplads med to point fra netop AGF på sjettepladsen. 

Men selvom cheftræner Freyr Alexandersson tidligere har givet udtryk for, at det kunne være sjovt at kæmpe med om top seks, så virker det ikke til at Lyngby har niveauet til det. Det har de i hvert fald ikke vist i de seneste to kampe, hvor de har virket særdeles harmløse og ufarlige, og hvor der ikke er blevet skabt særlig mange store og åbne målchancer. 

Man skal dog aldrig afskrive Lyngby fra at lave mål, når Andri Gudjohnsen er på banen. Og det er han med statsgaranti på fredag. Den islandske angriber har allerede vist prøver på sit talent og sin store målnæse, men det er ikke blevet til mål i de seneste to kampe, hvorfor den unge angriber formentligt vil være sulten efter mål fredag aften mod FC Midtjylland. 

Det samme er en anden islænding i form af Gylfi Sigurdsson, der for nyligt er blevet den mest scorende på det islandske landshold, men endnu har sit første mål til gode i Lyngby-trøjen. 

Samtidig lysner det på skadesfronten, hvor Pascal Gregor og Tobias Stom gør comeback i aftenens trup. Andreas Bjelland og Rezan Corlu sidder fortsat ude.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Lyngby: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): 
Martin Fraisl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingi Ingason, Mads Bech Sørensen, Paulinho – Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen, Aral Simsir – Cho Gue-sung, Franculino 

Lyngby (3-4-1-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finnsson – Sævar Atli Magnusson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen 

Dom: 
FC Midtjylland har fundet melodien, mens Lyngby har tabt pusten efter en ellers god sæsonstart. Desuden drager midtjyderne fordel af en hjemmebanefordel, hvorfor de bør være relativt klare favoritter. Værterne kommer ind til opgøret med fornyet selvtillid og en række formstærke profiler, og det burde komme til udtryk mod et harmløst Lyngby-mandskab.

FC Midtjylland vinder kampen med 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 



På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Dansk målsluger færdig

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’