Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det har været én stor rustjebanetur for FC Midtjylland i denne her sæson. Ulvene fra Heden vandt sine to første kampe i Superligaen mod Hvidovre og Silkeborg, hvorfor ambitionerne om et mesterskab forblev intakte. Siden fulgte dog tre nederlag på de efterfølgende fire kampe, hvor man blandt andet tabte 4-1 mod Lyngby og 3-0 mod FC Nordsjælland. Pludselig var smilet ikke så bredt, og guldambitionerne var pakket væk for en stund.
Det var de lige indtil den 30.september, hvor midtjyderne tog til Parken og slog de danske mestre fra FCK med 2-0. Den imponerende sejr blev – endnu engang, fristet man næsten til at sige – fulgt op af et skuffende 2-2 resultat hjemme mod Randers. Senest kom der igen vind i sejlene, da Thomas Thomasbergs tropper vandt 2-1 på udebane mod OB.
Så hvor står FC Midtjylland nu? Ulvene er ikke til at blive kloge på, men det virker til at Thomasberg endelig har fundet den rigtige opskrift med flere formstærke profiler. Paulinho er begyndt at lære dansk, og det siger i virkeligheden meget. Han spiller nemlig med et stort overskud og har fundet en god indlægsfod frem, der skal servicere en anden formstærk profil i form af Cho Gue-sung foran mål. Den mest formstærke af dem alle sammen hedder Oliver Sørensen. Han stod for begge mål i FC Midtjyllands sejr på 2-1 mod OB.
I den kamp prøvede Thomas Thomasberg en ny konstellation i midterforsvaret af bestående af Mads Bech Sørensen og Sverrir Ingi Ingason. Det gjorde han i virkeligheden nok mere af nød end af lyst, da Juninho har pådraget sig en lårskade, der holder ham ude i de næste par uger. Udover den brølstærke brasilianer må FC Midtjylland også se bort fra Joel Andersson, Emiliano Martinez og Marrony til kampen mod Lyngby.
Den nyeste tilføjelse til ulvenes skadesliste er keeper Jonas Lössl, hvilket kan give en sjælden chance til østrigske Martin Fraisl, der kan få sin blot anden Superliga-start i denne sæson.
Lyngby:
Det virkede næsten for godt til at være sandt, da Lyngby for få uger siden kunne se sig selv kravle ind i top seks. Og det var det måske også. I hvert fald har Lyngby ikke fået et ben til jorden i nogen af sine to seneste kampe, hvor det er blevet til klare nederlag på 5-0 og 2-0 mod henholdsvis Silkeborg og AGF. Nu befinder de kongeblå sjællændere sig derfor på en syvendeplads med to point fra netop AGF på sjettepladsen.
Men selvom cheftræner Freyr Alexandersson tidligere har givet udtryk for, at det kunne være sjovt at kæmpe med om top seks, så virker det ikke til at Lyngby har niveauet til det. Det har de i hvert fald ikke vist i de seneste to kampe, hvor de har virket særdeles harmløse og ufarlige, og hvor der ikke er blevet skabt særlig mange store og åbne målchancer.
Man skal dog aldrig afskrive Lyngby fra at lave mål, når Andri Gudjohnsen er på banen. Og det er han med statsgaranti på fredag. Den islandske angriber har allerede vist prøver på sit talent og sin store målnæse, men det er ikke blevet til mål i de seneste to kampe, hvorfor den unge angriber formentligt vil være sulten efter mål fredag aften mod FC Midtjylland.
Det samme er en anden islænding i form af Gylfi Sigurdsson, der for nyligt er blevet den mest scorende på det islandske landshold, men endnu har sit første mål til gode i Lyngby-trøjen.
Samtidig lysner det på skadesfronten, hvor Pascal Gregor og Tobias Stom gør comeback i aftenens trup. Andreas Bjelland og Rezan Corlu sidder fortsat ude.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Lyngby: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Martin Fraisl – Henrik Dalsgaard, Sverrir Ingi Ingason, Mads Bech Sørensen, Paulinho – Armin Gigovic, Kristoffer Olsson, Oliver Sørensen, Aral Simsir – Cho Gue-sung, Franculino
Lyngby (3-4-1-2): Mads Kikkenborg – Pascal Gregor, Magnus Jensen, Marc Muniesa – Willy Kumado, Marcel Rømer, Tochi Chukwuani, Kolbeinn Finnsson – Sævar Atli Magnusson – Frederik Gytkjær, Andri Gudjohnsen
Dom:
FC Midtjylland har fundet melodien, mens Lyngby har tabt pusten efter en ellers god sæsonstart. Desuden drager midtjyderne fordel af en hjemmebanefordel, hvorfor de bør være relativt klare favoritter. Værterne kommer ind til opgøret med fornyet selvtillid og en række formstærke profiler, og det burde komme til udtryk mod et harmløst Lyngby-mandskab.
FC Midtjylland vinder kampen med 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
AaB i vildt comeback
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW