Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmsif #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Den værste skuffelse har lagt sig i FC Midtjylland, og “Ulvene” kan glæde sig over, at det er blevet til en fin start på slutspillet. Under ledelse af Thomas Thomasberg er holdet stadig ubesejrede. Dermed ligger FC Midtjylland også lunt i svinget i forhold til den vigtige syvendeplads.
Nu kan den tidligere mesterklub tage endnu et stort skridt med en sejr over formsvage Silkeborg IF, der ved siden af Superligaen også har pokalturneringen at fokusere på.
I mandags mødte FC Midtjylland rivalerne fra Viborg FF i Future Cup, og her brillerede Astrit Selmani med to scoringer i FCM’s sejr på 2-1. Selmani er tidligere blevet meldt ude resten af sæsonen med en skade, man han er noget overraskende blevet klar før tid, og målnæsen fejler tilsyneladende ikke noget.
Det kan meget vel være, at han får chancen i FC Midtjyllands angreb, da man må undvære Edward Chilufya og Junior Brumado på grund af skader.
Emam Ashour, der ventes ud resten af sæsonen, og Joel Andersson er ligeledes på skadeslisten. Kristoffer Olsson er tilgengæld blevet klar.
Silkeborg IF:
Det bliver vanskeligt for Silkeborg IF at nå syvendepladsen, og Kent Nielsens mandskab bør heller ikke kunne rykke ned, så hvis “Søhøjlandets Helte” har fuld fokus på pokalturneringen, forstår man det godt.
Den første semifinale mod AaB endte 1-1, og torsdag kan holdet booke billetter til finalen, når der spilles returkamp. Mon ikke, at den kamp har højere prioritet end mandagens dyst mod FC Midtjylland?
Silkeborg IF er inde i en mindre god periode på fodboldbanen, hvor man blot har vundet én af de seneste otte kampe. I Superligaen er det ikke blevet til en sejr siden 5. marts, hvor man slog FC Nordsjælland.
Joel Felix, Lukas Engel, Andreas Oggesen og Gustav Dahl er alle ude af opgøret mod FC Midtjylland. Det samme er Mads Kaalund, der erstattes af unge Oskar Boesen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-1-2): Lössl – Dalsgaard, Gartenmann, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Gigovic – Olsson – Isaksen, Selmani
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Busch, Salquist, Østrøm – Klynge, Brink, Thordarson – Jørgensen, Adamsen, Kusk
Dom:
FC Midtjylland er klare favoritter – ikke mindst i kraft af det pokalfokus, der uundgåeligt må være i Silkeborg-lejren. Hjemmeholdet vinter en stensikker 2-0-sejr og konsoliderer sig på syvendepladsen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
