Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.
Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.
Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.
Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.
Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.
Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.
Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)
Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun
Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu
Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.
Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
FCK henter svensk talent
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER