Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.
Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.
Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.
Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.
Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.
Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.
Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)
Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun
Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu
Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.
Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER