Optakt: FC Midtjylland – Sønderjyske

FCM fik tanket ny selvtillid med en plads i pokalfinalen, men nu gælder det atter fokus på Champions League-kvalifikationen.



Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.

Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.

Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.

Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.

Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.

Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.

Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)

Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun

Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu

Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.

Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen





Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny cheftræner stort set på plads i United

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’