Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.
Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.
Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.
Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.
Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.
Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.
Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)
Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun
Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu
Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.
Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København