Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.
Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.
Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.
Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.
Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.
Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.
Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)
Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun
Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu
Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.
Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL