Status:
FC Midtjylland skød sig for fjerde gang i klubbens historie i pokalfinalen torsdag aften – men det krævede både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Selv om sejren uden tvivl har boostet selvtilliden hos et noget svingende mandskab fra Herning, kan man godt frygte for en vis slitage hos flere af spillerne efter det hårde arbejde i Esbjerg torsdag.
Midtjyderne er stadig med i kampen om sølvet og dermed billetten til Champions League-kvalifikation, men det kræver mere end bare sejre. FCM skal samtidig håbe på, at Brøndby og OB smider en del point i de sidste spillerunder.
Sønderjyske er helt i knæ og ser ud til at være i frit fald. Holdet har tabt de seneste tre kampe og har ikke vundet de seneste seks. Der er bare et enkelt point til nedrykningen, og weekendens resultater fra de andre kampe, kan sagtens resultere i, at Sønderjyske løber på banen mandag med den viden, at placeringen i stillingen hedder nummer 11 – med direkte udsigt til en tur i 1. division.
Sønderjyderne er dog historisk set gjort af et stof, man aldrig skal undervurdere og har evnen til at skrabe point til sig, når det gælder.
Profil:
Sylvester Igboun viste endnu engang et uhyre stort løbearbejde i pokalsemifinalen mod EfB. Den bomstærke angriber kan vise sig som en mundfuld for Sønderjyderne, og selv om hans afslutninger traditionelt ikke er for skarpe, markerer han sig gang på gang som en uromager, chanceskaber og kan dermed også være med til at bane vejen for holdkammeraterne.
Dom:
FC Midtjylland har trætte ben og Sønderjyderne vil uden tvivl være tilfredse med et enkelt point. Det kan udvikle sig til en målfattig affære, hvor midtjyderne vil have mest boldomgang, mens gæsterne forsøger at leve på Fabricius og Antipas’ kontraer i front.
Kampen ender med en deler – bud på resultatet må blive 1-1.
Bud på startopstillinger:
FCM (4-4-2)
Lössl – Sivebæk, Bak Nielsen, Juelsgård, Lauridsen – Olsen, Poulsen, Thygesen, Albæk – Hvilsom, Igboun
Skader: Sviatchenko, Albrechtsen
Karantæne: Uzochukwu
Sønderjyske (4-3-2-1):
Coe – Thomsen, Østli, Storbæk, Sidorenkov, Jessen – Skúlason, Hédinsson – Frederiksen, Antipas – Fabricius.
Skader: Larsen, Nielsen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
De jagter Henrik Meister
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED