Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.30
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmvb #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De startede med et nederlag mod OB, men siden har det været pil op for Bo Henriksens tropper, der med en samlet sejr over Celtic som minimum er klar til Europa League-gruppespillet.
Mere bliver det næppe til denne gang, da klubben tabte med 0-3 tirsdag aften i Eindhoven til PSV, og dermed ser det meget svært ud før returkampen i Herning i næste uge.
Noget af forklaringen på nederlaget skal findes i det faktum, at man er ramt af coronasmitte, og således var hverken Henrik Dalsgaard, Daniel Høegh, Pione Sisto, Nicolas Madsen og Mikael Anderson rejst med til Holland, fordi de er smittede. Ude var også Juninho, der har fået en karantæne overført fra Brasilien. Den karantæne gælder også i Superligaen.
Reelt kan flere teste positiv de kommende dage, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at sige, om de syge spillere kan være klar allerede på fredag. I udgangspunktet er FCM nok uden dem, da de af gode grunde ikke kan forlade deres hjem og dermed holde formen ved lige, nu de er syge.
Det betyder altså, at det igen kan blive et noget decimeret FCM-hold, men omvendt skal klubben have kvalitet nok til at kunne slå et hold som Vejle.
Vejle Boldklub:
Som det sidste hold i denne sæson kom Vejle Boldklub på tavlen, da klubben spillede 2-2 hjemme mod Brøndby senest. Dermed er alle 12 hold med point efter tre runder.
Vejle ligger dog stadig sidst, efter man har tabt til både SønderjyskE og Randers, og mod FC Midtjylland kommer man på en ny og svær opgave mod en modstander, som nu satser på Superligaen, da det ligner et CL-exit.
Omvendt er der flere spillere, der er ude for midtjyderne, og det styrker Vejles muligheder for at få point med fra kampen i Herning.
Jerome Opoku blev kastet ind i startopstillingen mod Brøndby, selv om han kun lige var blevet lejet i Fulham, og han må formodes at være med fra start igen. Ude har både Tobias Mølgaard og Thomas Gundelund været den seneste tid.
Karantæne:
FC Midtjylland: Juninho
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Lössl – Cools, Sviatchenko, Nicolaisen – Andersson, Onyedika, Evander, Paulinho – Dreyer, Brumado, Mabil
Vejle Boldklub (4-3-3): Brunst – Yamga, Kolinger, Opoku, Davidsen – Schoop, Ezatolahi, Mucolli – Sousa, Faghir, Emmanouilidis
Profilen:
Rasmus Nicolaisen har ikke spillet meget i FC Midtjylland de seneste sæsoner, og i sidste sæson var han udlejet til Portsmouth, men den hovedstødsstærke stopper kan få chancen igen mod Vejle på grund af coronasmitte hos FCM. Hold øje med stopperen, der tidligere har gjort ondt på Vejle. Han har mødt klubben to gange i Superligaen og vundet begge opgør, der blev spillet i 2018. Det første 3-1 ude, hvor han selv med to scoringer var med til at vende 0-1 til 3-1, og i returopgøret vandt FCM 5-0.
Vidste du, at..:
Vejle Boldklub har aldrig slået FC Midtjylland i Superligaen. 13 kampe er endt med ni FCM-sejre og fire uafgjorte. FCM har vundet de seks seneste indbyrdes opgør.
Dom:
Hvis det skal være, skal det måske være nu. FCM er i et hårdt program med masser af europæiske kampe, rejser til udlandet og nu også med nogle afbud på grund af coronasmitte i truppen. Vejle har en mulighed for at vinde.
Men omvendt er FCM-truppen bare så stærk, at man må have de danske vicemestre som favorit i opgøret. Og holdet bør være sulten efter at revanchere det skuffende nederlag mod PSV.
Vi regner heller ikke med, at det bliver denne gang, at VB får en sejr over FCM – 1-0 til klubben fra Ikast og Herning, der er kommet godt i gang i Superligaen efter det skuffende nederlag på 0-1 hjemme til OB i premieren.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
