Optakt: FC Midtjylland – Viborg FF

Mandag aften er der jysk arvefjendeopgør på tapetet, når formstærke FC Midtjylland får besøg af Viborg FF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning 
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmvff #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis alt spiller, kan FC Midtjylland overvintre på førstepladsen i Superligaen – hvem havde lige troet det?

Det er dog sådan, landet ligger efter en stærk stime fra Thomas Thomasbergs mandskab, der ikke har tabt i Superligaen siden sjette runde mod FC Nordsjælland. Fem sejre i træk er det blevet til. 

Derfor kan "ulvene" overtage førstepladsen, hvis holdet henter flere point mod arvefjenderne fra Viborg FF, end FC København formår at gøre mod AGF i Parken.

I det seneste opgør mod Silkeborg IF blev målmand Martin Fraisl knockoutet af Alexander Lind, og østrigeren misser mandagens rivalopgør. Det betyder, at Jonas Lössl er garanteret en startplads. 

Joel Andersson gjorde comeback i det nævnte opgør mod Silkeborg efter en lang skadespause, og dermed var der også noget at glæde sig i et opgør, der ellers stod i skyggen af Fraisls uheld.

Oliver Sørensen, Aral Simsir, Adam Gabriel og Marrony er ligeledes ude med skader i årets sidste Superliga-kamp, men til gengæld er Emiliano Martinez klar igen. 

Viborg FF:
Jakob Poulsen vil gerne have fastansættelse som cheftræner i Viborg FF, og den tidligere FC Midtjylland-spiller leverede noget nær den stærkeste salgstale, man overhovedet kan, da han i seneste runde guidede VFF-mandskabet frem til en sejr over FC København.

Det er sådan noget, der giver plusser i bestyrelseslokalet – det vil det i høj grad også gøre med en sejr over rivalerne fra FC Midtjylland. 

Sejren over FC København var meget vigtig for Viborg FF i bestræbelserne på at komme med i top seks. Det ser dog stadig meget svært ud for de grønblusede fra domkirkebyen, der formentlig skal håbe på et forårskollaps i AGF.

Viborg på igen undvære en karantæneramt Renato Junior, mens Mads Lauritsen, Daniel Anyembe og Jakob Vester er ude med skader. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Viborg FF: Renato Junior

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Gigovic, Rømer, Olsson – Brynhildsen, Cho, Franculino

Viborg FF (4-3-3): Lund – Kuzmic, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Mbom – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
Det bliver en vaskeægte herrefight, når de to arvefjender krydser klinger i sidste runde inden julepausen. Opgørene mellem FC Midtjylland og Viborg vinder sjældent nogen skønhedspris, men til gengæld er der intensitet for alle pengene – både på- og udenfor banen. Begge hold har momentum fra seneste kamp, og uafgjort virker som et rigtig godt bud. Det bliver 1-1 i den jyske klassiker.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Brøndby-fans sender åbent brev




LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Cooper gav hård og ærlig besked

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Tottenham under stregen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

AGF snubler i guldkampen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Legende i stor kritik af Brøndby IF

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Går det galt, går det rigtig galt!