Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmvff #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis alt spiller, kan FC Midtjylland overvintre på førstepladsen i Superligaen – hvem havde lige troet det?
Det er dog sådan, landet ligger efter en stærk stime fra Thomas Thomasbergs mandskab, der ikke har tabt i Superligaen siden sjette runde mod FC Nordsjælland. Fem sejre i træk er det blevet til.
Derfor kan "ulvene" overtage førstepladsen, hvis holdet henter flere point mod arvefjenderne fra Viborg FF, end FC København formår at gøre mod AGF i Parken.
I det seneste opgør mod Silkeborg IF blev målmand Martin Fraisl knockoutet af Alexander Lind, og østrigeren misser mandagens rivalopgør. Det betyder, at Jonas Lössl er garanteret en startplads.
Joel Andersson gjorde comeback i det nævnte opgør mod Silkeborg efter en lang skadespause, og dermed var der også noget at glæde sig i et opgør, der ellers stod i skyggen af Fraisls uheld.
Oliver Sørensen, Aral Simsir, Adam Gabriel og Marrony er ligeledes ude med skader i årets sidste Superliga-kamp, men til gengæld er Emiliano Martinez klar igen.
Viborg FF:
Jakob Poulsen vil gerne have fastansættelse som cheftræner i Viborg FF, og den tidligere FC Midtjylland-spiller leverede noget nær den stærkeste salgstale, man overhovedet kan, da han i seneste runde guidede VFF-mandskabet frem til en sejr over FC København.
Det er sådan noget, der giver plusser i bestyrelseslokalet – det vil det i høj grad også gøre med en sejr over rivalerne fra FC Midtjylland.
Sejren over FC København var meget vigtig for Viborg FF i bestræbelserne på at komme med i top seks. Det ser dog stadig meget svært ud for de grønblusede fra domkirkebyen, der formentlig skal håbe på et forårskollaps i AGF.
Viborg på igen undvære en karantæneramt Renato Junior, mens Mads Lauritsen, Daniel Anyembe og Jakob Vester er ude med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Viborg FF: Renato Junior
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Gigovic, Rømer, Olsson – Brynhildsen, Cho, Franculino
Viborg FF (4-3-3): Lund – Kuzmic, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Mbom – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Det bliver en vaskeægte herrefight, når de to arvefjender krydser klinger i sidste runde inden julepausen. Opgørene mellem FC Midtjylland og Viborg vinder sjældent nogen skønhedspris, men til gengæld er der intensitet for alle pengene – både på- og udenfor banen. Begge hold har momentum fra seneste kamp, og uafgjort virker som et rigtig godt bud. Det bliver 1-1 i den jyske klassiker.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER