Optakt: FC Midtjylland – Viborg FF

Mandag aften er der jysk arvefjendeopgør på tapetet, når formstærke FC Midtjylland får besøg af Viborg FF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning 
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmvff #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Hvis alt spiller, kan FC Midtjylland overvintre på førstepladsen i Superligaen – hvem havde lige troet det?

Det er dog sådan, landet ligger efter en stærk stime fra Thomas Thomasbergs mandskab, der ikke har tabt i Superligaen siden sjette runde mod FC Nordsjælland. Fem sejre i træk er det blevet til. 

Derfor kan "ulvene" overtage førstepladsen, hvis holdet henter flere point mod arvefjenderne fra Viborg FF, end FC København formår at gøre mod AGF i Parken.

I det seneste opgør mod Silkeborg IF blev målmand Martin Fraisl knockoutet af Alexander Lind, og østrigeren misser mandagens rivalopgør. Det betyder, at Jonas Lössl er garanteret en startplads. 

Joel Andersson gjorde comeback i det nævnte opgør mod Silkeborg efter en lang skadespause, og dermed var der også noget at glæde sig i et opgør, der ellers stod i skyggen af Fraisls uheld.

Oliver Sørensen, Aral Simsir, Adam Gabriel og Marrony er ligeledes ude med skader i årets sidste Superliga-kamp, men til gengæld er Emiliano Martinez klar igen. 

Viborg FF:
Jakob Poulsen vil gerne have fastansættelse som cheftræner i Viborg FF, og den tidligere FC Midtjylland-spiller leverede noget nær den stærkeste salgstale, man overhovedet kan, da han i seneste runde guidede VFF-mandskabet frem til en sejr over FC København.

Det er sådan noget, der giver plusser i bestyrelseslokalet – det vil det i høj grad også gøre med en sejr over rivalerne fra FC Midtjylland. 

Sejren over FC København var meget vigtig for Viborg FF i bestræbelserne på at komme med i top seks. Det ser dog stadig meget svært ud for de grønblusede fra domkirkebyen, der formentlig skal håbe på et forårskollaps i AGF.

Viborg på igen undvære en karantæneramt Renato Junior, mens Mads Lauritsen, Daniel Anyembe og Jakob Vester er ude med skader. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Viborg FF: Renato Junior

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Gigovic, Rømer, Olsson – Brynhildsen, Cho, Franculino

Viborg FF (4-3-3): Lund – Kuzmic, Zaletel, Bürgy, Bundgaard – Bonde, Grønning, Mbom – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
Det bliver en vaskeægte herrefight, når de to arvefjender krydser klinger i sidste runde inden julepausen. Opgørene mellem FC Midtjylland og Viborg vinder sjældent nogen skønhedspris, men til gengæld er der intensitet for alle pengene – både på- og udenfor banen. Begge hold har momentum fra seneste kamp, og uafgjort virker som et rigtig godt bud. Det bliver 1-1 i den jyske klassiker.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Bayern tromler sig videre

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Mexico kommer med markant melding om VM

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Jonas Schwartz lander nyt job

Optakt: Newcastle – Manchester City

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Hjulmand vinder i Hamborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

Mourinho tog røven på Zeca

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg