Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnaab #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland
Det har været et efterår over al forventning for Farum-klubben, der med uafgjort mod AaB er sikker på at fejre jul som nummer ét i Superligaen.
Senest måtte man nøjes med et enkelt point i mandagens 0-0 kamp mod FC Midtjylland i Herning, som endte med at blive en ganske uskøn affære.
Det var dog nok et resultat, som Flemming Pedersen var ganske tilfreds med, selvom FC Nordsjælland-mandskabet manglede deres sædvanlige skarphed på bolden. Man kom tilbage på sporet i pokalturneringen med en sejr 2-0 i Sydbank Pokalen over AGF torsdag aften.
FC Nordsjælland har Adamo Nagalo tilbage efter afsonet karantæne, men til gengæld må man undvære Martin Frese, der fik et gult kort mod FC Midtjylland og dermed sidder ude med karantæne.
AaB:
Nordjyderne afslutter et helt igennem skrækkeligt efterår med en vanskelig udekamp mod Superligaens aktuelle tophold.
AaB ligger inden efterårets sidste spillerunde på 11. pladsen i Superligaen, og Erik Hamréns tropper har tilmed hele syv point op til Brøndby på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Oveni den resultatmæssige krise har AaB tilmed været plaget af interne uroligheder i denne uge, idet nordjyderne har valgt at udelukke forsvarsspilleren Yahya Nadrani på baggrund af ‘uacceptabel opførsel overfor en holdkammerat’.
Efter sidste weekends 2-1-nederlag til Silkeborg hentede AaB onsdag en 2-1-sejr over Middelfart i pokalturneringen. Her sad Lucas Andersen ude med sygdom, mens Josip Posavec og Jakob Ahlmann var fraværende med skader. Younes Bakiz udgik desuden af pokalkampen, så han er nok tvivlsom.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Martin Frese
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Bidstrup, Christensen, Diomandé – Ascone, Nuamah, Schjelderup
AaB (3-5-2): Sander – Pallesen, Granli, Kramer – Ludewig, Fossum, Ferreira, Andersen, Poulsen – Ramkilde, Prip
Dom:
FC Nordsjælland har været efterårets store positive overraskelse, mens AaB har været efterårets store skuffelse. Derfor er det svært at forestille sig andet end en sejr til hjemmeholdet i søndagens opgør i Farum. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til FC Nordsjælland.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE