Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnaab #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland
Det har været et efterår over al forventning for Farum-klubben, der med uafgjort mod AaB er sikker på at fejre jul som nummer ét i Superligaen.
Senest måtte man nøjes med et enkelt point i mandagens 0-0 kamp mod FC Midtjylland i Herning, som endte med at blive en ganske uskøn affære.
Det var dog nok et resultat, som Flemming Pedersen var ganske tilfreds med, selvom FC Nordsjælland-mandskabet manglede deres sædvanlige skarphed på bolden. Man kom tilbage på sporet i pokalturneringen med en sejr 2-0 i Sydbank Pokalen over AGF torsdag aften.
FC Nordsjælland har Adamo Nagalo tilbage efter afsonet karantæne, men til gengæld må man undvære Martin Frese, der fik et gult kort mod FC Midtjylland og dermed sidder ude med karantæne.
AaB:
Nordjyderne afslutter et helt igennem skrækkeligt efterår med en vanskelig udekamp mod Superligaens aktuelle tophold.
AaB ligger inden efterårets sidste spillerunde på 11. pladsen i Superligaen, og Erik Hamréns tropper har tilmed hele syv point op til Brøndby på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Oveni den resultatmæssige krise har AaB tilmed været plaget af interne uroligheder i denne uge, idet nordjyderne har valgt at udelukke forsvarsspilleren Yahya Nadrani på baggrund af ‘uacceptabel opførsel overfor en holdkammerat’.
Efter sidste weekends 2-1-nederlag til Silkeborg hentede AaB onsdag en 2-1-sejr over Middelfart i pokalturneringen. Her sad Lucas Andersen ude med sygdom, mens Josip Posavec og Jakob Ahlmann var fraværende med skader. Younes Bakiz udgik desuden af pokalkampen, så han er nok tvivlsom.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Martin Frese
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Bidstrup, Christensen, Diomandé – Ascone, Nuamah, Schjelderup
AaB (3-5-2): Sander – Pallesen, Granli, Kramer – Ludewig, Fossum, Ferreira, Andersen, Poulsen – Ramkilde, Prip
Dom:
FC Nordsjælland har været efterårets store positive overraskelse, mens AaB har været efterårets store skuffelse. Derfor er det svært at forestille sig andet end en sejr til hjemmeholdet i søndagens opgør i Farum. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til FC Nordsjælland.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS