Optakt: FC Nordsjælland – AaB

Tipsbladet bringer her en optakt til Superliga-opgøret mellem FC Nordsjælland og AaB.



Kampfakta: 
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnaab #sldk

Holdnyt: 
FC Nordsjælland
Det har været et efterår over al forventning for Farum-klubben, der med uafgjort mod AaB er sikker på at fejre jul som nummer ét i Superligaen. 

Senest måtte man nøjes med et enkelt point i mandagens 0-0 kamp mod FC Midtjylland i Herning, som endte med at blive en ganske uskøn affære.

Det var dog nok et resultat, som Flemming Pedersen var ganske tilfreds med, selvom FC Nordsjælland-mandskabet manglede deres sædvanlige skarphed på bolden. Man kom tilbage på sporet i pokalturneringen med en sejr 2-0 i Sydbank Pokalen over AGF torsdag aften. 

FC Nordsjælland har Adamo Nagalo tilbage efter afsonet karantæne, men til gengæld må man undvære Martin Frese, der fik et gult kort mod FC Midtjylland og dermed sidder ude med karantæne. 

AaB:
Nordjyderne afslutter et helt igennem skrækkeligt efterår med en vanskelig udekamp mod Superligaens aktuelle tophold. 

AaB ligger inden efterårets sidste spillerunde på 11. pladsen i Superligaen, og Erik Hamréns tropper har tilmed hele syv point op til Brøndby på den rigtige side af nedrykningsstregen. 

Oveni den resultatmæssige krise har AaB tilmed været plaget af interne uroligheder i denne uge, idet nordjyderne har valgt at udelukke forsvarsspilleren Yahya Nadrani på baggrund af ‘uacceptabel opførsel overfor en holdkammerat’. 

Efter sidste weekends 2-1-nederlag til Silkeborg hentede AaB onsdag en 2-1-sejr over Middelfart i pokalturneringen. Her sad Lucas Andersen ude med sygdom, mens Josip Posavec og Jakob Ahlmann var fraværende med skader. Younes Bakiz udgik desuden af pokalkampen, så han er nok tvivlsom. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Martin Frese
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Bidstrup, Christensen, Diomandé – Ascone, Nuamah, Schjelderup

AaB (3-5-2): Sander – Pallesen, Granli, Kramer – Ludewig, Fossum, Ferreira, Andersen, Poulsen – Ramkilde, Prip 

Dom:
FC Nordsjælland har været efterårets store positive overraskelse, mens AaB har været efterårets store skuffelse. Derfor er det svært at forestille sig andet end en sejr til hjemmeholdet i søndagens opgør i Farum. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til FC Nordsjælland. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere