Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Chrysovalantis Theouli, Cypern
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben vandt igen i mandags, da det blev til en 1-0 sejr ude mod Silkeborg. Ikke just nordsjællændernes bedste præstation, men med en storspillende Andreas Hansen i målet, og en lille gave fra Silkeborg-forsvaret, endte det altså med tredje sejr i rap.
FC Nordsjælland er det eneste hold i mesterskabsspillet, som har gjort rent bord i de første tre runder, og det gør topstriden endnu mere spændende end den var i forvejen.
Med seks point op til Brøndby og FC Midtjylland, præcis ligesom FCK, kan man ikke længere afskrive FC Nordsjælland i guldkampen. Især ikke med tanke på, at de i mesterskabsspillet første tre kampe allerede har slået to af guldbejlerne. I øvrigt på ganske flot og fortjent vis.
Med en sejr mandag aften hjemme mod AGF, kan ‘’tigrene’’ spille sig endnu længere ind i guldvarmen, da de to tophold Brøndby og FC Midtjylland mødes i et direkte opgør søndag, og jo ikke begge kan stikke afsted med tre point.
Hoff Thorup må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen, mens der er tvivl om Ibrahim Osman, som sad ude med en lille skade i mandags.
På nuværende tidspunkt har FCN ikke udgivet en kamptrup.
AGF:
I sidste uge sled og slæbte et fraværsramt AGF-mandskab sig til en 1-0 sejr hjemme mod netop FC Nordsjælland i pokalsemifinalen, og spillede sig dermed til finalen med en samlet 4-2 sejr, som har sendt Smilets By i ren fodboldekstase.
I Superligaen er der ikke voldsomt meget på spil for aarhusianerne i den resterende del af sæsonen, som vel nærmest udelukkende handler om triumf i Parken om tre ugers tid mod Silkeborg.
På trods af trætte stænger og et endnu engang amputeret mandskab, lykkedes det alligevel AGF at få 2-2 hjemme mod rækkens førerhold Brøndby i sidste weekend efter en sen udligning af topscorer Patrick Mortensen.
Generelt set kunne Rösler og co. nok godt tænke sig lidt flere sejre, men nøj, hvor er de til gengæld svære at besejre. Kun to gange i de seneste 15 ligakampe er AGF endt med nederlag, og det gør også, at FC Nordsjælland langt fra kan vide sig sikre på sejren her.
Tobias Anker er ligesom senest ude med karantæne, mens Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Jonas Jensen-Abbew, Frederik Brandhof og Kevin Yakob fortsat forventes ukampdygtige.
AGF har på nuværende tidspunkt ikke udgivet en kamptrup.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Anker
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Akoto – Links, Madsen, Knudsen, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
Spillemæssigt var FC Nordsjælland det bedste hold i de to semifinaler i pokalsemifinalen, og i særdeleshed i første opgør på Right To Dream Park.
AGF kæmpede dog forbilledeligt, og viste for gud ved hvilken gang, hvor besværlige de er at spille imod.
Nu er pokalfinalen sikret, og selvom aarhusianerne også leverede en god indsats senest mod Brøndby, kunne luften måske godt tænkes at gå af ballonen her taget de mange fravær i betragtning.
Hvis FC Nordsjælland højner niveauet fra sidste weekend bør der ligge en sejr at vente mod de udmattede aarhusianere. 2-0 til hjemmeholdet.
Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
FC København-boss reagerer på tilråb
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER