FC Nordsjælland – AGF

FC Nordsjælland kan mandag bringe sig ind i guldvarmen med en sejr mod fraværsramte AGF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Chrysovalantis Theouli, Cypern
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben vandt igen i mandags, da det blev til en 1-0 sejr ude mod Silkeborg. Ikke just nordsjællændernes bedste præstation, men med en storspillende Andreas Hansen i målet, og en lille gave fra Silkeborg-forsvaret, endte det altså med tredje sejr i rap.

FC Nordsjælland er det eneste hold i mesterskabsspillet, som har gjort rent bord i de første tre runder, og det gør topstriden endnu mere spændende end den var i forvejen.

Med seks point op til Brøndby og FC Midtjylland, præcis ligesom FCK, kan man ikke længere afskrive FC Nordsjælland i guldkampen. Især ikke med tanke på, at de i mesterskabsspillet første tre kampe allerede har slået to af guldbejlerne. I øvrigt på ganske flot og fortjent vis.

Med en sejr mandag aften hjemme mod AGF, kan ‘’tigrene’’ spille sig endnu længere ind i guldvarmen, da de to tophold Brøndby og FC Midtjylland mødes i et direkte opgør søndag, og jo ikke begge kan stikke afsted med tre point.

Hoff Thorup må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen, mens der er tvivl om Ibrahim Osman, som sad ude med en lille skade i mandags.

På nuværende tidspunkt har FCN ikke udgivet en kamptrup.

AGF:
I sidste uge sled og slæbte et fraværsramt AGF-mandskab sig til en 1-0 sejr hjemme mod netop FC Nordsjælland i pokalsemifinalen, og spillede sig dermed til finalen med en samlet 4-2 sejr, som har sendt Smilets By i ren fodboldekstase.

I Superligaen er der ikke voldsomt meget på spil for aarhusianerne i den resterende del af sæsonen, som vel nærmest udelukkende handler om triumf i Parken om tre ugers tid mod Silkeborg.

På trods af trætte stænger og et endnu engang amputeret mandskab, lykkedes det alligevel AGF at få 2-2 hjemme mod rækkens førerhold Brøndby i sidste weekend efter en sen udligning af topscorer Patrick Mortensen.

Generelt set kunne Rösler og co. nok godt tænke sig lidt flere sejre, men nøj, hvor er de til gengæld svære at besejre. Kun to gange i de seneste 15 ligakampe er AGF endt med nederlag, og det gør også, at FC Nordsjælland langt fra kan vide sig sikre på sejren her.

Tobias Anker er ligesom senest ude med karantæne, mens Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Jonas Jensen-Abbew, Frederik Brandhof og Kevin Yakob fortsat forventes ukampdygtige. 

AGF har på nuværende tidspunkt ikke udgivet en kamptrup.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Anker

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup

AGF (3-4-3):  Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Akoto – Links, Madsen, Knudsen, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
 
Dom:
Spillemæssigt var FC Nordsjælland det bedste hold i de to semifinaler i pokalsemifinalen, og i særdeleshed i første opgør på Right To Dream Park.

AGF kæmpede dog forbilledeligt, og viste for gud ved hvilken gang, hvor besværlige de er at spille imod.

Nu er pokalfinalen sikret, og selvom aarhusianerne også leverede en god indsats senest mod Brøndby, kunne luften måske godt tænkes at gå af ballonen her taget de mange fravær i betragtning.

Hvis FC Nordsjælland højner niveauet fra sidste weekend bør der ligge en sejr at vente mod de udmattede aarhusianere. 2-0 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







Åge Hareide er alvorligt syg


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Skotland dummer sig i Grækenland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ny kæmpeklub er interesseret

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Peter Christiansen har fundet afløseren

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Her kan du se Danmark mod Belarus

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber