FC Nordsjælland – AGF

FC Nordsjælland kan mandag bringe sig ind i guldvarmen med en sejr mod fraværsramte AGF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Chrysovalantis Theouli, Cypern
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben vandt igen i mandags, da det blev til en 1-0 sejr ude mod Silkeborg. Ikke just nordsjællændernes bedste præstation, men med en storspillende Andreas Hansen i målet, og en lille gave fra Silkeborg-forsvaret, endte det altså med tredje sejr i rap.

FC Nordsjælland er det eneste hold i mesterskabsspillet, som har gjort rent bord i de første tre runder, og det gør topstriden endnu mere spændende end den var i forvejen.

Med seks point op til Brøndby og FC Midtjylland, præcis ligesom FCK, kan man ikke længere afskrive FC Nordsjælland i guldkampen. Især ikke med tanke på, at de i mesterskabsspillet første tre kampe allerede har slået to af guldbejlerne. I øvrigt på ganske flot og fortjent vis.

Med en sejr mandag aften hjemme mod AGF, kan ‘’tigrene’’ spille sig endnu længere ind i guldvarmen, da de to tophold Brøndby og FC Midtjylland mødes i et direkte opgør søndag, og jo ikke begge kan stikke afsted med tre point.

Hoff Thorup må til opgøret undvære skadede Benjamin Nygren og Erik Marxen, mens der er tvivl om Ibrahim Osman, som sad ude med en lille skade i mandags.

På nuværende tidspunkt har FCN ikke udgivet en kamptrup.

AGF:
I sidste uge sled og slæbte et fraværsramt AGF-mandskab sig til en 1-0 sejr hjemme mod netop FC Nordsjælland i pokalsemifinalen, og spillede sig dermed til finalen med en samlet 4-2 sejr, som har sendt Smilets By i ren fodboldekstase.

I Superligaen er der ikke voldsomt meget på spil for aarhusianerne i den resterende del af sæsonen, som vel nærmest udelukkende handler om triumf i Parken om tre ugers tid mod Silkeborg.

På trods af trætte stænger og et endnu engang amputeret mandskab, lykkedes det alligevel AGF at få 2-2 hjemme mod rækkens førerhold Brøndby i sidste weekend efter en sen udligning af topscorer Patrick Mortensen.

Generelt set kunne Rösler og co. nok godt tænke sig lidt flere sejre, men nøj, hvor er de til gengæld svære at besejre. Kun to gange i de seneste 15 ligakampe er AGF endt med nederlag, og det gør også, at FC Nordsjælland langt fra kan vide sig sikre på sejren her.

Tobias Anker er ligesom senest ude med karantæne, mens Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Jonas Jensen-Abbew, Frederik Brandhof og Kevin Yakob fortsat forventes ukampdygtige. 

AGF har på nuværende tidspunkt ikke udgivet en kamptrup.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Tobias Anker

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson, Hansen – Osman, Ingvartsen, Schjelderup

AGF (3-4-3):  Peacock-Farrell – Knoester, Tingager, Akoto – Links, Madsen, Knudsen, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
 
Dom:
Spillemæssigt var FC Nordsjælland det bedste hold i de to semifinaler i pokalsemifinalen, og i særdeleshed i første opgør på Right To Dream Park.

AGF kæmpede dog forbilledeligt, og viste for gud ved hvilken gang, hvor besværlige de er at spille imod.

Nu er pokalfinalen sikret, og selvom aarhusianerne også leverede en god indsats senest mod Brøndby, kunne luften måske godt tænkes at gå af ballonen her taget de mange fravær i betragtning.

Hvis FC Nordsjælland højner niveauet fra sidste weekend bør der ligge en sejr at vente mod de udmattede aarhusianere. 2-0 til hjemmeholdet.

Spilforslag:
FC Nordsjælland vinder til odds 1.67 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Fodbold1 LIVE

LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

AGF tager pis på FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Vil have ham væk fra FC København

Betyder det David Nielsen-fyring?

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Var direkte fra træningsbanen

Mileta Rajovic i stor optur

– Han har måske været lagt lidt på is

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bombe – Superliga-klub nævnes

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’