Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Profilerne står i kø hos FC Nordsjælland og Brøndby – hvem har forberedt sig bedst til søndagens opgør på Farum Park?



Kampfakta:
Spillested: Farum Park
Dommer: Lars Christoffersen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På TV: Canal 9
Twitter: #fcnbif

Holdnyt:
FC Nordsjælland: Farum-klubben har fået en god start under Olafur Kristjansson og indtager i skrivende stund en tredjeplads i Superligaen, selv om holdet ikke har haft noget nemt opstartsprogram. En af forklaringerne er, at FCN for engangs skyld er sluppet udenom alt for mange skader – tværtimod er flere profiler på vej tilbage, og det giver Kristjansson en bred trup at vælge imellem. Mod Brøndby kan svenske David Moberg Karlsson også få debut, efter at han sad over i seneste kamp mod Hobro. Karlsson er nemlig at finde i søndagens trup.

Brøndby IF: Efter nogle ærgerlige kampe kom Brøndby tilbage på sporet, da SønderjyskE blev besejret i forrige runde, og ved den lejlighed sprudlede Simon Makienok med to mål. Simon Makienok er dog ikke længere at finde i klubben efter salget til Palermo. Johan Elmander kom ligeledes i aktion i det opgør, og svenskeren er stille og roligt på vej i en kampform, der bringer ham i spil til en startplads. Elmander skal dog konkurrere med flere spillere – blandt andre Andrew Hjulsager, der kan få comeback søndag eftermiddag efter en lang skadespause. Også Michael Falkesgaard er tilbage i truppen efter sin skade. Thomas Frank må dog stadig se bort fra de skadede Nikolai Laursen, Michael Almebäck og Christian Nørgaard.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Superliga-form:
FC Nordsjælland: V-T-V-V-U
Brøndby IF: T-V-T-U-V

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Jensen- Ticinovic, Gregor, Runje, Mtiliga- Christensen, Vingaard, Christiansen- Bech, Nordstrand, John.

Brøndby IF (4-5-1): Hradecky- Holst, Semb Berge, Albrechtsen, Durmisi- Szymanowski, Kahlenberg, Ørnskov, Elmander, Rashani – Nunez.

Vidste du at…
Siden 2004 har FC Nordsjælland og Brøndby blot spillet 0-0 i et enkelt indbyrdes opgør. Det var den 2. september 2012 på Farum Park, og ved den lejlighed var dommeren også Lars Christoffersen.

Dom:
FC Nordsjælland og Brøndby er to mandskaber, der vil meget af det samme på en fodboldbane, og den ensartede tilgang kan medføre en meget låst forestilling eller en klar sejr til det hold, der er bedst på dagen. Vi tror, at FC Norsjælland nyder godt af hjemmebanefordelen og slår Brøndby 2-1 i et seværdigt opgør.

Spil på resultatet 2-1 til odds 10.0 hos Danske Spil – klik her.

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center.







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Fremhæver stort Brøndby-talent

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Langer ud efter Peter Sørensen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

22 millioner kroner!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London