Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Profilerne står i kø hos FC Nordsjælland og Brøndby – hvem har forberedt sig bedst til søndagens opgør på Farum Park?



Kampfakta:
Spillested: Farum Park
Dommer: Lars Christoffersen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På TV: Canal 9
Twitter: #fcnbif

Holdnyt:
FC Nordsjælland: Farum-klubben har fået en god start under Olafur Kristjansson og indtager i skrivende stund en tredjeplads i Superligaen, selv om holdet ikke har haft noget nemt opstartsprogram. En af forklaringerne er, at FCN for engangs skyld er sluppet udenom alt for mange skader – tværtimod er flere profiler på vej tilbage, og det giver Kristjansson en bred trup at vælge imellem. Mod Brøndby kan svenske David Moberg Karlsson også få debut, efter at han sad over i seneste kamp mod Hobro. Karlsson er nemlig at finde i søndagens trup.

Brøndby IF: Efter nogle ærgerlige kampe kom Brøndby tilbage på sporet, da SønderjyskE blev besejret i forrige runde, og ved den lejlighed sprudlede Simon Makienok med to mål. Simon Makienok er dog ikke længere at finde i klubben efter salget til Palermo. Johan Elmander kom ligeledes i aktion i det opgør, og svenskeren er stille og roligt på vej i en kampform, der bringer ham i spil til en startplads. Elmander skal dog konkurrere med flere spillere – blandt andre Andrew Hjulsager, der kan få comeback søndag eftermiddag efter en lang skadespause. Også Michael Falkesgaard er tilbage i truppen efter sin skade. Thomas Frank må dog stadig se bort fra de skadede Nikolai Laursen, Michael Almebäck og Christian Nørgaard.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Superliga-form:
FC Nordsjælland: V-T-V-V-U
Brøndby IF: T-V-T-U-V

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Jensen- Ticinovic, Gregor, Runje, Mtiliga- Christensen, Vingaard, Christiansen- Bech, Nordstrand, John.

Brøndby IF (4-5-1): Hradecky- Holst, Semb Berge, Albrechtsen, Durmisi- Szymanowski, Kahlenberg, Ørnskov, Elmander, Rashani – Nunez.

Vidste du at…
Siden 2004 har FC Nordsjælland og Brøndby blot spillet 0-0 i et enkelt indbyrdes opgør. Det var den 2. september 2012 på Farum Park, og ved den lejlighed var dommeren også Lars Christoffersen.

Dom:
FC Nordsjælland og Brøndby er to mandskaber, der vil meget af det samme på en fodboldbane, og den ensartede tilgang kan medføre en meget låst forestilling eller en klar sejr til det hold, der er bedst på dagen. Vi tror, at FC Norsjælland nyder godt af hjemmebanefordelen og slår Brøndby 2-1 i et seværdigt opgør.

Spil på resultatet 2-1 til odds 10.0 hos Danske Spil – klik her.

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center.



Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Aldrig set før

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Brendan Rodgers i chokskifte

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Nu kommenterer han FC København-historie

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Hænger Chido Obi ud

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Målmand håber på Brøndby-transfer

Lukas Lerager tæt på denne klub

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard