Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Profilerne står i kø hos FC Nordsjælland og Brøndby – hvem har forberedt sig bedst til søndagens opgør på Farum Park?



Kampfakta:
Spillested: Farum Park
Dommer: Lars Christoffersen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På TV: Canal 9
Twitter: #fcnbif

Holdnyt:
FC Nordsjælland: Farum-klubben har fået en god start under Olafur Kristjansson og indtager i skrivende stund en tredjeplads i Superligaen, selv om holdet ikke har haft noget nemt opstartsprogram. En af forklaringerne er, at FCN for engangs skyld er sluppet udenom alt for mange skader – tværtimod er flere profiler på vej tilbage, og det giver Kristjansson en bred trup at vælge imellem. Mod Brøndby kan svenske David Moberg Karlsson også få debut, efter at han sad over i seneste kamp mod Hobro. Karlsson er nemlig at finde i søndagens trup.

Brøndby IF: Efter nogle ærgerlige kampe kom Brøndby tilbage på sporet, da SønderjyskE blev besejret i forrige runde, og ved den lejlighed sprudlede Simon Makienok med to mål. Simon Makienok er dog ikke længere at finde i klubben efter salget til Palermo. Johan Elmander kom ligeledes i aktion i det opgør, og svenskeren er stille og roligt på vej i en kampform, der bringer ham i spil til en startplads. Elmander skal dog konkurrere med flere spillere – blandt andre Andrew Hjulsager, der kan få comeback søndag eftermiddag efter en lang skadespause. Også Michael Falkesgaard er tilbage i truppen efter sin skade. Thomas Frank må dog stadig se bort fra de skadede Nikolai Laursen, Michael Almebäck og Christian Nørgaard.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Superliga-form:
FC Nordsjælland: V-T-V-V-U
Brøndby IF: T-V-T-U-V

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Jensen- Ticinovic, Gregor, Runje, Mtiliga- Christensen, Vingaard, Christiansen- Bech, Nordstrand, John.

Brøndby IF (4-5-1): Hradecky- Holst, Semb Berge, Albrechtsen, Durmisi- Szymanowski, Kahlenberg, Ørnskov, Elmander, Rashani – Nunez.

Vidste du at…
Siden 2004 har FC Nordsjælland og Brøndby blot spillet 0-0 i et enkelt indbyrdes opgør. Det var den 2. september 2012 på Farum Park, og ved den lejlighed var dommeren også Lars Christoffersen.

Dom:
FC Nordsjælland og Brøndby er to mandskaber, der vil meget af det samme på en fodboldbane, og den ensartede tilgang kan medføre en meget låst forestilling eller en klar sejr til det hold, der er bedst på dagen. Vi tror, at FC Norsjælland nyder godt af hjemmebanefordelen og slår Brøndby 2-1 i et seværdigt opgør.

Spil på resultatet 2-1 til odds 10.0 hos Danske Spil – klik her.

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center.



Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Voldsom Franculino-spådom

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Steve Cooper varsler store ændringer

Thomas Frank afviser at tale om det

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder