Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+ & Viaplay
Hashtag: #fcnbif #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er godt i gang med at sætte mesterskabet godt og grundigt over styr.
Med sidste weekends 1-1-resultat i Viborg har man nu smidt syv point til FC København, der nu blot befinder sig et enkelt point bag Farum-klubben. Bekymrende var det, at man ikke var i stand til at slå et sårbart Viborg-hold, som manglede en del spillere på grund af skader og sygdom. Man kunne endda have tabt, da Viborg ramte stolpen dybt inde i tillægstiden.
Én sejr i de fire første forårsrunder er facit for FC Nordsjælland, som nu har smidt point i tre kampe, hvor de har været foran. Det skal Johannes Hoff Thorup have fikset, for ellers stikker FC København afsted.
FC Nordsjælland var uden Emiliano Marcondes mod Viborg. Den hjemvendte offensivspiller var ramt af en skade, og der har ikke været nogle forlydender fra FCN-lejren om, hvad status er på ham. Mads Bidstrup udgik ligeledes mod Viborg, men han forventes klar.
Brøndby IF
Med 2-1-sejren over Silkeborg kunne Jesper Sørensen kunne ikke have ønsket sig en bedre reaktion fra sine Brøndby-spillere ovenpå det sløje nederlag til Lyngby.
Brøndby spillede igen en god kamp mod en svær modstander, og sejren var fuldt fortjent. Igen var der plusser ud for Nicolai Vallys og Mathias Greve, som har været klubbens helt store profiler i foråret.
Brøndby står dermed med gode kort på hånden for at slutte i top seks, og det er ikke utænkeligt, at klubben får et resultat på kunstgræsset i Farum. Et underlag som måske endda passer det nye Brøndby ret godt.
Kevin Tshiembe har afsonet sin karantænedag, men forsvarsspilleren er til gengæld blevet skadet, og er derfor ikke udtaget til kampen i Farum.
Til gengæld kan Rasmus Lauritsen potentielt få sin debut for Brøndby i dag. Forsvarsspilleren, der i januar blev hentet i Dinamo Zagreb, er en del af dagens trup.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen.
Brøndby IF: Ingen.
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adama Nagalo, Daniel Svensson – Jacob Steen Christensen, Mads Bidstrup, Mohamed Diomandé – Lasso Coulibaly, Wahid Faghir, Ernest Nuamah
Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Frederik Alves, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo
Dom:
Det er to hold med modsatrettede formkurver, som mødes. FC Nordsjælland skal tilbage på sporet, men har ikke samme evne til at lukke ned for modstanderne som i efteråret. Brøndby derimod har været stærke og har nogle af ligaens mest formstærke spillere i Nicolai Vallys og Mathias Greve.
Brøndby har vundet de sidste fire Superligakampe i Farum uden at indkassere mål. De vinder også denne gang. 1-2 bliver kampen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
I chok: Har aldrig set lignende
Froholdt på tavlen i storkamp
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
