Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

FC Nordsjælland kan miste førstepladsen i den svære hjemmekamp mod Brøndby, som igen var stærke mod Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+ & Viaplay
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er godt i gang med at sætte mesterskabet godt og grundigt over styr. 

Med sidste weekends 1-1-resultat i Viborg har man nu smidt syv point til FC København, der nu blot befinder sig et enkelt point bag Farum-klubben. Bekymrende var det, at man ikke var i stand til at slå et sårbart Viborg-hold, som manglede en del spillere på grund af skader og sygdom. Man kunne endda have tabt, da Viborg ramte stolpen dybt inde i tillægstiden.

Én sejr i de fire første forårsrunder er facit for FC Nordsjælland, som nu har smidt point i tre kampe, hvor de har været foran. Det skal Johannes Hoff Thorup have fikset, for ellers stikker FC København afsted.

FC Nordsjælland var uden Emiliano Marcondes mod Viborg. Den hjemvendte offensivspiller var ramt af en skade, og der har ikke været nogle forlydender fra FCN-lejren om, hvad status er på ham. Mads Bidstrup udgik ligeledes mod Viborg, men han forventes klar.

Brøndby IF
Med 2-1-sejren over Silkeborg kunne Jesper Sørensen kunne ikke have ønsket sig en bedre reaktion fra sine Brøndby-spillere ovenpå det sløje nederlag til Lyngby.

Brøndby spillede igen en god kamp mod en svær modstander, og sejren var fuldt fortjent. Igen var der plusser ud for Nicolai Vallys og Mathias Greve, som har været klubbens helt store profiler i foråret.

Brøndby står dermed med gode kort på hånden for at slutte i top seks, og det er ikke utænkeligt, at klubben får et resultat på kunstgræsset i Farum. Et underlag som måske endda passer det nye Brøndby ret godt. 

Kevin Tshiembe har afsonet sin karantænedag, men forsvarsspilleren er til gengæld blevet skadet, og er derfor ikke udtaget til kampen i Farum. 

Til gengæld kan Rasmus Lauritsen potentielt få sin debut for Brøndby i dag. Forsvarsspilleren, der i januar blev hentet i Dinamo Zagreb, er en del af dagens trup. 

Karantæner: 
FC Nordsjælland: Ingen.
Brøndby IF: Ingen.

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adama Nagalo, Daniel Svensson – Jacob Steen Christensen, Mads Bidstrup, Mohamed Diomandé – Lasso Coulibaly, Wahid Faghir, Ernest Nuamah

Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Frederik Alves, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

Dom: 
Det er to hold med modsatrettede formkurver, som mødes. FC Nordsjælland skal tilbage på sporet, men har ikke samme evne til at lukke ned for modstanderne som i efteråret. Brøndby derimod har været stærke og har nogle af ligaens mest formstærke spillere i Nicolai Vallys og Mathias Greve. 

Brøndby har vundet de sidste fire Superligakampe i Farum uden at indkassere mål. De vinder også denne gang. 1-2 bliver kampen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Det kommer formentlig til at ske

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Færdig? Manchester City har udset afløser

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Det er dramatisk!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Morten Bruun med dyster spådom

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Så blev det officielt

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal