Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

FC Nordsjælland kan miste førstepladsen i den svære hjemmekamp mod Brøndby, som igen var stærke mod Silkeborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3+ & Viaplay
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
FC Nordsjælland er godt i gang med at sætte mesterskabet godt og grundigt over styr. 

Med sidste weekends 1-1-resultat i Viborg har man nu smidt syv point til FC København, der nu blot befinder sig et enkelt point bag Farum-klubben. Bekymrende var det, at man ikke var i stand til at slå et sårbart Viborg-hold, som manglede en del spillere på grund af skader og sygdom. Man kunne endda have tabt, da Viborg ramte stolpen dybt inde i tillægstiden.

Én sejr i de fire første forårsrunder er facit for FC Nordsjælland, som nu har smidt point i tre kampe, hvor de har været foran. Det skal Johannes Hoff Thorup have fikset, for ellers stikker FC København afsted.

FC Nordsjælland var uden Emiliano Marcondes mod Viborg. Den hjemvendte offensivspiller var ramt af en skade, og der har ikke været nogle forlydender fra FCN-lejren om, hvad status er på ham. Mads Bidstrup udgik ligeledes mod Viborg, men han forventes klar.

Brøndby IF
Med 2-1-sejren over Silkeborg kunne Jesper Sørensen kunne ikke have ønsket sig en bedre reaktion fra sine Brøndby-spillere ovenpå det sløje nederlag til Lyngby.

Brøndby spillede igen en god kamp mod en svær modstander, og sejren var fuldt fortjent. Igen var der plusser ud for Nicolai Vallys og Mathias Greve, som har været klubbens helt store profiler i foråret.

Brøndby står dermed med gode kort på hånden for at slutte i top seks, og det er ikke utænkeligt, at klubben får et resultat på kunstgræsset i Farum. Et underlag som måske endda passer det nye Brøndby ret godt. 

Kevin Tshiembe har afsonet sin karantænedag, men forsvarsspilleren er til gengæld blevet skadet, og er derfor ikke udtaget til kampen i Farum. 

Til gengæld kan Rasmus Lauritsen potentielt få sin debut for Brøndby i dag. Forsvarsspilleren, der i januar blev hentet i Dinamo Zagreb, er en del af dagens trup. 

Karantæner: 
FC Nordsjælland: Ingen.
Brøndby IF: Ingen.

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adama Nagalo, Daniel Svensson – Jacob Steen Christensen, Mads Bidstrup, Mohamed Diomandé – Lasso Coulibaly, Wahid Faghir, Ernest Nuamah

Brøndby IF (4-2-3-1): Mads Hermansen – Daniel Wass, Frederik Alves, Frederik Winther, Blas Riveros – Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Håkon Evjen, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

Dom: 
Det er to hold med modsatrettede formkurver, som mødes. FC Nordsjælland skal tilbage på sporet, men har ikke samme evne til at lukke ned for modstanderne som i efteråret. Brøndby derimod har været stærke og har nogle af ligaens mest formstærke spillere i Nicolai Vallys og Mathias Greve. 

Brøndby har vundet de sidste fire Superligakampe i Farum uden at indkassere mål. De vinder også denne gang. 1-2 bliver kampen.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Chikaneret i 90 minutter

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

– En stor beslutning

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Ikke sket i 8 år

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdt på stor hemmelighed

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Elkjær jubler over Frank

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub