Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tyskland – Elfenbenskysten

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej