Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.
FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.
Farum-klubben har set voldsomt stærke ud!
Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.
Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde.
Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.
Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.
Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.
En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen. Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.
Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman
Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo
Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FCM-helt fremhæver Duncan
Indkalder Salah til afgørende samtale
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
Køb billet til FC København i Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
