Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

I spil til stort job

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Voldsomt transferønske til FCK



Bo Svensson favorit til stort job 

Lerager taler ud om FCK-brud

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA



TRANSFER

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper



Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy TRANSFER

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Lars Friis får ikke stort job

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham