Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



AaB-talent prøver sig af i Italien

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Frank afviser at tale om det

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe triumf for Frank

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF