Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Midtjylland misser gylden chance

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Silkeborg klasker Randers

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

I svime over Pelle Mattsson

Viborg FF – FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg