Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Han er på vej væk fra AGF

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Per Frimann hylder Brøndby

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Forlader AGF – lægetjek booket

Jakub Trefil skifter til Danmark

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby afviser to danske klubber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber