Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

Der er lagt op til god søndagsunderholdning, når FC Nordsjælland og Brøndby IF tørner sammen i rundens hovedkamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er for tidligt at drage konklusioner, men lad os bare konstatere, at FC Nordsjælland i dén grad ligner et mandskab, der har tænkt sig at spille med om guldmedaljerne i denne sæson. Overbevisende sejre over Viborg FF og AGF i de første to runder har sendt et klokkeklart signal til konkurrenterne.

FC Nordsjælland har scoret syv mål mod to af ligaens bedste defensiver i sidste sæson, og mod AGF var det tilmed uden Ernest Nuamah i startopstillingen.

Farum-klubben har set voldsomt stærke ud! 

Om FC Nordsjælland kan være med i medaljekampen afhænger i høj grad af, hvordan den sidste måned af transfervinduet forløber. Kan FCN klare sig igennem uden at blive væsentligt svækket, er der for alvor grund til optimisme.

Kian Hansen måtte udgå i pausen af opgøret mod AGF efter at være blevet ramt af en albue, men midtstopperen er med i truppen til Brøndby-kampen. Det samme er Ernest Nuamah, der ventes at være frisk nok til at starte inde. 

Brøndby IF:
Der har været nok at se til for Jesper Sørensen på træningsbanen i denne uge efter Brøndbys pauvre indsats på hjemmebane mod OB i seneste runde.

Brøndby optrådte til tider ideforladt, og særligt offensiven virkede ikke til at være afstemt, hvilket blandt andet medførte, at den udprægede boksangriber Ohi Omoijuanfo ofte endte ude på kanten.

Det har også været en hektisk uge uden for banen i Brøndby IF, hvor klubben troede, at man havde fundet sin nye målmand i Leopold Wahlstedt, der dog fik kolde fødder i 11. time, da Blackburn dukkede op med et bedre tilbud. Det betyder, at veteranen Thomas Mikkelsen igen vogter målet søndag.

En enkelt ny spiller landede dog som planlagt på Vestegnen.  Mateusz Kowalczyk har underskrevet en fire-årig aftale og polakken er med i truppen mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen må undvære Rasmus Lauritsen, Kevin Tshiembe og Mathias Greve, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, Jensen-Abbew, K. Hansen, Frese – Svensson, Tverskov, Diomande – Nuamah, Ingvartsen, Osman

Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Alves, Rasmussen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

Dom:
For blot to måneder siden vandt Brøndby 5-1 over FC Nordsjælland, men det kommer ikke i nærheden af at gentage sig søndag aften i Farum. Hjemmeholdet er favoritter og kan gøre ondt på Brøndby, hvis ikke de blå-gule leverer en noget bedre indsats end mod OB. Buddet herfra er en 3-2-sejr til FC Nordsjælland i en underholdende kamp.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Mål i italiensk pokalderby

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dybt skuffet og trist

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Frank reddet i døende sekunder

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Sådan starter FCK mod Esbjerg

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Bo Henriksen fyret

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt