Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnbif #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De har holdt fast i cheftræneren, og de har holdt fast i stort set alle mand i truppen. Det har denne vinter været en klar strategi i FC Nordsjælland, at man har ønsket at holde på alle de vigtige folk, så de også i foråret får høstet værdifuld erfaring sammen.
Klubben skuffede pointmæssigt i efteråret og ligger blot nummer ni i dansk fodbolds bedste række før de sidste seks kampe i Grundspillet i Superligaen. Blandt andet fordi man i efteråret bare vandt én Superliga-kamp på fremmed bane.
Nu venter så et forår, hvor Kasper Hjulmands tropper skal hente ind på konkurrenterne, så man igen kan spille med i den bedste halvdel. Klubben har i det overståede vindue sagt farvel til Andreas Skovgaard, der er skiftet væk, da kontrakten med Farum-klubben løb ud, og så har man udlejet Nigel Bertrams, reservekeeperen. Viktor Tranberg er vendt tilbage til FCN efter et overstået lejeophold i Örebro, og ellers er det status quo omkring førsteholdet.
Det kunne godt tyde på, at FCN stiller i en 3-4-3 i foråret – den opstilling er i hvert fald blevet benyttet i opstarten. Ulrik Yttergård Jenssen blev skadet i sidste testkamp – men han er med i truppen til opgøret.
Brøndby IF:
Sidste sæsons pokalvindere og nummer to i Superligaen havde et skuffende efterår, hvor klubben godt nok gik på juleferie med en tredjeplads i bagagen, men måtte sande, at både FC København og FC Midtjylland er mindst et skridt foran i denne sæson og har henholdsvis 17 og 14 point mere end Brøndby.
Klubben har brugt vinterpausen på at sige farvel til anfører Johan Larsson, så nu er det Jens Martin Gammelby, der får chancen på højrebacken, mens de blå-gule også har sagt farvel til Gregers Arndal-Lauritzen og Uffe Bech. Brøndby har til gengæld handlet i Tyskland og købt Simon Hedlund i Union Berlin. Han er kommet fint fra land i testkampene.
Fint fra land er Mikael Uhre også kommet i 2019. Den tidligere SønderjyskE-spiller var igennem et svært efterår, hvor han var inde og ude af holdet – mest ude – men nu ser han ud til at få chancen fra start for Brøndby, der er uden en karantæneramt Kamil Wilczek de første to kampe i foråret. Han har også lavet nogle mål i testkampene, hvor Brøndby ud over et skuffende nederlag til Roskilde har vundet.
Klubben har et par skader. Kevin Mensah er også stadig på vej tilbage fra en alvorlig korsbåndsskade, og han er ikke at finde i Brøndby-truppen. Desuden må klubben undvære de to midtbanespillere Kasper Fisker og Hany Mukhtar, der sidder ude med mindre skader.
Unge Morten Frendrup har fået chancer fra start i testkampene – blandt andet i den sidste mod Pogon Szczenin – og han kan måske få endnu en startplads, når Brøndby møder FCN.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Kamil Wilczek
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Larsen – Mumin, Nelsson, Yttergård Jenssen – Bartolec, Kofod Andersen, Rygaard, Rasmussen – Skov Olsen, Damsgaard, Donyoh
Brøndby IF (4-1-2-1-2): Schwäbe – Gammelby, Arajuuri, Röcker, Jung – Radosevic – Vigen, Kaiser – Halimi – Uhre, Hedlund
Profilen:
Meget fokus kommer i dette forår til at være på højre back Jens Martin Gammelby. Der er ingen tvivl om den tidligere SIF’s spillers talent – han har masser af kvalitet og viste det især offensivt i SIF, men i efteråret døjede han med skader og havde svært ved at komme i omdrejninger for alvor for Brøndby. Nu skal Gammelby vise, at han er en værdig afløser for Johan Larsson – også så Gammelby slipper for at høre på træner Alexander Zorniger, der en del gange har pointeret, at forsvarsspilleren skal i omdrejninger.
Vidste du, at..:
Det vælter i mål, når de to mandskaber mødes. Sådan har det i hvert fald været de sidste mange gange, de to hold har spillet. To, fire, syv, seks, fem og tre mål lyder de seneste seks Superliga-kampe på. Det tegner godt for de, der gerne vil have nogle mål at lune sig på.
Dom:
Det er altid svært at vurdere, hvor holdene står før en halvsæson i Superligaen. Hjemmeholdet er pisket til at hente nogle sejre i foråret, hvis drømmen om top seks skal holdes ved lige, mens udeholdet kæmper for at hente lidt ind på de to tophold samt holde forfølgerne bag sig.
Brøndby kommer ind til kampen uden angriber Kamil Wilczek, og det er et tab, mens også Hany Mukhtar kan være ude, ligesom Simon Tibbling formentlig er det. Samtidig er der ingen Johan Larsson, så det er et lidt svækket Brøndby-hold, der går ind til opgøret.
Hjemmeholdet har derimod ikke mange skader at berette om, så det kan godt gå hen og blive en god og underholdende kamp mellem to forholdsvis lige hold.
Vi tror på en ny målrig affære, hvor begge mandskaber kommer fra land med point – 2-2 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk træner storroses
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
I chok over Manchester United
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Reagerer på Brøndby-bombe
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
