Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnbif #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De har holdt fast i cheftræneren, og de har holdt fast i stort set alle mand i truppen. Det har denne vinter været en klar strategi i FC Nordsjælland, at man har ønsket at holde på alle de vigtige folk, så de også i foråret får høstet værdifuld erfaring sammen.
Klubben skuffede pointmæssigt i efteråret og ligger blot nummer ni i dansk fodbolds bedste række før de sidste seks kampe i Grundspillet i Superligaen. Blandt andet fordi man i efteråret bare vandt én Superliga-kamp på fremmed bane.
Nu venter så et forår, hvor Kasper Hjulmands tropper skal hente ind på konkurrenterne, så man igen kan spille med i den bedste halvdel. Klubben har i det overståede vindue sagt farvel til Andreas Skovgaard, der er skiftet væk, da kontrakten med Farum-klubben løb ud, og så har man udlejet Nigel Bertrams, reservekeeperen. Viktor Tranberg er vendt tilbage til FCN efter et overstået lejeophold i Örebro, og ellers er det status quo omkring førsteholdet.
Det kunne godt tyde på, at FCN stiller i en 3-4-3 i foråret – den opstilling er i hvert fald blevet benyttet i opstarten. Ulrik Yttergård Jenssen blev skadet i sidste testkamp – men han er med i truppen til opgøret.
Brøndby IF:
Sidste sæsons pokalvindere og nummer to i Superligaen havde et skuffende efterår, hvor klubben godt nok gik på juleferie med en tredjeplads i bagagen, men måtte sande, at både FC København og FC Midtjylland er mindst et skridt foran i denne sæson og har henholdsvis 17 og 14 point mere end Brøndby.
Klubben har brugt vinterpausen på at sige farvel til anfører Johan Larsson, så nu er det Jens Martin Gammelby, der får chancen på højrebacken, mens de blå-gule også har sagt farvel til Gregers Arndal-Lauritzen og Uffe Bech. Brøndby har til gengæld handlet i Tyskland og købt Simon Hedlund i Union Berlin. Han er kommet fint fra land i testkampene.
Fint fra land er Mikael Uhre også kommet i 2019. Den tidligere SønderjyskE-spiller var igennem et svært efterår, hvor han var inde og ude af holdet – mest ude – men nu ser han ud til at få chancen fra start for Brøndby, der er uden en karantæneramt Kamil Wilczek de første to kampe i foråret. Han har også lavet nogle mål i testkampene, hvor Brøndby ud over et skuffende nederlag til Roskilde har vundet.
Klubben har et par skader. Kevin Mensah er også stadig på vej tilbage fra en alvorlig korsbåndsskade, og han er ikke at finde i Brøndby-truppen. Desuden må klubben undvære de to midtbanespillere Kasper Fisker og Hany Mukhtar, der sidder ude med mindre skader.
Unge Morten Frendrup har fået chancer fra start i testkampene – blandt andet i den sidste mod Pogon Szczenin – og han kan måske få endnu en startplads, når Brøndby møder FCN.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Kamil Wilczek
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Larsen – Mumin, Nelsson, Yttergård Jenssen – Bartolec, Kofod Andersen, Rygaard, Rasmussen – Skov Olsen, Damsgaard, Donyoh
Brøndby IF (4-1-2-1-2): Schwäbe – Gammelby, Arajuuri, Röcker, Jung – Radosevic – Vigen, Kaiser – Halimi – Uhre, Hedlund
Profilen:
Meget fokus kommer i dette forår til at være på højre back Jens Martin Gammelby. Der er ingen tvivl om den tidligere SIF’s spillers talent – han har masser af kvalitet og viste det især offensivt i SIF, men i efteråret døjede han med skader og havde svært ved at komme i omdrejninger for alvor for Brøndby. Nu skal Gammelby vise, at han er en værdig afløser for Johan Larsson – også så Gammelby slipper for at høre på træner Alexander Zorniger, der en del gange har pointeret, at forsvarsspilleren skal i omdrejninger.
Vidste du, at..:
Det vælter i mål, når de to mandskaber mødes. Sådan har det i hvert fald været de sidste mange gange, de to hold har spillet. To, fire, syv, seks, fem og tre mål lyder de seneste seks Superliga-kampe på. Det tegner godt for de, der gerne vil have nogle mål at lune sig på.
Dom:
Det er altid svært at vurdere, hvor holdene står før en halvsæson i Superligaen. Hjemmeholdet er pisket til at hente nogle sejre i foråret, hvis drømmen om top seks skal holdes ved lige, mens udeholdet kæmper for at hente lidt ind på de to tophold samt holde forfølgerne bag sig.
Brøndby kommer ind til kampen uden angriber Kamil Wilczek, og det er et tab, mens også Hany Mukhtar kan være ude, ligesom Simon Tibbling formentlig er det. Samtidig er der ingen Johan Larsson, så det er et lidt svækket Brøndby-hold, der går ind til opgøret.
Hjemmeholdet har derimod ikke mange skader at berette om, så det kan godt gå hen og blive en god og underholdende kamp mellem to forholdsvis lige hold.
Vi tror på en ny målrig affære, hvor begge mandskaber kommer fra land med point – 2-2 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
OPTAKT
Jordan – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
OPTAKT
