Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnbif #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De har holdt fast i cheftræneren, og de har holdt fast i stort set alle mand i truppen. Det har denne vinter været en klar strategi i FC Nordsjælland, at man har ønsket at holde på alle de vigtige folk, så de også i foråret får høstet værdifuld erfaring sammen.
Klubben skuffede pointmæssigt i efteråret og ligger blot nummer ni i dansk fodbolds bedste række før de sidste seks kampe i Grundspillet i Superligaen. Blandt andet fordi man i efteråret bare vandt én Superliga-kamp på fremmed bane.
Nu venter så et forår, hvor Kasper Hjulmands tropper skal hente ind på konkurrenterne, så man igen kan spille med i den bedste halvdel. Klubben har i det overståede vindue sagt farvel til Andreas Skovgaard, der er skiftet væk, da kontrakten med Farum-klubben løb ud, og så har man udlejet Nigel Bertrams, reservekeeperen. Viktor Tranberg er vendt tilbage til FCN efter et overstået lejeophold i Örebro, og ellers er det status quo omkring førsteholdet.
Det kunne godt tyde på, at FCN stiller i en 3-4-3 i foråret – den opstilling er i hvert fald blevet benyttet i opstarten. Ulrik Yttergård Jenssen blev skadet i sidste testkamp – men han er med i truppen til opgøret.
Brøndby IF:
Sidste sæsons pokalvindere og nummer to i Superligaen havde et skuffende efterår, hvor klubben godt nok gik på juleferie med en tredjeplads i bagagen, men måtte sande, at både FC København og FC Midtjylland er mindst et skridt foran i denne sæson og har henholdsvis 17 og 14 point mere end Brøndby.
Klubben har brugt vinterpausen på at sige farvel til anfører Johan Larsson, så nu er det Jens Martin Gammelby, der får chancen på højrebacken, mens de blå-gule også har sagt farvel til Gregers Arndal-Lauritzen og Uffe Bech. Brøndby har til gengæld handlet i Tyskland og købt Simon Hedlund i Union Berlin. Han er kommet fint fra land i testkampene.
Fint fra land er Mikael Uhre også kommet i 2019. Den tidligere SønderjyskE-spiller var igennem et svært efterår, hvor han var inde og ude af holdet – mest ude – men nu ser han ud til at få chancen fra start for Brøndby, der er uden en karantæneramt Kamil Wilczek de første to kampe i foråret. Han har også lavet nogle mål i testkampene, hvor Brøndby ud over et skuffende nederlag til Roskilde har vundet.
Klubben har et par skader. Kevin Mensah er også stadig på vej tilbage fra en alvorlig korsbåndsskade, og han er ikke at finde i Brøndby-truppen. Desuden må klubben undvære de to midtbanespillere Kasper Fisker og Hany Mukhtar, der sidder ude med mindre skader.
Unge Morten Frendrup har fået chancer fra start i testkampene – blandt andet i den sidste mod Pogon Szczenin – og han kan måske få endnu en startplads, når Brøndby møder FCN.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Kamil Wilczek
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Larsen – Mumin, Nelsson, Yttergård Jenssen – Bartolec, Kofod Andersen, Rygaard, Rasmussen – Skov Olsen, Damsgaard, Donyoh
Brøndby IF (4-1-2-1-2): Schwäbe – Gammelby, Arajuuri, Röcker, Jung – Radosevic – Vigen, Kaiser – Halimi – Uhre, Hedlund
Profilen:
Meget fokus kommer i dette forår til at være på højre back Jens Martin Gammelby. Der er ingen tvivl om den tidligere SIF’s spillers talent – han har masser af kvalitet og viste det især offensivt i SIF, men i efteråret døjede han med skader og havde svært ved at komme i omdrejninger for alvor for Brøndby. Nu skal Gammelby vise, at han er en værdig afløser for Johan Larsson – også så Gammelby slipper for at høre på træner Alexander Zorniger, der en del gange har pointeret, at forsvarsspilleren skal i omdrejninger.
Vidste du, at..:
Det vælter i mål, når de to mandskaber mødes. Sådan har det i hvert fald været de sidste mange gange, de to hold har spillet. To, fire, syv, seks, fem og tre mål lyder de seneste seks Superliga-kampe på. Det tegner godt for de, der gerne vil have nogle mål at lune sig på.
Dom:
Det er altid svært at vurdere, hvor holdene står før en halvsæson i Superligaen. Hjemmeholdet er pisket til at hente nogle sejre i foråret, hvis drømmen om top seks skal holdes ved lige, mens udeholdet kæmper for at hente lidt ind på de to tophold samt holde forfølgerne bag sig.
Brøndby kommer ind til kampen uden angriber Kamil Wilczek, og det er et tab, mens også Hany Mukhtar kan være ude, ligesom Simon Tibbling formentlig er det. Samtidig er der ingen Johan Larsson, så det er et lidt svækket Brøndby-hold, der går ind til opgøret.
Hjemmeholdet har derimod ikke mange skader at berette om, så det kan godt gå hen og blive en god og underholdende kamp mellem to forholdsvis lige hold.
Vi tror på en ny målrig affære, hvor begge mandskaber kommer fra land med point – 2-2 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
En kæmpe sejr
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
