Optakt: FC Nordsjælland – FC København

FC København skal forsøge at vinde for tredje kamp i træk, når holdet besøger FC Nordsjælland søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob A. Sundberg 
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnfck #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben tabte topkampen mod SønderjyskE i seneste runde, og dermed blev FC Nordsjælland overhalet af AGF og er nu på femtepladsen. Søndag bliver de også overhalet af FC København, hvis det bliver til et nyt nederlag.

FC Nordsjælland har traditionelt haft det vanskeligt mod de på papiret bedste hold i Danmark, men det har set langt bedre ud i denne sæson, hvor det er blevet til flotte sejre over både FC Midtjylland og AGF. Det giver naturligvis tro på tingene før FC København.

Hjemmeholdet kan glæde sig over, at profilen Kamaldeen Sulemana er tilbage fra karantæne. Han sad over mod SønderjyskE, men nu er han altså klar til at gøre livet surt for FC København.

Til gengæld måtte Mohammed Diomande udgå med en skade midtvejs i første halvleg mod SønderjyskE, og han bliver ikke klar til søndagens opgør. Faktisk må FC Nordsjælland undvære ivorianeren i helt op til seks måneder.

FC København:
Som om der ikke var problemer nok i forvejen, har FC København igen i denne uge fået en tur i mediemøllen, efter at klubben meldte ud, at man tager på træningslejr i Dubai i det nye år. 2020 bliver tumultarisk for FC København helt til sidste dag.

Søndag klokken 16.00 handler det dog ikke om Dubai, men om at få et resultat med hjem fra Farum, og resultaterne er blevet bedre på det seneste. Jess Thorups mandskab møder op med to sejre i bagagen.

Det er stærkt, og sejrene bliver ikke mindre imponerende af, at FC København har været hårdt plaget af coronavirus og derfor har stillet med et noget amputeret hold mod både SønderjyskE og AC Horsens. FCK har fået en del hug i denne sæson, men det fortjener et anerkendende nik.

I forhold til coronasituationen må FC København fortsat undvære Pierre Bengtsson, Viktor Fischer og Andreas Bjelland, men Mikkel Kaufmann, Victor Nelsson og Jonas Wind er til gengæld med igen.

Kamil Wilczek har været tvivlsom, men polakken er udtaget til opgøret.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Djourou, Mesik – Christensen, Kofod, Francis – Atanga, Rygaard, Sulemana

FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Nelsson, Zanka, Boilesen – Stage, Zeca, Falk – Biel – Daramy, Wind

Profilen:
Victor Nelsson har siddet ude med coronavirus, men han er rask igen og forventes at glide direkte ind i startopstillingen mod sin tidligere klub. Hvis der er nogen, der har spillet mange kampe i et tætpakket 2020, er det Victor Nelsson, og FCK-profilen må glæde sig voldsomt til den juleferie, han nu kan skimte. Nu handler det for Nelsson om at slutte godt af og glide med på den sejrsbølge, holdkammeraterne har skabt uden ham.

Vidste du, at..:
FC Nordsjælland er på mange måder to forskellige hold på udebane og hjemmebane. Flemming Pedersens tropper har ikke tabt på Right to Dreams kunstgræs i denne sæson – til gengæld har holdet heller ikke vundet et eneste opgør på udebane.

Dom:
FC Nordsjælland på hjemmebane i Farum er en ubehagelig modstander for alle. Det var det især for FC København i mange år, men løverne har med tiden fået styr på det unge FCN-mandskab.

FC Nordsjællands hjemmebanestatistik er fremragende i denne sæson, og det bliver en stor mundfuld for FC København søndag eftermiddag. Også for stor.

Selv om FC København ser bedre ud, er buddet herfra, at FC Nordsjælland snupper en 2-1-sejr.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

En kæmpe sejr

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Set i København – de leder efter ny sportschef

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

‘Har lukket munden på kritikerne’

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen