Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnfck #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Superligaen er ni runder gammel, og FC Nordsjælland har allerede indfundet sig på den position, hvor de plejer at ligge.
13 point og en femteplads er status for Flemming Pedersens tropper, der senest tabte 2-3 på udebane mod Randers FC i et underholdende opgør, hvor Farum-klubben afgav alt for mange chancer.
FC Nordsjælland har været til at kende rent spillemæssigt i denne sæson, og efter de første ni runder er FCN det hold, der kan bryste sig af den højeste boldbesiddelsesprocent. Simon Adingra og holdkammeraterne formår også at skabe et pænt antal chancer i kampene.
I ugens løb tikkede desuden en god melding ud fra Farum, da FC Nordsjælland kunne oplyse, at stortalentet Andreas Schjelderup har forlænget sin kontrakt.
Mohammed Diomande vender tilbage fra karantæne, og han var blandt målscorerne, da FC Nordsjælland i midtugen besejrede VSK Aarhus med 2-1 i pokalturneringen. Den sejr trængte holdet til. De seneste tre kampe i Superligaen er nemlig endt med nederlag.
FC København:
Sikke en uge for FC København. Det gik lige så godt – men hvad nu?
Først tabte FC København 0-1 til et undertalsramt FC Midtjylland-mandskab i et udsolgt Parken, og onsdag blev løverne nærmest gjort til grin, da Nykøbing FC fra NordicBet Ligaen vandt hele 3-0 i pokalturneringen.
For en uge siden havde FC København vundet ni kampe i træk. Det momentum føles langt væk nu.
Derfor handler det for Jess Thorup om at få samlet sit mandskab op igen, og det vil uden tvivl betyde meget for moralen med en sejr over FC Nordsjælland. Det skal blive spændende at se, om FCK for alvor er groggy.
Rasmus Falk er fortsat på skadeslisten, men Luther Singh er til gengæld klar til at spille.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-1-2): Dudu – Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Andersen, Francis, Frese – Diomande – Coulibaly, Schjelderup
FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Zeca, Lerager – Stage, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Den ene reserve efter den anden skuffede for FC København i midtugens pokalfadæse, men en etableret spiller som Nicolai Boilesen stod også uhyre svagt i billedet mod Nykøbing FC. Det var landsholdsspilleren ikke bleg for at erkende efterfølgende, og han vil være sulten efter at revanchere sig søndag eftermiddag. Nicolai Boilesen har overordnet været én af FC Københavns bedste i denne sæson.
Vidste du, at..:
Mads-Kristoffer Kristoffersen har seks gange tidligere passet fløjten i et opgør mellem FC Nordsjælland og FC København. Tre kampe er endt uafgjort, FC København har hentet to sejre, mens FCN er noteret for en enkelt skalp.
Dom:
I en årrække var det et mareridt for FC København at spille i Farum. Det er det ikke længere, men FC Nordsjælland er et hold, løverne ofte har bøvl med. Det kan de også meget vel få søndag eftermiddag i kølvandet på en chokerende uge. Buddet herfra er 2-2, og det vil i så fald være tredje indbyrdes møde i træk, at det står på måltavlen efter 90 minutter.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
Albert Rudé er færdig i Kolding
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
Mbappé afviser teori
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
