Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter tiltrængte point og tiltrængt succes, når de gæster Superligaens tophold, FC Nordsjælland, søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab fortsætter med at imponere stort i den indeværende sæson, og med imponerende 19 point efter otte runder  er FC Nordsjælland på førstepladsen i Superligaen. 

Undervejs har man også besejret flere på papiret stærke hold, navnligt FC København, Brøndby IF og AGF, og nu venter endnu en svær modstander i FC Midtjylland.

Tigrene fra Farum har dog en fin statistik på hjemmebane mod Ulvene fra Midtjylland i de seneste år. I forrige sæson vandt FCN begge hjemmekamp mod FCM, mens man i sidste sæson spillede uafgjort i klubbernes eneste indbyrdes møde i Farum. Dermed skal vi tilbage til juli 2020 for at finde FC Nordsjællands seneste hjemmebanenederlag til FC Midtjylland.

Erik Marxen har siddet ude af FC Nordsjællands seneste kampe og gør det igen, ligesom Emil Roback heller ikke er med. Til gengæld kan Wahid Faghir debutere. 

Ulrik Yttergård sidder med sikkerhed ude med et brækket kraveben.

FC Midtjylland
Albert Capellas’ tid på Heden startede så godt med en sejr over Brøndby IF, men mod AaB senest kom FC Midtjylland ned på jorden igen i Superligaen. Her løb Capellas’ tropper nemlig ind i et skuffende nederlag på eget græs.

Dermed står FCM kun med to sejre efter otte spillerunde i Superligaen og er inden weekendens spillerunde på en skuffende ottendeplads.

Derudover løb man også ind i et skuffende nederlag mod Sturm Graz i midtugen, hvorfor man altså langt fra fik den ønskede start på Europa Leagues gruppespil.

Mest bekymrende er forsvaret, der efter otte runder har indkasseret 15 mål, hvilket er tredjeflest i Superligaen – kun OB og Lyngby Boldklub, der har indkasseret hele 16 gange, har lukket flere mål ind. Det skal der rettes op på, og til det har Capellas implementeret en firebackkæde, mens han også har sat Jonas Lössl på mål.

Mod FCN må FCM klare sig uden Junior Brumado, Pablo Ortiz og Elias Olafsson, der alle er skadede.

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen

FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen – Hansen, Diomande, Schjelderup – Nuamah

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Dreyer, Olsson, Evander – Isaksen, Kaba, Sisto

Dom:
FC Midtjylland er favoritter hos bookmakerne, og det bør de også være, hvis de rammer niveauet. Det er bare ikke sket ofte i denne sæson, mens FC Nordsjælland har vist sig formstærke og dygtige. Og i og med at FCM i midtugen spillede europæisk, kan midtjyderne sagtens være nødt til at sætte nogle lidt trætte ben på banen.

Med det samt formen in mente er buddet herfra på en hjemmebanesejr. Flemming Pedersens mandskab vinder 2-1 på kunstgræsset i Farum.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Bekræfter: Her er der transferdeadline

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

AGF på rov i Hobro IK

Brøndby straffet – får stor bøde

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’