Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter tiltrængte point og tiltrængt succes, når de gæster Superligaens tophold, FC Nordsjælland, søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab fortsætter med at imponere stort i den indeværende sæson, og med imponerende 19 point efter otte runder  er FC Nordsjælland på førstepladsen i Superligaen. 

Undervejs har man også besejret flere på papiret stærke hold, navnligt FC København, Brøndby IF og AGF, og nu venter endnu en svær modstander i FC Midtjylland.

Tigrene fra Farum har dog en fin statistik på hjemmebane mod Ulvene fra Midtjylland i de seneste år. I forrige sæson vandt FCN begge hjemmekamp mod FCM, mens man i sidste sæson spillede uafgjort i klubbernes eneste indbyrdes møde i Farum. Dermed skal vi tilbage til juli 2020 for at finde FC Nordsjællands seneste hjemmebanenederlag til FC Midtjylland.

Erik Marxen har siddet ude af FC Nordsjællands seneste kampe og gør det igen, ligesom Emil Roback heller ikke er med. Til gengæld kan Wahid Faghir debutere. 

Ulrik Yttergård sidder med sikkerhed ude med et brækket kraveben.

FC Midtjylland
Albert Capellas’ tid på Heden startede så godt med en sejr over Brøndby IF, men mod AaB senest kom FC Midtjylland ned på jorden igen i Superligaen. Her løb Capellas’ tropper nemlig ind i et skuffende nederlag på eget græs.

Dermed står FCM kun med to sejre efter otte spillerunde i Superligaen og er inden weekendens spillerunde på en skuffende ottendeplads.

Derudover løb man også ind i et skuffende nederlag mod Sturm Graz i midtugen, hvorfor man altså langt fra fik den ønskede start på Europa Leagues gruppespil.

Mest bekymrende er forsvaret, der efter otte runder har indkasseret 15 mål, hvilket er tredjeflest i Superligaen – kun OB og Lyngby Boldklub, der har indkasseret hele 16 gange, har lukket flere mål ind. Det skal der rettes op på, og til det har Capellas implementeret en firebackkæde, mens han også har sat Jonas Lössl på mål.

Mod FCN må FCM klare sig uden Junior Brumado, Pablo Ortiz og Elias Olafsson, der alle er skadede.

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen

FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen – Hansen, Diomande, Schjelderup – Nuamah

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Dreyer, Olsson, Evander – Isaksen, Kaba, Sisto

Dom:
FC Midtjylland er favoritter hos bookmakerne, og det bør de også være, hvis de rammer niveauet. Det er bare ikke sket ofte i denne sæson, mens FC Nordsjælland har vist sig formstærke og dygtige. Og i og med at FCM i midtugen spillede europæisk, kan midtjyderne sagtens være nødt til at sætte nogle lidt trætte ben på banen.

Med det samt formen in mente er buddet herfra på en hjemmebanesejr. Flemming Pedersens mandskab vinder 2-1 på kunstgræsset i Farum.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

De køber ham for 740 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

USA – Bosnien-Hercegovina

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag