Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk
Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab fortsætter med at imponere stort i den indeværende sæson, og med imponerende 19 point efter otte runder er FC Nordsjælland på førstepladsen i Superligaen.
Undervejs har man også besejret flere på papiret stærke hold, navnligt FC København, Brøndby IF og AGF, og nu venter endnu en svær modstander i FC Midtjylland.
Tigrene fra Farum har dog en fin statistik på hjemmebane mod Ulvene fra Midtjylland i de seneste år. I forrige sæson vandt FCN begge hjemmekamp mod FCM, mens man i sidste sæson spillede uafgjort i klubbernes eneste indbyrdes møde i Farum. Dermed skal vi tilbage til juli 2020 for at finde FC Nordsjællands seneste hjemmebanenederlag til FC Midtjylland.
Erik Marxen har siddet ude af FC Nordsjællands seneste kampe og gør det igen, ligesom Emil Roback heller ikke er med. Til gengæld kan Wahid Faghir debutere.
Ulrik Yttergård sidder med sikkerhed ude med et brækket kraveben.
FC Midtjylland
Albert Capellas’ tid på Heden startede så godt med en sejr over Brøndby IF, men mod AaB senest kom FC Midtjylland ned på jorden igen i Superligaen. Her løb Capellas’ tropper nemlig ind i et skuffende nederlag på eget græs.
Dermed står FCM kun med to sejre efter otte spillerunde i Superligaen og er inden weekendens spillerunde på en skuffende ottendeplads.
Derudover løb man også ind i et skuffende nederlag mod Sturm Graz i midtugen, hvorfor man altså langt fra fik den ønskede start på Europa Leagues gruppespil.
Mest bekymrende er forsvaret, der efter otte runder har indkasseret 15 mål, hvilket er tredjeflest i Superligaen – kun OB og Lyngby Boldklub, der har indkasseret hele 16 gange, har lukket flere mål ind. Det skal der rettes op på, og til det har Capellas implementeret en firebackkæde, mens han også har sat Jonas Lössl på mål.
Mod FCN må FCM klare sig uden Junior Brumado, Pablo Ortiz og Elias Olafsson, der alle er skadede.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen – Hansen, Diomande, Schjelderup – Nuamah
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Dreyer, Olsson, Evander – Isaksen, Kaba, Sisto
Dom:
FC Midtjylland er favoritter hos bookmakerne, og det bør de også være, hvis de rammer niveauet. Det er bare ikke sket ofte i denne sæson, mens FC Nordsjælland har vist sig formstærke og dygtige. Og i og med at FCM i midtugen spillede europæisk, kan midtjyderne sagtens være nødt til at sætte nogle lidt trætte ben på banen.
Med det samt formen in mente er buddet herfra på en hjemmebanesejr. Flemming Pedersens mandskab vinder 2-1 på kunstgræsset i Farum.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN