Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter tiltrængte point og tiltrængt succes, når de gæster Superligaens tophold, FC Nordsjælland, søndag.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab fortsætter med at imponere stort i den indeværende sæson, og med imponerende 19 point efter otte runder  er FC Nordsjælland på førstepladsen i Superligaen. 

Undervejs har man også besejret flere på papiret stærke hold, navnligt FC København, Brøndby IF og AGF, og nu venter endnu en svær modstander i FC Midtjylland.

Tigrene fra Farum har dog en fin statistik på hjemmebane mod Ulvene fra Midtjylland i de seneste år. I forrige sæson vandt FCN begge hjemmekamp mod FCM, mens man i sidste sæson spillede uafgjort i klubbernes eneste indbyrdes møde i Farum. Dermed skal vi tilbage til juli 2020 for at finde FC Nordsjællands seneste hjemmebanenederlag til FC Midtjylland.

Erik Marxen har siddet ude af FC Nordsjællands seneste kampe og gør det igen, ligesom Emil Roback heller ikke er med. Til gengæld kan Wahid Faghir debutere. 

Ulrik Yttergård sidder med sikkerhed ude med et brækket kraveben.

FC Midtjylland
Albert Capellas’ tid på Heden startede så godt med en sejr over Brøndby IF, men mod AaB senest kom FC Midtjylland ned på jorden igen i Superligaen. Her løb Capellas’ tropper nemlig ind i et skuffende nederlag på eget græs.

Dermed står FCM kun med to sejre efter otte spillerunde i Superligaen og er inden weekendens spillerunde på en skuffende ottendeplads.

Derudover løb man også ind i et skuffende nederlag mod Sturm Graz i midtugen, hvorfor man altså langt fra fik den ønskede start på Europa Leagues gruppespil.

Mest bekymrende er forsvaret, der efter otte runder har indkasseret 15 mål, hvilket er tredjeflest i Superligaen – kun OB og Lyngby Boldklub, der har indkasseret hele 16 gange, har lukket flere mål ind. Det skal der rettes op på, og til det har Capellas implementeret en firebackkæde, mens han også har sat Jonas Lössl på mål.

Mod FCN må FCM klare sig uden Junior Brumado, Pablo Ortiz og Elias Olafsson, der alle er skadede.

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen

FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Bidstrup, Christensen – Hansen, Diomande, Schjelderup – Nuamah

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Sviatchenko, Juninho, Paulinho – Dreyer, Olsson, Evander – Isaksen, Kaba, Sisto

Dom:
FC Midtjylland er favoritter hos bookmakerne, og det bør de også være, hvis de rammer niveauet. Det er bare ikke sket ofte i denne sæson, mens FC Nordsjælland har vist sig formstærke og dygtige. Og i og med at FCM i midtugen spillede europæisk, kan midtjyderne sagtens være nødt til at sætte nogle lidt trætte ben på banen.

Med det samt formen in mente er buddet herfra på en hjemmebanesejr. Flemming Pedersens mandskab vinder 2-1 på kunstgræsset i Farum.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Vil ikke juble i Parken

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De vinder Superligaen

– Det skal Bo Svensson være ret obs på