Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Med sølvmedaljer i fjor og markante tilgange i sommer i form af Ingvartsen, Tverskov og Schjelderup, var det forventet, at FC Nordsjælland for anden sæson i streg skulle byde sig til i guldkampen. Det er de dog et stykke fra på deres aktuelle femteplads, hvorfra der er ni point op til førerholdet FC Midtjylland.
Det startede ellers lovende ud for Farum-klubben, men som efteråret skred frem, og som de europæiske kampe begyndte at tære på kræfterne, dalede nordsjællænderne i niveau. Hoff Thorups tropper sluttede året af med kun én sejr i de sidste fem ligakampe, mens det også blev til et bittert exit i Conference League efter nederlag til Ludogorets i sidste gruppekamp.
I løbet af vinterpausen har værterne sagt farvel til Diomande og Jensen-Abbew, som er skiftet til henholdsvis Rangers og AGF. Det er også blevet til et kæmpesalg af Osman, som dog først skifter til Brighton til sommer.
FC Nordsjælland må til opgøret se bort fra Benjamin Nygren og Mads Hansen, som begge sidder ude med skader.
Lyngby:
‘’De Kongeblå’’ fra Lyngby reddede kun lige akkurat skærene i sidste sæson, og set i det lys, er det ganske tilfredsstillende, at man aktuelt indtager Superligaens syvendeplads. Der er dog fortsat blot seks point ned til Vejle under stregen, mens der er syv op til Silkeborg på sjettepladsen.
Gæsterne har i løbet af vinterpausen sagt farvel til succestræneren Frey Alexandersson, som blev købt fri af belgiske Kortrijk. Islændingen afløses af den tidligere FCK-spiller Magne Hoseth, som har haft stor succes i færøske KI Klaksvik. Det skal blive meget interessant at se hans udtryk og spillestil, som i hvert fald indeholder nogle flere ambitioner på bolden og ønsket om at spille mere. Det bliver tryktestet på kunstgræsset i Farum.
Lyngby har tilføjet flere interessante navne til truppen siden sidst med tilgange af David Jensen, Baden, Lissens, Fraulo og Otoo, mens Muniesa og Kikkenborg til gengæld er draget videre i karrieren.
Magne Hoseth må til sin officielle debut som Lyngby-træner undvære en karantæneramt Andreas Bjelland og en skadet Rezan Corlu. Nikolai Baden Frederiksen er heller ikke med og må derfor vente lidt endnu på sin Lyngby-debut.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Lyngby: Andreas Bjelland
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Rasmussen, Ingvartsen, Schjelderup
Lyngby (4-3-3): Jensen – Storm, Gregor, Riisgaard, Finsson – Winther, Rømer, Chukwuani – Gudjohnsen, Gytkjær, Amon
Dom:
FC Nordsjælland sluttede skidt af i efteråret, hvor det især offensivt haltede gevaldigt i Superliga-regi. Præstationerne var dog langt henad vejen gode, og derfor er der også god grund til at tro på forbedring hos hjemmeholdet, som må have nydt godt af vinterpausen.
Spiller for spiller er FC Nordsjælland klart bedre end Lyngby, og hjemme på kunstgræsset er der som regel meget lidt slinger i valsen. Lyngby kommer til opgøret uden to vigtige defensive brikker fra efteråret i Bjelland og Kikkenborg, og derfor lyder dommen på en sikker sejr til værterne. 3-1.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
GOG buldrer forbi bundhold
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Landstræner uenig med Ronaldo
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Her kan du se Danmark mod Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
Superliga-profil får trænerlicens
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER