Optakt: FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub

Årets første Superliga-runde byder på et lokalopgør nord for København, når FC Nordsjælland og Lyngby krydser klinger på Right To Dream Park i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park, Farum
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Med sølvmedaljer i fjor og markante tilgange i sommer i form af Ingvartsen, Tverskov og Schjelderup, var det forventet, at FC Nordsjælland for anden sæson i streg skulle byde sig til i guldkampen. Det er de dog et stykke fra på deres aktuelle femteplads, hvorfra der er ni point op til førerholdet FC Midtjylland.

Det startede ellers lovende ud for Farum-klubben, men som efteråret skred frem, og som de europæiske kampe begyndte at tære på kræfterne, dalede nordsjællænderne i niveau. Hoff Thorups tropper sluttede året af med kun én sejr i de sidste fem ligakampe, mens det også blev til et bittert exit i Conference League efter nederlag til Ludogorets i sidste gruppekamp.

I løbet af vinterpausen har værterne sagt farvel til Diomande og Jensen-Abbew, som er skiftet til henholdsvis Rangers og AGF. Det er også blevet til et kæmpesalg af Osman, som dog først skifter til Brighton til sommer.

FC Nordsjælland må til opgøret se bort fra Benjamin Nygren og Mads Hansen, som begge sidder ude med skader. 

Lyngby:
‘’De Kongeblå’’ fra Lyngby reddede kun lige akkurat skærene i sidste sæson, og set i det lys, er det ganske tilfredsstillende, at man aktuelt indtager Superligaens syvendeplads. Der er dog fortsat blot seks point ned til Vejle under stregen, mens der er syv op til Silkeborg på sjettepladsen.

Gæsterne har i løbet af vinterpausen sagt farvel til succestræneren Frey Alexandersson, som blev købt fri af belgiske Kortrijk. Islændingen afløses af den tidligere FCK-spiller Magne Hoseth, som har haft stor succes i færøske KI Klaksvik. Det skal blive meget interessant at se hans udtryk og spillestil, som i hvert fald indeholder nogle flere ambitioner på bolden og ønsket om at spille mere. Det bliver tryktestet på kunstgræsset i Farum.

Lyngby har tilføjet flere interessante navne til truppen siden sidst med tilgange af David Jensen, Baden, Lissens, Fraulo og Otoo, mens Muniesa og Kikkenborg til gengæld er draget videre i karrieren.

Magne Hoseth må til sin officielle debut som Lyngby-træner undvære en karantæneramt Andreas Bjelland og en skadet Rezan Corlu. Nikolai Baden Frederiksen er heller ikke med og må derfor vente lidt endnu på sin Lyngby-debut.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Lyngby: Andreas Bjelland

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Rasmussen, Ingvartsen, Schjelderup

Lyngby (4-3-3): Jensen – Storm, Gregor, Riisgaard, Finsson – Winther, Rømer, Chukwuani – Gudjohnsen, Gytkjær, Amon

Dom:
FC Nordsjælland sluttede skidt af i efteråret, hvor det især offensivt haltede gevaldigt i Superliga-regi. Præstationerne var dog langt henad vejen gode, og derfor er der også god grund til at tro på forbedring hos hjemmeholdet, som må have nydt godt af vinterpausen.

Spiller for spiller er FC Nordsjælland klart bedre end Lyngby, og hjemme på kunstgræsset er der som regel meget lidt slinger i valsen. Lyngby kommer til opgøret uden to vigtige defensive brikker fra efteråret i Bjelland og Kikkenborg, og derfor lyder dommen på en sikker sejr til værterne. 3-1. 





Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC København sælger Nathan Trott

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’