Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnsif #sldk
Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab er uden sejr i Superligaen i ni kampe i streg, men man var tæt på at få tre point senest, hvor det endte 2-2 i Viborg, efter hjemmeholdet scorede i dommerens tillægstid.
Nu skal FC Nordsjælland så forsøge sig mod Silkeborg IF, og det handler dels om at slutte godt af i efteråret, dels at få en sejr og få brudt stimen uden sejre, dels at få luft til de nederste hold i tabellen. Klubben er inden efterårets næstsidste runde seks point foran SønderjyskE, der er under stregen.
FCN kommer til opgøret med et nederlag på hele 4-7 i en testkamp mod HSV, og i det hele taget har defensiven i Farum-klubben været sløj i dette efterår, hvor man har lukket tredjeflest mål ind.
En del af forklaringen på de defensive kvaler har været, at man har haft problemer på målmandsposten og har savnet Kian Hansens rutine i forsvaret. Han har været ude med en skade, men er nu tilbage i truppen.
Til opgøret mod Silkeborg er Mohamed Diomande dog ude.
Silkeborg IF
Midtjyderne har gang i en rigtig fin sæson, og nu står man foran de sidste par kampe i efteråret, der begge spilles på udebane. Først mod FC Nordsjælland, inden man lukker efteråret med en udekamp mod AGF.
Silkeborg IF har både offensivt og defensivt vist klassen. Man har scoret tredjeflest mål, og man har lukket tredjefærrest ind. Og det er bare blevet til to nederlag i sæsonen.
Defensivt har Tobias Salquist og målmand Nicolai Larsen været stærkt spillende hele efteråret, mens man offensivt har fået masser af mål og assists fra Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen. Og så er der arbejdsmændene på midtbanen, hvor Mark Brink som en af de bedste afleveringsspillere i Superligaen måske bliver lidt overset.
Jo, der er meget at glæde sig over i SIF, og klubben fra Søhøjlandet vandt da også det omvendte opgør mod FC Nordsjælland med 4-1. Dermed bringer man “El Plastico”-pokalen med sig til kampen i Farum.
SIF er uden angriber Alexander Lind, venstre back Milan Massop, venstre back Gustav Dahl og midtbanespiller Mads Kaalund.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Steen Christensen, Francis, Kofod Andersen, Svensson – Antman, Coulibaly
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Sonne – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicolai Larsen vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver, og det er en målmand, som har leveret store præstationer for SIF i dette efterår. Mens FCN har haft problemer på keeperposten, har SIF ikke været bedre i meget lang tid, og det skyldes, at Larsen både med hænderne, fødderne og stemmen har leveret rigtig godt for Silkeborg IF.
Vidste du, at…:
FC Nordsjælland plejer at have et rigtig godt tag på Silkeborg IF, men man tabte altså senest. Inden var man gået 16 Superliga-kampe i streg uden at tabe mod midtjyderne.
Dom:
En på papiret åben og spændende kamp, hvor alle muligheder er i spil. Nordsjælland kan vinde, det kan ende uafgjort, og så kan SIF også tage hjem med en sejr.
Det kan godt blive en velspillet fodboldkamp med to hold, der gerne vil frem i banen, og for begge hold vil det handle om at få et overtag på midtbanen, så man derfra kan sætte spillet.
Silkeborg har været bedre end FC Nordsjælland i denne sæson, og selv om klubben fra Søhøjlandet har spillet mange kampe uafgjort i denne sæson – otte af 15 – tror vi på, at midtjyderne har kvalitet nok til at tage en ny sejr over FCN.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TOPNYHED
Legender med dyster melding
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
I chok over Tottenham
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
