SIF kan fortsætte flot efterår i El Plastico

El Plastico venter søndag, hvor hjemmeholdet skal forsøge at trække væk fra bundholdene, mens SIF kæmper for at holde fast i top seks.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnsif #sldk

Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab er uden sejr i Superligaen i ni kampe i streg, men man var tæt på at få tre point senest, hvor det endte 2-2 i Viborg, efter hjemmeholdet scorede i dommerens tillægstid.

Nu skal FC Nordsjælland så forsøge sig mod Silkeborg IF, og det handler dels om at slutte godt af i efteråret, dels at få en sejr og få brudt stimen uden sejre, dels at få luft til de nederste hold i tabellen. Klubben er inden efterårets næstsidste runde seks point foran SønderjyskE, der er under stregen.

FCN kommer til opgøret med et nederlag på hele 4-7 i en testkamp mod HSV, og i det hele taget har defensiven i Farum-klubben været sløj i dette efterår, hvor man har lukket tredjeflest mål ind.

En del af forklaringen på de defensive kvaler har været, at man har haft problemer på målmandsposten og har savnet Kian Hansens rutine i forsvaret. Han har været ude med en skade, men er nu tilbage i truppen. 

Til opgøret mod Silkeborg er Mohamed Diomande dog ude. 

Silkeborg IF
Midtjyderne har gang i en rigtig fin sæson, og nu står man foran de sidste par kampe i efteråret, der begge spilles på udebane. Først mod FC Nordsjælland, inden man lukker efteråret med en udekamp mod AGF.

Silkeborg IF har både offensivt og defensivt vist klassen. Man har scoret tredjeflest mål, og man har lukket tredjefærrest ind. Og det er bare blevet til to nederlag i sæsonen.

Defensivt har Tobias Salquist og målmand Nicolai Larsen været stærkt spillende hele efteråret, mens man offensivt har fået masser af mål og assists fra Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen. Og så er der arbejdsmændene på midtbanen, hvor Mark Brink som en af de bedste afleveringsspillere i Superligaen måske bliver lidt overset.

Jo, der er meget at glæde sig over i SIF, og klubben fra Søhøjlandet vandt da også det omvendte opgør mod FC Nordsjælland med 4-1. Dermed bringer man “El Plastico”-pokalen med sig til kampen i Farum.

SIF er uden angriber Alexander Lind, venstre back Milan Massop, venstre back Gustav Dahl og midtbanespiller Mads Kaalund.

Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Steen Christensen, Francis, Kofod Andersen, Svensson – Antman, Coulibaly

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Sonne – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Nicolai Larsen vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver, og det er en målmand, som har leveret store præstationer for SIF i dette efterår. Mens FCN har haft problemer på keeperposten, har SIF ikke været bedre i meget lang tid, og det skyldes, at Larsen både med hænderne, fødderne og stemmen har leveret rigtig godt for Silkeborg IF.

Vidste du, at…:
FC Nordsjælland plejer at have et rigtig godt tag på Silkeborg IF, men man tabte altså senest. Inden var man gået 16 Superliga-kampe i streg uden at tabe mod midtjyderne.

Dom:
En på papiret åben og spændende kamp, hvor alle muligheder er i spil. Nordsjælland kan vinde, det kan ende uafgjort, og så kan SIF også tage hjem med en sejr.

Det kan godt blive en velspillet fodboldkamp med to hold, der gerne vil frem i banen, og for begge hold vil det handle om at få et overtag på midtbanen, så man derfra kan sætte spillet.

Silkeborg har været bedre end FC Nordsjælland i denne sæson, og selv om klubben fra Søhøjlandet har spillet mange kampe uafgjort i denne sæson – otte af 15 – tror vi på, at midtjyderne har kvalitet nok til at tage en ny sejr over FCN.

2-1 til SIF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke