Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnsif #sldk
Holdnyt
FC Nordsjælland
Flemming Pedersens mandskab er uden sejr i Superligaen i ni kampe i streg, men man var tæt på at få tre point senest, hvor det endte 2-2 i Viborg, efter hjemmeholdet scorede i dommerens tillægstid.
Nu skal FC Nordsjælland så forsøge sig mod Silkeborg IF, og det handler dels om at slutte godt af i efteråret, dels at få en sejr og få brudt stimen uden sejre, dels at få luft til de nederste hold i tabellen. Klubben er inden efterårets næstsidste runde seks point foran SønderjyskE, der er under stregen.
FCN kommer til opgøret med et nederlag på hele 4-7 i en testkamp mod HSV, og i det hele taget har defensiven i Farum-klubben været sløj i dette efterår, hvor man har lukket tredjeflest mål ind.
En del af forklaringen på de defensive kvaler har været, at man har haft problemer på målmandsposten og har savnet Kian Hansens rutine i forsvaret. Han har været ude med en skade, men er nu tilbage i truppen.
Til opgøret mod Silkeborg er Mohamed Diomande dog ude.
Silkeborg IF
Midtjyderne har gang i en rigtig fin sæson, og nu står man foran de sidste par kampe i efteråret, der begge spilles på udebane. Først mod FC Nordsjælland, inden man lukker efteråret med en udekamp mod AGF.
Silkeborg IF har både offensivt og defensivt vist klassen. Man har scoret tredjeflest mål, og man har lukket tredjefærrest ind. Og det er bare blevet til to nederlag i sæsonen.
Defensivt har Tobias Salquist og målmand Nicolai Larsen været stærkt spillende hele efteråret, mens man offensivt har fået masser af mål og assists fra Nicklas Helenius, Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen. Og så er der arbejdsmændene på midtbanen, hvor Mark Brink som en af de bedste afleveringsspillere i Superligaen måske bliver lidt overset.
Jo, der er meget at glæde sig over i SIF, og klubben fra Søhøjlandet vandt da også det omvendte opgør mod FC Nordsjælland med 4-1. Dermed bringer man “El Plastico”-pokalen med sig til kampen i Farum.
SIF er uden angriber Alexander Lind, venstre back Milan Massop, venstre back Gustav Dahl og midtbanespiller Mads Kaalund.
Karantæne
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Døhr Thychosen, Hansen, Nagalo – Villadsen, Steen Christensen, Francis, Kofod Andersen, Svensson – Antman, Coulibaly
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Felix, Sonne – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicolai Larsen vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver, og det er en målmand, som har leveret store præstationer for SIF i dette efterår. Mens FCN har haft problemer på keeperposten, har SIF ikke været bedre i meget lang tid, og det skyldes, at Larsen både med hænderne, fødderne og stemmen har leveret rigtig godt for Silkeborg IF.
Vidste du, at…:
FC Nordsjælland plejer at have et rigtig godt tag på Silkeborg IF, men man tabte altså senest. Inden var man gået 16 Superliga-kampe i streg uden at tabe mod midtjyderne.
Dom:
En på papiret åben og spændende kamp, hvor alle muligheder er i spil. Nordsjælland kan vinde, det kan ende uafgjort, og så kan SIF også tage hjem med en sejr.
Det kan godt blive en velspillet fodboldkamp med to hold, der gerne vil frem i banen, og for begge hold vil det handle om at få et overtag på midtbanen, så man derfra kan sætte spillet.
Silkeborg har været bedre end FC Nordsjælland i denne sæson, og selv om klubben fra Søhøjlandet har spillet mange kampe uafgjort i denne sæson – otte af 15 – tror vi på, at midtjyderne har kvalitet nok til at tage en ny sejr over FCN.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
Et slag fra førstepladsen
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Delte meldinger om Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
