Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De unge nordsjællændere fik en godkendt start på foråret med en forventelig hjemmesejr over Lyngby for to uger siden. En kamp, som i øvrigt bød på en virkelig fin spillemæssig præstation og tre scoringer i samme kamp for første gang i lang tid.
I mandags kom Hoff Thorup og co. til gengæld lynhurtigt ned på jorden igen, da det i Parken blev til et fortjent 2-0 nederlag til FCK. FC Nordsjælland var egentlig meget godt med i store dele af opgøret, og havde blandt andet flere glimrende perioder på bolden. Men som tilfældet også var det i slutningen af efteråret, kæmpede nordsjællænderne med for alvor at blive farlige på den sidste tredjedel af banen.
2-0 nederlaget til FCK blev tredje gang i de seneste fem kampe, at FC Nordsjælland gik fra banen uden at score, og med giftige offensivspillere i blandt andre Schjelderup, Osman og Ingvartsen, bør man kunne forvente sig mere på den front.
Farum-klubben ser ud til at være blevet hægtet af i medaljekampen med ni point op til FC Midtjylland og FCK samt 10 til førerholdet Brøndby. De to førstnævnte mødes dog fredag aften, og FC Nordsjælland kan dermed hente point på minimum én af konkurrenterne med en sejr her.
Benjamin Nygren sidder fortsat ude med en knæskade, men Nagalo, der måtte udskiftes med en skade senest, er klar og med i truppen.
Rocco Ascone er heller ikke med i truppen.
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er kommet skidt fra land i 2024. 3-0 nederlaget i forårspremieren til de forsvarende mestre FCK var fortjent, om end nok et mål for stort. Især med tanke på Silkeborgs ellers lovende første halvleg, hvor der var muligheder for at bringe sig foran af flere omgange.
Der var også muligheder senest i udekampen mod Vejle, men skarpheden var igen en mangelvare for Silkeborg, der ellers havde topscorer Alexander Lind tilbage i startopstillingen. Igen endte det i nederlag for klubben fra Søhøjlandet, og igen var det egentlig ganske fortjent, at de ikke fik point ud af anstrengelserne.
Silkeborg har blot hentet to point i de seneste syv ligakampe, og det der ellers lignende en sikker placering i top-seks, balancerer lige nu på en knivsæg. Med et nederlag mod FC Nordsjælland, og en Randers-sejr over Viborg, vil forspringet til den nedre halvdel af rækken skrumpe til to point med to kampe tilbage af Grundspillet.
Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets to første kampe, og de to forsvarsspillere er heller ikke kampdygtige i denne omgang. Stefan Teitur Thordarson er også ude, og så må man også undvære reservemålmand Jacob Pryts.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Hey, Frese – Tverskov, Svensson, Schjelderup – Rasmussen, Ingvartsen, Osman
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
Dom:
Der er en del på spil, når de to kunstgræsvante mandskaber, FC Nordsjælland og Silkeborg, mandag aften krydser klinger på Right To Dream Park.
Hjemmeholdet skal forsøge at holde fast i en spinkel medaljedrøm, mens gæsterne kæmper for at sikre deltagelse i Mesterskabsspillet.
Silkeborg har den klare overhånd i de indbyrdes opgør, men pilen peger den forkerte vej for Kent Nielsens tropper, så selvom FC Nordsjælland svinger lidt i præstationerne, regner jeg med, at de aktuelt er et nøk bedre end gæsterne.
To hold, som har visse udfordringer med målscoringen for tiden, så regn ikke med en målfest i Farum. Dommen lyder på en 2-0 sejr til FC Nordsjælland.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Arne Slot dybt frustreret
Dansk træner storroses
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER