Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De unge nordsjællændere fik en godkendt start på foråret med en forventelig hjemmesejr over Lyngby for to uger siden. En kamp, som i øvrigt bød på en virkelig fin spillemæssig præstation og tre scoringer i samme kamp for første gang i lang tid.
I mandags kom Hoff Thorup og co. til gengæld lynhurtigt ned på jorden igen, da det i Parken blev til et fortjent 2-0 nederlag til FCK. FC Nordsjælland var egentlig meget godt med i store dele af opgøret, og havde blandt andet flere glimrende perioder på bolden. Men som tilfældet også var det i slutningen af efteråret, kæmpede nordsjællænderne med for alvor at blive farlige på den sidste tredjedel af banen.
2-0 nederlaget til FCK blev tredje gang i de seneste fem kampe, at FC Nordsjælland gik fra banen uden at score, og med giftige offensivspillere i blandt andre Schjelderup, Osman og Ingvartsen, bør man kunne forvente sig mere på den front.
Farum-klubben ser ud til at være blevet hægtet af i medaljekampen med ni point op til FC Midtjylland og FCK samt 10 til førerholdet Brøndby. De to førstnævnte mødes dog fredag aften, og FC Nordsjælland kan dermed hente point på minimum én af konkurrenterne med en sejr her.
Benjamin Nygren sidder fortsat ude med en knæskade, men Nagalo, der måtte udskiftes med en skade senest, er klar og med i truppen.
Rocco Ascone er heller ikke med i truppen.
Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er kommet skidt fra land i 2024. 3-0 nederlaget i forårspremieren til de forsvarende mestre FCK var fortjent, om end nok et mål for stort. Især med tanke på Silkeborgs ellers lovende første halvleg, hvor der var muligheder for at bringe sig foran af flere omgange.
Der var også muligheder senest i udekampen mod Vejle, men skarpheden var igen en mangelvare for Silkeborg, der ellers havde topscorer Alexander Lind tilbage i startopstillingen. Igen endte det i nederlag for klubben fra Søhøjlandet, og igen var det egentlig ganske fortjent, at de ikke fik point ud af anstrengelserne.
Silkeborg har blot hentet to point i de seneste syv ligakampe, og det der ellers lignende en sikker placering i top-seks, balancerer lige nu på en knivsæg. Med et nederlag mod FC Nordsjælland, og en Randers-sejr over Viborg, vil forspringet til den nedre halvdel af rækken skrumpe til to point med to kampe tilbage af Grundspillet.
Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets to første kampe, og de to forsvarsspillere er heller ikke kampdygtige i denne omgang. Stefan Teitur Thordarson er også ude, og så må man også undvære reservemålmand Jacob Pryts.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Hey, Frese – Tverskov, Svensson, Schjelderup – Rasmussen, Ingvartsen, Osman
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
Dom:
Der er en del på spil, når de to kunstgræsvante mandskaber, FC Nordsjælland og Silkeborg, mandag aften krydser klinger på Right To Dream Park.
Hjemmeholdet skal forsøge at holde fast i en spinkel medaljedrøm, mens gæsterne kæmper for at sikre deltagelse i Mesterskabsspillet.
Silkeborg har den klare overhånd i de indbyrdes opgør, men pilen peger den forkerte vej for Kent Nielsens tropper, så selvom FC Nordsjælland svinger lidt i præstationerne, regner jeg med, at de aktuelt er et nøk bedre end gæsterne.
To hold, som har visse udfordringer med målscoringen for tiden, så regn ikke med en målfest i Farum. Dommen lyder på en 2-0 sejr til FC Nordsjælland.
LIVE
LIVE: Udeladt af kamptrup
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
‘Jeg er rørt og glad’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL