FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC Nordsjælland og Silkeborg runder 20. spillerunde af med et vigtigt opgør på Right To Dream Park i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
 
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
De unge nordsjællændere fik en godkendt start på foråret med en forventelig hjemmesejr over Lyngby for to uger siden. En kamp, som i øvrigt bød på en virkelig fin spillemæssig præstation og tre scoringer i samme kamp for første gang i lang tid.

I mandags kom Hoff Thorup og co. til gengæld lynhurtigt ned på jorden igen, da det i Parken blev til et fortjent 2-0 nederlag til FCK. FC Nordsjælland var egentlig meget godt med i store dele af opgøret, og havde blandt andet flere glimrende perioder på bolden. Men som tilfældet også var det i slutningen af efteråret, kæmpede nordsjællænderne med for alvor at blive farlige på den sidste tredjedel af banen.

2-0 nederlaget til FCK blev tredje gang i de seneste fem kampe, at FC Nordsjælland gik fra banen uden at score, og med giftige offensivspillere i blandt andre Schjelderup, Osman og Ingvartsen, bør man kunne forvente sig mere på den front.

Farum-klubben ser ud til at være blevet hægtet af i medaljekampen med ni point op til FC Midtjylland og FCK samt 10 til førerholdet Brøndby. De to førstnævnte mødes dog fredag aften, og FC Nordsjælland kan dermed hente point på minimum én af konkurrenterne med en sejr her.

Benjamin Nygren sidder fortsat ude med en knæskade, men Nagalo, der måtte udskiftes med en skade senest, er klar og med i truppen. 

Rocco Ascone er heller ikke med i truppen.

Silkeborg IF:
Kent Nielsens mandskab er kommet skidt fra land i 2024. 3-0 nederlaget i forårspremieren til de forsvarende mestre FCK var fortjent, om end nok et mål for stort. Især med tanke på Silkeborgs ellers lovende første halvleg, hvor der var muligheder for at bringe sig foran af flere omgange.

Der var også muligheder senest i udekampen mod Vejle, men skarpheden var igen en mangelvare for Silkeborg, der ellers havde topscorer Alexander Lind tilbage i startopstillingen. Igen endte det i nederlag for klubben fra Søhøjlandet, og igen var det egentlig ganske fortjent, at de ikke fik point ud af anstrengelserne.

Silkeborg har blot hentet to point i de seneste syv ligakampe, og det der ellers lignende en sikker placering i top-seks, balancerer lige nu på en knivsæg. Med et nederlag mod FC Nordsjælland, og en Randers-sejr over Viborg, vil forspringet til den nedre halvdel af rækken skrumpe til to point med to kampe tilbage af Grundspillet.

Alexander Busch og Joel Felix har siddet ude i årets to første kampe, og de to forsvarsspillere er heller ikke kampdygtige i denne omgang. Stefan Teitur Thordarson er også ude, og så må man også undvære reservemålmand Jacob Pryts.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
 
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Hey, Frese – Tverskov, Svensson, Schjelderup – Rasmussen, Ingvartsen, Osman

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rieper, Musonda – Mattsson, Brink Klynge – Adamsen, McCowatt – Lind
 
Dom:
Der er en del på spil, når de to kunstgræsvante mandskaber, FC Nordsjælland og Silkeborg, mandag aften krydser klinger på Right To Dream Park.

Hjemmeholdet skal forsøge at holde fast i en spinkel medaljedrøm, mens gæsterne kæmper for at sikre deltagelse i Mesterskabsspillet.

Silkeborg har den klare overhånd i de indbyrdes opgør, men pilen peger den forkerte vej for Kent Nielsens tropper, så selvom FC Nordsjælland svinger lidt i præstationerne, regner jeg med, at de aktuelt er et nøk bedre end gæsterne.

To hold, som har visse udfordringer med målscoringen for tiden, så regn ikke med en målfest i Farum. Dommen lyder på en 2-0 sejr til FC Nordsjælland.





LIVE

LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Viborg FF – AGF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Roser Superliga-træners søn

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Blandt dette årtusindes bedste

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Hvad f….. sker der Tullberg?

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad