Optakt: FC Nordsjælland – Viborg FF

Et slagent FC Nordsjælland-mandskab har ikke mere at spille for, mens Viborg FF skal hente tre point, hvis de vil gøre sig forhåbninger om metal.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #fcnvff #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
Johannes Hoff Thorups mandskab har ikke længere noget at spille for i denne sæson, da man efter afklapsningen i Brøndby i seneste runde, spillede guldet til FC København.

Derfor må det forventes, at det er et slagent FC Nordsjælland, der skal forsøge at få det bedste ud af sæsonens sidste kamp mod Viborg FF. Hjemmeholdet kan trøste sig ved, at opgøret spilles i egen hule, hvor de uden sammenligningen har været bedst dette forår.

FC Nordsjælland har ingen spillere i karantæne, men de må tilgengæld undvære Emiliano Marcondes og Wahid Faghir, der sidder ude med skader.

Martin Frese fik 20 minutter senest, men han er ikke blevet klar til opgøret, og derfor starter Daniel Svensson formentlig på venstre back, mens Mario Dorgeles er favorit til pladsen på midtbanen ved siden af Bidstrup og ‘Jaxe’.

Begge spiller iøvrigt sin sidste kamp for FC Nordsjælland, da man før kampen meldte ud, at begge forlader klubben. Det samme gælder Marcondes, Wahid Faghir og Mahamadou Doumbia.

Viborg FF
De grønblusede har alt at spille for i Farum, hvor tre point er påkrævet, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at vinde bronze. Skal det lykkes, er man samtidig afhængig af, at AGF smider point mod Brøndby IF.

Det er svært men ikke umuligt særligt ikke fordi, at FC Nordsjælland ikke har mere at spille for efter nedturen i seneste spillerunde.

Missionen om tre point på kunstgræsset i Farum bliver dog ikke lettere af, at både Ibrahim Said og Jeppe Grønning er i karantæne. Læg dertil at Mads Lauritsen, Zan Zaletel, Marokhy Ndione og Nils Mortimer er på skadeslisten.

Listen fik mod FC København endnu et navn i Nicolas Bürgy, så cheftræner, Jacob Friis, skal tænke kreativt til opgøret mod FC Nordsjælland. Opgøret bliver iøvrigt Clint Leemans sidste i Viborg-trøjen.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

Viborg FF: Ibrahim Said og Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Benjamin Nygren, Mohamed Diomande

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund Pedersen – Anton Gaaei, Daniel Anyembe, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Mads Søndergaard, Clint Leemans – Renato Junior, Alasanna Jatta, Elias Achouri

Dom:
FC Nordsjælland er slagne, mens Viborg FF skal bruge tre point. Det taler umiddelbart for en sejr til gæsterne, men skadeslisten er så lang, at det kan blive en udfordring at få spillet til at flyde som normalt. Derfor bliver buddet, at FC Nordsjælland slutter af med en sejr. 2-1 ender opgøret til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

FCK afværger historisk nederlag

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Stort slag for FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

OB – FC København

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Alexander Lind revser Superliga-profil

Cooper afslører: Han starter inde

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil overvejer karrierestop

Tottenham Hotspur – Arsenal

Bo Svensson i spil til stort job

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tidligere FCK-talent skifter

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann