Optakt: FC Nordsjælland – Viborg FF

Et slagent FC Nordsjælland-mandskab har ikke mere at spille for, mens Viborg FF skal hente tre point, hvis de vil gøre sig forhåbninger om metal.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #fcnvff #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
Johannes Hoff Thorups mandskab har ikke længere noget at spille for i denne sæson, da man efter afklapsningen i Brøndby i seneste runde, spillede guldet til FC København.

Derfor må det forventes, at det er et slagent FC Nordsjælland, der skal forsøge at få det bedste ud af sæsonens sidste kamp mod Viborg FF. Hjemmeholdet kan trøste sig ved, at opgøret spilles i egen hule, hvor de uden sammenligningen har været bedst dette forår.

FC Nordsjælland har ingen spillere i karantæne, men de må tilgengæld undvære Emiliano Marcondes og Wahid Faghir, der sidder ude med skader.

Martin Frese fik 20 minutter senest, men han er ikke blevet klar til opgøret, og derfor starter Daniel Svensson formentlig på venstre back, mens Mario Dorgeles er favorit til pladsen på midtbanen ved siden af Bidstrup og ‘Jaxe’.

Begge spiller iøvrigt sin sidste kamp for FC Nordsjælland, da man før kampen meldte ud, at begge forlader klubben. Det samme gælder Marcondes, Wahid Faghir og Mahamadou Doumbia.

Viborg FF
De grønblusede har alt at spille for i Farum, hvor tre point er påkrævet, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at vinde bronze. Skal det lykkes, er man samtidig afhængig af, at AGF smider point mod Brøndby IF.

Det er svært men ikke umuligt særligt ikke fordi, at FC Nordsjælland ikke har mere at spille for efter nedturen i seneste spillerunde.

Missionen om tre point på kunstgræsset i Farum bliver dog ikke lettere af, at både Ibrahim Said og Jeppe Grønning er i karantæne. Læg dertil at Mads Lauritsen, Zan Zaletel, Marokhy Ndione og Nils Mortimer er på skadeslisten.

Listen fik mod FC København endnu et navn i Nicolas Bürgy, så cheftræner, Jacob Friis, skal tænke kreativt til opgøret mod FC Nordsjælland. Opgøret bliver iøvrigt Clint Leemans sidste i Viborg-trøjen.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

Viborg FF: Ibrahim Said og Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Benjamin Nygren, Mohamed Diomande

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund Pedersen – Anton Gaaei, Daniel Anyembe, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Mads Søndergaard, Clint Leemans – Renato Junior, Alasanna Jatta, Elias Achouri

Dom:
FC Nordsjælland er slagne, mens Viborg FF skal bruge tre point. Det taler umiddelbart for en sejr til gæsterne, men skadeslisten er så lang, at det kan blive en udfordring at få spillet til at flyde som normalt. Derfor bliver buddet, at FC Nordsjælland slutter af med en sejr. 2-1 ender opgøret til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster