Optakt: FC Nordsjælland – Viborg FF

Et slagent FC Nordsjælland-mandskab har ikke mere at spille for, mens Viborg FF skal hente tre point, hvis de vil gøre sig forhåbninger om metal.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #fcnvff #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
Johannes Hoff Thorups mandskab har ikke længere noget at spille for i denne sæson, da man efter afklapsningen i Brøndby i seneste runde, spillede guldet til FC København.

Derfor må det forventes, at det er et slagent FC Nordsjælland, der skal forsøge at få det bedste ud af sæsonens sidste kamp mod Viborg FF. Hjemmeholdet kan trøste sig ved, at opgøret spilles i egen hule, hvor de uden sammenligningen har været bedst dette forår.

FC Nordsjælland har ingen spillere i karantæne, men de må tilgengæld undvære Emiliano Marcondes og Wahid Faghir, der sidder ude med skader.

Martin Frese fik 20 minutter senest, men han er ikke blevet klar til opgøret, og derfor starter Daniel Svensson formentlig på venstre back, mens Mario Dorgeles er favorit til pladsen på midtbanen ved siden af Bidstrup og ‘Jaxe’.

Begge spiller iøvrigt sin sidste kamp for FC Nordsjælland, da man før kampen meldte ud, at begge forlader klubben. Det samme gælder Marcondes, Wahid Faghir og Mahamadou Doumbia.

Viborg FF
De grønblusede har alt at spille for i Farum, hvor tre point er påkrævet, hvis man vil gøre sig forhåbninger om at vinde bronze. Skal det lykkes, er man samtidig afhængig af, at AGF smider point mod Brøndby IF.

Det er svært men ikke umuligt særligt ikke fordi, at FC Nordsjælland ikke har mere at spille for efter nedturen i seneste spillerunde.

Missionen om tre point på kunstgræsset i Farum bliver dog ikke lettere af, at både Ibrahim Said og Jeppe Grønning er i karantæne. Læg dertil at Mads Lauritsen, Zan Zaletel, Marokhy Ndione og Nils Mortimer er på skadeslisten.

Listen fik mod FC København endnu et navn i Nicolas Bürgy, så cheftræner, Jacob Friis, skal tænke kreativt til opgøret mod FC Nordsjælland. Opgøret bliver iøvrigt Clint Leemans sidste i Viborg-trøjen.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

Viborg FF: Ibrahim Said og Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Daniel Svensson – Ernest Nuamah, Benjamin Nygren, Mohamed Diomande

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund Pedersen – Anton Gaaei, Daniel Anyembe, Jakob Bonde, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Mads Søndergaard, Clint Leemans – Renato Junior, Alasanna Jatta, Elias Achouri

Dom:
FC Nordsjælland er slagne, mens Viborg FF skal bruge tre point. Det taler umiddelbart for en sejr til gæsterne, men skadeslisten er så lang, at det kan blive en udfordring at få spillet til at flyde som normalt. Derfor bliver buddet, at FC Nordsjælland slutter af med en sejr. 2-1 ender opgøret til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe