Status:
I sidste weekend blev FC København “snydt” for alle tre point, da Esbjerg udlignede mestrenes 1-0 føring i de allersidste sekunder af opgøret på Blue Water Arena. Dermed står FCK fortsat noteret for to sejre i efteråret, og pointene kommer ikke i samme frekvens, som de gjorde før jul. Spillere som William Kvist og Oscar Wendt er ikke oppe i samme gear, som de var i efteråret, og det efterlader et indtryk af et hold som endnu ikke helt har fundet melodien.
Det troede man egentlig at Randers havde, da kronjyderne fik seks point i forårets to første kampe. Men efter de overbevisende sejre over FC Nordsjælland og Esbjerg er Ove Christensens mandskab kommet ned på jorden. To målløse kampe mod AC Horsens og SønderjyskE lugter ikke af sexet fodbold, og det har det bestemt heller ikke været. Tabet af Frank Kristensen har været mærkbart, og det er tydeligt, at holdet har manglet en fuldblodsangriber de to seneste kampe. I den anden ende af banen kan Ove Christensen til gengæld ikke klage. forsvaret med Mads Fenger, Søren Pedersen og Søren Jensen som de faste elementer har blot kukket et enkelt mål ind i forårets fire første opgør. Spørgsmålet er, om de kan holde den flotte statistik, når modstanderen er FC København i Parken. Hos Randers FC er såvel midterforsvareren Anders Egholm som Frank Kristensen tvivlsomme til kampen. Begge har haft fiberskader, som har holdt dem ude de seneste uger.
Profil:
Mads Fenger har udviklet sig til en af Superligaens mest interessante unge midterforsvarere. Men kan han holde ligaens bedste angrebsduo? Er svaret ja, har Randers FC en reel mulighed for at slippe fra Parken med point.
Dom:
Meget afhænger af, om Frank Kristensen bliver klar efter sin fiberskade. Er svaret ja, forbedres kronjydernes chancer. Er svaret til gengæld nej, kommer udeholdet til at mangle trusler offensivt. FC København har dog styrkerne til at styre RFC ligegyldigt hvad. Det vil hjemmeholdet udnytte og sikre sig en nem sejr på 3-1.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær – N’Doye, Santin.
Skader: Vingaard, Ottesen
Karantæner: Ingen
Randers FC (4-4-1-1):
Coe – Pedersen, Fenger, Ahmed, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Fejzullahu
Skader: Sane
Karantæner: Ingen
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AGF sluttede af med et brag
Så er det officielt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
AVIS