Optakt: FCK – Randers FC

To af forårets pointmæssigt stærkeste mandskaber mødes lørdag i Parken. Men spillet halter lidt hos både FC København og Randers FC



Status:
I sidste weekend blev FC København “snydt” for alle tre point, da Esbjerg udlignede mestrenes 1-0 føring i de allersidste sekunder af opgøret på Blue Water Arena. Dermed står FCK fortsat noteret for to sejre i efteråret, og pointene kommer ikke i samme frekvens, som de gjorde før jul. Spillere som William Kvist og Oscar Wendt er ikke oppe i samme gear, som de var i efteråret, og det efterlader et indtryk af et hold som endnu ikke helt har fundet melodien.

Det troede man egentlig at Randers havde, da kronjyderne fik seks point i forårets to første kampe. Men efter de overbevisende sejre over FC Nordsjælland og Esbjerg er Ove Christensens mandskab kommet ned på jorden. To målløse kampe mod AC Horsens og SønderjyskE lugter ikke af sexet fodbold, og det har det bestemt heller ikke været. Tabet af Frank Kristensen har været mærkbart, og det er tydeligt, at holdet har manglet en fuldblodsangriber de to seneste kampe. I den anden ende af banen kan Ove Christensen til gengæld ikke klage. forsvaret med Mads Fenger, Søren Pedersen og Søren Jensen som de faste elementer har blot kukket et enkelt mål ind i forårets fire første opgør. Spørgsmålet er, om de kan holde den flotte statistik, når modstanderen er FC København i Parken. Hos Randers FC er såvel midterforsvareren Anders Egholm som Frank Kristensen tvivlsomme til kampen. Begge har haft fiberskader, som har holdt dem ude de seneste uger.

Profil:
Mads Fenger har udviklet sig til en af Superligaens mest interessante unge midterforsvarere. Men kan han holde ligaens bedste angrebsduo? Er svaret ja, har Randers FC en reel mulighed for at slippe fra Parken med point.

Dom:
Meget afhænger af, om Frank Kristensen bliver klar efter sin fiberskade. Er svaret ja, forbedres kronjydernes chancer. Er svaret til gengæld nej, kommer udeholdet til at mangle trusler offensivt. FC København har dog styrkerne til at styre RFC ligegyldigt hvad. Det vil hjemmeholdet udnytte og sikre sig en nem sejr på 3-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær – N’Doye, Santin.

Skader: Vingaard, Ottesen
Karantæner: Ingen

Randers FC (4-4-1-1):
Coe – Pedersen, Fenger, Ahmed, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Fejzullahu

Skader: Sane
Karantæner: Ingen







Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Jess Thorup fyret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Dansker vil væk fra RB Salzburg