Status:
I sidste weekend blev FC København “snydt” for alle tre point, da Esbjerg udlignede mestrenes 1-0 føring i de allersidste sekunder af opgøret på Blue Water Arena. Dermed står FCK fortsat noteret for to sejre i efteråret, og pointene kommer ikke i samme frekvens, som de gjorde før jul. Spillere som William Kvist og Oscar Wendt er ikke oppe i samme gear, som de var i efteråret, og det efterlader et indtryk af et hold som endnu ikke helt har fundet melodien.
Det troede man egentlig at Randers havde, da kronjyderne fik seks point i forårets to første kampe. Men efter de overbevisende sejre over FC Nordsjælland og Esbjerg er Ove Christensens mandskab kommet ned på jorden. To målløse kampe mod AC Horsens og SønderjyskE lugter ikke af sexet fodbold, og det har det bestemt heller ikke været. Tabet af Frank Kristensen har været mærkbart, og det er tydeligt, at holdet har manglet en fuldblodsangriber de to seneste kampe. I den anden ende af banen kan Ove Christensen til gengæld ikke klage. forsvaret med Mads Fenger, Søren Pedersen og Søren Jensen som de faste elementer har blot kukket et enkelt mål ind i forårets fire første opgør. Spørgsmålet er, om de kan holde den flotte statistik, når modstanderen er FC København i Parken. Hos Randers FC er såvel midterforsvareren Anders Egholm som Frank Kristensen tvivlsomme til kampen. Begge har haft fiberskader, som har holdt dem ude de seneste uger.
Profil:
Mads Fenger har udviklet sig til en af Superligaens mest interessante unge midterforsvarere. Men kan han holde ligaens bedste angrebsduo? Er svaret ja, har Randers FC en reel mulighed for at slippe fra Parken med point.
Dom:
Meget afhænger af, om Frank Kristensen bliver klar efter sin fiberskade. Er svaret ja, forbedres kronjydernes chancer. Er svaret til gengæld nej, kommer udeholdet til at mangle trusler offensivt. FC København har dog styrkerne til at styre RFC ligegyldigt hvad. Det vil hjemmeholdet udnytte og sikre sig en nem sejr på 3-1.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær – N’Doye, Santin.
Skader: Vingaard, Ottesen
Karantæner: Ingen
Randers FC (4-4-1-1):
Coe – Pedersen, Fenger, Ahmed, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Fejzullahu
Skader: Sane
Karantæner: Ingen
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT