Optakt: FCK – Randers FC

To af forårets pointmæssigt stærkeste mandskaber mødes lørdag i Parken. Men spillet halter lidt hos både FC København og Randers FC



Status:
I sidste weekend blev FC København “snydt” for alle tre point, da Esbjerg udlignede mestrenes 1-0 føring i de allersidste sekunder af opgøret på Blue Water Arena. Dermed står FCK fortsat noteret for to sejre i efteråret, og pointene kommer ikke i samme frekvens, som de gjorde før jul. Spillere som William Kvist og Oscar Wendt er ikke oppe i samme gear, som de var i efteråret, og det efterlader et indtryk af et hold som endnu ikke helt har fundet melodien.

Det troede man egentlig at Randers havde, da kronjyderne fik seks point i forårets to første kampe. Men efter de overbevisende sejre over FC Nordsjælland og Esbjerg er Ove Christensens mandskab kommet ned på jorden. To målløse kampe mod AC Horsens og SønderjyskE lugter ikke af sexet fodbold, og det har det bestemt heller ikke været. Tabet af Frank Kristensen har været mærkbart, og det er tydeligt, at holdet har manglet en fuldblodsangriber de to seneste kampe. I den anden ende af banen kan Ove Christensen til gengæld ikke klage. forsvaret med Mads Fenger, Søren Pedersen og Søren Jensen som de faste elementer har blot kukket et enkelt mål ind i forårets fire første opgør. Spørgsmålet er, om de kan holde den flotte statistik, når modstanderen er FC København i Parken. Hos Randers FC er såvel midterforsvareren Anders Egholm som Frank Kristensen tvivlsomme til kampen. Begge har haft fiberskader, som har holdt dem ude de seneste uger.

Profil:
Mads Fenger har udviklet sig til en af Superligaens mest interessante unge midterforsvarere. Men kan han holde ligaens bedste angrebsduo? Er svaret ja, har Randers FC en reel mulighed for at slippe fra Parken med point.

Dom:
Meget afhænger af, om Frank Kristensen bliver klar efter sin fiberskade. Er svaret ja, forbedres kronjydernes chancer. Er svaret til gengæld nej, kommer udeholdet til at mangle trusler offensivt. FC København har dog styrkerne til at styre RFC ligegyldigt hvad. Det vil hjemmeholdet udnytte og sikre sig en nem sejr på 3-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær – N’Doye, Santin.

Skader: Vingaard, Ottesen
Karantæner: Ingen

Randers FC (4-4-1-1):
Coe – Pedersen, Fenger, Ahmed, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Fejzullahu

Skader: Sane
Karantæner: Ingen






Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle


OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Det har man nok aldrig set før

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her kan du se VM-lodtrækningen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC Fredericia – OB

FCK med tilbud – nu vil de have ham

DBU giver fans fem års karantæne

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Stor derby-bøde til FC København

Jonas Wind er i København

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Dybt skuffet og trist

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil