Optakt: FCK – Randers FC

To af forårets pointmæssigt stærkeste mandskaber mødes lørdag i Parken. Men spillet halter lidt hos både FC København og Randers FC



Status:
I sidste weekend blev FC København “snydt” for alle tre point, da Esbjerg udlignede mestrenes 1-0 føring i de allersidste sekunder af opgøret på Blue Water Arena. Dermed står FCK fortsat noteret for to sejre i efteråret, og pointene kommer ikke i samme frekvens, som de gjorde før jul. Spillere som William Kvist og Oscar Wendt er ikke oppe i samme gear, som de var i efteråret, og det efterlader et indtryk af et hold som endnu ikke helt har fundet melodien.

Det troede man egentlig at Randers havde, da kronjyderne fik seks point i forårets to første kampe. Men efter de overbevisende sejre over FC Nordsjælland og Esbjerg er Ove Christensens mandskab kommet ned på jorden. To målløse kampe mod AC Horsens og SønderjyskE lugter ikke af sexet fodbold, og det har det bestemt heller ikke været. Tabet af Frank Kristensen har været mærkbart, og det er tydeligt, at holdet har manglet en fuldblodsangriber de to seneste kampe. I den anden ende af banen kan Ove Christensen til gengæld ikke klage. forsvaret med Mads Fenger, Søren Pedersen og Søren Jensen som de faste elementer har blot kukket et enkelt mål ind i forårets fire første opgør. Spørgsmålet er, om de kan holde den flotte statistik, når modstanderen er FC København i Parken. Hos Randers FC er såvel midterforsvareren Anders Egholm som Frank Kristensen tvivlsomme til kampen. Begge har haft fiberskader, som har holdt dem ude de seneste uger.

Profil:
Mads Fenger har udviklet sig til en af Superligaens mest interessante unge midterforsvarere. Men kan han holde ligaens bedste angrebsduo? Er svaret ja, har Randers FC en reel mulighed for at slippe fra Parken med point.

Dom:
Meget afhænger af, om Frank Kristensen bliver klar efter sin fiberskade. Er svaret ja, forbedres kronjydernes chancer. Er svaret til gengæld nej, kommer udeholdet til at mangle trusler offensivt. FC København har dog styrkerne til at styre RFC ligegyldigt hvad. Det vil hjemmeholdet udnytte og sikre sig en nem sejr på 3-1.

Bud på startopstillinger:

FC København (4-4-2):
Wiland – Pospech, “Zanka”, Antonsson, Wendt – Bolaños, Claudemir, Kvist, Grønkjær – N’Doye, Santin.

Skader: Vingaard, Ottesen
Karantæner: Ingen

Randers FC (4-4-1-1):
Coe – Pedersen, Fenger, Ahmed, Jensen – Kamper, Hansen, Lorentzen, Rise – Beckmann – Fejzullahu

Skader: Sane
Karantæner: Ingen






Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked