Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hobob #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
Hobro IK var inden sæson-start af mange udpeget som et hold, der skal slås blandt de nederste for at undgå nedrykning. Sådan kan det da også sagtens fortsat ende, men holdet har vist tænder i sæsonstarten og har kun tabt en gang i de første seks runder. Senest blev det til en flot uafgjort ude mod FC Midtjylland i en kamp, hvor Hobro havde de tre point i hænderne men alligevel måtte lade sig nøje med et.
Hobro-holdet viser en stærk fight og har under Peter Sørensen evnet stort set at score i hver eneste kamp. Det er nemlig blevet til scoringer i fem af seks kampe. Der bliver ikke bare bakket og forsvaret fra Hobros side – det handler også om at søge chancerne og gøre det ved opspil og ikke udelukkende via kontra-anagreb. Hobro IK er et ganske svært hold at spille i mod, og det er da også kun Brøndby, der har formået at vinde over holdet.
Jonas Damborg og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader det samme er Alexander Baun – mens Oliver Thychosen er blevet skadet.
OB:
OB måtte tage fra Faurm i seneste spillerunde med et nederlag i bagagen. Men det var efter en kamp, hvor det fynske hold i den grad burde have scoret og nok også have sikret fundamentet til en sejr, der kunne have sendt dem helt frem i sub-toppen af tabellen. Skarpheden og heldet var ikke til stede, og så resulterede det i sæsonens tredje nederlag.
OB’erne fik igen ellers vist, at holdet har en offensiv, som man skal være ganske påpasselig med som modstander, og der skal nok komme godt med point på kontoen, hvis afslutningene får den sidste snert – og der skal ikke meget til.
OB har hentet frisk kraft til holdet i form af venstre back Kingsley Madu, der har trænet med i klubben i de seneste uger, han er dog ikke at finde i kamptruppen til opgøret..
Der er ingen registrerede skader eller karantæner at bekymre sig om for træner Jacob Michelsen.
Karantæner:
Hobro IK: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, Lund – Laursen, Greve, Drachmann, Opondo, Lund – Kadrii, Svendsen
Profilen:
Rasmus Minor slider og slæber i Hobros forsvar, og selv om forsvaret endnu har det første “clean sheet” til gode i sæsonen, har styrmanden fået sat sit vigtige præg på holdets præstationer. Rasmus Minor er nemlig den spiller i hele ligaen, der har flest registrerede succesfulde tacklinger med i alt 23 af slagsen. Det er hele seks flere end nummer to på listen, der sjovt nok er holdkammereten Edgar Babayan, der huserer i offensiven.
Men når Rasmus Minor ud over rollen som tackle-konge på samme tid ligger nummer fire over flest clearinger med 35 – så må man sige, at den 30-årige i den grad er sit holds største og bedste oprýdder.
Vidste du, at..:
Dommer Morten Krogh topper listen over uddelte røde kort i sæsonen. Den 31-årige dommer har nemlig allerede trukket det røde kort to gange – og har gjort det i sine seneste to dømte kampe. I runde 4 blev det gult rødt til FC Midtjyllands Erik Sviatchenko, mens det i runden efter blev til gult rødt til AGF’s Nicolai Poulsen.
I sjette spillerunde sad Morten Krogh over som dommer, men fredag aften kan han altså lave “hattrick,” hvis det røde kort atter bliver luftet.
Dom:
Godt nok har Hobro IK fået høstet point i fem af seks kampe i sæsonen, mens OB blot har præsteret det tre gange. Men der skal ikke herske tvivl om, at OB har været det bedst spillende mandskabs af de to, når det kommer til eksplosivitet og fremadrettet spil.
Det vil OB forsøge igen, og mulighederne for at trykke hjemmeholdet godt tilbage på banen, må være til stede. OB har den bedste kvalitet og tager tre vigtige point i Hobro. Bud på resultatet: 0-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
