Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hobob #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
Hobro IK var inden sæson-start af mange udpeget som et hold, der skal slås blandt de nederste for at undgå nedrykning. Sådan kan det da også sagtens fortsat ende, men holdet har vist tænder i sæsonstarten og har kun tabt en gang i de første seks runder. Senest blev det til en flot uafgjort ude mod FC Midtjylland i en kamp, hvor Hobro havde de tre point i hænderne men alligevel måtte lade sig nøje med et.
Hobro-holdet viser en stærk fight og har under Peter Sørensen evnet stort set at score i hver eneste kamp. Det er nemlig blevet til scoringer i fem af seks kampe. Der bliver ikke bare bakket og forsvaret fra Hobros side – det handler også om at søge chancerne og gøre det ved opspil og ikke udelukkende via kontra-anagreb. Hobro IK er et ganske svært hold at spille i mod, og det er da også kun Brøndby, der har formået at vinde over holdet.
Jonas Damborg og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader det samme er Alexander Baun – mens Oliver Thychosen er blevet skadet.
OB:
OB måtte tage fra Faurm i seneste spillerunde med et nederlag i bagagen. Men det var efter en kamp, hvor det fynske hold i den grad burde have scoret og nok også have sikret fundamentet til en sejr, der kunne have sendt dem helt frem i sub-toppen af tabellen. Skarpheden og heldet var ikke til stede, og så resulterede det i sæsonens tredje nederlag.
OB’erne fik igen ellers vist, at holdet har en offensiv, som man skal være ganske påpasselig med som modstander, og der skal nok komme godt med point på kontoen, hvis afslutningene får den sidste snert – og der skal ikke meget til.
OB har hentet frisk kraft til holdet i form af venstre back Kingsley Madu, der har trænet med i klubben i de seneste uger, han er dog ikke at finde i kamptruppen til opgøret..
Der er ingen registrerede skader eller karantæner at bekymre sig om for træner Jacob Michelsen.
Karantæner:
Hobro IK: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, Lund – Laursen, Greve, Drachmann, Opondo, Lund – Kadrii, Svendsen
Profilen:
Rasmus Minor slider og slæber i Hobros forsvar, og selv om forsvaret endnu har det første “clean sheet” til gode i sæsonen, har styrmanden fået sat sit vigtige præg på holdets præstationer. Rasmus Minor er nemlig den spiller i hele ligaen, der har flest registrerede succesfulde tacklinger med i alt 23 af slagsen. Det er hele seks flere end nummer to på listen, der sjovt nok er holdkammereten Edgar Babayan, der huserer i offensiven.
Men når Rasmus Minor ud over rollen som tackle-konge på samme tid ligger nummer fire over flest clearinger med 35 – så må man sige, at den 30-årige i den grad er sit holds største og bedste oprýdder.
Vidste du, at..:
Dommer Morten Krogh topper listen over uddelte røde kort i sæsonen. Den 31-årige dommer har nemlig allerede trukket det røde kort to gange – og har gjort det i sine seneste to dømte kampe. I runde 4 blev det gult rødt til FC Midtjyllands Erik Sviatchenko, mens det i runden efter blev til gult rødt til AGF’s Nicolai Poulsen.
I sjette spillerunde sad Morten Krogh over som dommer, men fredag aften kan han altså lave “hattrick,” hvis det røde kort atter bliver luftet.
Dom:
Godt nok har Hobro IK fået høstet point i fem af seks kampe i sæsonen, mens OB blot har præsteret det tre gange. Men der skal ikke herske tvivl om, at OB har været det bedst spillende mandskabs af de to, når det kommer til eksplosivitet og fremadrettet spil.
Det vil OB forsøge igen, og mulighederne for at trykke hjemmeholdet godt tilbage på banen, må være til stede. OB har den bedste kvalitet og tager tre vigtige point i Hobro. Bud på resultatet: 0-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
David Moyes griner over gult kort for jubel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
