Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hobob #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
Hobro IK var inden sæson-start af mange udpeget som et hold, der skal slås blandt de nederste for at undgå nedrykning. Sådan kan det da også sagtens fortsat ende, men holdet har vist tænder i sæsonstarten og har kun tabt en gang i de første seks runder. Senest blev det til en flot uafgjort ude mod FC Midtjylland i en kamp, hvor Hobro havde de tre point i hænderne men alligevel måtte lade sig nøje med et.
Hobro-holdet viser en stærk fight og har under Peter Sørensen evnet stort set at score i hver eneste kamp. Det er nemlig blevet til scoringer i fem af seks kampe. Der bliver ikke bare bakket og forsvaret fra Hobros side – det handler også om at søge chancerne og gøre det ved opspil og ikke udelukkende via kontra-anagreb. Hobro IK er et ganske svært hold at spille i mod, og det er da også kun Brøndby, der har formået at vinde over holdet.
Jonas Damborg og Mads Hvilsom er fortsat ude med skader det samme er Alexander Baun – mens Oliver Thychosen er blevet skadet.
OB:
OB måtte tage fra Faurm i seneste spillerunde med et nederlag i bagagen. Men det var efter en kamp, hvor det fynske hold i den grad burde have scoret og nok også have sikret fundamentet til en sejr, der kunne have sendt dem helt frem i sub-toppen af tabellen. Skarpheden og heldet var ikke til stede, og så resulterede det i sæsonens tredje nederlag.
OB’erne fik igen ellers vist, at holdet har en offensiv, som man skal være ganske påpasselig med som modstander, og der skal nok komme godt med point på kontoen, hvis afslutningene får den sidste snert – og der skal ikke meget til.
OB har hentet frisk kraft til holdet i form af venstre back Kingsley Madu, der har trænet med i klubben i de seneste uger, han er dog ikke at finde i kamptruppen til opgøret..
Der er ingen registrerede skader eller karantæner at bekymre sig om for træner Jacob Michelsen.
Karantæner:
Hobro IK: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Pedersen, Babayan – Kristoffersen, Kirkevold
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, Lund – Laursen, Greve, Drachmann, Opondo, Lund – Kadrii, Svendsen
Profilen:
Rasmus Minor slider og slæber i Hobros forsvar, og selv om forsvaret endnu har det første “clean sheet” til gode i sæsonen, har styrmanden fået sat sit vigtige præg på holdets præstationer. Rasmus Minor er nemlig den spiller i hele ligaen, der har flest registrerede succesfulde tacklinger med i alt 23 af slagsen. Det er hele seks flere end nummer to på listen, der sjovt nok er holdkammereten Edgar Babayan, der huserer i offensiven.
Men når Rasmus Minor ud over rollen som tackle-konge på samme tid ligger nummer fire over flest clearinger med 35 – så må man sige, at den 30-årige i den grad er sit holds største og bedste oprýdder.
Vidste du, at..:
Dommer Morten Krogh topper listen over uddelte røde kort i sæsonen. Den 31-årige dommer har nemlig allerede trukket det røde kort to gange – og har gjort det i sine seneste to dømte kampe. I runde 4 blev det gult rødt til FC Midtjyllands Erik Sviatchenko, mens det i runden efter blev til gult rødt til AGF’s Nicolai Poulsen.
I sjette spillerunde sad Morten Krogh over som dommer, men fredag aften kan han altså lave “hattrick,” hvis det røde kort atter bliver luftet.
Dom:
Godt nok har Hobro IK fået høstet point i fem af seks kampe i sæsonen, mens OB blot har præsteret det tre gange. Men der skal ikke herske tvivl om, at OB har været det bedst spillende mandskabs af de to, når det kommer til eksplosivitet og fremadrettet spil.
Det vil OB forsøge igen, og mulighederne for at trykke hjemmeholdet godt tilbage på banen, må være til stede. OB har den bedste kvalitet og tager tre vigtige point i Hobro. Bud på resultatet: 0-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: FC København melder udsolgt
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Kæmpe nyhed i udlandet
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Klar tale: Han bør fyres nu
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
