Optakt: Hvidovre – Brøndby IF

Tipsbladet er klar med optakten til rivalopgøret på den københavnske Vestegn mellem Hvidovre og Brøndby IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk

Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.

Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.

Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.

Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.

Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.

Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”

Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.

Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili

Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Forlod FCK: Jeg var utilpas



LIVE

TransferLIVE: Afviser Cristiano Ronaldos klub


Christian Nørgaard afviste storklub

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

FCK vinder over HSV i vild fest


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Theo Sander søger væk fra FC København

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Alt om Randers: Venter stort skifte?

‘Det er Peter Christiansens idé’

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare



Vejle teaser for kæmpetransfer

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Har FC København skudt papegøjen?

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Godt nyt for FC København

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Afviser Viborg

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!



Kovending: Afviser dansker-transfer

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham



Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’