Optakt: Hvidovre – Brøndby IF

Tipsbladet er klar med optakten til rivalopgøret på den københavnske Vestegn mellem Hvidovre og Brøndby IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk

Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.

Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.

Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.

Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.

Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.

Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”

Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.

Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili

Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres