Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk
Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.
Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.
Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.
Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.
Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.
Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”
Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.
Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo
Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
