Optakt: Hvidovre – Brøndby IF

Tipsbladet er klar med optakten til rivalopgøret på den københavnske Vestegn mellem Hvidovre og Brøndby IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk

Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.

Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.

Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.

Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.

Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.

Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”

Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.

Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili

Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Thomas Frank med interessant Danmark-melding 




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest