Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk
Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.
Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.
Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.
Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.
Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.
Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”
Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.
Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo
Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Kæmpe stjerne besøger København
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
