Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 6eren
Hashtag: #hifbif #sldk
Holdnyt:
Hvidovre
Oprykkerne har fortsat deres første Superliga-sejr til gode, selvom de kom tæt på i mandagens møde med FC Nordsjælland. Havde Andreas Smed haft en skarpere indlægsfod, så havde den været der.
Men selvom det kun blev til et point mod Farum-klubben, så kunne Per Frandsen tage en masse med videre fra kampen. Hvidovre gik på kompromis med deres overfaldsfodbold, og det var som om, at det gav pote.
Man kan sagtens forestille sig, at de vil forsøge samme taktik mod Brøndby IF, der under Jesper Sørensen har haft problemer med at låse lavtstående modstandere op. Og når taktikken samtidig gik så godt mod sidste sæsons sølvvindere, så er det svært at forestille sig, at Per Frandsen piller alt for meget ved sin startellever.
Cheftræneren må undvære Nicolai Clausen, men til gengæld er der godt nyt, da flere af de skadede spillere – som Marco Ramkilde – træner igen. Oprykkeren har ingen spillere i karantæne, men både Matti Olsen og Magnus Fredslund ryger i skammekrogen ved tre strafpoint.
Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab kom en smule ned på jorden igen, da deres stime på fem sejre i streg blev brudt mod ærkerivalerne fra FC København senest.
Brøndby IF var i første halvleg klart bedst og skulle have dræbt kampen. Men det lykkedes de ikke med, og så vandt FCK med 3-2 til allersidst. Det er naturligvis en streg i regningen, men som Jesper Sørensen også sagde efter kampen: “så er der mange ting at tage med videre.”
Det skal man kunne se mod Hvidovre, hvor Brøndby IF på papiret er kæmpe favoritter. De skal hente tre point, hvis ikke kritikkerne skal begynde at krybe sig tilbage.
Til opgøret er Jesper Sørensen uden tre mand. Forsvarsspillerne Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim er ude med skader, og så er Mathias Greve også fortsat ude.
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (5-3-2): Filip Djukic – Ahmed Iljazovski, Matti Olsen, Malte Kiilerich, Daniel Stenderup, Philip Rejnhold – Christian ‘Greko’ Jakobsen, Jonas Gemmer, Martin Spelmann – Marcus Lindberg, Lirim Qamili
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo
Dom:
Hvidovre vil altid være underdog, og de vil på papiret altid tabe til ligaens øvrige modstandere. Men hvis de selv spiller op til deres niveau og modstanderen gør det modsatte, så venter deres første sejr fortsat på dem. Men det bliver ikke mod Brøndby, da vi byder på en 3-0-sejr til gæsterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Alle storroser Dario Osorio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
