Optakt: Hvidovre IF – FC København

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-opgør mellem Hvidovre IF og FC København.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren og Discovery+
Hashtag: #hiffck #sldk

Holdnyt:
Hvidovre IF
Per Frandsens mandskab har ikke formået at hente en sejr i løbet af de første fire spillerunder, men Hvidovre har trods alt hentet to point, mens oprykkerne også spillemæssigt har overbevist til tider. 

Senest blev det i mandags til 0-0 ude mod Viborg i en kamp, hvor Hvidovre spillede god fodbold og kom frem til en del chancer, selvom man manglede den offensive profil Lirim Qamili. 

Hvidovre var også uden Martin Spelmann mod Viborg, og det er uvist, om den tidligere Brøndby-spiller klar til fredagens opgør mod FC København. 

FC København
De danske mestre var tirsdag igennem et 120 minutter langt højspændt drama i Prag, hvor Roony Bardghji til sidst afgjorde straffesparkskonkurrencen med et Panenka-spark. 

Jacob Neestrups mandskab går dermed ind til Hvidovre-kampen med en kæmpe succes i bagagen, men samtidig er der ingen tvivl om, at der er mange trætte ben i FC København-truppen.

Der venter desuden en voldsomt vigtig udekamp mod Rakow Czestochowa i Polen på tirsdag, så der kan næppe herske den store tvivl om, at Jacob Neestrup kommer til at spare en del profiler mod Hvidovre.

Denis Vavro udgå med en skade kort inde i anden halvleg mod Sparta Prag, men slovakken er med i truppen til fredagens kamp. De eneste FCK-spillere, som er fraværende, er David Khocholava og Andreas Cornelius. 

Siden 2-1-sejren over OB har FC København desuden præsenteret en ny spiller i form af Birger Meling, og venstrebacken kan potentielt være i spil til en startplads, da han søndag spillede i Ligue 1 for Rennes. 

Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (3-4-3): Filip Djukic – Matti Olsen, Nicolai Geertsen, Daniel Stenderup – Ahmed Iljazovski, Magnus Fredslund, Jonas Gemmer, Magnus Lysholm – Christian Jakobsen, Tobias Thomsen, Andreas Smed

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Peter Ankersen, Nicolai Boilesen, Valdemar Lund, Birger Meling – William Clem, Oscar Højlund, Viktor Claesson – Roony Bardghji, Orri Oskarsson, Diogo Goncalves

Dom: 
FC København har haft en fysisk og mentalt udmattende tur til Prag, og Jacob Neestrup forventes at give en pause til flere af FC Københavns vigtigste spillere. Alligevel bør Superligaens stærkeste hold ikke komme i problemer mod ligaens vel nok svageste mandskab. Buddet herfra lyder på en 2-0-sejr til FC København. 

Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel: 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Marcondes afviser tilbud, men…

Tordner mod VM-træner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Uruguay – Kap Verde

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning