Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren og Discovery+
Hashtag: #hiffck #sldk
Holdnyt:
Hvidovre IF
Per Frandsens mandskab har ikke formået at hente en sejr i løbet af de første fire spillerunder, men Hvidovre har trods alt hentet to point, mens oprykkerne også spillemæssigt har overbevist til tider.
Senest blev det i mandags til 0-0 ude mod Viborg i en kamp, hvor Hvidovre spillede god fodbold og kom frem til en del chancer, selvom man manglede den offensive profil Lirim Qamili.
Hvidovre var også uden Martin Spelmann mod Viborg, og det er uvist, om den tidligere Brøndby-spiller klar til fredagens opgør mod FC København.
FC København
De danske mestre var tirsdag igennem et 120 minutter langt højspændt drama i Prag, hvor Roony Bardghji til sidst afgjorde straffesparkskonkurrencen med et Panenka-spark.
Jacob Neestrups mandskab går dermed ind til Hvidovre-kampen med en kæmpe succes i bagagen, men samtidig er der ingen tvivl om, at der er mange trætte ben i FC København-truppen.
Der venter desuden en voldsomt vigtig udekamp mod Rakow Czestochowa i Polen på tirsdag, så der kan næppe herske den store tvivl om, at Jacob Neestrup kommer til at spare en del profiler mod Hvidovre.
Denis Vavro udgå med en skade kort inde i anden halvleg mod Sparta Prag, men slovakken er med i truppen til fredagens kamp. De eneste FCK-spillere, som er fraværende, er David Khocholava og Andreas Cornelius.
Siden 2-1-sejren over OB har FC København desuden præsenteret en ny spiller i form af Birger Meling, og venstrebacken kan potentielt være i spil til en startplads, da han søndag spillede i Ligue 1 for Rennes.
Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (3-4-3): Filip Djukic – Matti Olsen, Nicolai Geertsen, Daniel Stenderup – Ahmed Iljazovski, Magnus Fredslund, Jonas Gemmer, Magnus Lysholm – Christian Jakobsen, Tobias Thomsen, Andreas Smed
FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Peter Ankersen, Nicolai Boilesen, Valdemar Lund, Birger Meling – William Clem, Oscar Højlund, Viktor Claesson – Roony Bardghji, Orri Oskarsson, Diogo Goncalves
Dom:
FC København har haft en fysisk og mentalt udmattende tur til Prag, og Jacob Neestrup forventes at give en pause til flere af FC Københavns vigtigste spillere. Alligevel bør Superligaens stærkeste hold ikke komme i problemer mod ligaens vel nok svageste mandskab. Buddet herfra lyder på en 2-0-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
OPTAKT
Randers FC – OB
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
