Optakt: Hvidovre IF – FC København

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-opgør mellem Hvidovre IF og FC København.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren og Discovery+
Hashtag: #hiffck #sldk

Holdnyt:
Hvidovre IF
Per Frandsens mandskab har ikke formået at hente en sejr i løbet af de første fire spillerunder, men Hvidovre har trods alt hentet to point, mens oprykkerne også spillemæssigt har overbevist til tider. 

Senest blev det i mandags til 0-0 ude mod Viborg i en kamp, hvor Hvidovre spillede god fodbold og kom frem til en del chancer, selvom man manglede den offensive profil Lirim Qamili. 

Hvidovre var også uden Martin Spelmann mod Viborg, og det er uvist, om den tidligere Brøndby-spiller klar til fredagens opgør mod FC København. 

FC København
De danske mestre var tirsdag igennem et 120 minutter langt højspændt drama i Prag, hvor Roony Bardghji til sidst afgjorde straffesparkskonkurrencen med et Panenka-spark. 

Jacob Neestrups mandskab går dermed ind til Hvidovre-kampen med en kæmpe succes i bagagen, men samtidig er der ingen tvivl om, at der er mange trætte ben i FC København-truppen.

Der venter desuden en voldsomt vigtig udekamp mod Rakow Czestochowa i Polen på tirsdag, så der kan næppe herske den store tvivl om, at Jacob Neestrup kommer til at spare en del profiler mod Hvidovre.

Denis Vavro udgå med en skade kort inde i anden halvleg mod Sparta Prag, men slovakken er med i truppen til fredagens kamp. De eneste FCK-spillere, som er fraværende, er David Khocholava og Andreas Cornelius. 

Siden 2-1-sejren over OB har FC København desuden præsenteret en ny spiller i form af Birger Meling, og venstrebacken kan potentielt være i spil til en startplads, da han søndag spillede i Ligue 1 for Rennes. 

Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (3-4-3): Filip Djukic – Matti Olsen, Nicolai Geertsen, Daniel Stenderup – Ahmed Iljazovski, Magnus Fredslund, Jonas Gemmer, Magnus Lysholm – Christian Jakobsen, Tobias Thomsen, Andreas Smed

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Peter Ankersen, Nicolai Boilesen, Valdemar Lund, Birger Meling – William Clem, Oscar Højlund, Viktor Claesson – Roony Bardghji, Orri Oskarsson, Diogo Goncalves

Dom: 
FC København har haft en fysisk og mentalt udmattende tur til Prag, og Jacob Neestrup forventes at give en pause til flere af FC Københavns vigtigste spillere. Alligevel bør Superligaens stærkeste hold ikke komme i problemer mod ligaens vel nok svageste mandskab. Buddet herfra lyder på en 2-0-sejr til FC København. 

Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel: 





LIVE

LIVE: Nu er der trukket lod – FCK er hjemmehold

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

23 røde kort i vanvidskamp

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Kæmpe kærlighedserklæring

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I svime: Som en ny spiller

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Newcastle – Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp