Optakt: Hvidovre IF – FC København

Tipsbladet er her klar med optakten til fredagens Superliga-opgør mellem Hvidovre IF og FC København.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Pro Ventilation Arena, Hvidovre
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren og Discovery+
Hashtag: #hiffck #sldk

Holdnyt:
Hvidovre IF
Per Frandsens mandskab har ikke formået at hente en sejr i løbet af de første fire spillerunder, men Hvidovre har trods alt hentet to point, mens oprykkerne også spillemæssigt har overbevist til tider. 

Senest blev det i mandags til 0-0 ude mod Viborg i en kamp, hvor Hvidovre spillede god fodbold og kom frem til en del chancer, selvom man manglede den offensive profil Lirim Qamili. 

Hvidovre var også uden Martin Spelmann mod Viborg, og det er uvist, om den tidligere Brøndby-spiller klar til fredagens opgør mod FC København. 

FC København
De danske mestre var tirsdag igennem et 120 minutter langt højspændt drama i Prag, hvor Roony Bardghji til sidst afgjorde straffesparkskonkurrencen med et Panenka-spark. 

Jacob Neestrups mandskab går dermed ind til Hvidovre-kampen med en kæmpe succes i bagagen, men samtidig er der ingen tvivl om, at der er mange trætte ben i FC København-truppen.

Der venter desuden en voldsomt vigtig udekamp mod Rakow Czestochowa i Polen på tirsdag, så der kan næppe herske den store tvivl om, at Jacob Neestrup kommer til at spare en del profiler mod Hvidovre.

Denis Vavro udgå med en skade kort inde i anden halvleg mod Sparta Prag, men slovakken er med i truppen til fredagens kamp. De eneste FCK-spillere, som er fraværende, er David Khocholava og Andreas Cornelius. 

Siden 2-1-sejren over OB har FC København desuden præsenteret en ny spiller i form af Birger Meling, og venstrebacken kan potentielt være i spil til en startplads, da han søndag spillede i Ligue 1 for Rennes. 

Karantæner:
Hvidovre IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Hvidovre IF (3-4-3): Filip Djukic – Matti Olsen, Nicolai Geertsen, Daniel Stenderup – Ahmed Iljazovski, Magnus Fredslund, Jonas Gemmer, Magnus Lysholm – Christian Jakobsen, Tobias Thomsen, Andreas Smed

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Peter Ankersen, Nicolai Boilesen, Valdemar Lund, Birger Meling – William Clem, Oscar Højlund, Viktor Claesson – Roony Bardghji, Orri Oskarsson, Diogo Goncalves

Dom: 
FC København har haft en fysisk og mentalt udmattende tur til Prag, og Jacob Neestrup forventes at give en pause til flere af FC Københavns vigtigste spillere. Alligevel bør Superligaens stærkeste hold ikke komme i problemer mod ligaens vel nok svageste mandskab. Buddet herfra lyder på en 2-0-sejr til FC København. 

Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel: 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Atletico Madrid – Arsenal

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!